Jump to content

Δίκτυα WLAN σε χώρες του εξωτερικού


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις γύρισα από Αγγλία...Δεν έχω ταξιδέψει πολύ..Μόνο σε Αγγλία (τώρα) και σε Γαλλία (παλιότερα) και έμεινα έκπληκτος!!! Ο λόγος? Όπου και να βρισκόμουνα μπορούσα να έχω πρόσβαση στο internet με τον ένα ή τον άλλο τρόπο!!!!Δεν ξέρω αν έχει ξαναδημοσιευτεί κάτι παρόμοιο άλλα θεώρησα καλό να γράψω λίγα πράγματα που συνάντησα επειδή μου έκαναν μεγάλη εντύπωση και θέλω να τα μοιραστώ μαζί σας.

Πήγα στην Αγγλία να ξεκινήσω Μαστερ και με το που έφτασα στο Heathrow συνάντησα γύρω στα 20 stands (σαν καρτοτηλέφωνα περίπου) που μπορούσα να μπω στο ιντερνετ και να σερφάρω κανονικά (σε όποια σελίδα θέλω) για 15 λεπτά με 1 Αγγλική λίρα (1,4 ευρώ)!Αρκετά καλά για κάποιον που θέλει να βρέι ξενοδοχείο, να δει δρομολόγια σε όποια συγκοινωνία θέλει, να τσεκάρει τα e-mail του κλπ, κλπ, κλπ!!!

Πηγαίνοντας στο Bournemouth (όπου θα σπουδάσω) βρήκα τα ίδια μηχανήματα στους δρόμους της πόλης μαζί με τα καρτοτηλέφωνα κλπ κλπ... Οι καφετέριες (στη συντρηπτική τους πλειοοψηφία) ήταν εφοδιασμένες με WiFi Internet όπου μπορούσες να πιεις τον καφέ σου και να σερφάρεις με το laptop σου στο διαδίκτυο.!!! (καλά δε λέω για τα ξενοδοχεία είναι λίγο πολύ κατανοητό το ότι έχουν και παρέχουν αυτές τις υπηρεσίες). Γενικά βέβαια το internet στην Αγγλία είναι ψιλό ΤΖΑΜΠΑ αν αναλογιστείς ότι η 1ΜΒ σύνδεση έχει γύρω στις 25-30 λίρες δηλαδή 35-45 ευρώ!! Ενώ εδώ πληρώνουμε 30 ευρώ για 384!!!

Βέβαια η χαρά του παιδιού ήταν σήμερα όταν γύρναγα που διαπίστωσα ότι περιμένοντας στο Heathrow να κάνω την επιβίβαση στο αεροπλάνο είχα τη δυνατότητα (σε οποιοδήποτε σημείο του αεροδρομίου) να συνδεθώ με το internet και να διαλέξω ανάμεσα σε 4 ασύρματα δίκτυα!!!! Βέβαια η χρέωση ξεκίναγε από 5 λίρες την ώρα (7 ευρώ) αλλά μπορεί κάποιος να έχει προμηθευτεί κάποιες κάρτες προπηρωμένες απ' ότι κατάλαβα!!

Νομίζω ότι και στο Ελ. Βενιζέλος υπάρχει κάτι αντίστοιχο (1 δίκτυο βέβαια) αλλλά κι αυτό είναι κάτι το θετικό!!!!

Πάντως αν εξαιρέσουμε το γενικό κόστος για τη ζωή του φοιτητή (Έλληνα) στην Αγγλία που είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ (τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα), από άποψη ιντερνετ το βρήκα κάτι περίπου (φαντάζομαι) σαν τον...παράδεισο;;;;

(ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ)!!!!

Anyway...συγχωρέστε με αν όλα αυτά ήταν γνωστά απλά εμένα που πήγα για πρώτη φορά μου έκαναν εντυπωση και με έκαναν να σκεφτώ ότι τελικά (τουλάχιστον στο θέμα ιντερνετ)...είμαστε πίσω!!!!!

 

Εσείς τι λέτε????

Link to comment
Share on other sites

ti leme??

panakriva fusika!!! 1.5 eurw ta 15 lepta???? an einai dynaton.

7 eurw i wra sto ksenodoxeio?? Tsimpimena ta vlepw ligo!

 

pisteuw den einai anagi na exoume kartotilefona me prosvasi sto internet stin ellada. to idio pragma mporeis na kaneis pigenontas apla se ena internet cafe kai me 2.00 eurw i ora kai me taxytites 1mbps.

 

to wifi mporei na min exei diadothei toso edw, oso kai sto ekswteriko alla paei mia xara an skeuteis oti idiotikes etairies dimiourgoun idiotika dyktia wifi me kartes propliromenou xronou h' ogou download. kai de milaw mono gia athina!

tetoies etairies uparxoun kai arketes malista stin eparxeia.(trikala,tripoli,giannena,patra,Ksanthi,irakleio... kai allou.)

 

egw pisteuw pws mia xara eimaste.toulaxiston sto thema pou theteis giati se alous tomeis eimaste GTP...

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Σύνφωνοι τα λεφτά μπορεί να σου φαίνονται πολλά (και είναι)...αλλά σκέψου!!! Είσαι στο αεροδρόμιο ή στο κέντρο μιας πόλης που πας για πρώτη φορά και δεν ξέρεις πως και τι!!! Που να βρεις το ιντερνετ καφε? Θεωρώ ότι το να υπάρχει κάτι τέτοιο είναι μια εξυπηρέτηση!!! Φυσικό είναι όταν είσαι σε ένα χώρο όπως το αεροδρόμιο οι τιμές να είναι 60 και 70 % πάνω (εδώ το μπουκαλάκι με το νερό κοστίζει χρυσάφι)!!! όμως το να έχεις πρόσβαση από οποιοδήποτε σημείο βρίσκεσαι το θεωρώ πολύ εξυπηρετικό.! Για τα δίκτυα που λες δεν τα ήξερα γιατί πρόσφατα μπήκα στην όλη ιστορία του WiFi και εφόσον υπάρχουν ΜΠΡΑΒΟ!! όμως νομίζω ότι θέλουμε πολύ δρόμο ακόμα για να πούμε ότι κάτι γίνεται!!!! Αν θές και ιδεολογικά εγω είμαι ενάντια στην εκμετάλλευση από τις επιχειρήσεις (ιδιωτικές κλπ) όμως το παραμύθι με τον πΟΤΕ έχει παραγίνει!!! Τα συστήματα Vivodi, Izzy κλπ είναι ένα θετικό βήμα όμως οι ρυθμοι μας είναι λίγο αργοί δε βρίσκεις?
Link to comment
Share on other sites

argoi ruthmoi se rutmous xelonas. o perissoteros (gia na min po ollos o kosmos) pereimenei pos kai pos na pesoun oi times mipos kai kataferei kapote na dei grigoro internet.

edw se alles xwres (islandia, irlandia den thimame, se arthro tou myphone to eixa diavasei)taxuthtes opws ta 100mbps tis dinoun dwrean opos exoume emeis to dial up.

 

pantos min ksexnas pos uparxei kai h esxati lush tou gprs kai tou 3g opou me to kinito sou mpaineis pantou ;)

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και εγώ νομίζω ότι μία λίρα για 15 λεπτά είναι πάρα πολλά. Εδώ με τόσα παίρνεις ταξί (που λεει ο λόγος) και σε πάει σε όλα τα ξενοδοχεία (και πάλι που λέει ο λόγος... :D ). Και συμφωνώ με τον killing_you2 για το net-cafe.

Όσο για τις ταχύτητες, νομίζω ότι τα μεγάλα τα νούμερα θα τα βρεις κάπου στη Σκανδιναβία... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά...Δεν είμαι κανας Ωνάσης και το πονάω το κάθε κερματάκι που βγαίνει από την τσέπη μου για να πάει σε οτιδήποτε. Όμως αυτό το πράγμα που είδα στην Αγγλία μου έκανε μεγάλη εντύπωση.Όσο για το ταξί φίλε μου... άσε...ούτε ο λόγος να το λέει γιατί για να παρεις σε μια μέρα ταξί να σε πάει και μετά να σε φέρει θες ένα μεροκάματο!!!Πάντως πιστεύω ότι 35ευρώ για 1ΜΒ είναι καλά! Εδώ πόσο έχει 139euro (χωρίς ΦΠΑ) στο Ιzzy της Τελλας πχ.!!!!!Αυτά δεν είναι πολλά!!!??? :cry:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πιστεύω ότι 35ευρώ για 1ΜΒ είναι καλά! Εδώ πόσο έχει 139euro (χωρίς ΦΠΑ) στο Ιzzy της Τελλας πχ.!!!!!Αυτά δεν είναι πολλά!!!??? :cry:

Ε, όσο γι' αυτό ούτε συζήτηση!! Στο DSL είμαστε πολύ πίσω!!!

Link to comment
Share on other sites

θα θελατε να ειχατε προσβαση wifi εστω κ 1,5 ευρω το τεταρτο σε ολο το νομο αττικης?εγω ναι....κ το λεω εχοντας την εμπειρια της νεας υορκης που παντου βρισκεις ξεκλειδωτα wifi spots me prosvasi sto internet...
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΣΑΜΠΑ WIFI ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΠΑΝΤΟΥ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ.ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΒΡΕΙ.ΕΧΩ ΤΟ ΦΟΡΗΤΟ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΒΡΕΘΩ ΕΙΜΑΙ ΟΝ LINE
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά...Δεν είμαι κανας Ωνάσης και το πονάω το κάθε κερματάκι που βγαίνει από την τσέπη μου για να πάει σε οτιδήποτε. Όμως αυτό το πράγμα που είδα στην Αγγλία μου έκανε μεγάλη εντύπωση.Όσο για το ταξί φίλε μου... άσε...ούτε ο λόγος να το λέει γιατί για να παρεις σε μια μέρα ταξί να σε πάει και μετά να σε φέρει θες ένα μεροκάματο!!!Πάντως πιστεύω ότι 35ευρώ για 1ΜΒ είναι καλά! Εδώ πόσο έχει 139euro (χωρίς ΦΠΑ) στο Ιzzy της Τελλας πχ.!!!!!Αυτά δεν είναι πολλά!!!??? :cry:

 

 

Δικιο εχεις φιλε μου.Δηλαδη 8α μας χαλαγε να ειχαμε περισσοτερη προσβαση σε πιο πολλα σημεια???Εδω τι να λεμε το adsl εχουμε τωρα παρει πρεφα.,και αυτο μπουλωσε!Τι μια χαρα ειμαστε??μια χαρα και 2 τρομαρες.Μεντιτερανεο χωρα τελειως.Η χαρα του τεμπελη και του βολεμενου.

 

Που ακουστηκε να εχει Ενας δημοσιος Οργανισμος την παντοκρατορια και με τοσο χαλια δικτυα.Τουλαχιστον μερικοι μας ενημερωνουν για τα νεα απο εξω και ανοιγουν τα αυτια μας,,,χωρια οτι τα βλεπουμε απο το νετ.Τι να πω...ειμαστε πολυ πισω.Τουλαχιστον 5+ χρονια απο τις εξελιξεις που τωρα ΣΕ αλλες χωρες εχουν πρακτικη εφαρμογη..

http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

random skepseis meta ta mesanyxta

pantos an analogistoume to poso einai to pagio gia mia dsl stin Ellada pou einai ypsilo... kai oti mia dsl menei sinithos sinexeia online... tote sto melon prepei apeleftherothoun oles oi astikes kai yperastikes kliseis gia lous osous exoun dsl...min prosthesw kai tis diethneis... oso gia ta kinita... poses fores exoun esoflisei ton eksoplismo? mipws einai kairos na pesoun kapws oi times twra pou irthe to 3g?

 

to perithorio kerdous stis anaptigmenes xwres einai poly mikro... stis ligotero anaptigmenes yparxei avto to perithorio aisxrkerdias... vlepe sto software posa progs exoun ta kalytera systimata prostasias stin Ellada se sxesi me to eksoteriko pou ta idia progs kratane ligotero asfalei... giati edw o kosmos epeireazetei pio evkola kai agorazei den ypologizei to xrima... eksw filtraroun poly kala prin agorasoun kati... edw stin anglia den kapnizoun giati pistevoun oti prepei na eisai plousios gia na apoktiseis avtin tin sinitheia.. lathos?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...