Jump to content

wifi channels Cosmote


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Όντας άσχετος με δίκτυα -ασύρματα κι ενσύρματα- θέλω τη βοήθειά σας. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Το router του οικιακού μου δικτύου εκπέμπει μόνο στο channel 13(το τελευταίο). Μου το έχει αναφέρει κι ο τεχνικός του Οτε, το διαπίστωσα κι εγώ κάνοντας δοκιμές. Βάζοντας το σε άλλα κανάλια, δεν το βλέπει καμιά συσκευή μου(ή και να τύχει κάποια να το βλέπει, δεν συνδέεται). Το πρόβλημα είναι το εξής : Στο 13, όπως είπα, δουλεύει ΟΚ. Συνδέονται 3 κινητά και 2 ταμπλετ που έχω μια χαρα. Δυστυχώς όμως ενα lenovo laptop με win 7 που έχω δεν βλέπει καθόλου το δίκτυο Με μια γρήγορη αναζήτηση είδα ότι το εν λόγω λαπτοπ βλέπει κανάλια μόνο από 1-11. Υπάρχει κάποια λύση ώστε να συνδεθεί κι αυτό ή να ζητήσω αντικατάσταση του router?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

speedport entry 2i , αυτο που δινει η cosmote. Εχει επιλογή για κανάλια, και αυτόματα και χειροκινητα απο 1 εως 13. Τα δοκιμασα ολα και παιζει μονο στο 13
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

speedport entry 2i , αυτο που δινει η cosmote. Εχει επιλογή για κανάλια, και αυτόματα και χειροκινητα απο 1 εως 13. Τα δοκιμασα ολα και παιζει μονο στο 13

 

 

Δηλαδη στα άλλα κανάλια όταν τα επιλέγεις δεν συνδέονται οι συσκευές σου;Δοκίμασες να κλείσεις -ανοίξεις wifi σε αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Στα περισσοτερα καναλια, οι συσκευες μου δε το βλεπουν καθολου, κι αν θυμαμαι καλα στο 11 και στο 12 το βλεπουν αλλα δε συνδεονται.Μονο στο 13 δουλευουν ΟΚ. Ολες εκτος απ το λαπτοπ
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Στα περισσοτερα καναλια, οι συσκευες μου δε το βλεπουν καθολου, κι αν θυμαμαι καλα στο 11 και στο 12 το βλεπουν αλλα δε συνδεονται.Μονο στο 13 δουλευουν ΟΚ. Ολες εκτος απ το λαπτοπ

Μηπως εχεις πολλά άλλα wifi στην περιοχή σου;Στην αναζήτηση δικτύων τι σου βγάζει;

Link to comment
Share on other sites

Mπα,ισα ισα..Μενω σε εξοχη επαρχιας, το κοντινοτερο σπιτι απεχει 50 μετρα. Στην αναζητηση με το ζορι βγαζει του θειου μου που απεχει 50 μετρα. Ουτε το δικο μου δε βγαζει οπως προειπα, εκτος κι αν το εχω στα καναλια 12 και 13.(το λαπτοπ τιποτα).
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον στα υπολοιπα δεν το βλεπει καμια μαλλον το ρουτερ φταιει, αν εχεις παλιο δοκιμασε το να δεις, εαν οχι παρε κατευθειαν για αντικατασταση.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, ουτως ή αλλως αυτό θα έκανα, απλά σκεφτόμουν μηπως υπήρχε καμια προσωρινη λύση για να συνδεθει και το λαπτοπ. thanx!!
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Πάρε powerline για το laptop και κλείσε το WiFi

 

Στάλθηκε από το XT1572 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...