Jump to content

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΤΟ ΝΕΟ!!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλοι μου θελω να κανω τα εξης:

Εχω 3 υπολογιστες

Α, β , γ στην ιδια γειτονια με win xp

 

Και οι 3 θελουν δορυφορικη τηλεοραση με δικο του εξοπλισμο ο καθενας εκτος αν μπορει να εχει ενας τον εξοπλισμο και να στελνει σε ολους εικονα μεσω ασυρματου δικτυου.

 

Ο ενας απο τους 3 θα εχει συνδεση dsl και οι αλλοι 2 θελουν να τη μοιραζονται μεσω ασυρματου δικτυου.αναλογα το ποσοι χρησιμοποιουν τη συνδεση στο νετ 1,2 η 3 πρεπει να γινεται δικαιη μοιρασια του bandwidth δια 1,δια 2,δια 3.

 

Ο ενας απο τους 3, αυτος με τη καλυτερη ορατοτητα,θα συνδεθει στο awmn και οι αλλοι θα συνδεθουν σε αυτον ωστε ολοι να εχουν προσβαση στο awmn.

 

Πως θα γινουν ολα αυτα η εστω και καθενα απο αυτα ξεχωριστα ; εξοπλισμος, μαγαζι, διευθυνση στο νετ και κανονικη, τιμες, συνδεσμολογια. Μ' ενδιαφερει λογικο κοστος, σχετικη ευκολια στην υλοποιηση.

Περιμενω για βοηθεια, προτασεις. Ειτε στο forum ειτε στο mail andreas_p23@hotmail.com

Ευχαριστω πολυ και ελπιζω να βοηθησετε.

 

Τελος θα ηθελα να μου εξηγησετε τι κανει το access point,router κτλ.τι χρειαζεται και που και ποια η διαφορα τους.γιατι βλεπω στο φυλλαδιο του πλαισιου πχ και δεν ξερω τι χρειαζομαι για τις δουλειες που θελω.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά θες, μήπως να έρθει και κάποιος να στα στήσει ? :P

 

Καταρχάς ο καθένας θα βλέπει μόνος του δορυφορική, ειδαλλιώς θα βλέπετε και οι 3 το ίδιο κανάλι πάντα.

 

Το να κάνεις δίκαιη μοιρασιά του bandwidth δεν είναι εύκολο υπόθεση, ούτε και είναι σωστό το δια 1, δια 2, δια 3 (δεν λειτουργεί έτσι ο σωστός διαμερισμός bandwidth).

 

Χρειάζετε να μάθεις πάρα πολλά για να φτάσεις σε αυτό το σημείο, και το μόνο μαγαζί που δεν θα πας να ψωνήσεις είναι το plaisio.

 

Αλήθεια, στο awmn ξέρεις γιατί θέλετε να συνδεθείτε ?

 

Έχεις πάρει χαμπάρι ότι και οι 3 πρέπει να έχετε οπτική επαφή μεταξύ σας ?

Link to comment
Share on other sites

-Έχεις πάρει χαμπάρι ότι και οι 3 πρέπει να έχετε οπτική επαφή μεταξύ σας ?

 

ναι αφου εγραψα οτι ειμαστε στην ιδια γειτονια.δεν το εγραψα ετσι απλα για να φλυαρισω

 

σωστο διαμοιρασμο του bandwidth εννοω οτι αν χρησιμοποιει ενας τη dsl τοτε θα πρεπει να εχει στη διαθεση του ολο το bandwidth.αν ειναι 2 συνδεμενοι τοτε πρεπει να εχουν στη διαθεση τους ο καθενας το μισο. αν ειναι 3 το 1/3. σωστο μου φαινεται.

 

anyway ξερω, φανταζομαι οτι ειναι δυσκολο να γινουν ολα αυτα που ζητω αλλα γιατι να μην ξεκινησουμε ενα ενα. ζητησα πολλα αλλα μπορειτε να μου απαντησετε σε ενα απο αυτα για αρχη.

 

και οχι δεν θελω να ερθω να μου το στησεις. βοηθεια ζηταω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

thelei na kathiseis kai na psakseis ektws an theleis na erthw na sou ta stisw egw :)

alla mia pou moirazwmaste tis gnwseis mas estw kati liga tha afisw na diarevsousn :)

 

ftiakse ena diktyo oso pio grigoro ginetai ( tha vreis ton tropo )

vale ena piato me diseq moter kai enan dekti dreambox 7020s ton opoion sindeeis sto diktio... stise se linux enan server mesa sto dreambox kai ena skliro disko kapws megalo 200gb+ gia n agrafeis taineies pou tha tis vlepeis opote theleis... meta mesw mediaplayer tha vlepete oloi ena mono kanali alla oloi tha mporoun na kanoun zaping mesw diktiou... vevaia to diktyo prepei na sikwnei baud se piotita dvd... giato prin pareis ton dekti kave na vlepoun oloi dvd tavtoxrona gia na testareis to net...

Link to comment
Share on other sites

ps. ta panta ginontai an prospathiseis poly... oso gia to internet... min anisixeis gia tin moirasia... stin arxi kane ligo ypomoni... molis oloi katevasoun oti theloun kai kse(d)osoun (kavl) sinithws tha menei elefthero to baud... idiws an kanete share oti katevazete...

kapoio exoun ftasei na dinoun gateway free sto wn

Link to comment
Share on other sites

thelei na kathiseis kai na psakseis ektws an theleis na erthw na sou ta stisw egw :)

alla mia pou moirazwmaste tis gnwseis mas estw kati liga tha afisw na diarevsousn :)

 

ftiakse ena diktyo oso pio grigoro ginetai ( tha vreis ton tropo )

vale ena piato me diseq moter kai enan dekti dreambox 7020s ton opoion sindeeis sto diktio... stise se linux enan server mesa sto dreambox kai ena skliro disko kapws megalo 200gb+ gia n agrafeis taineies pou tha tis vlepeis opote theleis... meta mesw mediaplayer tha vlepete oloi ena mono kanali alla oloi tha mporoun na kanoun zaping mesw diktiou... vevaia to diktyo prepei na sikwnei baud se piotita dvd... giato prin pareis ton dekti kave na vlepoun oloi dvd tavtoxrona gia na testareis to net...

 

Το dreambox τρέχει Linux από μόνο του, και όλες οι εκδώσεις έχουν έτοιμο ftp server. Το μόνο που μπορείς να προσθέσεις για μεγαλύτερη ευκολία είναι έναν samba server ώστε να βλέπεις τον δίσκο του μέσα από τα windows ως δίσκο δικτύου.

 

Kάθε μια ώρα εγγραφής στον dreambox τρώει 1GB, με αποτέλεσμα να μην είναι καλή ιδέα να θες να μεταφέρεις κάθε φορά 2GB για μία ταινία....

 

Η σωστή λύση (αλλά και ακριβή) είναι να πάρει ο καθένας από έναν dreambox, όχι απαραίτητα τον 7020 που είναι το ακριβό μοντέλο, αλλα μπορεί και με το ποιό μικρό (το 500 εάν θυμάμαι καλά), που έχει μία από τις super douper δυνατότητες που έκαναν τα ονειροκούτια ανάρπαστα....

 

(εγώ έχω 2 μέσα στο σπίτι, και θα πάρω και τρίτο)

Link to comment
Share on other sites

to 7020 exei megaliteri mnimi kai kaliteri kataskeyi me pio kalo trofodotiko.... giavto to proteina... egw exw to 7000s me usb flash kai 8 images... prospathw na vrw xrono na kataleiksw poio tha kratisw telika... a kai sklirako 120gb argo 5200... skeftomai na valw kanena ap panw gia na paizei me laptop wireless...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...