Jump to content

Xiaomi Mi Max


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω περάσει την τελευταία MSM-XQ

https://forum.xda-developers.com/mi-max/development/rom-msm-xtended-xq-release-v5-5-t4038729

 

απλά επειδή ακούω πολύ μουσική έχω περάσει και το viper4android που φτιάχνει πολύ τον ήχο:

https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-viper4android-fx-2-6-0-0-t3774651

 

για όποιον θέλει να το βάλει, και να μην ψάχνεται, για να παίξει σε android 10 θέλει ένα μικρό βηματάκι:

υποτίθεται ότι έχει περαστεί το magisk 20.3 μαζί με την rom, γίνεται εγκατάσταση το viper app κανονικά όπως λένε μέσα, που στο τρέξιμο ζητάει εγκατάσταση των drivers, γίνεται εγκατάσταση και κάνει επανεκκίνηση μόνο του. Από μόνο του, θα πάει στο fastboot... Οπότε κάνουμε επανεκκίνηση στο twrp (volume up + power button) και τότε στο twrp πάμε file manager/data/adb/modules/v4a και αλλάζουμε (μετονομασία) το post.fs.data.sh σε post.fs.data.bak κάνουμε επανεκκίνηση και μπαίνει κανονικά....

 

Επίσης, δοκίμασα και δουλεύει το mod που ενεργοποιεί το πάνω ακουστικό και προσθέτει στην αίσθηση της μουσικής:

https://forum.xda-developers.com/mi-max/themes/audio-modhydrogen-helium01-07dac-t3631328

(ένα αρχείο είναι που τρέχει με twrp, έχει οδηγίες μέσα τρέχοντάς το, έχει δύο επιλογές μέσα stereo ή htc10 εγώ έχω δοκιμάσει μόνο το htc10 και δουλεύει, παίζει λίγο το πάνω ακουστικό και δίνει μια αίσθηση καλύτερη στο παίξιμο της μουσικής, ψεύτικο stereo αλλά καλύτερο από το ηχείο μόνο του...)

 

Όλα αυτά προϋποθέτουν ότι είναι ανοιχτό το bootloader, έχει μπει twrp (εγώ έχω το orangefox)κλπ... Αυτά δεν τα πολυθυμάμαι, τα είχα κάνει πριν 1-2 χρόνια, απλά ακολουθώντας τις οδηγίες... Πάντως είναι πιο εύκολα τα πράγματα τώρα, παλιά θυμάμαι που είχα κάνει κάτι ανάλογο σε άλλο τηλέφωνο ήταν πιο τζαναμπέτικα τα πράγματα.... Αξίζει πάντως, μέχρι να βρούμε κάτι ανάλογο με το κορυφαίο σκυλί που έχουμε...

Edited by thouthou
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω περάσει την τελευταία MSM-XQ

https://forum.xda-developers.com/mi-max/development/rom-msm-xtended-xq-release-v5-5-t4038729

 

απλά επειδή ακούω πολύ μουσική έχω περάσει και το viper4android που φτιάχνει πολύ τον ήχο:

https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-viper4android-fx-2-6-0-0-t3774651

 

για όποιον θέλει να το βάλει, και να μην ψάχνεται, για να παίξει σε android 10 θέλει ένα μικρό βηματάκι:

υποτίθεται ότι έχει περαστεί το magisk 20.3 μαζί με την rom, γίνεται εγκατάσταση το viper app κανονικά όπως λένε μέσα, που στο τρέξιμο ζητάει εγκατάσταση των drivers, γίνεται εγκατάσταση και κάνει επανεκκίνηση μόνο του. Από μόνο του, θα πάει στο fastboot... Οπότε κάνουμε επανεκκίνηση στο twrp (volume up + power button) και τότε στο twrp πάμε file manager/data/adb/modules/v4a και αλλάζουμε (μετονομασία) το post.fs.data.sh σε post.fs.data.bak κάνουμε επανεκκίνηση και μπαίνει κανονικά....

 

Επίσης, δοκίμασα και δουλεύει το mod που ενεργοποιεί το πάνω ακουστικό και προσθέτει στην αίσθηση της μουσικής:

https://forum.xda-developers.com/mi-max/themes/audio-modhydrogen-helium01-07dac-t3631328

(ένα αρχείο είναι που τρέχει με twrp, έχει οδηγίες μέσα τρέχοντάς το, έχει δύο επιλογές μέσα stereo ή htc10 εγώ έχω δοκιμάσει μόνο το htc10 και δουλεύει, παίζει λίγο το πάνω ακουστικό και δίνει μια αίσθηση καλύτερη στο παίξιμο της μουσικής, ψεύτικο stereo αλλά καλύτερο από το ηχείο μόνο του...)

 

Όλα αυτά προϋποθέτουν ότι είναι ανοιχτό το bootloader, έχει μπει twrp (εγώ έχω το orangefox)κλπ... Αυτά δεν τα πολυθυμάμαι, τα είχα κάνει πριν 1-2 χρόνια, απλά ακολουθώντας τις οδηγίες... Πάντως είναι πιο εύκολα τα πράγματα τώρα, παλιά θυμάμαι που είχα κάνει κάτι ανάλογο σε άλλο τηλέφωνο ήταν πιο τζαναμπέτικα τα πράγματα.... Αξίζει πάντως, μέχρι να βρούμε κάτι ανάλογο με το κορυφαίο σκυλί που έχουμε...

 

Τις 10 τελευταίες ημέρες πέρασα και εγώ την MSM.

Μου έχει κάνει ήδη ένα πολύ κουλό. Ένα απόγευμα δεν φόρτιζε. Το έβαζα σε φορτιστή πρίζας τίποτα. Το έβαζα σε USB στον υπολογιστή το έβλεπε κανονικά, μπορούσα να μεταφέρω αρχεία αλλά από ρεύμα.....όχι.

Τελικά έστρωσε με restart.

Επίσης δεν ξέρω εάν έχεις δοκιμάσει κάποια άλλη Q Rom, αλλά η Evolution X που είχα για κάνα μήνα πριν από την MSM, είχε τη μισή κατανάλωση μπαταρίας.

Επίσης μιας και χρησιμοποιείς Viper4Android, θέλω να τσεκάρεις εάν σε πολύ χαμηλή ένταση, ένα κλικ πριν από το mute, ακούγεται o ήχος με παράσιτα. Όσο δυναμώνεις φεύγουν τα παράσιτα. Εμένα χωρίς κάποιο MOD ήχου το έκαναν και οι 2 Q ROM που του έχω φορέσει....

Ευχαριστώ.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Υποτίθεται ότι ατην τελευταία το έχει φτιάξει το θέμα με την φόρτιση. Είναι πρόβλημα του smart charging, άμα μπεις Ρυθμίσεις->Μπαταρία-Smart charging. Αν πατήσεις On-Off το smart charging αρχίζει και φορτίζει. Δεν μου το κάνει πάντα...

Όσο για τα παράσιτα, δεν μου το κάνει, ίσως φταίει ο player. Είχα τον Dub, με το που έβαλα viper έκανε μόνο παράσιτα, δεν έπαιζε καθόλου. Τώρα έχω τον Radsone. Παλιός, αλλά υποτίθεται ότι είναι καλός...

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι ατην τελευταία το έχει φτιάξει το θέμα με την φόρτιση. Είναι πρόβλημα του smart charging, άμα μπεις Ρυθμίσεις->Μπαταρία-Smart charging. Αν πατήσεις On-Off το smart charging αρχίζει και φορτίζει. Δεν μου το κάνει πάντα...

Όσο για τα παράσιτα, δεν μου το κάνει, ίσως φταίει ο player. Είχα τον Dub, με το που έβαλα viper έκανε μόνο παράσιτα, δεν έπαιζε καθόλου. Τώρα έχω τον Radsone. Παλιός, αλλά υποτίθεται ότι είναι καλός...

 

Εγώ έχω παράσιτα με όλους τους Player.

Και βίντεο αλλά και ήχου και σε όλες τις Q rom που έχω δοκιμάσει.

Πρέπει να είναι κάποιο πρόβλημα γενικό της μεταφοράς που έγινε η ρομ για το κινητό μας.

Μικρό το κακό.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Ώρα να πάρεις το Max3 πριν και αυτό πλέον δεν θα βρίσκεται

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είμαι έτοιμος να πατήσω το κουμπί της παραγγελίας, είναι και σε καλή τιμή πλέον. Αλλά κάτι με κρατάει......

Αν ας πούμε το αποφασίσω, από πιο κινέζικο κατάστημα έρχεται σίγουρα χωρίς τελωνείο;;;;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα το 9s... Το Max 3 υποτίθεται είναι το τελευταίο, αλλά αυτοί που είχαν τα max και πήραν το 9s λένε ότι είναι μονόδρομος... Δεν ρισκάρω με 2 ετών κινητό....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα το 9s... Το Max 3 υποτίθεται είναι το τελευταίο, αλλά αυτοί που είχαν τα max και πήραν το 9s λένε ότι είναι μονόδρομος... Δεν ρισκάρω με 2 ετών κινητό....

 

Κοίτα, το ξέρω ότι είναι παλιό αλλά θέλω μεγάλη οθόνη. Το 9ς κι αυτό νομίζω ότι είναι μικρό.

Από Κίνα παρήγγειλες;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το ξέρω ότι είναι παλιό αλλά θέλω μεγάλη οθόνη. Το 9ς κι αυτό νομίζω ότι είναι μικρό.

Από Κίνα παρήγγειλες;

Ε καλα, δεν είναι και τόσο δραματικά τα πράγματα, 6,67" vs 6,9" :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά 6.99 vs 6.67 είναι μεγάλη. Αυτό έχει να κάνει κυρίως με το κάδρο του 2ου. Βάζοντας δίπλα στο Max3 για παράδειγμα το Redmi 9s(6.67 με aspect ratio 20/9) είναι πολύ ανεπαρκής η οθόνη του. Μην ξεγελιέστε λοιπόν θεωρητικά από την μικρή διαφορά στις ίντσες

 

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

6a0d2315650f90b025bacc4de399ff73.jpg

 

Αυτή ακριβώς είναι και η δική μου άποψη.

Με διαφορετικό ratio όλα τα άλλα φαίνονται μικρά....

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω δίπλα το Max 1 και το 9s. Η αλήθεια είναι ότι το 9s είναι μίζερο. To Max είναι κιμπάρικο σε αίσθηση, φαίνεται μεγαλύτερο (σε οθόνη). Είμαι από αυτούς που δεν μου αρέσουν τα στενόμακρα, και μου αρέσει η κλασική (τύπου παλιάς sony) γραμμή. Και θέλω και κουμπιά.

Η αλήθεια είναι ότι δεν εντυπωσιάστηκα από το 9s. Λίγο καλύτερη οθόνη, σαφέστατα καλύτερο σήμα ( 4G και wifi), λίγο πιο γεμάτος ήχος σε κλήση και μουσική. Για 4 χρόνια διαφορά όμως, δεν είπα ουάου.... Ακόμα πιστεύω ότι η οθόνη του redmi note 3 pro είναι η καλύτερη που έχω δει στο δικό μας εύρος τιμών (δεν είχα ποτέ amoled).....

Πάντως συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν θα πήγαινα ποτέ σε 2 ετών κινητό μόνο για την οθόνη, όπως και δεν θα πήγαινα σε samsung μόνο για την οθόνη. Θέλω απροβλημάτιστο εργαλείο για καιρό. Το 9s δείχνει τέτοιο, τουλάχιστον όπως το έκοψα γα 2 μέρες. Κλασικό xiaomi. Και μου αρέσει το miui γιατί είναι ολοκληρωμένο.

Δεν δίνω πάνω από 250 για κινητό. (Μια φορά το έκανα, για το πρώτο galaxy που ήταν μονόδρομος..) Αλλιώς θα είχα πάρει το 20x. Περίμενα το κ30 μήπως έβγαινε. Θα δούμε ξανά (ελπίζω) σε 2-3 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το Μαξ 3 το βρήκα κάτω από 150. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πάρω.....
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

 

Εχω ένα Mi Max Prime το οποίο με έχει βολέψει . Τελευταία παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα με το ήχο όταν τηλεφωνούσα , χαμήλωνε

και είχα διακοπές στη συνομιλια . Εκανα κάποιες προσπάθειες χωρίς αποτέλεσμα . Τελικά με κούρασε και έκανα Flash μία Fastboot

την helium_global_images_V10.2.2.0.NBDMIXM_20190424.0000.00_7.0_global.

Ο ήχος αποκατεστάθηκε αλλά δεν μου αρέσει το περοβάλλον μιά και είχα συνηθήσει το περιβάλλον μιάς πανάρχαιης Ελληνικής dev

που είχα βάλει .

Εχω βρει 2 νεώτερες

την xiaomi-miui-hellas-7.0_helium_V10_arΩma_8.7.12.zip και

την xiaomi-miui-hellas-7.0_helium_V10_XTRV_8.7.12.zip

 

Ποιά από τις 2 να προτιμήσω αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία και πιός είναι ο καλύτερος οδηγός

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. Λογικά θα έχει κλειδώσει και ο Bootloader. Τσέκαρε το.

Οπότε θα πρέπει να ξεκλειδώσεις, μετά να περάσεις TWRP και στο τέλος να φλασάρεις μέσα από recovery όποια από τις 2 ρομ θέλεις.

Είναι ίδιες με την διαφορά ότι η ΑΡΩΜΑ έχει στην αρχή γραφικό περιβάλλον για να διαλέξεις τι θέλεις να περάσει και τι όχι.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. Λογικά θα έχει κλειδώσει και ο Bootloader. Τσέκαρε το.

Οπότε θα πρέπει να ξεκλειδώσεις, μετά να περάσεις TWRP και στο τέλος να φλασάρεις μέσα από recovery όποια από τις 2 ρομ θέλεις.

Είναι ίδιες με την διαφορά ότι η ΑΡΩΜΑ έχει στην αρχή γραφικό περιβάλλον για να διαλέξεις τι θέλεις να περάσει και τι όχι.

 

Οχι δεν ήταν κλειδωμένο . Τελικά πέρασα μιά XTRV -10.2.1.0 Stable , αλλά με απαγοήτευσε , με την έννοια ότι δεν περπατάνε τα

"Θεματα" και δεν μπορώ να αλλάξω Θέμα και ήχους , και το χειρότερο πως εκεί που πρέπει να είναι τα Widgets είναι κάποιες από

τις εφαρμογές όχι σαν εικονίδια αλλά σαν μινι εικόνες . Τρελλά πράγματα .

 

Αναρωτιέμαι αν είναι δυνατο να πάω από Srable σε Dev και να φλασάρω μιά από τις 2 που ανέφερα στο προηγούμενο Post μου.

Γνωρίζεις κάποιον οδηγό μην κάνω καμιά ματσολιά .

Link to comment
Share on other sites

Αφού φλάσαρες XTRV με κάποιο custom recovery και έχεις ξεκλείδωτο Bootloader, περνάς όποια άλλη ΡΟΜ Hellas XTRV θέλεις.

Δοκίμασε και την τελευταία Xiaomi.eu ή την mi-globe

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...