Jump to content

Ελληνικές Κωμικές Σειρές - Τα Άπαντα


trapped
 Κοινοποίηση

Η καλύτερη κωμική σειρά της ελληνικής τηλεόρασης  

195 members have voted

  1. 1. Η καλύτερη κωμική σειρά της ελληνικής τηλεόρασης

    • Οι Τρεις Χάριτες (Mega)
      3
    • Οι Απαράδεκτοι (Mega)
      25
    • Dolce Vita (Mega)
      17
    • Δύο Ξένοι (Mega)
      21
    • Σ' Αγαπώ - Μ' Αγαπάς (Mega)
      22
    • Το Δις Εξαμαρτείν (Mega)
      15
    • Οι Μεν και οι Δεν (Ant1)
      15
    • Εγκλήματα (Ant1)
      34
    • Κωνσταντίνου και Ελένης (Ant1)
      24
    • Άλλη - Ποιά;
      19


Recommended Posts

Το κορυφαίο "Δια εξαιδιαιρέτου" το ξεχνάτε όλοι! Πάνω σε αυτό βασίστηκε και το Κωνσταντίνου και Ελένης αλλά κατά τη γνώμη μου το Δια Εξαδιαιρέτου είχε πιο ώριμο χιούμορ, δεν είχε τόσες υπερβολές και πρωταγωνιστούσαν πιο μεστοί ηθοποιοί (εξαιρετική η Βάνα Παρθενιάδου)

 

Ομολογώ πως λάτρεψα και το "Sex Revolution" των Ρέπα-Παπαθανασίου. Πολύ γρήγορο χιούμορ, μαύρο χιούμορ, καταπληκτικοί οι ηθοποιοί. Δεν ξέρω γιατί δεν έπιασε!

 

Πολύ καλό και το "Κάπου σε ξέρω" με την Καίτη Κωνσταντίνου στο ρόλο του transexual και τη Μαρία Καβογιάννη.

 

Περίμενα να δω και το "Αχ Ελένη", το "Καφέ της Χαράς", "Είσαι το ταίρι μου" και το "Τι ψυχή θα παραδώσεις μωρή".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 141
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το κορυφαίο "Δια εξαιδιαιρέτου" το ξεχνάτε όλοι! Πάνω σε αυτό βασίστηκε και το Κωνσταντίνου και Ελένης αλλά κατά τη γνώμη μου το Δια Εξαδιαιρέτου είχε πιο ώριμο χιούμορ, δεν είχε τόσες υπερβολές και πρωταγωνιστούσαν πιο μεστοί ηθοποιοί (εξαιρετική η Βάνα Παρθενιάδου)

 

Ομολογώ πως λάτρεψα και το "Sex Revolution" των Ρέπα-Παπαθανασίου. Πολύ γρήγορο χιούμορ, μαύρο χιούμορ, καταπληκτικοί οι ηθοποιοί. Δεν ξέρω γιατί δεν έπιασε!

 

Πολύ καλό και το "Κάπου σε ξέρω" με την Καίτη Κωνσταντίνου στο ρόλο του transexual και τη Μαρία Καβογιάννη.

 

Περίμενα να δω και το "Αχ Ελένη", το "Καφέ της Χαράς", "Είσαι το ταίρι μου" και το "Τι ψυχή θα παραδώσεις μωρή".

Ολη του τη τεχνη την εβαλε στο Κωνσταντίνου και Ελένης..Μετα απο αυτο δεν εχει βγαλει αξιολογη σειρα

το καφε της χαρας ειναι τρισαθλιο και ελλεινο ,απο τις χειροτερες κωμηκες σειρες τα τελευτεα χρονια!!Ο Ρωμας δινει ρεσιταλ βλακειας ως οπισθδρομικος δημαρχος!Εχει και τρεις χρονιες η μια χειροτερη απο την αλλη...

-----------

Τα αστεια του Ρωμα ειναι μεν σχετικα καλα αλλα οι οι ατακες που ακουγοντε στις σειρες του Ρηγα-Αποσολου ειναι πολυ πιο αστειες και εξυπνες!!

Link to comment
Share on other sites

Η τρισάθλια αυτή σειρά ξεπέρασε το 50% τηλεθέασης στο τελευταίο της επεισόδιο. Το «Καφέ της Χαράς» είναι μακράν η καλύτερη κωμική παραγωγή του ΑΝΤ1 τα τελευταία χρόνια, κατά τη γνώμη μου.

Εξάλλου, ελάχιστες σειρές έχουν διαρκέσει τρία χρόνια με ποσοστά τηλεθέασης που ξεπερνούσαν, καθ'όλη τη διάρκειά τους, το 20-25% .

Link to comment
Share on other sites

Η τρισάθλια αυτή σειρά ξεπέρασε το 50% τηλεθέασης στο τελευταίο της επεισόδιο. Το «Καφέ της Χαράς» είναι μακράν η καλύτερη κωμική παραγωγή του ΑΝΤ1 τα τελευταία χρόνια, κατά τη γνώμη μου.

Εξάλλου, ελάχιστες σειρές έχουν διαρκέσει τρία χρόνια με ποσοστά τηλεθέασης που ξεπερνούσαν, καθ'όλη τη διάρκειά τους, το 20-25% .

 

ναι γιατι ο αντ1 εχει κανει φοβερες παραγωγες και υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος:whistle::whistle:;)

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να πεις είναι μια ακριβή παραγωγή για τα ελληνικά δεδομένα. Αν και όχι τόσο προχωρημένο το χιούμορ όσο στο "Κωνσταντίνου & Ελένης" (που μην ξεχνάτε ότι χωρίς τη μεγάλη Ελένη Ράντου δε θα ήταν και τόσο καλή) σίγουρα υπήρχαν έξυπνα αστεία, ωραία πλοκή, καλοί χαρακτήρες, πολύ καλό καστ, ωραίοι οι χώροι, τα "κοστούμια", η μουσική. Ήταν κάτι πιο άρτιο από όλες τις άλλες δουλειές του Ρώμα και κάτι ακόμη πιο άρτιο νομίζω θα περιμένουμε φέτος με το Δεληγιάννειο-απ'ότι είδα από τις σκηνές. Γενικά όμως ο Ρώμας επαναλαμβάνεται όχι μόνο χρησιμοποιώντας τις ίδιες υποκτριτικές υπερβολές του αλλά ως και προς το ρόλο που μάλλον είναι ο μόνος που-τουλάχιστον έτσι απέδειξε-μπορεί να υποδυθεί. Ο ρόλος του οπισθοδρομικού, στενόμυαλου 40άρη άλλοτε θρήσκου ή άλλοτε τσιγκούνη, πάντοτε όμως προβληματικού. Θα προτιμούσα να έκανε μια σειρά που να μην έπαιρνε μέρος στο καστ. Είναι ικανός σεναριογράφος κι αυτό μας φτάνει!

 

Ο Λευτέρης Παπαπέτρου που έγραψε τα "Εγκλήματα" και το "Είσαι το ταίρι μου" είναι ο μόνος που κι εμπνευσμένος είναι και πανέξυπνο σενάριο γράφει και ποτέ δεν έπεσε σε κακοτοπιές. Έτσι κι αλλιώς έχει ως αρχή του να παρουσιάζει κάτι κάθε 3-4 χρόνια για να μην αναλώνεται και να μη στερεύουν οι ιδέες...Κι έτσι είναι το σωστό κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να πεις είναι μια ακριβή παραγωγή για τα ελληνικά δεδομένα. Αν και όχι τόσο προχωρημένο το χιούμορ όσο στο "Κωνσταντίνου & Ελένης" (που μην ξεχνάτε ότι χωρίς τη μεγάλη Ελένη Ράντου δε θα ήταν και τόσο καλή) σίγουρα υπήρχαν έξυπνα αστεία, ωραία πλοκή, καλοί χαρακτήρες, πολύ καλό καστ, ωραίοι οι χώροι, τα "κοστούμια", η μουσική. Ήταν κάτι πιο άρτιο από όλες τις άλλες δουλειές του Ρώμα και κάτι ακόμη πιο άρτιο νομίζω θα περιμένουμε φέτος με το Δεληγιάννειο-απ'ότι είδα από τις σκηνές. Γενικά όμως ο Ρώμας επαναλαμβάνεται όχι μόνο χρησιμοποιώντας τις ίδιες υποκτριτικές υπερβολές του αλλά ως και προς το ρόλο που μάλλον είναι ο μόνος που-τουλάχιστον έτσι απέδειξε-μπορεί να υποδυθεί. Ο ρόλος του οπισθοδρομικού, στενόμυαλου 40άρη άλλοτε θρήσκου ή άλλοτε τσιγκούνη, πάντοτε όμως προβληματικού. Θα προτιμούσα να έκανε μια σειρά που να μην έπαιρνε μέρος στο καστ. Είναι ικανός σεναριογράφος κι αυτό μας φτάνει!

 

Ο Λευτέρης Παπαπέτρου που έγραψε τα "Εγκλήματα" και το "Είσαι το ταίρι μου" είναι ο μόνος που κι εμπνευσμένος είναι και πανέξυπνο σενάριο γράφει και ποτέ δεν έπεσε σε κακοτοπιές. Έτσι κι αλλιώς έχει ως αρχή του να παρουσιάζει κάτι κάθε 3-4 χρόνια για να μην αναλώνεται και να μη στερεύουν οι ιδέες...Κι έτσι είναι το σωστό κατά τη γνώμη μου.

εχει γραψει και το φοβερο Ντολτσε Βιτα(μαζι με τον Ρηγα):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Εγκλήματα η καλύτερη μακράν για μένα κωμική σειρά. Αμέσως μετά Τρεις Χάριτες και Ντόλτσε βίτα και μετά το Σ'αγαπώ μ'αγαπάς και οι Απαράδεκτοι.

Επίσης μου άρεσε πολυ το Είσαι το ταίρι μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγκλήματα η καλύτερη μακράν για μένα κωμική σειρά. Αμέσως μετά Τρεις Χάριτες και Ντόλτσε βίτα και μετά το Σ'αγαπώ μ'αγαπάς και οι Απαράδεκτοι.

Επίσης μου άρεσε πολυ το Είσαι το ταίρι μου.

 

Σασουλινι-Σασουλινι ασε τι επαθε η καλυτερη σου φιλη......

ποια καλε...? η Καρανασιου τι....?

Οχι μωρη εγω!

Unbox Your Phone
Link to comment
Share on other sites

απο Δευτερα 14 Ιανουαριου ξανα οι Δυο ξενοι στις 3 :yahoo::yahoo:!

 

Eνώ στις 5:10 Είσαι το ταίρι μου:) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

καλα, ειλικρινα τωρα, ποιος βλεπει δυο ξενους με τοσες φορες που εχουν πεχτει???

 

το μεγκα δεν εχει αλλες σειρες να βαλει? γιατι ολο τα ιδια και τα ιδια?

Link to comment
Share on other sites

καλα, ειλικρινα τωρα, ποιος βλεπει δυο ξενους με τοσες φορες που εχουν πεχτει???

 

το μεγκα δεν εχει αλλες σειρες να βαλει? γιατι ολο τα ιδια και τα ιδια?

 

Γιατί "τα ίδια και τα ίδια" είναι τα δοκιμασμένα και επιτυχημένα σε κάθε προβολή τους.

Το Mega πέρσι τέτοια εποχή έπαιζε κάθε μεσημέρι το "Είμαστε στον αέρα" με αποτέλεσμα να το κόψει στα μισά λόγω χαμηλής τηλεθέασης...

Οπότε ανατρέχουν στις καβάτζες τους! :) :)

Link to comment
Share on other sites

το παρακατω κειμενο ειναι παλιο...αλλα αυτα ισχυουν και σημερα...;)

λινκ http://tekmirio.blogspot.com/2004/10/blog-post_109844711759473775.html

Κωμικές Σειρές

 

Προσπάθησα να παρακολουθήσω κάποιες από τις νέες κωμικές σειρές της τηλεόρασης και το αποτέλεσμα ήταν τουλάχιστον απογοητευτικό. Τα σενάρια είναι απολύτως τετριμμένα (αν όχι ανύπαρκτα) και οι περισσότεροι ηθοποιοί διεκπεραιώνουν τους ρόλους τους χωρίς καμία διάθεση πρωτοτυπίας (εξαίρεση η Δήμητρα Ματσούκα στο «Όλα στην Ταράτσα» και η Ρίκα Διαλυνά στο «Η ώρα η καλή»).

 

Οι περισσότερες από τις σειρές αυτές έχουν (ευτυχώς) ήδη απορριφθεί από το τηλεοπτικό κοινό, το ένστικτο του οποίου υποτίθεται πως είναι αλάνθαστο. Και λέω «υποτίθεται», διότι πάντοτε απορούσα με την ανεξήγητη (για μένα τουλάχιστον) επιτυχία σειρών όπως το ανεκδιήγητο «Εμείς κι εμείς», το κουραστικό «Δέκα Λεπτά Κήρυγμα», τα αλήστου μνήμης πονήματα «Χάι Ροκ» (Φιλιππίδης & Χαλκιάς) και «Λάβ Σόρυ» (ναι, εκείνο με τον υδραυλικό!) και τελευταία, το εντελώς αδιάφορο και υπερτιμημένο «Καφέ της χαράς». Βεβαίως το χιούμορ είναι κάτι τελείως υποκειμενικό, αλλά διερωτώμαι: πόσες από αυτές τις σειρές μπορούν να σταθούν τηλεοπτικά πέντε ή δέκα χρόνια μετά την πρώτη προβολή τους;

 

Ναι, η διαχρονικότητα μπορεί να αποτελέσει κριτήριο αξιολόγησης, ακόμη και στην περίπτωση των κωμικών σειρών. Βάσει αυτού του κριτηρίου λοιπόν, προσπάθησα να συντάξω μία λίστα με τις καλύτερες και πιο διαχρονικές κωμικές ελληνικές σειρές. Κατά την προσωπική μου λοιπόν άποψη, η λίστα έχει ως εξής:

 

1. Ντόλτσε Βίτα (Απολαυστική κωμωδία καταστάσεων, με το υπέροχο δίδυμο Παναγιωτοπούλου-Μπαλανίκα και την εκπληκτική Μαρία Καβογιάννη, η οποία είναι για μένα μακράν η καλύτερη κωμικός της γενιάς της. Η γιαγιά-Μαρία Φωκά και ο γαμπρός-Χριστόφορος Παπακαλιάτης είναι ξεκαρδιστικοί!)

 

2. Οι τρεις χάριτες (Απλώς εναπαπροσδιόρισαν την έννοια της τηλεοπτικής κωμωδίας, εισάγοντάς μας στην εποχή της ιδιωτικής τηλεόρασης. Αξέχαστη η «Μπεμπέκα»…)

 

3. Τα Εγκλήματα (Ευφυέστατο σενάριο ανατροπών, με πρωτότυπες καταστάσεις και ιδανικό καστ. Η Καβογιάννη ως ελαφρών ηθών «Κορίνα» και ο παππούς-Αθηνόδωρος Προύσαλης δίνουν ρεσιτάλ ερμηνείας!)

 

4. Το δις εξαμαρτείν (Οι Ρέππας & Παπαθανασίου μετά τις Τρεις Χάριτες, δημιουργούν ένα πιο δομημένο σενάριο, με την Ντίνα Κώνστα να κλέβει την παράσταση ως αλμοδοβαρική «Γιολάντα».)

 

5. Απαράδεκτοι (Αναρχικό χιούμορ και νεορεαλισμός σε πολυκατοικία του Λυκαβηττού. Αποκάλυψη ο Μπέζος, τσαχπινιά από την Παπαδοπούλου, σουρεάλ δευτερεύοντες χαρακτήρες όπως το Αστροπελέκι-Ρένια Λουιζίδου, ο Καπετάνιος ως αστυνομικός και ο Χαλακατεβάκης στο ρόλο του διαχειριστή!)

6. Είσαι το ταίρι μου (Προσεγμένη σκηνοθεσία και έξυπνο σενάριο, γραμμένο πάνω στη Βίκυ Σταυροπούλου! Προς το τέλος, έχανε τη δυναμική του.)

7. Σ’αγαπώ, μ’αγαπάς (Η Δήμητρα Παπαδοπούλου ξαναχτυπά και παρέα με το Θοδωρή Αθερίδη, δημιουργούν ένα ξεκαρδιστικό αλλά ταυτόχρονα, απολύτως οικείο τηλεοπτικό ζευγάρι. «Θοδωρή, εγώ πότε θα γίνω μάνα;»)

8. Οι μεν και οι δεν (Παρότι θεωρώ πως ο Χάρης Ρώμας είναι πολύ σχηματικός υποκριτικά, αναγνωρίζω ότι το σενάριο είχε αρκετές καλές στιγμές. «Γείτονες, αφήστε τα μίση και βρείτε το Διονύση!»)

9. Τι ψυχή θα παραδώσεις μωρή; (Παρότι ανολοκλήρωτο, έκανε αίσθηση για το βιτριολικό χιούμορ του. Η Ελένη Καστάνη ως θεούσα υπάλληλος διοδίων είναι το καλύτερό μου!)

 

10. Το Ρετιρέ (Ο Δαλιανίδης επαναλαμβάνει για μία ακόμη φορά το χιλιοειπωμένο σενάριό του, αλλά μας αρέσει έτσι κι αλλιώς γιατί έχει γίνει πλέον cult!)

 

Δυστυχώς, προβλέπω πως η φετινή χρονιά δεν θα μας χαρίσει ανάλογες στιγμές γέλιου. Κρίμα γιατί πραγματικά το χρειαζόμαστε…

Link to comment
Share on other sites

Μετά τους Απαράδεκτους το χάος... Καμία σειρά δεν έχει καταφέρει ούτε καν να τους πλησιάσει... :respect:
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Μετά τους Απαράδεκτους το χάος... Καμία σειρά δεν έχει καταφέρει ούτε καν να τους πλησιάσει... :respect:

 

:respect: στους Απαράδεκτους ,

κρίμα που όσοι είνια κάτω από 25 δεν τους είχαν παρακολουθήσει όταν πρωτοπροβλήθηκαν.

 

Επίσης στην παραπάνω λίστα λείπει σίγουρα η σειρά του MEGA ''Οι αυθέρετοι''.

 

Πανέξυπνο σενάριο και μια πιστή περιγραφή της νοοτροπίας του νεοέλληνα.

 

Πουλικάκος , Βαλαβανίδης , Τριφύλλη ,Μανεσης , Παρθενιάδου , Βλασιάδου για όσους θυμούνται.

Link to comment
Share on other sites

Kύριοι εκεί στο mega που μας ακούτε, το Δις εξαμαρτείν θα το δούμε ποτέ; Βάλτε το και στις 5 το πρωί, αρκεί να το βάλετε! :mad:
Link to comment
Share on other sites

Kύριοι εκεί στο mega που μας ακούτε, το Δις εξαμαρτείν θα το δούμε ποτέ; Βάλτε το και στις 5 το πρωί, αρκεί να το βάλετε! :mad:
ax pesta pesta mpas k filotimithoun epitelous....exo steilei k e-mail alla sto gapsimo!kanane posa xronia na deiksoun aparadektous k tous deiksan me aformi ta 15 xronia,les na prepei na perimenoume na kleisei to mega ta 30....?gia na to doume....:lol:apexti seira!
Link to comment
Share on other sites

τους Απαραδεκτους τους εχει δειξει αρκετες φορες...Προπερσι το εβαζε καθε Παρασκευη βραδυ...
Link to comment
Share on other sites

τους Απαραδεκτους τους εχει δειξει αρκετες φορες...Προπερσι το εβαζε καθε Παρασκευη βραδυ...

 

Σε σχεση με αλλα ειναι αρκετα αδικημενοι. Τους εβαζε επειδη ηταν επεταιακη χρονια για το Μεγκα!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι και αρκετές φορές. Εγώ πέρα από πρόπερσι δε θυμάμαι να τους έχει ξαναβάλει!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Είχα ακούσει κάπου και το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη ότι κάποιες από αυτές τις σειρές δεν υπάρχουν σε αρχείο γιατί καταστράφηκαν οι κασσέτες του MEGA σε μία πυρκαγιά. Για τους απαράδεκτους συγκεκριμένα το είχα ακούσει αλλά εάν ισχύει μπορεί να είναι ο λόγος που δεν δείχνουν και άλλες σειρές όπως το δις εξαμαρτείν

:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...