Jump to content

A5 (2016) vs. ALPHA


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλισπέρα παίδες,

 

να ρωτήσω τη γνώμη σας θέλω.

Είχα το Galaxy ALPHA και ημουν πολύ ευχαριστημένος με τις αποδόσεις κλπ. εκτός απο τη μικρή του μπαταρία.

Πρόσφατα, πήρα το Α5 (2016) αλλά έχω ξενερώσει απο τα reviews κλπ. και παρατηρώ οτι σε κάποια πραγματάκια laggαρει λιγο παραπάνω απο το παλιό μου ALPHA.

Κάποιοι φίλοι μου λένε οτι το android 5.1 φταίει γι αυτό.

 

Τί πιστεύετε;

 

Έκανα βλακεία που το πήρα;

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλισπέρα παίδες,

 

να ρωτήσω τη γνώμη σας θέλω.

Είχα το Galaxy ALPHA και ημουν πολύ ευχαριστημένος με τις αποδόσεις κλπ. εκτός απο τη μικρή του μπαταρία.

Πρόσφατα, πήρα το Α5 (2016) αλλά έχω ξενερώσει απο τα reviews κλπ. και παρατηρώ οτι σε κάποια πραγματάκια laggαρει λιγο παραπάνω απο το παλιό μου ALPHA.

Κάποιοι φίλοι μου λένε οτι το android 5.1 φταίει γι αυτό.

 

Τί πιστεύετε;

 

Έκανα βλακεία που το πήρα;

 

Πέτρος

Το Α5 και το 2016, μόνο στο μέγεθος της οθόνης και στη μπαταρία υπερτερεί σε σύγκριση με το Alpha, το οποίο είναι από τα πιο καλά που έβγαλε ποτέ η Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εσύ θα κρίνεις αν έκανες λάθος ή όχι!

Κάνε τις συγκρίσεις σου και αποφασίζεις.

 

Πάντως αν δεν σου κάνει το Α5 και έχεις το Αλφα ακόμη μπορείς κάλιστα να το διώξεις στα 250 και ούτε γάτα ούτε ζημιά ;)

Link to comment
Share on other sites

Πώ ρε παιδιά, σοβαρά μιλάτε τώρα;

Εγώ και μόνο εγώ φταίω αν ξαναπιστέψω πωλητή που μου λέει "και φυσικά θα αναβαθμίσεις".

 

Καλό είναι, πολύ δυνατή οθόνη και αυτυχώς δεν κολλάει. Θα το κρατήσω μέχρι να πέσει η τιμή του S7.

 

Ευχαριστώ παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

cool και εγώ πιστεύω πως μια χαρά είναι το κινητό! Απλά το Alpha είναι απο τα διαμαντάκια της samsung και προσωπικά ακόμη και αν άλλαζα θα...το κράταγα στο κουτί του για καβάτζα!
Link to comment
Share on other sites

cool και εγώ πιστεύω πως μια χαρά είναι το κινητό! Απλά το Alpha είναι απο τα διαμαντάκια της samsung και προσωπικά ακόμη και αν άλλαζα θα...το κράταγα στο κουτί του για καβάτζα!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, για αυτό και ενώ πήρα το S7 edge και ενώ μου έδινε γνωστός πριν 2 μήνες 250€ για να του δώσω το Alpha μου, προτίμησα να το κρατήσω για καβάτζα.

Η συσκευή αυτή για μένα είναι από τις καλύτερες που έχουν βγει, απροβλημάτιστη εντελώς μα εντελώς 19 μήνες που την είχα και έχω. Επίσης πολύ όμορφη για τα γούστα μου, αλλά αυτό εντάξει είναι υποκειμενικό, όμως από ποιότητα, σίγουρα το κάτι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Όχι το Alpha εννοείται πως το έχω κρατήσει! Έχω και ένα Alpha με σπασμένη οθόνη που παλέυω να πουλήσω!
Link to comment
Share on other sites

cool και εγώ πιστεύω πως μια χαρά είναι το κινητό! Απλά το Alpha είναι απο τα διαμαντάκια της samsung και προσωπικά ακόμη και αν άλλαζα θα...το κράταγα στο κουτί του για καβάτζα!

 

Τι να πω κι'εγω που το αγορασα περσι μεταχειρισμενο το πουλησα το ξανα αγορασα το ξαναπουλησα και λιγο πριν το πασχα το πηρα ξανα ολοκαινουριο και εχω ακομη 23 μηνες εγγυηση.το κινητο ειναι αστερι διοτι 3 στα 3 τηλεφωνα ολα δουλεψαν και δουλευουν αψογα.μηδεν lag, πολυ ωραιο smooth και το μονο που δεν μου αρεσε ειναι οτι οταν αναβαθμιζονται οι εφαρμογες φορτωνει η ram και αργει ακομη και δυο μερες να αποβαλει τα επιπλεον αν δεν το βοηθησεις χειροκινητα. οσο απο μπαταρια το τηλεφωνο ειναι ο γιγαντας του stand by,δηλαδη αν παραμεινει ανοικτο απο το πρωι στις 9 εως 12 το βραδυ χωρις ενεργοπιηση του wifi και των δεδομενων με μονη χρηση 2-3 τηλ ημερησιως και ενεργοποιηση τους μονο το πρωι με το ανοιγμα για ενημερωσεις κραταει και μια βδομαδα. αλλα με συνεχη χρηση βγαζει την ημερα στα ορια της αξιοπρεπειας.παντως κι'εγω σε καθε περιπτωση δεν θα το πουλησω και θα μεινει να κανει παρεα στο αγαπημενο μου S2.ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΕ ΠΛΗΡΩΣ Ο ΦΙΛΟΣ Dimitris & niki ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΜΑ ΤΟΥ S2 που μου το προτεινε και τον ευχαριστω.

Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κι'εγω που το αγορασα περσι μεταχειρισμενο το πουλησα το ξανα αγορασα το ξαναπουλησα και λιγο πριν το πασχα το πηρα ξανα ολοκαινουριο και εχω ακομη 23 μηνες εγγυηση.το κινητο ειναι αστερι διοτι 3 στα 3 τηλεφωνα ολα δουλεψαν και δουλευουν αψογα.μηδεν lag, πολυ ωραιο smooth και το μονο που δεν μου αρεσε ειναι οτι οταν αναβαθμιζονται οι εφαρμογες φορτωνει η ram και αργει ακομη και δυο μερες να αποβαλει τα επιπλεον αν δεν το βοηθησεις χειροκινητα. οσο απο μπαταρια το τηλεφωνο ειναι ο γιγαντας του stand by,δηλαδη αν παραμεινει ανοικτο απο το πρωι στις 9 εως 12 το βραδυ χωρις ενεργοπιηση του wifi και των δεδομενων με μονη χρηση 2-3 τηλ ημερησιως και ενεργοποιηση τους μονο το πρωι με το ανοιγμα για ενημερωσεις κραταει και μια βδομαδα. αλλα με συνεχη χρηση βγαζει την ημερα στα ορια της αξιοπρεπειας.παντως κι'εγω σε καθε περιπτωση δεν θα το πουλησω και θα μεινει να κανει παρεα στο αγαπημενο μου S2.ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΕ ΠΛΗΡΩΣ Ο ΦΙΛΟΣ Dimitris & niki ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΜΑ ΤΟΥ S2 που μου το προτεινε και τον ευχαριστω.

Αν δε σε ενοχλώ με τη περιέργειά μου, για πιο λόγο το πούλησες και το ξανά αγόρασες 2 ή 3 φορές αν κατάλαβα καλά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενοχλεις καθολου και θα σου απαντησω.το αγορασα πρωτη φορα ελαφρως μεταχειρισμενο δεν ειχε καποιο προβλημα και δεν θα το πουλουσα αλλα μου την επεσε ενα φιλαρακι και ντε και καλα το ηθελε οποτε του δωσα αφου εμεινα κανα δυο βδομαδες με το s2 μου παλι το βρηκα σε αγγελια παλι μεταχειρισμενο και το ξανα αγορασα,παλι αψογη κατασταση το κινητο και στο μηνα επανω μια ωραια γειτονισα φαγωθηκε να το αγορασει τις το πουλησα 20 ευρω παραπανω απ'οτι το ειχα παρει συμπληρωσα και την διαφορα και το πηρα καινουργιο ανανεωνοντας την εγγυηση αλλα και οι τριγυρω μου δεν θα μπορουν να μου την πεφτουν. *παιδες καινουργιο το πηρα να τα σκρουτζομαγαζα πατε και παρτε*. τωρα ο λογος που το ξαναγοραζα το ιδιο ειναι οτι μου αρεσε πολυ το κινητο απο καθε αποψη.
Link to comment
Share on other sites

Eγώ θέλω ένα κινητό under 5" απλά το Αλφα είναι πανάκριβο αυτή την στιγμή. Έστειλα και μειλ σε σκρουτζομάγαζο για έκπτωση αλλά τίποτα. Τώρα είμαι μεταξύ Α3 2016 ή Αλφα μεταχείρο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...