Jump to content

Πρόβλημα με σκληρο σε frame usb2.0


mystic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγόρασα σήμερα ένα vipower frame για σκληρό δίσκο ! Έχω 3 PC.. στο πισι που έχω winXP αναγνώρισε τη συσκευή αυτόματα και όλα Ok ! Στα άλλα δύο pc όμως που έχω win98 SE δεν κατάφερα τπτ... εγκατέστησα κανονικά τους drivers και στους δύο υπολογιστές, αλλά δεν βλέπουν τον σκληρό !

 

Ο ένας υπολογιστής είναι ένας φορητός HP με θύρα usb 1.1 και ο άλλος είναι ένας P200MMX με usb2.0 (η θύρα δουλεύει κανονικά με άλλες συσκευές) !

 

Καμια ιδέα ;; Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ότι ο σκληρός ειναι 200GB ;

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα ένα vipower frame για σκληρό δίσκο ! Έχω 3 PC.. στο πισι που έχω winXP αναγνώρισε τη συσκευή αυτόματα και όλα Ok ! Στα άλλα δύο pc όμως που έχω win98 SE δεν κατάφερα τπτ... εγκατέστησα κανονικά τους drivers και στους δύο υπολογιστές, αλλά δεν βλέπουν τον σκληρό !

 

Ο ένας υπολογιστής είναι ένας φορητός HP με θύρα usb 1.1 και ο άλλος είναι ένας P200MMX με usb2.0 (η θύρα δουλεύει κανονικά με άλλες συσκευές) !

 

Καμια ιδέα ;; Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ότι ο σκληρός ειναι 200GB ;

 

Πολύ πιθανό. Αν και δεν μας αναφέρεις τί υπολογιστές είναι. Τουλάχιστον μητρική και έτος....

 

http://www.vipower.com/faq_main.htm

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Ο σκληρος ειναι φορμαρισμενος σε NTFS ? Γιατι αν ναι,τοτε τσαμπα παιδευεσαι με τα 98,δε θα τον δουν.Αν θες να τον χρησιμοποιεις και στα 3 pc κανε φορματ σε FAT και ξαναπροσπαθησε.....
Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

doctorkostis ο σκληρός είναι σε Fat32 ! Οπότε δεν είναι αυτό το πρόβλημα !

 

Το laptop είναι PII στα 700mhz και το tower είναι P200MMX και έχει μια soyo mobo ! Την PCI usb2.0 την αναγνώρισε μια χαρά (για να σας προλάβω :))

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η χωρητικότητα δεν φταίει!

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό. Αν και δεν μας αναφέρεις τί υπολογιστές είναι. Τουλάχιστον μητρική και έτος....

 

http://www.vipower.com/faq_main.htm

 

 

Δοκίμασέ να κάνεις upadate το bios. Πάντως το site δεν βοήθησε ε? :(

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι :/

 

Και update το bios πως το κάνω ρε παιδιά ; Θέλει μεγάλη διαδικασία ;

 

 

Ωχχχχχ. Αν δεν ξέρεις δεν σου το προτείνω. Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να αχρηστέψεις το πισί σου.

Για κοίτα εδώ μήπως υπάρχει κάτι.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Ωχχχχχ. Αν δεν ξέρεις δεν σου το προτείνω. Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να αχρηστέψεις το πισί σου.

Για κοίτα εδώ μήπως υπάρχει κάτι.

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει μεγάλος κίνδυνος. Άλλωστε κάνεις backup σε δισκέτα το τρέχον bios, έτσι ώστε ακόμα και αν η αναβάθμιση "κρασάρει" μπορείς να το επαναφέρεις από δισκέτα....

Γιατί κάτι όμως μου λεει ότι δε φταίει το BIOS?

Όμιλος πινγκ-πονγκ Χαλκίδας: http://www.ping-pong.gr
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπάρχει μεγάλος κίνδυνος. Άλλωστε κάνεις backup σε δισκέτα το τρέχον bios, έτσι ώστε ακόμα και αν η αναβάθμιση "κρασάρει" μπορείς να το επαναφέρεις από δισκέτα....

Γιατί κάτι όμως μου λεει ότι δε φταίει το BIOS?

 

Και εμένα μου φαίνεται κάπως παράξενο το πρόβλημα του mystic. τί να πώ δεν ξέρω. :wacko:

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Nomizw pws dyskola tha petyxeis na doulepsei se 98

mporei na xriastei na ton kaneis FAT gia na sou ton vriskei to sygekrimeno leitourgiko..

dokimase to "partition magic" san programma toso gia to format oso k gia thn eyresh tou sklhrou sou...mporei na sou ton briskei k apla ma mhn exei label...mhn gelas..ilithia win..has happened before

Link to comment
Share on other sites

As kano kai ego tin erotisi thelo na balo exoteriko disko gia na balo linux tha ton sindeso se notebook ti protinete USB i Firewire na trechi to litourgiko.Kai pos tha do ean echo firewire?(Chazi erotisi)

Οδηγίες για τη «Νόσο των πτηνών»

 

http://img101.imageshack.us/img101/6465/g7su.th.png

Link to comment
Share on other sites

kalytera einai h syndesh firewire...einai poly pio grhgorh apo thn usb akoma kai apo usb 2.0

 

FireWire einai mia thira liigo megalyterh apo USB (poly genikh perigrafh)

kalo tha htan na anatrekseis sto manual tou notebook

h na vreis sto internet ta spec tou!

 

Asxeto alla den nomizw pws mporeis na valeis enallaktiko leitourgiko se ekswteriko sklhro k na exeis thn dynatotita na ksekinas me ayto...

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να ξεκινησεις απο λειτουργικο σε usb αρκει η Mobo σου να υποστηριζει το boot απο usb. Εχω την εντυπωση πως χρειαζεται ο πυρηνας 2.6.4 και πανω.

 

Το περιεργο ειναι πως ενω ο σκληρος ειναι φορμαρισμενος σε fat32 το Partition Magic στο pc με τα 98 τον βλεπει σαν unallocated. Καμια ιδεα γιατι συμβαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...