Jump to content

~300ε με εμφαση στην καμερα


OSFP7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεκιναμε απο το οτι ειχα μεχρι προσφατα το Nexus6 και επειδη μου εσπασε η οθονη παω για καινουρια συσκευη. Το ειχα παρει περσι 300ε (προσφορα) και γενικα εχω στον εαυτο μου παντα ταβανι τα 330-350ε για κινητο. Προσπαθω εντος budget να παρω οσο καλυτερα specs γινεται με εμφαση στην καμερα.

 

Αν και ελαφρως εκτος budget εχω στο μυαλο μου σαν benchmark το Galaxy S6 θεωρωντας οτι ειναι ενα κινητο που θα με καλυπτε σε ολα, με μικρες παραχωρησεις στη μπαταρια (στην οποια προσαρμοζομαι ομως αν βγαζει μεχρι το βραδυ που θα φορτισει στο 99% των περιπτοσεων) και αφηνοντας μια πιθανοτητα να μην αντεξω το samsung UI (stock android τυπος εδω) αν και θυμαμαι τα reviews που λεγανε οτι ειναι η πρωτη φορα που εχει τοσο λιγο bloatware και παει βουτυρο. Κραταω μικρο καλαθι για το τελευταιο, αλλα στην τελικη ειναι τοσο δημοφιλης συσκευη που αν με εκνευρισει φευγει πανευκολα στα μεταχειρησμενα. Αρα με τιμη 385ε καινουριο ειναι εκτος budget μεν αλλα σχετικα κοντα και θα μπορουσε ειτε να πεσει μεσα στο budget σε λιγο καιρο (ακομα καλυτερα αμα καθοταν και καμια προσφορουλα-ξεστοκαρισμα στα 299-349 πχ) ειτε να δω και για καποιο μεταχειρησμενο 1-2 μηνων ή και σφραγισμενο απο επιδοτηση εντος budget.

 

Το δευτερο που θετω σαν κατω οριο ειναι το Nexus 5X 16gb στα 240ε. Τα 10.2gb ελευθερου χωρου δε με ενθουσιαζουν αλλα θα σηζω με αυτα σε τοσο δελεαστικη τιμη αφου αλλωστε δε περναω παιχνιδια να φανε το χωρο και μονο φωτογραφιες μου τον γεμιζουν που τις περναω και σε στικακι τις πιο παλιες. Αθλια κατασκευη και 2gb ram με φοβιζουν λιγο, αλλα stock android και εγγυηση Nexus με ψηνουν. Οποτε πανω κατω επειδη τα παραπανω αλληλο-ανερουνται σαν +/- , μπαινει σαν μεγαλο κριτηριο η καμερα. Ειναι οντως τοσο καλη οσο λενε? Ειναι ανταξια του S6 και ας μην εχει OIS? Η μηπως το κρινουν πολυ ευνοικα επειδη τα παλιοτερα nexus επασχαν στον τομεα? Κατι τελευταιο που με φοβιζει λιγο ειναι οτι δεν ειναι καλυτερο σε specs απο το 6αρι που ειχα (ram και οθονη κυριως, το 1080p δε με χαλαει αφου βοηθαει τη μπαταρια αλλα αρκετα ξεπλυμενη σε σχεση με amoled), αλλα και εδω η τιμη παιζει το ρολο της αφου παραμενει πολυ δελεαστικη.

 

Αρα ξεκιναω απο αυτα τα 2 σαν ανω και κατω οριο, απορριπτω το G4 που ειναι το best VFM αντικειμενικα, λογω UI και προβληματων, και ειμαι ανοικτος σε επιλογες με εμφαση στην καμερα!

Link to comment
Share on other sites

αφού σου αρέσει το stock, γνώμη μου είναι ότι πρέπει να μείνεις μακριά από samsung γιατί θα 'υποφέρεις'.

 

όσο αφορά τις κάμερες πάρε ένα συγκριτικό εδώ. το nexus 5x τις περισσότερες φορές είναι ισάξιο και μερικές φορές ξεπερνάει το s6.

 

Στην οθόνη πιστεύω ότι το s6 υπερέχει μιας και η samsung ανέκαθεν έβαζε στις ναυαρχίδες της κορυφαίες οθόνες. του nexus όμως απ'ότι διαβάζω είναι πιο κοντά στα πραγματικά χρώματα.

 

τέλος για το nexus μην πας σε καμία περίπτωση στο 16άρι. δεν φτάνουν ούτε για ζήτω πια. δεν είναι μόνο τα παιχνίδια που πιάνουν αρκετό χώρο. όλες οι εφαρμογές έχουν μεγαλώσει σε απαιτήσεις. θα βρίσκεις τον εαυτό σου ανά μια εβδομάδα να σβήνεις το cached data για να βρεις λίγο έξτρα χώρο. καλύτερα να κοιτάξεις από εξωτερικό (amazon.de) το 32άρι ή να το πάρεις μεταχειρισμένο.

 

από το g4 μείνε μακριά γιατί είναι λαχείο το κινητό. το v10 δεν ξέρω αν έχει αντίστοιχα καλή κάμερα.

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

αφού σου αρέσει το stock, γνώμη μου είναι ότι πρέπει να μείνεις μακριά από samsung γιατί θα 'υποφέρεις'.

 

όσο αφορά τις κάμερες πάρε ένα συγκριτικό εδώ. το nexus 5x τις περισσότερες φορές είναι ισάξιο και μερικές φορές ξεπερνάει το s6.

 

Στην οθόνη πιστεύω ότι το s6 υπερέχει μιας και η samsung ανέκαθεν έβαζε στις ναυαρχίδες της κορυφαίες οθόνες. του nexus όμως απ'ότι διαβάζω είναι πιο κοντά στα πραγματικά χρώματα.

 

τέλος για το nexus μην πας σε καμία περίπτωση στο 16άρι. δεν φτάνουν ούτε για ζήτω πια. δεν είναι μόνο τα παιχνίδια που πιάνουν αρκετό χώρο. όλες οι εφαρμογές έχουν μεγαλώσει σε απαιτήσεις. θα βρίσκεις τον εαυτό σου ανά μια εβδομάδα να σβήνεις το cached data για να βρεις λίγο έξτρα χώρο. καλύτερα να κοιτάξεις από εξωτερικό (amazon.de) το 32άρι ή να το πάρεις μεταχειρισμένο.

 

από το g4 μείνε μακριά γιατί είναι λαχείο το κινητό. το v10 δεν ξέρω αν έχει αντίστοιχα καλή κάμερα.

 

καταρχην σε ευχαριστω για το εμπεριστατωμενο κειμενο. Ειδα το review με τις καμερες (το οποιο εντωμεταξυ ειχα ηδη ανοιξει πριν δω το link σου αλλα δεν ειχα προλαβει να διαβασω χεχ). Στο conclusion βγαζει ελαφρως "νικητη" το Nexus αν και υποκειμενικα μου αρεσαν πιο πολυ οι φωτογραφιες του galaxy σχεδον σε ολες τις περιπτωσεις. Αντιστοιχως μου φανηκαν αθλιες καποιες του iphone τις οποιες δεν καυτηριασε οσο θα επρεπε θεωρω ο reviewer. Παρ'ολ'αυτα μπορω να πω οτι το review με επεισε για την ποιοτητα του Nexus αφου και στα δικα μου ματια ασχετα αν προτιμουσα του S6 η διαφορα ηταν εξαιρετικα κοντα και με τη διαφορα τιμης που εχουν οι συσκευες δε το συζηταω. Οποτε κλινω προς το Nexus.

Αποκει και περα βλεπω οτι ολοι σπρωχνετε προς το 32αρι (και καταλαβαινω τη λογικη σας) αλλα η διαφορα τιμης ειναι τεραστια και μετα χανεται το νοημα λιγο αφου η τιμη με σπρωχνει προς το Nexus. Και δεν εννοω τα 475 που εχει τωρα στο skroutz, αυτα οκ πλασματικα ειναι και σε αυτην την τιμη δε θα συζητουσαμε καν, στην τελικη παιρνεις το 6P αν ειναι... Αλλα σε αλλο θεμα που μου προταθηκε πχ να περιμενω το Expansys που θα φερει 18/5 to 32αρι στα 325ε, παλι ειναι πολλα τα 80-90ε διαφορα που εχει με το 16αρι σημερινης τιμης... Αμα ηταν στα 275ε οπως παλιοτερα το 32αρι συμφωνω οτι θα ηταν πιο συμφερουσα επιλογη και ας μη το γεμιζες, στην τελικη θα ειχες και καλυτερη μεταπωληση αργοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και εγώ κοίταζα το nexus και κατέληξα ότι δεν αξίζει γιατί όντως το 32άρι είναι ακριβό. Έτσι προτίμησα να μείνω σε αυτό που είμαι παρά να πάω στο 16άρι, είχα παλιότερα 16άρι και πάντα είχα το άγχος όχι πολλές εφαρμογές, σβήσε φωτογραφίες και βίντεο που δεν θες, μην βάζεις μουσική, comic, σειρές γιατί μπορεί να χρειαστείς τον χώρο. Αν τώρα εσύ τα βγάζεις πέρα με τα 16 φυσικά και το παίρνεις. Ο καθένας παραθέτει την προσωπική του άποψη, η επιλογή στο τέλος είναι δικιά σου.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και εγώ κοίταζα το nexus και κατέληξα ότι δεν αξίζει γιατί όντως το 32άρι είναι ακριβό. Έτσι προτίμησα να μείνω σε αυτό που είμαι παρά να πάω στο 16άρι, είχα παλιότερα 16άρι και πάντα είχα το άγχος όχι πολλές εφαρμογές, σβήσε φωτογραφίες και βίντεο που δεν θες, μην βάζεις μουσική, comic, σειρές γιατί μπορεί να χρειαστείς τον χώρο. Αν τώρα εσύ τα βγάζεις πέρα με τα 16 φυσικά και το παίρνεις. Ο καθένας παραθέτει την προσωπική του άποψη, η επιλογή στο τέλος είναι δικιά σου.

 

Comic, σειρές είναι που σε δεσμεύουν. Δεν ξέρω πόσο ελεύθερο χώρο έχει το 5x αλλά με το 5 και 16gb ram έχω και πάρα πολλές φωτογραφίες και αρκετά τραγούδια και εφαρμογές.

 

Την παλεύεις αλλά η αλήθεια είναι ότι είσαι σφιχτός. Αν όμως κάνεις μια στο τόσο ένα Back up τις φωτογραφίες τότε τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα. Από τη άλλη με το 5x πρέπει να υπολογίσεις και ένα μικρό κόστος για να βρεις καλώδιο USB to type c.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και τοσο ασχημα τα πραγματα με το 16αρι

Νομιζω ποιο πολυ ψυχολογικο ειναι παρα οτι οντως χρειαζεσε συνεχως 10 gb αρχειων

Οι φωτογραφιες ολες πανε στο google photos και αδειαζει ενα μεγαλος μερος ετσι

Στην τελικη το μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι να σβηνεις αυτα που δεν χρειαζεσαι, κατι που δεν ειναι και ιδιαιτερο προβλημα αφου νομιζω λιγοι ειναι αυτοι που χρειαζονται 10γκιγκα γεματα

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα τι χρήση κάνει ο καθένας παιδιά. εγώ αυτή τη στιγμή στο κινητό μου έχω κοντά στις 90 εφαρμογές που πιάνουν περίπου 9gb από τον χώρο της συσκευής, από αυτές οι 3 είναι μεγάλα παιχνίδια και πιάνουν περίπου από 500-800Mb το καθένα. Μπορεί να μην χρησιμοποιώ καθημερινά και τις 90 αλλά όταν θα χρειαστώ αυτή την φαινομενικά ψιλοάχρηστη εφαρμογή θέλω να υπάρχει στο κινητό και ας πιάνει χώρο. Επίσης έχω το titanium back up (απαραίτητο εργαλείο για όσους αλλάζουν συχνά rom) και o φάκελος του με τα back up έχει μέγεθος περίπου 1,2gb. Από κει και πέρα έχω και ένα φάκελο με τα comic μου με μέγεθος πάλι περίπου στα 800mb (όχι δεν βολεύει να τα έχω σε stick και όποτε θέλω να διαβάσω να το συνδέω κλπ ιστορίες). Μόνο από αυτά έφτασα περίπου τα 11gb, προσθέτω και περίπου 500mb που φτάνει μετά από μερικές βδομάδες η cached memory, βάλε και τις φωτογραφίες, βίντεο κτλ και φτάνουμε στα 15gb χοντρά χοντρά.

 

Τα κινητά τώρα πια κάνουν χίλια πράγματα, είναι αστείο να τα περιορίζει ο αποθηκευτικός χώρος. Πόσες φορές έτυχε να βρεθώ κάπου όπου έπρεπε να περιμένω κάποια ώρα και με έσωσαν από βαρεμάρα τα παιχνίδια, comic, σειρές που είχα περασμένα στο κινητό.

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα τι χρήση κάνει ο καθένας παιδιά. εγώ αυτή τη στιγμή στο κινητό μου έχω κοντά στις 90 εφαρμογές που πιάνουν περίπου 9gb από τον χώρο της συσκευής, από αυτές οι 3 είναι μεγάλα παιχνίδια και πιάνουν περίπου από 500-800Mb το καθένα. Μπορεί να μην χρησιμοποιώ καθημερινά και τις 90 αλλά όταν θα χρειαστώ αυτή την φαινομενικά ψιλοάχρηστη εφαρμογή θέλω να υπάρχει στο κινητό και ας πιάνει χώρο. Επίσης έχω το titanium back up (απαραίτητο εργαλείο για όσους αλλάζουν συχνά rom) και o φάκελος του με τα back up έχει μέγεθος περίπου 1,2gb. Από κει και πέρα έχω και ένα φάκελο με τα comic μου με μέγεθος πάλι περίπου στα 800mb (όχι δεν βολεύει να τα έχω σε stick και όποτε θέλω να διαβάσω να το συνδέω κλπ ιστορίες). Μόνο από αυτά έφτασα περίπου τα 11gb, προσθέτω και περίπου 500mb που φτάνει μετά από μερικές βδομάδες η cached memory, βάλε και τις φωτογραφίες, βίντεο κτλ και φτάνουμε στα 15gb χοντρά χοντρά.

 

Τα κινητά τώρα πια κάνουν χίλια πράγματα, είναι αστείο να τα περιορίζει ο αποθηκευτικός χώρος. Πόσες φορές έτυχε να βρεθώ κάπου όπου έπρεπε να περιμένω κάποια ώρα και με έσωσαν από βαρεμάρα τα παιχνίδια, comic, σειρές που είχα περασμένα στο κινητό.

 

Όπως τα λες είναι. Εγώ έχω 32gb και 64άρα micro sd. Στο στρατό με έσωσε αλλά και πάλι είναι βλακεία να σε περιορίζει ο αποθηκευτικός χώρος από την στιγμή που μιλάμε για smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Αποκει και περα βλεπω οτι ολοι σπρωχνετε προς το 32αρι (και καταλαβαινω τη λογικη σας) αλλα η διαφορα τιμης ειναι τεραστια και μετα χανεται το νοημα λιγο αφου η τιμη με σπρωχνει προς το Nexus. Και δεν εννοω τα 475 που εχει τωρα στο skroutz, αυτα οκ πλασματικα ειναι και σε αυτην την τιμη δε θα συζητουσαμε καν, στην τελικη παιρνεις το 6P αν ειναι... Αλλα σε αλλο θεμα που μου προταθηκε πχ να περιμενω το Expansys που θα φερει 18/5 to 32αρι στα 325ε, παλι ειναι πολλα τα 80-90ε διαφορα που εχει με το 16αρι σημερινης τιμης... Αμα ηταν στα 275ε οπως παλιοτερα το 32αρι συμφωνω οτι θα ηταν πιο συμφερουσα επιλογη και ας μη το γεμιζες, στην τελικη θα ειχες και καλυτερη μεταπωληση αργοτερα...

 

Αν έχεις κάποιον με επαγγελματικό ΑΦΜ το παίρνεις απο το expansys χωρίς ΦΠΑ (λόγω διακοινοτικής συναλλαγής) στα 264+12Ε μεταφορικά. Αν παρατηρήσεις τις τιμές σε πολλά σκρουτζομάγαζα ακολοθούν απόλυτα αυτές του expansys χωρίς ΦΠΑ! Αλλιώς έχεις δίκιο είναι πολλά τα 325! Χίλιες φορές το 16άρι αν δε θες να έχεις μέσα ταινίες να βλέπεις ή παιχνίδια. Εμένα μου φτάνουν μια χαρά με 5GB εφαρμογών (καμία 40αριά νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάποιον με επαγγελματικό ΑΦΜ το παίρνεις απο το expansys χωρίς ΦΠΑ (λόγω διακοινοτικής συναλλαγής) στα 264+12Ε μεταφορικά. Αν παρατηρήσεις τις τιμές σε πολλά σκρουτζομάγαζα ακολοθούν απόλυτα αυτές του expansys χωρίς ΦΠΑ! Αλλιώς έχεις δίκιο είναι πολλά τα 325! Χίλιες φορές το 16άρι αν δε θες να έχεις μέσα ταινίες να βλέπεις ή παιχνίδια. Εμένα μου φτάνουν μια χαρά με 5GB εφαρμογών (καμία 40αριά νομίζω.

 

Δεν εχω τροπο να κανω αυτο με το ΑΦΜ, αλλα απο την αλλη αν ειναι οπως λες τοτε μολις φερει το expansys θα εμφανιστει και στα σκρουτζομαγαζα σε λογικη τιμη...

Απο την αλλη δε καιγομαι για τα Gb. Ειναι ακριβως οπως το λετε, παιζει μεγαλο ρολο τι χρηση κανει ο καθενας. Δηλαδη εγω στο smartphone κατα 95% μπαινω internet και αποκει και περα ζητημα να χρησιμοποιω ~15 εφαρμογες και αντε 1-2 παιχνιδακια για καψιμο χρονου σε αναμονες οχι 3D (πχ κανα monument valley). Videos αρνουμαι να δω στις 5 ιντσες αλλα ουτως η αλλως για 1 στο τοσο περιπτωσεις γινεται και με εξωτερικο storage δουλεια. Ουσιαστικα αυτο που μου γεμιζει το χωρο ειναι οι φωτογραφιες, και το γεγονος οτι αποθηκευονται και στο cloud δεν με καλυπτει απολυτα μιας και δεν εχουμε και το φοβερο mobile internet στην Ελλαδα. Απλα απο τα 10.3gb που εχει ελευθερα το 16αρι πρεπει να παρω αποφαση οτι θα πρεπει να αφιερωσω το πολυ 8-9 στις φωτογραφιες και οσο το γεμιζω να αποθηκευω αλλου τις λιγοτερο σημαντικες. Σιγουρα για 30 ευρω διαφορα δε θα εμπαινα σε αυτη τη διαδικασια να περιοριζομαι, θα πηγαινα κατευθειαν για το 32αρι αλλα οχι για παραπανω λεφτα.

 

Σημερα πηγα να δω απο κοντα και το nexus και το S6 και εχω καταληξει σε αυτα τα 2 ουσιαστικα. Εχω περιθωριο 1-1.5 μηνα για να κανω την αγορα οποτε λεω να περιμενω να δω τι θα γινει με την τιμη του 5Χ 32gb αλλα και μηπως πεσει πιο αισθητα η τιμη του S6. Αν τυχον εβρισκα το S6 καινουριο μεχρι 320-330ε θα πηγαινα εκει πιστευω. Απλα ειναι πιο πληρες, πιο ποιοτικο κατασκευαστικα, και φοβαμαι λιγο να παω σε χειροτερο κινητο απο το προηγουμενο μου. Αλλα και 380ε δε δινω οταν το Nexus εχει τοσο καλη τιμη.

Απο την αλλη με βαση την εμπειρια μου με το Nexus6 κατι με σπρωχνει και προς το πιο "φτηνο" 5Χ , γιατι αφενος καηκα ασχημα οταν μου εσπασε το γυαλι στο Ν6 και η πλαστικουρα του Ν5Χ ακουγεται πιο δελεαστικη απο τετοια αποψη σε σχεση με το S6 που θα πρεπει να το προσεχω σα τα ματια μου με γυαλι μπρος+πισω, ενω ταυτοχρονα με το Ν6 οταν πια μου εσπασε (και παρα τις τοσες προστασιες με θηκη και tempered glass κλπ) και το εβγαλα απο τη θηκη διαπιστωσα οτι ειναι αλλο κινητο, και ολη αυτη την ποιοτητα τοσο καιρο δε την απολαμβανα (και τι καταλαβα?). Οποτε να παρω το S6 για την φοβερη κατασκευη και να το καλυψω παλι με θηκες και βλακειες ισως ειναι λιγο δωρο-αδωρον. Ενω το Ν5Χ με την πλαστικουρα, σκεφτομαι οτι μπορω να του βαλω ενα carbon skin απο πανω να κρυψω την ασχημεια και να το προστατεψω ταυτοχρονα απο γρατζουνιες χωρις να προσθετω ουσιαστικο ογκο και να του συμπεριφερομαι πιο ανετα. Ενω και αν σπασει καμια οθονη, σιγουρα η IPS 1080p της LG θα ειναι πολυ φτηνοτερο ανταλλακτικο απο την Amoled QHD της samsung (που με εκαψε και στο Ν6....ακου 237ε :/ ).

 

Ειναι περιεργο αλλα το ιδιο πραγμα (ποιοτητα κατασκευης) ειναι ταυτοχρονα και μεγαλο πλεονεκτημα και μειονεκτημα αναλογα πως το δεις...

Οποτε κλινω προς το Ν5Χ ακομα και σε 16αρι σαν πιο σοφρων επιλογη απο πολλες πλευρες, αλλα σιγουρα αν δω το S6 σε ξεστοκαρισμα το ξερω οτι δε θα μπορεσω να αντισταθω...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι περιεργο αλλα το ιδιο πραγμα (ποιοτητα κατασκευης) ειναι ταυτοχρονα και μεγαλο πλεονεκτημα και μειονεκτημα αναλογα πως το δεις...

Οποτε κλινω προς το Ν5Χ ακομα και σε 16αρι σαν πιο σοφρων επιλογη απο πολλες πλευρες, αλλα σιγουρα αν δω το S6 σε ξεστοκαρισμα το ξερω οτι δε θα μπορεσω να αντισταθω...

 

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου για το Nexus. Και εγώ περιμένω να δω την τιμή απο το 32άρι και θα αποφασίσω ανάλογα. Αν είναι πάνω 270-280 δε θα το πάρω και θα δω τί θα κάνω. Πλέον δεν έχουμε την πολυτέλεια να αλλάζουμε το κινητό κάθε χρόνο οπότε όσο και αν τα 16 είναι ΟΚ τώρα σε 2 χρόνια δε ξέρω αν θα είναι δεδομένου ότι και οι εφαρμογές ανεβαίνουν σε απαιτήσεις αλλά και ότι κάποια στιγμή θα βαρεθώ να μεταφέρω φωτογραφίες στο pc. 'Οπως και αν το δεις και τα 16 και τα 2 RAM είναι περιοριστικά για κινητό που θα το κρατήσεις πχ 3 χρόνια. Το πόσο σκοπεύεις να το κρατήσεις πρέπει να είναι παράγοντας στην αγορά για μένα. Τώρα για το πλαστικό είναι υποκειμενικό τελείως. Εγώ δε βάζω γενικά θήκες μόνο bumpers. Σε μου αρέσει να το καλύπτω ολόκληρο. Για να δούμε... :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου για το Nexus. Και εγώ περιμένω να δω την τιμή απο το 32άρι και θα αποφασίσω ανάλογα. Αν είναι πάνω 270-280 δε θα το πάρω και θα δω τί θα κάνω. Πλέον δεν έχουμε την πολυτέλεια να αλλάζουμε το κινητό κάθε χρόνο οπότε όσο και αν τα 16 είναι ΟΚ τώρα σε 2 χρόνια δε ξέρω αν θα είναι δεδομένου ότι και οι εφαρμογές ανεβαίνουν σε απαιτήσεις αλλά και ότι κάποια στιγμή θα βαρεθώ να μεταφέρω φωτογραφίες στο pc. 'Οπως και αν το δεις και τα 16 και τα 2 RAM είναι περιοριστικά για κινητό που θα το κρατήσεις πχ 3 χρόνια. Το πόσο σκοπεύεις να το κρατήσεις πρέπει να είναι παράγοντας στην αγορά για μένα. Τώρα για το πλαστικό είναι υποκειμενικό τελείως. Εγώ δε βάζω γενικά θήκες μόνο bumpers. Σε μου αρέσει να το καλύπτω ολόκληρο. Για να δούμε... :)

 

εγω γενικα καθε 1 χρονο περιπου αλλαζω, αν μου κατσει καποια συσκευη πολυ καλα μπορει να φτασει και τον 1.5 χρονο αλλα θα το δωσω σιγουρα πριν ληξει η εγγυηση και θα παω σε αλλο. Γιαυτο αι ποτε δεν αγοραζω ακριβες συσκευες και θελω να δινω εως 300ε περιπου γιατι αλλιως θα εχανα παρα πολλλα χρηματα ετσι. Ειναι και ο λογος που νομοτελειακα πρεπει να βαζω θηκες οχι τοσο γιατι εχω ψυχωση ο ιδιος με τις γρατζουνιες (στο γυαλι θα ειχα, στο πλαστικο ομως οχι) αλλα γιατι παιζει τεραστιο ρολο στη μεταπωληση οπως και η εγγυηση.

Οποτε σιγουρα το 16/2 που οντως ειναι και τα δυο περιοριστικα δε με προβληματιζουν και πααααρα πολυ αν του χρονου τετοια εποχη κοιταζω για το Nexus 5X2 πχ. Αρκει ομως το κινητο να παει ΣΗΜΕΡΑ σφαιρα, γιατι και στο thread του εχω διαβασει διαφορα σχολια οχι μονο θετικα στο θεμα.

Αποκει και περα αφου ειναι που ειναι πλαστικουρα, πολυ θα ηθελα να το εχουν κανει removable και να πιανει και ολη την πλαϊνη πλευρα το καπακι ωστε να μη σε νοιαζει τιποτα, οσο και να το χτυπησεις στις γωνιες ή να το γρατζουνισεις, με 10ε να μπορεις να παιρνεις ενα ολοκαινουριο και να το αλλαζεις.... Ιδανικο τετοιο παραδειγμα ειναι το Lumia 640XL πχ.

 

Τωρα αποτι εχω δει με αρκετο κοπο βγαινει το πισω καπακι αλλα δεν καλυπτει επαρκος το κινητο περιμετρικα, και ειναι και αμφιβολο τι παιζει με εγγυηση αν πας να το αλλαξεις μονος σου....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που πέφτει ραγδιαία στο εξωτερικό είναι το Moto X Style με την μεγάλη οθόνη (5.7!!!). 'Εξω κάνει κοντά στα 300 πλέον. Στο σκρουτζ 370 αλλά θα πέσει σύντομα πιστεύω κανένα 30άρι σίγουρα. 'Εχει παρεί πάρα πολύ καλές κριτικές! Και του ρίχνει σε πολλά του Nexus όντας σχεδόν Pure Android και αυτό. 'Ετσι να το βάλω και αυτό στο παιχνίδι για αυτούς που θέλουν μεγάλες οθόνες :)
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που πέφτει ραγδιαία στο εξωτερικό είναι το Moto X Style με την μεγάλη οθόνη (5.7!!!). 'Εξω κάνει κοντά στα 300 πλέον. Στο σκρουτζ 370 αλλά θα πέσει σύντομα πιστεύω κανένα 30άρι σίγουρα. 'Εχει παρεί πάρα πολύ καλές κριτικές! Και του ρίχνει σε πολλά του Nexus όντας σχεδόν Pure Android και αυτό. 'Ετσι να το βάλω και αυτό στο παιχνίδι για αυτούς που θέλουν μεγάλες οθόνες :)

 

καλο κινητο γενικα το Style απλα επειδη προερχομαι απο Nexus6 θελω να παω σε κατι αισθητα μικροτερο και να κανω και μια ανανεωση στο σχεδιο... Επισης η καμερα του μπορει να εχει πολλα MP αλλα σε overall quality δεν ειναι η καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

καλο κινητο γενικα το Style απλα επειδη προερχομαι απο Nexus6 θελω να παω σε κατι αισθητα μικροτερο και να κανω και μια ανανεωση στο σχεδιο... Επισης η καμερα του μπορει να εχει πολλα MP αλλα σε overall quality δεν ειναι η καλυτερη.

 

Δεν έχω πιάσει στα χέρια μου x style & 5x αλλά η lg με το νέο nexus δεν έκανε πολύ καλή δουλειά με τα περιθώρια και είναι μεγάλο για 5,2".

 

Βέβαια το moto είναι κτήνος και βαρύ....

Link to comment
Share on other sites

Το Nexus 5x μπορεί να είναι όντως κάπως μεγάλο, αλλά είναι πολύ ελαφρύ και κάθεται πολύ άνετα στο χέρι επιτρέπωντας χρήση, οριακά, με το ένα χέρι.

Το πλαστικό του είναι μια χαρά απο πλευράς κατασκευής και το προτιμώ απο το ψευτοαλουμίνιο της Samsung που μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα αρχίζει και ξεφτίζει.

Το κινητό πάει σφαίρα και η κάμερα είναι απίστευτα καλή. Ε και η αίσθηση Nexus, απλά δε συγκρίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω παρατηρησει οτι το 5Χ ειναι καπως μεγαλο για 5.2" και αυτο φαινεται πολυ οταν το βλεπεις διπλα στο παλιο Nexus5 (που οκ ειναι 4.95" αλλα σιγα) και στο G2 που εχει το τελειο μεγεθος για 5.2". Βασικα ειναι και το μονο πραγμα που με χαλαει αυτη τη στιγμη λιγο το μεγεθος του.

 

Γενικα επειδη τωρα που εχω ξεμεινει απο κινητο μου εχουν δανεισει ενα Lumia 925 που ειναι μικρο 4.5" με εχει ψησει το μεγεθος να πηγαινα σε κατι 4.7" ας πουμε ή 5" με μαζεμενα bezels, και αυτο δεν το καλυπτει το Nexus. Ειδα και το Oneplus X αλλα εκει κλασσικα ξεκινησε τρελο deal και επειδη η τιμη ειναι σταθερη και ολα τα αλλα εχουν φτηνινει δεν αξιζει πλεον μετα απο καιρο, επισης η καμερα απογοητευσε.

 

Γενικα το 5Χ σε οσα reviews διαβαζω κρινεται θετικα/μετρια αλλα υπολογιζοντας την τιμη του στα 379$. Τωρα ξαφνικα εχει κανει βουτια η τιμη του και αυτοματως γινεται τρελο deal ενω και οι συγκρισεις τις οποιες "εχανε" λογω του οτι ηταν ακριβοτερο σε ολα εκεινα τα reviews τωρα ειναι και φτηνοτερο...

 

Τελος, κοιταζοντας απο χτες τα 4.7"-5" δυστυχως περα απο το Iphone 6S που απεχθανομαι και ειναι πανακριβο, ελαχιστα υπαρχουν με αξιολογο hardware και καμερα. Τα xperia compact εχουν ας πουμε αξιοπρεπη καμερα αλλα τραγικη αναλυση οθονης (και δε θελω τον snap810 με τα θεματα υπερθερμανσης του Ζ5), τα Samsung A3/alpha πασχουν πολυ σε hardware οποτε και με το bloatware κλαφτα, δε μπορω να βρω κατι αλλο.... οποτε παντα στο 5Χ ξαναγυριζω οσο τα ψαχνω αυτα γιατι ειναι ληστεια η τιμη του με την καμερα που παιρνεις (που δινω πολλη βαση), το καθαρο android και τον snap808. 1giga ram μονο λειπει.

Συνεχιζω να παρακολουθω και την τιμη του S6, αλλα ψαχνοντας τις θηκες του με χαλαει που παλι θα το κανω tanks για να μη σπασει και παει αχρηστη η ποιοτητα και η εμφανιση του...

Edited by OSFP7
Link to comment
Share on other sites

 

Τα xperia compact εχουν ας πουμε αξιοπρεπη καμερα αλλα τραγικη αναλυση οθονης (και δε θελω τον snap810 με τα θεματα υπερθερμανσης του Ζ5), τα Samsung A3/alpha πασχουν πολυ σε hardware οποτε και με το bloatware κλαφτα, δε μπορω να βρω κατι αλλο...

 

Εδω εισαι λάθος. Η hd οθόνη του z5 compact φτάνει και περισσεύει για τις 4,6 ίντσες, δεν χρειάζεται παραπανω ανάλυση θα παει ακλαφτη. Οσο για τη σειρα alpha ειναι αρκετά ξαλαφρωμενη απο bloatware σε σχέση με το παρελθόν και τα κολλήματα ειναι ελάχιστα εως μηδαμινά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγώ για τον ίδιο λόγο σκεφτόμουνα το z5 compact αλλά επειδή είχα το Ζ1 παλιότερα με λύπη διαπίστωσα από τα παιδιά στο θέμα εδώ ότι δεν έχει ξεφορτωθεί το χαρακτηριστικό lag της sony.. Επίσης δεν με έπεισε η ποιότητα της κάμερας, δεν ξέρω αν είναι θέμα λογισμικού ή κάτι άλλο αλλά δεν με ικανοποιεί. Βάλε και το ότι ζεσταίνεται και το υψηλό sar.. Πέμπτη περιμένω το 5Χ από Γερμανικό amazon.. Το μοναδικό που είχε το 32GB σε stick σε λογική τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Εδω εισαι λάθος. Η hd οθόνη του z5 compact φτάνει και περισσεύει για τις 4,6 ίντσες, δεν χρειάζεται παραπανω ανάλυση θα παει ακλαφτη. Οσο για τη σειρα alpha ειναι αρκετά ξαλαφρωμενη απο bloatware σε σχέση με το παρελθόν και τα κολλήματα ειναι ελάχιστα εως μηδαμινά.

 

Δεχομαι το επιχειρημα για την αναλυση, και εγω θεωρω οτι πχ η QHD ειναι αχρηστη σε κινητα και απλα ρουφαει τη μπαταρια (η FHD βεβαια θεωρω οτι εχει μια διαφορα απο την 720p). Ομως το Α3 2016 εχει specs 2012...οτι και να εχουν κανει με το bloat δεν παει πουθενα νομιζω...

 

Αποδω το παω, αποκει το παω, ολο στο 5Χ καταληγω.... Νομιζω οτι εχει επισκιασει τα παντα η τιμη του αυτη τη στιγμη. Μαλλον θα ανεκτω το λιγο παραπανω μεγεθος του αφου δε θα βαλω και θηκη λογικα...

Μονο το S6 με τραβαει στα υπολοιπα, αλλα ειναι απαραδεκτη η τιμη του με δεδομενη την παλαιοτητα και το S7...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω θα προτεινα σοβαρα να σκεφτεις κ το huawei p8.ειναι γενικα πληρως απροβληματιστο κινητο.,lag ουτε για πλακα, πολυ καλη ληψη σηματος κλπ,(τα περι υψηλου sar αφορουν οταν σπανιως κανει χρηση δευτερης κεραιας για καλυτερη ληψη σηματος αλλα κ παλι) κ καμερα θεωρω απο τις καλυτερες περσινες-(εξαιρετικες βραδινες κ με την νυχτερινη ληψη οπου το κλειστρο μενει ανοιχτο - με χρηση τριποδα βγαζει ισως τις καλυτερες βραδινες ολων(.μονο video υστερει).μπαταρια τιμια.

α! κ το πιο σημαντικο! ειναι πανεμορφο κ σουπερ πριμιουμ αισθηση. αναβαθμιση βεβαια περα απο marshmellow δε νομιζω να παρει κ δεν εχει υποστηριξει απο κοινοτητα λογω chipset.βεβαια το στησιμο κ τα κολπα της huawei με εχουν εντυπωσιασει.αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...