Jump to content

HomTom HT17 pro


johnstef
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εβγαλα φώτο από όσο πιο κοντά μπορούσα

http://i66.tinypic.com/2mg01ub.jpg

Τα γράμματα που γράφει gsm είναι ανάγλυφα.Σε μένα έχει ξεφτίσει κάτω στη γωνία απο το συνεχές ανοιγοκλείσιμο του καπακιού μιας και έχω 2 μπαταρίες για το κινητό και να εναλλάσω σχεδόν καθημερινά.Στο θέμα σήματος δεν έχω κάποιο θέμα με το 2g παρόλα αυτά.Εκει που μου φαίνεται όμως αδύναμο είναι στο 4g σήμα η κεραία του οποίου βρίσκεται πάνω αριστερά.Εκει που άλλα μου κινητά έχουν 1-2 γραμμές 4g,το ht17 pro πέφτει σε 3g.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 378
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και μένα έχει ξεφτισει, αλλά τελικά έχω θέμα με την πλακέτα που βρίσκεται από κάτω καθώς τα λαμακια της έχουν χαλαρώσει οπότε δεν γίνεται καλή επαφή και το σήμα παίζει σε gsm. Παραγγέλθηκε πλακέτα και κεραία (που είναι μαζί με το πίσω ηχείο) και αναμένουμε.... Συνολικό κόστος 20 περίπου δολάρια...

 

Στάλθηκε από το HT17Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω το homtom ht17 το απλό και όχι το pro, υπάρχει άλλο θέμα για το απλό; Έγω το έκανα αναβάθμιση με ota μέχρι την r08 και μετά με το sp tools από το site τις homtom την r13 και δουλεύει μια χαρά με την μπαταρία να κρατά 2 μέρες. Έβαλα και recovery και το έκανα root.αλλα μέχρι εκεί! Xposed δεν δοκίμασα γιατί διάβασα ότι δεν μπαίνει εύκολα στην μαμά rom.

 

Στάλθηκε από το HT17 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=438785 για το απλό 17αρι

 

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Και μένα έχει ξεφτισει, αλλά τελικά έχω θέμα με την πλακέτα που βρίσκεται από κάτω καθώς τα λαμακια της έχουν χαλαρώσει οπότε δεν γίνεται καλή επαφή και το σήμα παίζει σε gsm. Παραγγέλθηκε πλακέτα και κεραία (που είναι μαζί με το πίσω ηχείο) και αναμένουμε.... Συνολικό κόστος 20 περίπου δολάρια...

 

Στάλθηκε από το HT17Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχω το ίδιο πρόβλημα, μόνο που έμενα πλέον δεν έχει καθόλου σήμα. Τελικά το έφτιαξες?

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι οκ τώρα, απλά έχω δςιαπιστώσει αργές εναλλαγές σε σήμα από 2g σε 3g και 4g...όταν λες καθόλου σήμα, τι εννοείς?

 

Στάλθηκε από το HT17Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι οκ τώρα, απλά έχω δςιαπιστώσει αργές εναλλαγές σε σήμα από 2g σε 3g και 4g...όταν λες καθόλου σήμα, τι εννοείς?

 

Στάλθηκε από το HT17Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αργες εναλλαγες απο 3g σε Ε και 4G εχω και εγω που δεν μου παρουσιασε το συγκεκριμενο προβλημα.

Πιστευω πως ειναι θεμα δικτυου (Q) και οχι τηλεφωνου,ποια εταιρια εχεις?

Επισης εγω εχω παρατηρησει πως εκει που ειμαι με 3g και ενω ξερω πως εκει που βρισκομαι εχει καλο 3g μου πεταει Ε για κανα λεπτο και κολλαει το συμπαν....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι οκ τώρα, απλά έχω δςιαπιστώσει αργές εναλλαγές σε σήμα από 2g σε 3g και 4g...όταν λες καθόλου σήμα, τι εννοείς?

 

Στάλθηκε από το HT17Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχω 4G όπου είναι διαθέσιμο αλλά 2G-3G δεν έχω καθόλου σημα

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Q εχω γω. Εαν δεν έχεις 2/3g σήμα, πιθανόν τα έχει παίξει η πλακέτα που είναι κάτω από το πίσω ηχείο. Εαν πιάνουν τα χέρια σου, ξεβιδωσε τις 6 βίδες που είναι στο πίσω ηχείο, με προσοχή γιατί τα καλώδια του ηχειου είναι σαν κλωστές και δες εαν τα λαμακια της πλακέτας έχουν στραβώσει ή κοπεί... Εμένα για κάποιο λόγο είχαν σπάσει οπως βλέπεις. Επίσης πανωρστην πλακέτα υπάρχει ένα μαύρο καλώδιο που κουμπώνει σε αυτήν, δες εάν πατάει καλά στην πλακέτα... Εμένα όπως έδειξε η εγχείρηση που έκανα δεν παταγε καλά το μαύρο καλώδιο οχι στην πλακέτα που σου δείχνω, αλλά εκεί που καταλήγει (είναι μια άλλη πλακέτα που είναι πάνω και δεξιά όπως βλέπεις το κινητό οταν γράφεις μήνυμα), οπότε είχα ξεβιδωσει περίπου πέντε βίδες που υπάρχουν κατά μήκος των πλήκτρων έντασης και power, και μετά κουμπωσα τι μαύρο καλώδιο στην πλακέτα και ολα οκ. Αναλαμβάνεις με δικό σου ρίσκο.. 3013cb490ebcad063f12e5e1efff0643.jpg

 

Στάλθηκε από το HT17Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Μόλις μου χάλασε το κινητό! Βοηθήστε με. Το ανοίγω δείχνει το σήμα και μετά έχει μαύρη οθόνη. Δεν μπορω να κάνω τίποτα. Τελείωσε? Μπορώ να του κάνω κάτι?
:D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Μόλις μου χάλασε το κινητό! Βοηθήστε με. Το ανοίγω δείχνει το σήμα και μετά έχει μαύρη οθόνη. Δεν μπορω να κάνω τίποτα. Τελείωσε? Μπορώ να του κάνω κάτι?

 

οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω, Για να σου δειχνει κατι και μετα να σβηνει ειναι θεμα λογισμικου. Αλλα να ρωτησω κατι αλλο. Φορτιζει κανονικα; αν ναι, τοτε ειναι θεμα λογισμικου

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας . Δεν ειμαι εξπέρ στην τεχνολογία οπότε θα σας τα πω απλα. Στον πανικό μου έκανα hard reset και διαγραφή ολων. Και ΑΝΟΙΞΕ!!!! Δεν ξέρω πως το σκεφτηκα και αν έπραξα σωστά, σημασία εχει οτι αυτη τη στιγμή δουλεύει και παει σφαίρα!!!!!
:D
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κατεβασα απο το homtom.cc την r9 να την περασω γιατι εχει καποια θεματα το κινητο της γυναικας αλλα μολις παω ενημερωση συστηματος και βρισκω απο τα downloads το αρχειο μαυριζει για κανα πενταλεπτο η οθονη κανει μετα επανεκινηση κανονικα αλλα χωρις την νεα Ρομ....

Πρεπει πρωτα να το ξεζιπαρω η να το κατεβασω στο λαπτοπ και να την κανω με καλωδιο απο εκει??

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα απο το homtom.cc την r9 να την περασω γιατι εχει καποια θεματα το κινητο της γυναικας αλλα μολις παω ενημερωση συστηματος και βρισκω απο τα downloads το αρχειο μαυριζει για κανα πενταλεπτο η οθονη κανει μετα επανεκινηση κανονικα αλλα χωρις την νεα Ρομ....

Πρεπει πρωτα να το ξεζιπαρω η να το κατεβασω στο λαπτοπ και να την κανω με καλωδιο απο εκει??

 

δεν το πειραζεις το αρχειο, κατεβαζεις το φλασοεργαλειο που ειπε ο φιλος παραπανω, και το περνας στο κινητο μεσω του υπολογιστη σου.

Link to comment
Share on other sites

Ενω αναγνωριζει κανονικα την καρτα σιμ και ζητα πιν, στην συνεχεια δεν βρισκει δικτυο κινητης τηλεφωνιας. Αυτο δεν το κανει συνεχεια αλλα αναλογα με τα ... Κεφια του. Του εχω κανει 40 επαναφορες αλλα τα ιδια.

Απ´ οτι ειδα στο νετ , το προβλημα εχει παρουσιαστει σε πολλα 17αρια.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μπες στο mtk engineering, γράφοντας στον dialer *#*#3646633#*#* και δες εάν είναι επιλεγμένες οι σχετικές μπάντες (band mode >sim1 και μετά sim 2)...πάτα το default... Εάν και εφόσον το πρόβλημα παρουσιάζεται σε δίκτυα 2g/3g και όχι στο 4g, να ξέρεις ότι πιθανόν ευθύνονται (πιθανά) δύο πράγματα: α) εκεί που είναι το ηχείο, κάτω από την μπαταρία είναι η gsm κεραία του και δες, αφού ξεβιδωσεις τις 6 βίδες εάν πατάνε καλά τα λαμακια ή β) εκεί που είναι η κεραία gsm κουμπώνει ένα μαύρο καλώδιο το οποίο μπορεί να μην πατάει καλά ή να μην πατάει καλά εκεί που καταλήγει, οπότε πρέπει να ξεβιδωσεις και τις πλαϊνές βίδες για να δείς που καταλήγει.. Εμένα παρουσίασε τέτοιο πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή της κεραίας gsm (μαζί με το ηχείο) και με αλλαγή του μαύρου καλωδίου. Καλή τύχη, δεν ευθύνομαι για τυχόν βλάβες.

 

Στάλθηκε από το HT17Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον...κατεβασα το sp flash...μου ζηταει το αρχειο scatter...το βρισκω μεσα απο το ξεζιπαρισμενο φακελο του νεου firmware

η ονομασια του ειναι MT6737M_Android_scatter...βαζοντας το μεσα απο τον φακελο ΔΕΝ το αναγνωριζει το προγραμμα!!!

Βγαζοντας το στο desktop το αρχειο το παιρνει ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!!!!!!

μετα λεω ας παρω πρωτα ενα backup...βρηκα οτι πρεπει να γινει αυτο μεσω mtk droid tools γιατι με το αλλο προγραμματακι ειναι λιγο μπερδεμα και δεν το καταλαβα....βγαζω βαζω εκει το καλωδιο usb με το κινητο ΔΕΝ το βλεπει με τπτ το mtk droid tools !!!!!!

Ασε λεω θα το κανω με το power on + volume up του τηλεφωνου....το κανω, μου βγαζει το πρασινο πραμα του andoid αλλα απο κατω

του εγραφε " Καμια εντολη" και πατωντας τα πλαινα κουμπια δεν εκανε τπτ!!!!!

Τι να κανω τωρα ρε παιδες με το backup??

Φταιει κατι στο κινητο και δεν μου βγαζει το μενου που μου εβγαζαν τα παλια κινητα που ειχα για να το κανω???

Τι εντολη θα πρεπει να δωσω στο sp flash....Download only,Format all ,Firmware update???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Απο το βάλε-βγάλε φορτιστή μου έσπασε ο ακροδέκτης και δεν φορτίζει.

 

Προφανώς θέλει αλλαγή.

 

Service για το HT17 pro εδώ στην Αθήνα το έχει πάει κανένας ?

 

To google βγάζει μερικά προφανώς αλλά αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία θα βοηθούσε !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαζευα στο σαιτ της homtom και ειδα πως εβγαλε νεο firmware update για το τηλεφωνο

 

HOMTOM-HT17PRO-Android_6.0-R10-20170614

 

Μολις το περασα αλλα δεν ειδα μεγαλη διαφορα σε κατι...Το εχει βαλει κανενας αλλος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλημερα,οσοι εχουν την R10 ηρθε firmware update ΟΤΑ (HOMTOM-HT17PRO-Android_6.0-R10-20170614_20180402-1709) αλλα δεν γινετε η εγκατασταση,μου βγαζει error και γυρναει στην R10,εχει κανεις αλλος ιδιο προβλημα??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...