Jump to content

Πρόβλημα με CDRW drive


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε προηγούμενο θέμα μου ανέφερα ότι έιχα πρόβλημα με ένα δίσκο CDRW. Τελικά είπα πως είναι χαλασμένος και δεν ξανα ασχολήθηκα με το θέμα. Σήμερα όμως έβαλα άλλο CD στο CDRW drive (SONY crx195a1) και δεν το διάβαζε (δεν αναγνώριζε καν ότι υπάρχει CD). Το drive φαίνεται κανονικά στο device manager και το Nero το αναγνωρίζει. Απλώς δε "βλέπει" τα CDs. Τι μπορεί να φταίει; Το έπαθε ξαφνικά και από όσο θυμάμαι δεν υπήρξε καμιά σημαντική αλλαγή (εγκατάσταση/απεγκατάσταση προγράμματος).

Υπάρχει περίπτωση να θέλει καθάρισμα η κεφαλή του laser; Και αν ναι πως γίνεται; Δεν έχω κάνειποτέ εδώ και 2 χρόνια που το έχω.

Επίσης παρά την ηλικία του, δεν έχει χρησιμοποιηθεί πολύ.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Μμμ... δεν είναι και πολύ παρήγορο αυτό :( Να παρουσιάσει πρόβλημα αμέσως, το καταλαβαίνω αλλά να βγάλει πρόβλημα μετά από τόσο καιρό; :worry:

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

αλλα CD σου διαβαζει;; η μονο αυτο το συγκεκριμενο σου παρουσιαζει προβλημα;; μερικες φορες με ενα restart διορθονωνται πολλα ;)
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε διαβάζει κανένα CD και με restart δεν έγινε τίποτα. Το περίεργο είναι ότι τα XP αναγνωρίζουν το drive.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες το drive ενοείς την συσκευή ε;

Αυτο εννοείτε αφού είναι συνδεδεμένη η συσκευή τα windows την αναγνωρίζουν.

Εφόσον δεν διαβάζει τα cd τότε έχει πρόβλημα

Πόσο καιρο την έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες το drive ενοείς την συσκευή ε;

Αυτο εννοείτε αφού είναι συνδεδεμένη η συσκευή τα windows την αναγνωρίζουν.

Εφόσον δεν διαβάζει τα cd τότε έχει πρόβλημα

Πόσο καιρο την έχεις;

Ναι, τη συσκευή εννοώ. Την έχω περίπου 2 χρόνια αλλά δεν έχει χρησιμοποιηθεί αρκετά. Βέβαια από ότι βλέπω οι τιμές έχουν πέσει πάααρα πολύ, αλλά πριν αναγκαστώ να πάρω άλλο θέλω να σιγουρευτώ ότι φταίει η συσκευή.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Δες αμα ισχύει η εγκύηση ακόμα στο teac μου 24x που τα έκαιγε τα cd πάνω στον 1μιση χρόνο ενω το είχα δουλέψει πολύ μου τα αντικατέστησαν με το καινούριο το 52x
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου υπάρχουν ειδικά CD καθαρισμού τα οποία κάνουν καλά την δουλειά τους. Μπορείς να τα ζητήσεις σαν Cd καθαρισμού κεφαλης CDROM και θα προσέξεις ότι από την κάτω μεριά έχουν ένα μικρό βουρτσάκι. Συνήθως έχουν μέσα 3 Track. Το πρώτο είναι το διαφημιστικό της εταιρείας, στο δεύτερο δεν ακούς τίποτα (εκεί καθαρίζει) και στο τρίτο κάτι τέστ τον ήχο στα κανάλια εξόδου. Το κόστος τους είναι περίπου στα 15 €, αν και έχω να πάρω εδώ και τέσσερα χρόνια. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. δοκίμασέ το.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου υπάρχουν ειδικά CD καθαρισμού τα οποία κάνουν καλά την δουλειά τους. Μπορείς να τα ζητήσεις σαν Cd καθαρισμού κεφαλης CDROM και θα προσέξεις ότι από την κάτω μεριά έχουν ένα μικρό βουρτσάκι. Συνήθως έχουν μέσα 3 Track. Το πρώτο είναι το διαφημιστικό της εταιρείας, στο δεύτερο δεν ακούς τίποτα (εκεί καθαρίζει) και στο τρίτο κάτι τέστ τον ήχο στα κανάλια εξόδου. Το κόστος τους είναι περίπου στα 15 €, αν και έχω να πάρω εδώ και τέσσερα χρόνια. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. δοκίμασέ το.

Είχα πάρει παλιά ένα τέτοι για to playstation δεν έκανε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει παλιά ένα τέτοι για to playstation δεν έκανε τίποτα.

Έγω πάλι έχω ένα της Deja -χρόνια τώρα- και μου έχει χρειαστεί (και δουλέψει) αρκετές φορές. Για να το πω και διαφορετικά, χωρίς αυτό θα είχα "μείνει" από cd-player πολλές φορές. Η χρησιμότητά του προφανώς εξαρτάται κι από το περιβάλλον στο οποίο βρίσκονται οι συσκευές σου. Εγώ π.χ. έχω πολλή υγρασία στο χώρο και ίσως αυτό να φταίει. Όσον αφορά την αποτελεσματικότητά του, εξαρτάται από τη "συντήρηση" της συσκευής (αν έχει να καθαριστεί χρόνια) ή/και τον βαθμό της βρωμιάς του φακού. Το cd-player του στερεοφωνικού μου το είχα καθαρίσει με επιτυχία γύρω στις 10 φορές αλλά την 11η δεν καθάριζε με τίποτα αν δεν πρόσθετα στα βουρτσάκια λίγο υγρό, όπως προτείνει ο κατασκευαστής γι'αυτήν την περίπτωση (μιλάμε για ελάχιστο, αλλιώς το κλαίμε το player...)

 

Όλα τα παραπάνω δεν τα λέω τόσο για την περίπτωση του t300 (αν και στη θέση του θα το δοκίμαζα) όσο γιατί βλέπω γενικότερα ότι τα καθαριστικά CD μάλλον δεν είναι τόσο διαδεδομένα όσο θα "έπρεπε". Αφού πλέον οι laser συσκευές σε ένα σπίτι είναι αρκετές, νομίζω ότι η χρησιμότητα ενός καθαριστικού είναι δεδομένη...

Link to comment
Share on other sites

Ύπάρχει άλλος τρόπος για να δω αν όντως φταίει η συσκευή μου, ή αν έχουν "κολήσει" τα windows;

Το καθαριστικό θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Ύπάρχει άλλος τρόπος για να δω αν όντως φταίει η συσκευή μου, ή αν έχουν "κολήσει" τα windows;

Το καθαριστικό θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

Βάλε την συσκευή σε έναν άλλο υπολογιστή

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλον υπολογιστή θα δοκιμάσω μόλις βρω ευκαιρία. Υπάρχει περίπτωση να έχει πάθει κάτι ο driver; Εκτός από αυτόν που έχουν τα XP μπορώ να δοκιμάσω κάποιον άλλο;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κολλήσει κάποιος driver και να τον φτιάξεις με άλλον. Αν είναι θα έχουν πρόβλημα τα Windows γενικά, οπότε σε αυτήν την περίπτωση μάλλον για φόρματ σε βλέπω. Για να δεις αν φταίει κάποιος driver το καλύτερο είναι να προσπαθήσεις να κάνεις boot από το CD. Αν δεν ξέρεις πως πες να στο εξηγήσω. Αν θέλεις να το καθαρίσεις κάνεις τα εξής (χωρίς να δώσεις τσάμπα λεφτά)

1. Ανοιγεις το πορτάκι και σβήνεις τον υπολογιστή.

2. Βγάζεις το drive με ανοιχτό το πορτάκι.

3. Ξεβιδώνεις τις βίδες του.

4. Βγάζεις την πρόσωψη πατώντας τα αυτάκια (2 ανά κάθε πλευρά και στο κέντρο)

5. Καθαρίζεις την κεφαλή με μπατονέτα για τα αυτιά βρεγμένη με οινόπνευμα.

6. Ακολουθείς την αντίστροφη διαδικασία για να το κλείσεις.

Για Φοιτητές Μηχανολόγους Μηχ (ΕΜΠ):

http://users.ntua.gr/mc00112 :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε και πείτε μου αν μπορεί (και πως στο καλό γίνεται αυτό) να συμβεί.

Ψάχνοντας βρήκα εδώ το παρακάτω. Να σημειώσω ότι όντως το CDRW μου (40x12x48x) σταμάτησε να "βλέπει" CDs από τη στιγμή που δοκίμασα να γράψω σε επανεγγράψιμο 24x

 

Do not install Mandrake 9.2 on LG based CD-ROM drives.

Many people have reported that their CD drives are broken when

installing Mandrake 9.2. LG drives are common on Dell PCs.

This advice would have to be "Do not install Mandrake 9.2 on any

computer which has an LG based CD-ROM drive".

Now is a good time to check your warranty, and if it's not yet expired,

to upgrade to a new cdrom drive at LG's expense. If it has expired ->

bad luck, you get to keep the rubbish.

It seems to become more frequent that optical drives self-destruct.

Late last year there was an urgent call from some laptop maker (Dell?)

to upgrade firmware on Pioneer dvdrom/cdrw units in those laptops,

because "there is a 1-in-3 chance whenever a 24x cd-rw is inserted that

the drive will self-destruct". 3 months ago I didn't know any of this,

and thought (with good reason) that the easiest way to test whether my

Sony CRX195 cd burner can handle 24x rw is to try and burn one. It

doesn't, my luck that it was within warranty. If inserting a CD to burn

into a CD burner destroys the burner, well what do you say, sorry Sony,

your problem.Dito LG.

I bet what happened is that the firmware programmers goofed badly, and

the testing was only done with some M$ software.

Watch out for the future fine print in warranty statements - "void if

not used with approved media or burner software".

Btw I tried that packet-writing patch some months ago, and the bottom

line of it is: nice idea, works in theory, but practically useless.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω και εγω ενα προβλημα με το CDRW μου. Ειναι της ARTEC.

 

Εδω και 1 χρονο δουλευε ρολοι,τελευταια οταν καιω ενα cd ειτε σταματαει στη μεση και μου βγαζει καποιο error (πολλα 4-5 διαφορετικα). Εγκατεστησα νεους drivers και σταματησε να μου βγαζει errors για καποιο καιρο αλλα τα cd που εγραφα εμφανιζοταν μετα κενα,και οχι μονο στον δικο μου υπολογιστη. Σημερα κατεβασα τη τελευταια εκδοση του nero (ειχα παλαιοτερη) και παλι ενω μου λεει οτι ολα ΟΚ το cd δεν το διαβαζει ουτε αλλος υπολογιστης που δοκιμασα.Μια φορα το διαβαζε το σιντι αλλα δεν επαιζε γιατι ειχε errors. Πριν προχωρησω στην αντικατασταση σου cdrw ηθελα να δω αν καποιος εχει καποια ιδεα :)

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε και πείτε μου αν μπορεί (και πως στο καλό γίνεται αυτό) να συμβεί.

Ψάχνοντας βρήκα εδώ το παρακάτω. Να σημειώσω ότι όντως το CDRW μου (40x12x48x) σταμάτησε να "βλέπει" CDs από τη στιγμή που δοκίμασα να γράψω σε επανεγγράψιμο 24x

 

Do not install Mandrake 9.2 on LG based CD-ROM drives.

Many people have reported that their CD drives are broken when

installing Mandrake 9.2. LG drives are common on Dell PCs.

This advice would have to be "Do not install Mandrake 9.2 on any

computer which has an LG based CD-ROM drive".

Now is a good time to check your warranty, and if it's not yet expired,

to upgrade to a new cdrom drive at LG's expense. If it has expired ->

bad luck, you get to keep the rubbish.

It seems to become more frequent that optical drives self-destruct.

Late last year there was an urgent call from some laptop maker (Dell?)

to upgrade firmware on Pioneer dvdrom/cdrw units in those laptops,

because "there is a 1-in-3 chance whenever a 24x cd-rw is inserted that

the drive will self-destruct". 3 months ago I didn't know any of this,

and thought (with good reason) that the easiest way to test whether my

Sony CRX195 cd burner can handle 24x rw is to try and burn one. It

doesn't, my luck that it was within warranty. If inserting a CD to burn

into a CD burner destroys the burner, well what do you say, sorry Sony,

your problem.Dito LG.

I bet what happened is that the firmware programmers goofed badly, and

the testing was only done with some M$ software.

Watch out for the future fine print in warranty statements - "void if

not used with approved media or burner software".

Btw I tried that packet-writing patch some months ago, and the bottom

line of it is: nice idea, works in theory, but practically useless.

 

 

Δηλαδή θα τρελαθούμε εντελώς ??? :wacko: :wacko:

Εγώ που που χρειάστηκα το cd καθαρισμού στο στερεο μου αλλά και στο πισί μου μετά από 6 χρόνια το πρώτο και 2,5 χρόνια το δεύτερο (πρέπει να έγραψε πάνω από 1000 ΄δισκάκια) έφταιγε αυτό ???? 24Χ επαναγράψιμα cd ??? :worry: Δηλαδή αν είναι έτσι τότε αυτά τα noname δισκάκια που δεν ξέρεις πια πλευρά είναι η καλή και πια η εγγραφής έπρεπε να είχαν καταστρέψει τουλάχιστον το 40 % των συσκευών εγγραφής που κυκλοφορούν στην Ελλάδα.... ΕΛΕΟΣ :what:

Δεν αξίζει το κόπο ρε παιδιά στο κάτω κάτω της γραφής να προβληματίζεστε κιόλας. Ενα καινούργιο Cdwriter κοστίζει 30 ΕΥΡΩ ενώ αν θέλεται κάτι καλύτερο υπάρχουν και DVD writers που η τιμή τους ξεκινά από 65 Ευρω (NEC) και μάλιστα είναι πιο αξιόπιστα από κάποια πιο ακριβά..

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα καθόλου τι σχέση έχουν αυτά που λες με την παράθεσή σου?????? Προφανώς δεν διάβασες καθόλου το κείμενο που σχολίασες ....

Για Φοιτητές Μηχανολόγους Μηχ (ΕΜΠ):

http://users.ntua.gr/mc00112 :cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...