Jump to content

HTC 10 (M10)


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτοχος του κινητού κάτι παραπάνω από μια εβδομάδα και γράφω με την σειρά μου εντυπώσεις. Πάνω - κάτω τα θετικά έχουν αναφερθεί ήδη από τους περισσότερους, οι διαφορές είναι κυρίως στα αρνητικά.

 

*Επισημάνω πως όλα είναι βάση υποκειμενικών κριτηρίων και επίσης κάτι πολύ σημαντικό οι περισσότερες συγκρίσεις γίνονται με βάση το Μ8.

 

Αρνητικά:

-Αν και καταλαβαίνω την πρακτικότητα της τοποθεσίας του power button παρόλα αυτά είμαι αριστερόχειρας και δεν με βολεύει ιδιαίτερα.

-Το κινητό έχει γίνει τελείως cloud και το λειτουργικό στέλνει συνεχώς δεδομένα σε wi-fi/data. Ευτυχώς κατέβασα το mobiwol που περιορίζει την χρήση των data ακόμα και στο λειτουργικό. Πραγματικά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ κίνηση που τουλάχιστον δεν βρήκα κάποια επιλογή στο κινητό που να περιορίζει το λειτουργικό. Ακόμα και η επιλογή περιορισμός δεδομένων παρασκηνίου δεν φαίνεται να επιδρά το λειτουργικό που συνέχιζε ακάθεκτο να στέλνει δεδομένα.

-Εν σχέση με το παραπάνω απογοήτευση και από την πλήρη απουσία των εφαρμογών της HTC (gallery, internet, music) και από την αντικατάσταση τους από τις επίσης cloud εφαρμογές της Google τις οποίες φυσικά τις απενεργοποίησα όλες.

-Ο ήχος των ηχείων είναι χαμηλότερης έντασης εν σχέση με το Μ8 κάτι που απογοητεύει μιας και τις περισσότερες φορές ήθελα μια σκάλα έντασης παραπάνω.

-Αν και διάβασα πολλά θετικά σχόλια σχετικά με την αίσθηση του κινητού στο χέρι δεν βρέθηκα το ίδιο ικανοποιημένος. Η προσθήκη των γωνιών καταλήγουν σε πολύωρη χρήση ενοχλητικές και δημιουργούν μια αίσθηση πως πληγώνουν το χέρι κάτι που ενισχύει και η αύξηση του βάρους συγκριτικά με το Μ8.

-Η αυτόματη φωτεινότητα αργεί πολύ να προσαρμοστεί.

-Παίζοντας διάφορα παιχνίδια παρατήρησα εναλαμπές ως προς την ταχύτητα της εκάστοτε εφαρμογής.

 

Αδιάφορα:

-Παρατήρησα ένα κορεσμό στα χρώματα της οθόνης, παρόλο που ρυθμίζεται δεν μπορέσα να μείνω πλήρης ικανοποιημένος. Ακόμα και έτσι είναι 1000φορές καλύτερο σε σχέση με τα τελευταία κινητά της Samsung που εκεί παρουσιάζεται υπερκορεσμός χρωμάτων. Όταν βγάζω μια φωτογραφία θέλω να αποτυπώνει την πραγματικότητα και όχι να προσθέτει χρώματα δημιουργώντας μια ψευδαίσθηση.

-Τρελή ΜΑΛΑΚΙΑ της HTC που δεν έφερε το κόκκινο χρώμα στην Ευρώπη. Το μαύρο πλαίσιο της οθόνης τα σπάει κυριολεκτικά και σε συνδυασμό με ένα κόκκινο πλαίσιο για το σώμα του κινητού δεν μπορώ να φανταστώ παρά ένα απίστευτο αποτέλεσμα αισθητικής.

 

Θετικά:

-Διαβάζει το δακτυλικό αποτύπωμα τάχιστα.

-Τα ακουστικά τα σπάνε και η ένταση σπάει τύμπανα.

-Πολύ θετική η ύπαρξη λογισμικού για την προσαρμογή των συχνοτήτων του ήχου.

-Ταχύτερο, καλύτερη οθόνη, καλύτερες φωτογραφίες/βίντεο, στιβαρή κατασκευή.

-Ταχυφορτιστής, ταχύτατος.

-Η αύξηση της χωρητικότητας της μπαταρίας.

 

Συμπέρασμα:

Στα δικά μου μάτια το HTC 10 είναι μια τεχνική αναβάθμιση από το M8 χωρίς να μεσολαβεί κάτι που να κάνει την διαφορά. Αντίθετα βρήκα στοιχεία που με απομακρύνουν από την HTC. Συγκεκριμένα με ενόχλησαν περισσότερο η αντικατάσταση των HTC εφαρμογών και το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ - ΓΕΛΕΙΟ λειτουργικό που τρώει data. Ελπίζω να βελτιωθούν με την έκδοση του νέου λειτουργικού και αυτήν την στιγμή σίγουρα δεν είναι ένα κινητό που το προτείνω προς αγορά.

 

 

Οι ελλείψεις των εφαρμογών της HTC δεν με ενοχλούν και τόσο εφόσον βρισκόμαστε στο Android που έχει το πλουσιότερο app market και πλέον υπάρχουν χιλιάδες εφαρμογές που κάνουν πάνω κατω το ίδιο πράγμα, κάποιες λιγότερο κάποιες περισσότερο. Αν ήσουν στα WP θα το καταλάβαινα.

 

Από την άλλη αυτό με το ανεβοκατεβασμα της ταχύτητας/απόδοσης στα παιχνίδια το είδα και εγώ πολλές φορές. Παίζω μόνο Pokemon go, οπότε μόνο εκεί το πρόσεξα όμως. Από εκεί που συνήθως τρέχει με σπασίματα, ξαφνικά για 4-5 λεπτά αρχίζει να τρέχει το παιχνίδι με 60 fps και είναι smooth σαν βούτυρο. Μόνο για 5 λεπτά όμως και μετά πάλι πέφτουν τα καρέ. Αρχίζω να υποπτεύομαι ότι φταίει το gameboost της HTC που ρίχνει τις επιδόσεις για να εξοικονομήσει μπαταρία.

 

Επίσης συμφωνώ αυτό που έγραψες για το κόκκινο χρώμα. Εγώ δεν άντεξα και το πήρα σε κόκκινο αρχές Αυγούστου και ηρεμίσα και ας μην έχω εγγύηση.

Nokia 3310 -> Nokia 3410 -> Sony Ericson K700i -> Sony Ericson K800i -> iPhone 3G -> Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 1020 -> HTC 10
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οι ελλείψεις των εφαρμογών της HTC δεν με ενοχλούν και τόσο εφόσον βρισκόμαστε στο Android που έχει το πλουσιότερο app market και πλέον υπάρχουν χιλιάδες εφαρμογές που κάνουν πάνω κατω το ίδιο πράγμα, κάποιες λιγότερο κάποιες περισσότερο. Αν ήσουν στα WP θα το καταλάβαινα.

 

Από την άλλη αυτό με το ανεβοκατεβασμα της ταχύτητας/απόδοσης στα παιχνίδια το είδα και εγώ πολλές φορές. Παίζω μόνο Pokemon go, οπότε μόνο εκεί το πρόσεξα όμως. Από εκεί που συνήθως τρέχει με σπασίματα, ξαφνικά για 4-5 λεπτά αρχίζει να τρέχει το παιχνίδι με 60 fps και είναι smooth σαν βούτυρο. Μόνο για 5 λεπτά όμως και μετά πάλι πέφτουν τα καρέ. Αρχίζω να υποπτεύομαι ότι φταίει το gameboost της HTC που ρίχνει τις επιδόσεις για να εξοικονομήσει μπαταρία.

 

Επίσης συμφωνώ αυτό που έγραψες για το κόκκινο χρώμα. Εγώ δεν άντεξα και το πήρα σε κόκκινο αρχές Αυγούστου και ηρέμησα και ας μην έχω εγγύηση.

 

Σχετικά με τις εφαρμογές: Διαβάζοντας τα μηνύματα που ακολούθησαν δοκίμασα την εφαρμογή μουσικής της Google, την βρίσκω κατώτερη και σε θέματα επιλογών αλλά και σε επίπεδο πρακτικότητας. Anyway όμως, σίγουρα λύσεις υπάρχουν αλλά η εμπειρία που είχε κάποιος με το Μ8 (ως προς το αυτό το κομμάτι πάντα ) δεν την συναντά στο HTC 10.

 

Μιας και παίζεις pokemon go δεν είχες πρόβλημα με τα data; Δεν παρατήρησες το λειτουργικό να σου τραβάει ένα κάρο data σε επίπεδο που έφταναν το όγκο αντίστοιχα του παιχνιδιού; Πως το αντιμετώπισες αυτό το πρόβλημα;

 

Πάντως το boost+ το είχα απενεργοποιήσει, ίσως να βρίσκεται το πρόβλημα ως προς το ανεβοκατεβασμα της ταχύτητας/απόδοσης στα παιχνίδια. Μου κάνει εντύπωση που δεν βρίσκω παρόμοιες αναφορές για σχετικά προβλήματα σε ξένους ιστότοπους.

Link to comment
Share on other sites

Δινεις τοσο πολυ λεπτομερεια να αναλυσεις τα αρνητικα και πετας ξερα τα θετικα.

 

Διαστημικα γρηγορο το HTC10, ανταγωνιστικη καμερα και οχι χαλια οπως παλια, επιτελους εδιωξε τα boomsound ηχεια με τα τρισαθλια bezel (αν αυθυνονταν αυτα) και τις μπαρες, τρομερο dac, πανγρηγορη φορτιση.

 

Σαφως και με ελαττωματα, θα ηθελα και εγω καποιες HTC εφαρμογες (gallery-browser) και σαφως ειναι πανακριβο.

Σε σχεση με τα προηγουμενα ομως ειναι καλυτερο σε ολα τα επιπεδα. Εκτος boomsound

 

Αδιαφορη ειναι η 2k αναλυση αλλα καταλαβαινω οτι η εταιρια αναγκαστικα επρεπε να το δωσει, μιας και το vive ειναι κερδοφορο.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεύει το γεγονός ότι τα ακουστικά του είναι ιδιαίτερα ακριβά; Άκουσα για τρελά ποσά αλλά ένας φίλος που τα έχει μου είπε ότι δεν είναι και κάτι τρελό...
Link to comment
Share on other sites

Ίσως ακουσες ότι είναι αρκετά ποιοτικά και συγκρίνονται με ακριβότερα ακουστικά. Στις ΗΠΑ για να τα πάρεις ξεχωριστά, επειδή δεν τα περιλαμβάνει το κουτί εκεί, κοστίζουν 30 δολάρια.

 

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση,

Ο φορτιστης εχει καλωδιο usb c,το κινητο φορτιζει με αλλα καλωδια οπως του htc 8-9 micro usb?

Και το αντιστροφο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση,

Ο φορτιστης εχει καλωδιο usb c,το κινητο φορτιζει με αλλα καλωδια οπως του htc 8-9 micro usb?

Και το αντιστροφο?

 

Mε αναπτορα, ναι.

Link to comment
Share on other sites

σε σχεση με τα ακουστικα του s7 edge που εχω και τη ποιοτητα που ηχου ειναι η μερα με τη νυχτα.μου χει λειψει αυτο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα κι εγώ, χωρίς ακουστικά δυστυχώς αλλά δεν με πειράζει για την ώρα..

Ένα έχω να σχολιάσω μόνο, αυτό το κουτσουρεμένο το sense στο λαιμό μου κάτσε. Δεν είναι htc αυτό δυστυχώς.. Και το χειρότερο για μένα είναι αυτό το άθλιο το touchpal..

 

Sent from my LG-H850 using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα κι εγώ, χωρίς ακουστικά δυστυχώς αλλά δεν με πειράζει για την ώρα..

Ένα έχω να σχολιάσω μόνο, αυτό το κουτσουρεμένο το sense στο λαιμό μου κάτσε. Δεν είναι htc αυτό δυστυχώς.. Και το χειρότερο για μένα είναι αυτό το άθλιο το touchpal..

 

Sent from my LG-H850 using Tapatalk

Από ότι κατάλαβα πολύ Google έγινε αυτό το HTC 10

 

Envoyé de mon LG-D802 en utilisant Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς με ότι κακό συνεπάγεται αυτό..

 

Sent from my LG-H850 using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα κι εγώ, χωρίς ακουστικά δυστυχώς αλλά δεν με πειράζει για την ώρα..

Ένα έχω να σχολιάσω μόνο, αυτό το κουτσουρεμένο το sense στο λαιμό μου κάτσε. Δεν είναι htc αυτό δυστυχώς.. Και το χειρότερο για μένα είναι αυτό το άθλιο το touchpal..

 

Sent from my LG-H850 using Tapatalk

Που εισαι μωρε τοσο καιρο :lol::lol: ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ :p

Αφου ξερεις με ενα flash θα το στρωσεις:happy: στο 9 εχω επιλογη για το touchpal η το κλασικο.

Να αλλαξεις avatar :lol:

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι htc αυτό δυστυχώς..

 

Oχι δυστυχως, ευτυχως να λες. Αυτο που λες εσυ HTC εμπαινε μεσα με τα μπουνια.

 

Πρωτη σοβαρη σσυκευη που εβγαλε εδω και χρονια, σαφως με τα ελαττωματα της, αλλα αιωνες μπροστα απο το Μ7 και το Μ8 και το Μ9

Link to comment
Share on other sites

Όπως μάθει κανείς φίλε μου..

Εγώ τις αηδίες της Google όπως και αυτό το άθλιο πληκτρολόγιο δεν τα λέω ευτυχώς..

 

Νεκτάριε δεν το πειράζω, τουλάχιστον όχι μέχρι να μπορώ να δουλέψω το δακτυλικό αποτύπωμα μαζί με root..

 

Sent from my LG-H850 using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως μάθει κανείς φίλε μου..

Εγώ τις αηδίες της Google όπως και αυτό το άθλιο πληκτρολόγιο δεν τα λέω ευτυχώς..

 

Επρεπε να εχει ενα gallery app και εναν δικο της browser, αυτα ειναι ελλειψεις.

Πληκτρολογιο τωρα, come on, ολοι εχουν google keyboard ή swiftkey.

 

Πολυ καλα εκανε και εκανε στροφη στην λιτοτητα, το τηλεφωνο πεταει

Link to comment
Share on other sites

Όπως μάθει κανείς φίλε μου..

Εγώ τις αηδίες της Google όπως και αυτό το άθλιο πληκτρολόγιο δεν τα λέω ευτυχώς..

 

Νεκτάριε δεν το πειράζω, τουλάχιστον όχι μέχρι να μπορώ να δουλέψω το δακτυλικό αποτύπωμα μαζί με root..

 

Sent from my LG-H850 using Tapatalk

 

κοιτα στην αρχη το ιδιο επαθα και εγω ... εβαλα λοιπον και καποιες εφαρμογες της HTC σε apk οπως το gallery αλλα τελικα χρησιμοποιω μονο αυτες που ειχε της google..

 

 

νομιζω οτι ειναι θεμα χρονου να το φερεις στα μετρα σου η συσκευη τα σπαει ...

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και αυτατα σπάνε..

 

https://themes.htc.com/actions/theme/share/com.htc.theme.t3fa7ed30-3aa6-4261-987b-c0124ec2ca5b?by=3eb1d618-b4ab-4ecd-866e-c4d9b02105d8

 

https://themes.htc.com/actions/theme/share/com.htc.theme.t40d2b8e2-4215-4414-9632-9c7c51ec5b98?by=3eb1d618-b4ab-4ecd-866e-c4d9b02105d8

 

Αυτη την εφαρμογή απορώ την τεστάρει κανένας πρώτου μας την πετάξουν..ρημάζει την μπαταρία για πλάκα.

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

@nikchris: Συμφωνώ και στα δύο που λες και ειδικά για τον browser που είναι ο μοναδικός που ξέρω με σωστό text reflow το οποίο βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο.

 

@redcom7: Για μένα οι σημαντικότερες ελλείψεις είναι ο browser, για τον λόγο που αναφέρω παραπάνω και το πληκτρολόγιο το οποίο στην τελική μπορούσε να αφήσει της google με ένα δικός της θέμα παρά την αηδία που έβαλε τελικά..

 

Στην πορεία θα βρω κι άλλα απλά ακόμα δεν το έχω σαν βασικό, μέχρι να φύγει το G5 και να έρθει και το screen protector που περιμένω..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα στην αρχη το ιδιο επαθα και εγω ... εβαλα λοιπον και καποιες εφαρμογες της HTC σε apk οπως το gallery αλλα τελικα χρησιμοποιω μονο αυτες που ειχε της google..

 

 

νομιζω οτι ειναι θεμα χρονου να το φερεις στα μετρα σου η συσκευη τα σπαει ...

Όλα είναι θέμα συνήθειας

 

Envoyé de mon LG-D802 en utilisant Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα,

εχω το κινητο 2 μερες,

μεχρι στιγμης αρνητικο για εμενα ειναι το htc gallery που το σταματησε,

ελλειψη πληκτρολογιου htc και εχει βαλει αυτη την αηδια το touchpal

και τελος δεν μπορω να βρω τα widgets με τα buttons που ανοιγαν τα δεδομενα το gps το wifi,υπαρχει καποιος τροπος να τα κατεβασω?

Link to comment
Share on other sites

Ξεθαψαμε τον 810.απορω με αυτη την εταιρια ωρες ωρες.κατα τα αλλα ομορφο.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα,

εχω το κινητο 2 μερες,

μεχρι στιγμης αρνητικο για εμενα ειναι το htc gallery που το σταματησε,

ελλειψη πληκτρολογιου htc και εχει βαλει αυτη την αηδια το touchpal

και τελος δεν μπορω να βρω τα widgets με τα buttons που ανοιγαν τα δεδομενα το gps το wifi,υπαρχει καποιος τροπος να τα κατεβασω?

Καλημερα καλοριζικο :) για τσεκαρε αυτο ρυθμισεις- προσαρμογη -προσθηκη εφαρμογων και γραφικων -συντομευσεις-

πατας το γραναζι ρυθμισεις θα σου βγαλει το widget που θελεις .

Δες και εδω http://www.apkmirror.com/apk/htc-corporation/

Το 9 το εδωσες ?

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

ναι το 9 το εδωσα.

στα widgets δεν υπρχουν τα buttons αυτα,

 

Ολα οκ με το gallery και τα buttons widgets το κατεβασα απο το λινκ που εδωσες ,σε ευχαριστω

 

Μια ερωτηση ακομα,οταν υπαρχει διαθεσιμο 4G+ το δειχνει σαν 4G η 4G+ ?

Edited by redribo
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HTC 10 (M10)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...