Jump to content

Τέλος συντήρησης τηλεφωνικής συσκευής απο τον ΟΤΕ


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος για ποιό λόγο πληρώνουμε αυτό το τέλος συντήρησης τηλεφωνικής συσκευής;; :blink:
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή αυτη μάλλον δεν είναι η απάντηση που περίμενες να πω ο,τι οταν το πληρώνουμε είναι επειδή θέλουμε να έχουμε δωρεαν τεχνική υποστήριξη για τη γραμμή μας και την συσκευη μας (εφ'όσον την έχουμε αγοράσει από τον (Π)ΟΤΕ). Που σημαίνει ότι αν προκύψει κάποιο πρόβλημα μπορούμε να το αναφέρουμε στο βλαβοληπτικό της περιοχής μας και θα έρθει τεχνικός σπίτι μας για να το διορθώσει.

Αυτά με την θεωρία. Στην πράξη τώρα: BULLSHIT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μιλάω εξ ιδίας πείρας μια και έχω περάσει απο 134 και έχω χρειαστεί και ο ίδιος την υπηρεσία χωρίς όμως να την δω, τουλάχιστον όχι χωρίς να γλείψω και παρακαλέσω... :mad: :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω όμως δεν είναι υποχρεωτικό και μπορείς καλώντας το 134 να το απενεργοποιήσεις.

Όπως και να έχει το πράγμα, το θέμα είναι ότι ο ΟΤΕ προσπαθεί με κάθε τρόπο να πάρει ό,τι μπορέσει από τον καθένα.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου χρεωνουν αυτο το τελος πρεπει να το εχεις ζητησει.Αρα δεν φτεει ο ΟΤΕ σε κατι.Αν μας ενδιαφερει η υπηρεσια την επιλεγουμε.
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι εάν δεν έχεις ζτηήσει να πληρώνεις το τέλος αυτό και καλέσεις τεχνικό του ΟΤΕ (υποθετικά μιλάω :p) για την επισκευή τηςσυσκευή, ότι θα πληρώσεις πολλά παραπάνω???
Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

Ισχύει ότι εάν δεν έχεις ζτηήσει να πληρώνεις το τέλος αυτό και καλέσεις τεχνικό του ΟΤΕ (υποθετικά μιλάω :p) για την επισκευή τηςσυσκευή, ότι θα πληρώσεις πολλά παραπάνω???

 

 

Δεν ξερω να σου πω σιγουρα αλλα υποθετω οτι αν ερθει να σου επισκευασει το τηλεφωνο τεχνικος του ΟΤΕ με τα ιδια χρηματα θα αγοραζες το καλυτερο dect ασυρματο.Στη δουλεια μια μερα ηρθε ενας απο μια ιδιωτικη εταιρια και χρεωνε 70 Ευρω την ωρα για επισκευη!!!Περιττο να σας πω τι πηρε :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

Ισχύει ότι εάν δεν έχεις ζτηήσει να πληρώνεις το τέλος αυτό και καλέσεις τεχνικό του ΟΤΕ (υποθετικά μιλάω :p) για την επισκευή τηςσυσκευή, ότι θα πληρώσεις πολλά παραπάνω???

 

 

NAI!!! Tιμή εργατοώρας: 6000 ΔΡΧ (τιμή ιανουαρίου 2002), χώρια φυσικά τα ανταλλακτικά!

Όσο για αυτούς που ρώτησαν για το αν είναι υποχρεωτικό, προφανώς δεν είναι, το ζητάς εσύ από τον (Π)ΟΤΕ , να πούμε όμως ότι σε κάποια πακέτα του (Π)ΟΤΕ είναι υποχρεωτικό, όπως σε αυτό που έχω εγώ: Αναγνώριση συν τηλεφωνητής συν συντήρηση τηλ συσκευής x ένα χρόνο = δωρεάν τηλ συσκευή με CLIP. Εγώ πήρα το εξαιρετικό Προτον CP370 που έχει σχεδον τα πάντα εκτός από αναγνώριση στην αναμονή... Υπήρχε και το CP380 που είχε, όμως δεν ήταν διαθέσιμο. όσο όμως σκέφτομαι ότι ζήτησα το CP380 και ο τεχνικός που έκανε την σύνδεση μου έφερε ένα τρισάθλιο Siemens 2020... Και όταν διαμαρτυρήθηκα ξέρετε τι μου είπε;;; Αυτό μου δώσανε αυτό σου έφερα!!!! :'( :mad: :wacko:

 

 

Α! Και χωρίς Φ.Π.Α. οι 6000, μην ξεχνιόμαστε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Trobocop®

Και επειδή αυτη μάλλον δεν είναι η απάντηση που περίμενες να πω ο,τι οταν το πληρώνουμε είναι επειδή θέλουμε να έχουμε δωρεαν τεχνική υποστήριξη για τη γραμμή μας και την συσκευη μας (εφ'όσον την έχουμε αγοράσει από τον (Π)ΟΤΕ).

Η υπηρεσία OTE SERVICE σας παρέχει:

 

Επισκευή της τηλεφωνικής συσκευής, ακόμη και αν δεν την έχετε προμηθευτεί από τον ΟΤΕ.

Και για να μη λεει ο καθενας ο,τι του κατεβει...

 

Προσωρινή αντικατάσταση της συσκευής σας με άλλη μέχρι να επισκευαστεί.

 

'Αμεση αντικατάστασή της, ακόμη και με καινούργια, σε περίπτωση που δεν επισκευάζεται.

 

Τοποθέτηση της τηλεφωνικής συσκευής, σε περίπτωση νέας σύνδεσης ή μεταφοράς καθώς και παροχή ειδικής πρίζας, τύπου ΟΤΕ, για τον εύκολο εντοπισμό τυχόν βλάβης.

 

Καποιες φορες καλυτερα να μασας, παρα να μιλας!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον awesome

 

Επισκευή της τηλεφωνικής συσκευής, ακόμη και αν δεν την έχετε προμηθευτεί από τον ΟΤΕ.

 

Και δεν πάω καλύτερα σε έναν ηλεκτρονικό? Που θα περιμένω τα λαμόγια και την γραφειοκρατία τους? (Διαβάστε παρακάτω...)

 

Τοποθέτηση της τηλεφωνικής συσκευής, σε περίπτωση νέας σύνδεσης ή μεταφοράς

 

Ναι, γιατί είναι τόσο δύσκολη η τοποθέτηση. :whistle: ΑΥΤΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΟ SITE ΤΟΥΣ?

 

καθώς και παροχή ειδικής πρίζας, τύπου ΟΤΕ, για τον εύκολο εντοπισμό τυχόν βλάβης.

 

Αχα! Ειδική μπρίζα!

 

ΒΡΕ ΟΥΣΤ στους ΟΤΕτζήδες! Που όταν ζήτησα την ISDN (πριν 4 χρόνια), ήρθε ο ΟΤΕτζής (με το παπάκι, σαγιονάρα και τυρόπιτα στο χέρι παρακαλώ!!!) και άφησε το netmod. Ούτε καν το τοποθέτησε. "Θα έρθω σε 1 ώρα" ....επειδή οι άλλοι από το κέντρο νεκρώσανε εντελώς την γραμμή. Και κατέληξα σήμερα με ADSL και αυτός ακόμα δεν έχει γυρίσει :wacko: :rotfl:

 

Και κατέληξα να πέρνω τηλέφωνο το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ Νίκαιας, και έχωντας βάλει το Hands Free στο κινητό να μου λέει από το τηλέφωνο βήμα βήμα, ένα παλικάρι, τι να κάνω. Και ποιο χρώμα καλώδιο ταιριάζει με ποιο.

 

Αντε μη τα θυμάμαι και εξοργίζομαι. Για ποιο τέλος συντήρησης μιλάτε?

 

Για όσους δεν ξέρουν, ή δουλεύουν στον ΟΤΕ....καλά είναι! Ας βάζουν κι άλλες σάλτσες στις σελίδες τους . Αυτοί που την πατήσανε, δύσκολα πείθονται.

 

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΙΛΗΣΩ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΕΙ (ΑΠΟ ΚΕΡΑΥΝΟ) ΤΟ NETMOD πόσο χρεώνει ο ΟΤΕ την νέα συσκευή. Εκεί γιατί δεν εφαρμόζουν το τέλος συντήρησης και αντικατάστασης??? ΟΥΣΤ!!! :mad: :mad:

 

Υ.Γ. Δεν έχω κάτι προσωπικό με κανέναν και ούτε τι γράφει ο καθένας. Με την λογική του ΟΤΕ τρελένομαι. Οκ? ;)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον awesome

 

Η υπηρεσία OTE SERVICE σας παρέχει:

 

Επισκευή της τηλεφωνικής συσκευής, ακόμη και αν δεν την έχετε προμηθευτεί από τον ΟΤΕ.

Και για να μη λεει ο καθενας ο,τι του κατεβει...

 

Προσωρινή αντικατάσταση της συσκευής σας με άλλη μέχρι να επισκευαστεί.

 

'Αμεση αντικατάστασή της, ακόμη και με καινούργια, σε περίπτωση που δεν επισκευάζεται.

 

Τοποθέτηση της τηλεφωνικής συσκευής, σε περίπτωση νέας σύνδεσης ή μεταφοράς καθώς και παροχή ειδικής πρίζας, τύπου ΟΤΕ, για τον εύκολο εντοπισμό τυχόν βλάβης.

 

Καποιες φορες καλυτερα να μασας, παρα να μιλας!

 

 

 

 

Φίλε μου δεν "ΜΑΣΑΩ ". Μπορω να σου αναφέρω από την εμπειρία μου΄ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ παραδείγματα που όλα όσα λέει το site του ΟΤΕ απλά δεν εφαρμόστηκαν!!!

 

Μπορω να σου μιλήσω για 13 παράπονα που έλαβα σε μια μέρα για ελλαττωματικες νεο αγορασθείσες ΙRIS 5003 {(που άκουσον-άκουσον μόλις δεχόταν κάποια κλήση αποθήκευε το νούμερο και αμέσως μετά αφού τερματιζόταν η κλήση καλούσε το νούμερο αυτό!!!) (A, re Intracom!...)}και που οι αγοραστές διαμαρτύρονταν πολύ έντονα για το ΓΡΑΨΙΜΟ των τεχνικών του ΟΤΕ. Πέρασε ΜΗΝΑΣ κι όμως δεχόμουν ακόμα κλήσεις διαμαρτυρίας επειδή δεν τους είχαν ακόμα αντικαταστήσει την συσκευή!!! Και έπαιρναν εμένα στο 134 επειδή στoν ΟΤΕ Καλλιθέας που τα αγόρασαν τους έγραφαν κανονικά!!!

 

Εγώ ο ίδιος χρειάστηκα την υπηρεσία και ο τεχνικός με έγραψε στα @@@@ του! Και υποτίθεται ήμουν και συνάδελφος!!! Και χίλια δυο άλλα. Μετά από αυτό να το ΧΕΣΩ το site!!! Γνωρίζω καλύτερα από τον καθένα όχι μόνο τι λέει αλλα και τι εννοεί!

 

Προτίμησα λοιπόν να μην κανω copy-paste αυτά που ισχυρίζεται ο ΟΤΕ αλλά να πώ περιληπτικά τι υποτίθεται ότι παρέχει η υπηρεσία και πληρώνει ο καταναλωτής. (Παρεπιπτόντως σήμερα συμπωματικα ολοκληρώθηκε ο χρόνος που έλεγα πιο πάνω και είχα την χαρά να την διακόψω.)

 

Εσύ τώρα θεωρείς ότι με το να βάλεις μια ειρωνικη παραπομπή στο site του ΟΤΕ έχεις απαντήσει σε κάποιον που δεν ξέρει τι είναι αυτή η υπηρεσία;;; ΦΕΞΕ ΠΑΠΠΟΥ ΚΑΙ ΓΛΥΣΤΡΙΣΑ!!!

 

Μετά από όλα αυτά θα μου επιτρέψεις να σου πω όχι βέβαια

 

Καποιες φορες καλυτερα να μασας, παρα να μιλας!

 

αλλά καλύτερα να μην μιλάς όταν δεν ξέρεις και όταν μιλάς να μην μιλάς λες και ξέρεις τα πάντα!!! Γιατί ούτε εσύ ούτε εγώ ούτε κανείς δεν ξέρει τα πάντα! ;)

 

 

 

Ο ΟΤΕ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ! (ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΠΙΑΝΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ Κ@@Ο)

 

Οξω π@@@@η απ' την παράγκα!!!

(Στον ΟΤΕ πάει αυτό έτσι;)

 

Ουφ! :wacko: :blink: :'(

Link to comment
Share on other sites

Φοβερη η απαντηση σου!

Δεν ειμαι ο τυπος που θα το συνεχισει λεγοντας, ειρωνευοντας και επιμενοντας στο θεμα αυτο...

Η ειρωνια μου πηγαινε για ολους οσους χωρις να ξερουν δινουν απαντησεις. Γι αυτο και εδωσα και το link.

Αναφορικα με το κατα ποσο ο ΟΤΕ πραγματοποιει η οχι οσα γραφει η σελιδα, εμενα μου εχει κανει και εγκατασταση netmod, και αλλαγη συσκευης, και πριζας χωρις χρεωση και χωρις καθυστερηση.

Σιγουρα δε με εχει σε υποληψη, ενας τυχαιος πελατης ειμαι.

Απλα το ανεφερα!

Link to comment
Share on other sites

Το κατά δύναμιν!

Eυχαριστώ για τις διευκρινίσεις σχετικά με το πού πήγαινε η ειρώνεία. :) Τελικά μαλλον δεν ήταν και τόσο προφανές (Μια και έλεγα "ό,τι μου κατέβαίνε"...) και έτσι προέκυψε η έκρηξη μου. :devil: Όσο για το την δικια σου εμπειρία με την υπηρεσία, δεκτή, θα μου επιτρεψεις όμως να πιστεύω ότι είναι εξαίρεση του κανόνα. :'( Μακάρι να αυξηθούν οι εξαιρέσεις. :o

Link to comment
Share on other sites

σε μενα παντως οταν το χρειαστηκα,και στο σπιτι ηρθε μεσα σε 48 ωρες max,και το τηλεφωνο πηρε να το φτιαξει και αλλο τηλεφωνο μου εφερε για οσο χρονο θα κραταγε η επισκευη,και την πριζα ελεγξε,και επειδη ειχα και αλλη τηλεφωνικη πριζα στο υπνοδωματιο μου αντικατεστησε δωρεαν μια αρχαια συσκευη που ειχα με μια της πλακας μεν αλλα συνχρονη δε.

 

δεν ξερω,ισως ημουνα τυχερος.

Link to comment
Share on other sites

Σε απλά μαθηματικά .

Ο ΟΤΕ έχει στην ευθύνη του το δημόσιο δίκτυο και αν συνήθως δεν έχει κάποιος συντήριση συσκευής δεν είναι υποχρεωμένος καν να μπεί στο χώρο του πελάτη να ελέγξει την γραμμή με το σκεπτικό ότι το προιόν συντηρείται από κάποιον άλλο. Εκεί λοιπόν λέμε στον πελάτη φώναξε τον ηλεκτρολόγο σου.

Τόσο απλό ειναι.

Το θέμα όμως είναι ότι τελικά τις πιό πολλές φορές μπαίνουμε στο χώρο και για δικιά μας ευκολία.

Επείσης από την δουλειά διαπιστώνεται ότι περίπου το 80% των βλαβών κάθε μέρας αφορά την ατομική γραμμή των πελατών και αν έχουν συντήριση συσκευής και μπορεί να γίνει επέμβαση από εμάς διορθώνεται επιτόπου και μην νομίζετε ότι όλα τα σπίτια έχουν δομημένη καλωδίωση ούτε μπρίζα δεν έχουν ιδίως αυτά που νοικιάζονται από την δευτέρα έχω βάλει 11 μπρίζες ακόμα και χωρίς συντήριση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω πάντως, οτι μου καλύψατε την απορία μου.

 

Thanx :)

Link to comment
Share on other sites

Άλλο αν ο ΟΤΕ κράχτηκε στην πορεία, ε??? ;)

Χε, χε...

Kαι όπως λέει και ο πωλητης του Γερμανού στην διαφήμηση "...ελπίζω να έχετε πολλές, γιατι μου αρέσουν οι ερωτήσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

:lol: :lol: :lol:

 

Μόνο που εδώ δεν είναι Γερμανός ;)

Thank God!...

Link to comment
Share on other sites

Emena pandws de me rwthsan an thelw na exw telos sidirhshs thlefwnikhs syskevhs (pou ine axrhsto,an ta mazepseis afta ta lefta agorazeis meta apo ena xrono nea siskevh k an thes thn palia th spas k monos sou) opws de me rwthsan otan mou energopoihsan xwris na mou to poun ton thlefwnhth sth nea sindesh statherou thlefwnou pou exw kanei me apotelesma na xtypaei 6-7 fores to thlefwno kai meta na vgenei o thlefwniths.Polles fores exasa gia 1 koudounisma thlefwna giati viazetai na apandhsh o thlefwnhths pou de thelw na yparxei!.Ta idia mou sinevhsan kai sthn cosmote pou eprepe na parw thlefwno thn eksipirethsh pelatwn (me xrewsh),na milhsw 10 sxedon lepta gia na mou vgaloun ton thlefwnhth (den evgene apo to menu toy thlefwnou) ton opoio energopoihsan "dokimastika" :wacko: xwris fisika na me rwthsoun.Ayrio tha paw na toys ksexesw na mou vgaloun apo to stathero ton thlefwnhth mh toys parei o diaolos.Ase pou otan vazeis grammh ISDN de sou dinoun dwro thlefwnikh siskevh,an omws kaneis aph grammh tha sou dwsoun,enw meta kalista thn anavathmizeis se ISDN ,me teliko kostos to idio kai kerdizondas to thlefwno.Oti na nai dhladh!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Don_VitoCorleone

 

Ayrio tha paw na toys ksexesw na mou vgaloun apo to stathero ton thlefwnhth mh toys parei o diaolos.

 

Μπορείς να τον απενεργοποιήσεις μόνος σου πληκτρολογώντας #62#

Για να τον ξαναενεργοποιήσεις όποτε θέλεις, πληκτρολογείς *62#

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Telospandwn phga ston OTE k mou ton vgalane,den iksera ton kwdiko.To thema ine giati na sou vazoun pragmata pou DE TA ZHTAS k mh mou peite oti otan valate stathero zhthsate Τέλος συντήρησης τηλεφωνικής συσκευής,aftoi GIATI mas to fortwnoun me to zori?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...