Jump to content

Εξωτερικη κεραία WiFi


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σε όλους παιδιά

 

Λοιπόν θα μπω με την μια στο θέμα που με απασχολεί...

 

Ψάχνω να βρω μια κεραία που θα την στήσω έξω στο μπαλκόνι μου και θα μπορέσω μέσω αυτής να βρίσκω ασύρματα δίκτυα είτε αυτά είναι ανοιχτά είτε κλειδωμένα, για να μπορώ να συνδέομαι μέσω λαπτοπ και αν αυτό είναι εφικτό και μέσω κινητών και ταμπλετών, είναι κάτι τέτοιο εύκολο σε υλοποίηση;

 

Επίσης στο χωριό που θέλω να το στήσω αυτό το σύστημα υπάρχει ελεύθερο WiFi δίκτυο από τον Δήμο, και ειναι περίπου στο 1 χιλιόμετρο κ έχω οπτική επαφή (περίπου, μπορεί και πολύ λιγότερο) από το σπίτι μου, με την ίδια κεραία θα μπορούσα να κάνω και αυτή την δουλειά;

 

Δεν έχω ιδέα τι άλλο μπορεί να χρειάζομαι περαν την εξωτερικής κεραίας, (έχω παρατηρήσει σε κάτι κεραίες τέτοιες ότι το καλώδιο π βγαίνει μετά από την κεραία και πηγαίνει στο PC ότι δεν είναι Ethernet ούτε USB, αλλα ενα στρογγυλό που δεν έχω ιδέα που τοποθετείτε) που πιστεύω θα χρειάζονται κ αλλά πράγματα για να μπορέσω να πάρω ίντερνετ πχ. ασύρματα για τα κινητά ας πούμε, μπορείτε να με συμβουλεψετε τι ακριβώς χρειάζομαι για να υλοποιησω αυτό το project; (βήμα βήμα μιας και δεν έχω ξανα ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα)

 

Η κάθε βοήθεια είναι δεκτή, και σας ευχαριστώ για την οποιαδήποτε απάντηση σας

 

Επίσης να πω ότι ρώτησα έναν τεχνικό ίντερνετ που έχει μαγαζί για όλο το παραπάνω και μου έβγαλε τιμή γύρω στα εφτακοσια+(700+) ευρώ μαζί με την κεραία και εγκατάσταση , έτσι όπως μου είπε την τιμή τον χαιρετισα κ έφυγα αμέσως, άκου 700+ για μια κεραία και την εγκατάσταση, τι θα πιάνω την NASA; Αν είναι δυνατόν σε τέτοιες εποχές :mad:

 

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά παίδες!

Edited by ny_city
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι αν το 700αρι που σου ζητησε εχει και ακριβα hardware... πχ οι περισσοτερες κοινες εξωτερικες κεραιες για μικρες αποστασεις 5-7 χλμ δεν εχουν δικο τους ενσωμετωμενο Access point ... ισως αυτη η κεραια εχει και δικο της access point δηλαδη ειναι all in one παιρνει δινει μοιραζει... ..

Εγω για αποσταση περιπου 2χλμ ευθειας χωρις κανενα εμποδιο εχω βαλει nanobeam κεραια γυρω στα 80 ευρω την ειχα παρει πριν 3 χρονια και με ενα Access point TP Link που ειναι φτηνα εκανα την δουλεια μου.Βεβαια σε ανοιχτα δικτυα μην περιμενεις ταχυτητες θα εχεις στοιχειωδως ιντερνετ δηλαδη. Η λυση αυτη ειναι και η ποιο οικονομικη αναλογα με την κεραια που θες γιατι υπαρχουν και φτηνοτερες!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι αν το 700αρι που σου ζητησε εχει και ακριβα hardware... πχ οι περισσοτερες κοινες εξωτερικες κεραιες για μικρες αποστασεις 5-7 χλμ δεν εχουν δικο τους ενσωμετωμενο Access point ... ισως αυτη η κεραια εχει και δικο της access point δηλαδη ειναι all in one παιρνει δινει μοιραζει... ..

Εγω για αποσταση περιπου 2χλμ ευθειας χωρις κανενα εμποδιο εχω βαλει nanobeam κεραια γυρω στα 80 ευρω την ειχα παρει πριν 3 χρονια και με ενα Access point TP Link που ειναι φτηνα εκανα την δουλεια μου.Βεβαια σε ανοιχτα δικτυα μην περιμενεις ταχυτητες θα εχεις στοιχειωδως ιντερνετ δηλαδη. Η λυση αυτη ειναι και η ποιο οικονομικη αναλογα με την κεραια που θες γιατι υπαρχουν και φτηνοτερες!

το θέμα είναι ότι ο τύπος είναι φαρμακείο, ζητάει 52 ευρώ για ενα απλό φοτματ για να καταλάβεις για τι πράμα σου μιλάω, για αυτο και ο τρόμος για τα 700... του ειπα οτι θέλω κάτι απλό για να κάνω 20 μέρες την δουλειά μου και αυτός μου έβγαλε λογαριασμο 2 χρόνων

από εκεί και πέρα, μπορώ να διαθεσω έως 100 ευρώ για το πάρα πάνω εγχείρημα , αν έχεις κάποιο λινκ να μου δώσεις για μια τέτοια κεραία που εξηγώ πάρα πάνω θα σου ήμουν ευγνώμων, σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά μετέφεραν το θέμα και το έψαχνα πόσες μέρες

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι ο τύπος είναι φαρμακείο, ζητάει 52 ευρώ για ενα απλό φοτματ για να καταλάβεις για τι πράμα σου μιλάω, για αυτο και ο τρόμος για τα 700... του ειπα οτι θέλω κάτι απλό για να κάνω 20 μέρες την δουλειά μου και αυτός μου έβγαλε λογαριασμο 2 χρόνων

από εκεί και πέρα, μπορώ να διαθεσω έως 100 ευρώ για το πάρα πάνω εγχείρημα , αν έχεις κάποιο λινκ να μου δώσεις για μια τέτοια κεραία που εξηγώ πάρα πάνω θα σου ήμουν ευγνώμων, σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά μετέφεραν το θέμα και το έψαχνα πόσες μέρες

 

Υπαρχουν πολλες εταιριες με κεραιες εγω τελος παντων εχω βρει ενα ονλαιν μαγαζι στην Αργολιδα με αμεση εξυπηρετηση και καλυ τεχνικη υποστηριξη.Εχω παρει 5-6 κεραιες για μενα και φιλους και δεν ειχα ποτε προβλημα.Με το συγκεκριμενο μαγαζι ουδεμια σχεση εχω εμπορικη η οτιδηποτε αλλο απλα εχω μεινει ευχαριστημενος. δες ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Υπαρχουν πολλες εταιριες με κεραιες εγω τελος παντων εχω βρει ενα ονλαιν μαγαζι στην Αργολιδα με αμεση εξυπηρετηση και καλυ τεχνικη υποστηριξη.Εχω παρει 5-6 κεραιες για μενα και φιλους και δεν ειχα ποτε προβλημα.Με το συγκεκριμενο μαγαζι ουδεμια σχεση εχω εμπορικη η οτιδηποτε αλλο απλα εχω μεινει ευχαριστημενος. δες ΕΔΩ

thanks dude, το κανονισα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...