Jump to content

Sony z5 vs Nikon D5000 (18-105 vr)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτοχος και των δυο παραπάνω συσκευών, ετοίμασα ένα VS. Η νίκον φοράει έναν φακό 18-105 με VR και μαζί με το σώμα της μηχανής θεωρούνται ένα καλό συνολάκι για ερασιτεχνική βέβαια χρήση (κόστους περί τα 750-800 ευρώ προ 6 ετών).

 

Υπάρχουν σετ ημερήσιων φωτογραφιών και φωτογραφιών σε χαμηλό φωτισμό. Οι ημερήσιες έχουν τραβηχτεί σε αυτόματες ρυθμίσεις, ενώ οι βραδυνές σε manual (στην Νίκον ήταν ενεργοποιημένη η επιλογή VR).

Προσπάθησα να είναι παραπλήσιες οι ρυθμίσεις για να είναι πιο συγκρίσιμα τα αποτελέσματα.

Εννοείται ότι η dslr έχει μεγαλύτερες δυνατότητες από το κινητό, με άλλο φακό τα αποτελέσματα θα ήταν διαφορετικά.

 

Enjoy!!

https://www.dropbox.com/sh/ecbucsgkwyhc2a9/AAClMIwdotCsdJuhRMNPjPvoa?dl=0

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και των δυο παραπάνω συσκευών, ετοίμασα ένα VS. Η νίκον φοράει έναν φακό 18-105 με VR και μαζί με το σώμα της μηχανής θεωρούνται ένα καλό συνολάκι για ερασιτεχνική βέβαια χρήση (κόστους περί τα 750-800 ευρώ προ 6 ετών).

 

Πρέπει να πω ότι το συγκεκριμένο φακό τον έχω και εγώ και παρότι ήταν φακός kit στην Nikon D90 που είχα πάρει πριν από πολλά χρόνια είναι ένας πολύ καλός φακός με εξαιρετική οξύτητα και ευκρίνεια. Βάζεις δύσκολα εξαρχής στο Ζ5 ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πω ότι το συγκεκριμένο φακό τον έχω και εγώ και παρότι ήταν φακός kit στην Nikon D90 που είχα πάρει πριν από πολλά χρόνια είναι ένας πολύ καλός φακός με εξαιρετική οξύτητα και ευκρίνεια. Βάζεις δύσκολα εξαρχής στο Ζ5 ;).

 

Τον αγορασα εξτρα, στο δικο μου κιτ ειχε τον 18-55.

Ειναι ενας καλος allaround φακος, αλλα ενταξει, δεν κοβεις και φλεβα.

Περιμενω την αποψη σου, αν και εξαρχης λεω οτι η συγκριση ειναι εικονικη ας πουμε.Οι δυνατοτητες μιας slr ειναι ατελειωτες και δεν συγκρινεται με κανενα κινητο. Απλα εδω περισσοτερο μπαινει σαν μετρο συγκρισης για το z5.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τον αγορασα εξτρα, στο δικο μου κιτ ειχε τον 18-55.

Ειναι ενας καλος allaround φακος, αλλα ενταξει, δεν κοβεις και φλεβα.

Περιμενω την αποψη σου, αν και εξαρχης λεω οτι η συγκριση ειναι εικονικη ας πουμε.Οι δυνατοτητες μιας slr ειναι ατελειωτες και δεν συγκρινεται με κανενα κινητο. Απλα εδω περισσοτερο μπαινει σαν μετρο συγκρισης για το z5.

 

Σίγουρα δεν είναι prime αλλά ο 18-105 συμπεριφέρεται καλύτερα τόσο από τον 18-55 όσο και από τον 18-200.

 

Στα του συκριτικού τώρα και στις ημερήσιες βλέπω το Ζ5 να τα πηγαίνει πολύ καλά και αν δεν έβλεπα τα ονόματα των φωτογραφιών θα έλεγα ότι είναι ανάποδα. Το Ζ5 έχει καλή αναλύση ακόμα και σε μεγάλο ζουμ και έχει πιο ζωντανά χρώματα τόσο στα θερμά όσο και στα ψυχρά. Φαντάζομαι όμως ότι της Nikon πρέπει να είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα γιατί κατά τις 11:00-12:00 που τράβηξες τις φωτογραφίες τα χρώματα πρέπει να είναι ξεπλυμένα ακόμα και για το ανθρώπινο μάτι. Εδώ πρέπει να γίνεται κάποια επεξεργασία απo τη Sony αλλά αισθητικά είναι στα γούστα μου έχοντας συνηθίσει και από τη Samsung που και εκείνη δεν τσιγκουνεύεται το χρώμα και την επεξεργασία.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Η νικον ειναι 100% στην πραγματικοτητα, αλλα το αποτελεσμα του Ζ5 και εμενα μου αρεσει καλυτερα. Ειναι πιο πικαντικο στο ματι.

 

Αν δεν τραβουαα στο αυτοματο, θα χαμηλωνα λιγο την εκθεση ή θα εβαζα λιγο πιο γρηγορο κλειστρο, ωστε να αυξηθει το κοντραστ και να βγουν καπως πιο ζωντανα τα χρωματα. (πιστευω). Παντως, η μηχανη στο αυτοματο φωτομετρησε σωστα και το αποτελεσμα ειναι απολυτως κοντα στην πραγματικοτητα. Το σονυ εχει πιο κορεσμενα χρωματα.

 

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι το Ζ5 εχει υψηλοτερη οξυτητα, παρα τη διαφορα στα mpxls (8με 12). Αυτο ειμαι κατι που δεν περιμενα.

 

Δες και τις βραδυνες. :)

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Έχω και την 5000 και την D 90 .Τον 18-105 τον είχα κιτ και στις δυο μηχανές.Πολύ καλός φακός...τωρα είναι μόνιμα κουμπωμενος στην μία ο 18-250 sigma all around φακός και ο 50αρης prime 1.8 της nikkon στην άλλη slr.Αν θες πορτρέτο και βραδινές λήψεις νομίζω ο 50αρης είναι αλλού...ειναι " άδικο" πάντως να ζητάς από τον 18 105 να τα βάλει με εναν πολύ οξύτερο φακό λογικά f 2.0 πρέπει να έχει το Ζ5.

Γενικά διακοπές με οικογένεια και μπαγκάζια δεν μπαίνω ούτε καν στην σκέψη για τις slr...έχω στην θήκη λοιπόν της slr την μικρή θαυματουργή sony rx 100 την Olympus xz2 λόγω σπαστης οθόνης ενα μικρό τριποδακι ,το Xperia Z για την παραλία και φυσικά το πορτοφόλι....κι επειδή και ο tokina 11 16 mm ζυγίζει μαζί με το σώμα της slr κοντα στα 1300 γρ. σε δυο τρεις μήνες θα πάρω το g5 με τον υπέρ ευρυγωνιο των 135 μοιρών σε 2.4 f αν δεν απατώμαι...επιλογή για στενά σοκάκια και εσωτερικούς χώρους να γλιτώσω το κουβαλημα και το βγάλε βάλε με την slr.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη ετσι οπως τα λες ειναι.

Πιο φυσικες οι φωτο απο την dslr, αλλα πιο ευχαριστες στο ματι αυτες του Ζ5. Πολυ καλο αποτελεσμα για το Ζ5, φυσικα ομως προυποθετει manual ρυθμιση και καποιες γνωσεις για να φτασει σε αυτο το επιπεδο, αφου ειναι γνωστο οτι στο auto ειναι για κλωτσιες!

Γενικα παντως χαιρομαι που οι καμερες των κινητων εχουν φτασει σε αυτο το υψηλο επιπεδο!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

@megatron

 

Ακομα και στο auto, τα αποτελεσματα δεν ειναι τοσο ασχημα για το Ζ5. Θα ανεβασω και ενα σετακι με βραδυνες στο auto.

 

@konakis

Δεν περιμενα να διαβασω οτι το τεστ ειναι αδικο.....σε βαρος της nikon.

Σαφως ο 18-105 δενψειναι ιδανικος για το βραδυ λογω f 3.5, ομως η nikon μπορει ευκολα να παει σε επιπεδα 1600 iso χωρις ιδιαιτερο προβλημα θορυβου. Το κινητο οχι.

Τελος παντων, εχω προγραμματισει την αγορα του 35αρι nikkor (τον προτιμω μαλλον απο τον 50αρι που πιστευω θα με περιορισει καπως). Σαφως η dslr ειναι καλυτερη, δεν τιθεται θεμα. Οπως ειπα και πιο πανω, οι φωτογραφιες της νικον μπηκαν περισσοτερο σαν μετρο συγκρισης για το Ζ5.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα η τεχνολογία τρέχει...εννοείται με τον 35αρι θα ευχαριστηθείς εικόνα.Ο 50 mm έχει πιο κλειστό-στενό κάδρο όμως παίζοντας με τα βήματα και ξεχνώντας το ζουμ αφού είναι σταθερός ο φακός γίνεσαι καλύτερος φωτογράφος με πιο θεματικές φωτογραφίες αναγκαστικά λόγω 75mm μήκους.Ο δε 35mm που αναφέρεις είναι ο ιδανικός street φακός.Εγώ τον έβαλα σε δεύτερη μιας και η oly έχει φακό 1.8 -2.5 f. από 28 μέχρι 112 mm άρα στα 35mm είμαι κοντά στο 2f και φυσικά το bokeh του 50αρι είναι απλά εξαιρετικό...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Λεω για τον 35αρη , εναντι του 50 με τη λογικη οτι συχνα μπορω να παω κοντα στο θεμα, αλλα ισως να μην μπορω να απομακρυνθω. Τεσπα , ειναι μεγαλη κουβεντα αυτο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ που σας ξενερώνω αλλά προτιμώ τις φυσικές. Χωρίς να σημαίνει ότι είναι άσχημες του Ζ5. Αξιοπρεπέστατες.
Link to comment
Share on other sites

Σόρυ που σας ξενερώνω αλλά προτιμώ τις φυσικές. Χωρίς να σημαίνει ότι είναι άσχημες του Ζ5. Αξιοπρεπέστατες.

Η γνωμη σου για τις νυχτερινες Τασο??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...