Jump to content

LG Urbane W150 (1st generation)


Muck Smith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.lg.com/us/images/smart-watches/md05196020/md05196020-350x350.jpg

 

Χαρακτηριστικά

 

Λειτουργικό Android Wear 6.0.1

Οθόνη 1.3” Full Circle P-OLED, 320 x 320 pixels, 245ppi, Gorilla Glass 3

Διαστάσεις 45.5 x 52.2 x 10.9 mm

Βάρος 66.5 g

Μπαταρία 410 mAh

Επεξεργαστής Qualcomm® Snapdragon™ 400, 1.2GHz

Συνδεσιμότητα Bluetooth 4.1 LE, Wi-Fi

Μνήμη 4GB eMMC*, 512MB RAM

Αισθητήρες 9-Axis (Gyro, Accelerometer, Compass), PPG (Heart rate monitor), Barometer

Ανθεκτικότητα Πιστοποίηση IP67 (νερό, σκόνη),

Λουράκι Αντικαθίσταται (22)

 

+

Οθόνη

Εμφάνιση

Αυτονομία

Wi-Fi

Αισθητήρας καρδιακών παλμών

Λουράκι κοινό

 

-

απουσία Αυτόματης ρύθμισης φωτεινότητας

απουσία GPS

απουσία Ηχείου

Φορτιστής δικός του

 

 

Έχει γραφτεί πολλές φορές ότι είναι το ομορφότερο smartwatch. Αν και είναι υποκειμενικό, το σίγουρο είναι ότι η LG προσπάθησε να το κάνει να δείχνει όσο το δυνατόν λιγότερο smartwatch. Και αυτό φαίνεται παντού: στη μεταλλική κάσα, στο λουράκι, στην κορώνα, μέχρι και τα default watchface είναι εκπληκτικά και παραπλανητικά.

 

Η οθόνη του είναι μεγάλη και ευκρινέστατη, με προστασία για τις γρατζουνιές τουλάχιστον στα χαρτιά, ελπίζω να μην χρειαστεί (πάντως υπάρχουν διαθέσιμα tempered σε πολύ λογική τιμή). Όσοι προτιμούν μικρά ρολόγια, μάλλον θα τους φανεί μεγάλο στον καρπό τους, είναι όμως πολύ ελαφρύ.

Η χορταστική οθόνη καλύπτει όλη την επιφάνεια ενιαία χωρίς να αφήνει κανένα κενό. Σε συνδυασμό με το μεγάλο μέγεθος απεικονίζει τέλεια οποιοδήποτε watchface, μια από τις μαγείες το Android Wear. Το κλασικό στυλ του ρολογιού επιτρέπει να το μεταμορφώνετε ανάλογα με τη διάθεσή σας, αφού του ταιριάζουν σχεδόν όλα τα στρογγυλά watchface.

Μπορείτε να του φορέσετε και οποιοδήποτε λουράκι μεγέθους 22, η εταιρεία όμως δεν συστήνει μεταλλικό μπρασελέ γιατί θα επηρεαστεί η συνδεσιμότητά του.

 

Η σύνδεση με το κινητό γίνεται μέσω bluetooth όπως συμβαίνει με όλα τα smartwatch. Μπορεί όμως να λαμβάνει τις ειδοποιήσεις και μέσω wifi, αρκεί να είναι συνδεδεμένα ρολόι και κινητό σε wifi. Δεν μπορεί δηλαδή το ρολόι να «τραβήξει» μόνο του από το internet.

 

Με κινητό Android όλες οι ειδοποιήσεις εμφανίζονται στο ρολόι συν τις κάρτες του Google Now, με σωστά ελληνικά και επιτρέποντας διάφορα gestures για το χειρισμό (περιστροφή του καρπού για scroll, swype για διαγραφή κτλ).

 

Αν πρόκειται να το χρησιμοποιήσετε για αθλητικές δραστηριότητες, οι απαιτήσεις σας θα πρέπει να είναι προσαρμοσμένες. Δεν είναι το κατεξοχήν αθλητικό smartwatch. Έχει πιστοποίηση IP67, διαθέτει αισθητήρα καρδιακών παλμών, απουσιάζει όμως το GPS. Για περπάτημα και ερασιτεχνική μέτρηση σίγουρα καλύπτει, προσφέροντας και ευκολίες όπως ο χειρισμός της μουσικής από το ρολόι, πυξίδα, μέτρηση βημάτων και θερμίδων.

 

Δεν έχει αισθητήρα για αυτόματη ρύθμιση της φωτεινότητας. Πάντως με always on απεικόνηση και φωτεινότητα στο 1, βγάζει άνετα μια γεμάτη μέρα έχοντας ακόμα ενέργεια όταν επιστρέφουμε το βράδυ. Και αυτό είναι σημαντικό γιατί έχει δικό του φορτιστή, πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα μπορούσαμε να το φορτίσουμε με ένα κοινό φορτιστή αν η μπαταρία του δεν έβγαζε την ημέρα.

 

Άριστο, λοιπόν, για καθημερινή χρήση, όμορφο για όσους θέλουν κάτι που να δείχνει πιο «ρολόι», με ικανοποιητική αυτονομία και πλήρη χαρακτηριστικά.

Μάλλον δεν θα το προτιμήσουν όσοι αναζητούν ένα αθλητικό smartwatch ή πιο gadget look

Edited by Muck Smith

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αριστο το review σου. Μετά απο μεγάλη αναζήτηση, κατέληξα σε αυτό. Για μένα το πιο όμορφο, μιας που θέλω να μην δείχνει κάτι άλλο ,πλήν απο κλασσικό ρολόι εμφανησιακά.προσωπικά με χαλάει ότι δεν έχει GPS και ασύρματη φόρτιση (σε σχέση με τον ανταγωνιστή της κατηγορίας του το moto 360 1st Gen.) Το οποίο έχει ασύρματη φόρτιση. Επίσης ναι μεν δέχεται μπρασελέ μεταλλικό, όμως απο την εταιρεία δεν ενδείκνυται(πάλι αναφερόμενος σε σχέση με το μότο).όμως με κέρδισε η ομορφιά του κ η διακριτικότητα του, και για μένα τελικά ήταν το κυριότερο κριτήριο επιλογής.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω το motorola 360 και προσφατα αγορασα και το LG Urbane αλλα το motorola 360 ειναι καλυτερο και πιο λειτουργικο εχει μεγαλυτερη οθονη, τρεχουν και τα 2 android wear 6.0 απλα το LG εχει καλυτερη οθονη και διαρκεια μπαταριας. οσο για το μεταλλικο λουρακι εχω βαλει ενα και δεν εχω δει προβληματα συνδεσιμοτητας δειτε το link. Παντως πολυ καλο review. https://onedrive.live.com/redir?resid=B918DBDFAEB1A08A!4524&authkey=!AM2uLI1nqsGFL7A&ithint=folder%2c Edited by mathios
Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι από τα πιο όμορφα ρολόγια. Κάπου διάβασα από κάποιον κάτοχο ότι είναι πολύ ευαίσθητη η οθόνη αφής του και ότι

ενεργοποιείται εύκολα ακόμα και με το άγγιγμα κάποιου ρούχου. Ισχύει όντως αυτό;

Μπράβο για το review.

iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά χαίρομαι που το review σας άρεσε και βοήθησε :)

 

Για το GPS, άνοιξε το Fit, διάλεξε δραστηριότητα και θα σου ζητήσει GPS σήμα από το κινητό. Μόλις κλειδώσει το σήμα, ξεκίνα τη δραστηριότητά σου :p

(πρέπει να κουβαλάς οπωσδήποτε κινητό μαζί σου, αυτό είναι το μείον για σοβαρή άθληση)

 

Δεν έχω δοκιμάσει να βάλω μπρασελέ, το κάνει ακόμα πιο ρολόι... Αυτό που γράφω στο review περί παρεμβολών, είναι καθαρά η συμβουλή από το βιβλιαράκι της LG.

 

Η οθόνη έχει τρομερή απόκριση, αλλά όσες φορές δοκίμασα να την ανάψω με τη ζακέτα δεν τα κατάφερα. Θέλει δάκτυλο... :p

 

Η μπαταρία του έχει τη μεγαλύτερη χωρητικότητα από όλα της γενιάς του. Ακόμα και με φορτωμένα watchface βγάζει άνετα τη μέρα όπως το περιγράφω στο review.

 

 

Ένα τελευταίο σχόλιο μόνο για τη σύγκριση με το Moto 360 προκειμένου να μη γίνει το θέμα vs. Το Moto έχει μεγαλύτερη οθόνη αλλά όχι καλύτερη ανάλυση. Προσωπικά με χαλάει πάρα πολύ η κάτω μπάρα. Δεν έχει wifi κι ο επεξεργαστής του δημιουργεί κάποια προβληματάκια, πχ με την εφαρμογή sleep as android.

Τα αναφέρω μόνο αν πρόκειται να βοηθήσουν κάποιον, συνεχίζουμε on topic.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

[/color]

]Ένα τελευταίο σχόλιο μόνο για τη σύγκριση με το Moto 360 προκειμένου να μη γίνει το θέμα vs. Το Moto έχει μεγαλύτερη οθόνη αλλά όχι καλύτερη ανάλυση. Προσωπικά με χαλάει πάρα πολύ η κάτω μπάρα. Δεν έχει wifi κι ο επεξεργαστής του δημιουργεί κάποια προβληματάκια, πχ με την εφαρμογή sleep as android.

Τα αναφέρω μόνο αν πρόκειται να βοηθήσουν κάποιον, συνεχίζουμε on topic.[/i]

Φιλε μου εχεις δικιο για την αναλυση της οθονης στο moto 360 αλλα για τα υπολοιπα κανεις λαθος μετα την αναβαθμηση 5.1 εχει και wifi και γενικα οτι εχει και το LG urbane

Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω χρησιμοποιήσει στις τελευταίες εκδόσεις του... οπότε σε πιστεύω :)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω και γω το ρολόι και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το μόνο που θα ήθελα είναι να μπορώ να βλέπω πέρα από τα βήματα που έχω κάνει, και την απόσταση που έχω διανύσει. Εκτός και αν μου ξεφεύγει κάτι.
:D
Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή σχετική με άθληση στο κινητό σου;

Για παράδειγμα το Google Fit, άνοιξε την εφαρμογή στο ρολόι και σύρε το δάκτυλο προς τα επάνω, θα εναλλάσσει τις πληροφορίες μεταξύ των οποίων και την απόσταση.

 

Αν ενεργοποιήσεις και την υψηλή ακρίβεια, το GPS του κινητού δηλαδή, και παίρνει σήμα από εκεί τότε η μέτρηση είναι πολύ ακριβής.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή σχετική με άθληση στο κινητό σου;

Για παράδειγμα το Google Fit, άνοιξε την εφαρμογή στο ρολόι και σύρε το δάκτυλο προς τα επάνω, θα εναλλάσσει τις πληροφορίες μεταξύ των οποίων και την απόσταση.

 

Αν ενεργοποιήσεις και την υψηλή ακρίβεια, το GPS του κινητού δηλαδή, και παίρνει σήμα από εκεί τότε η μέτρηση είναι πολύ ακριβής.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καμία στο κινητό. Την τελευταία φορά που έιχα βάλει το google fit, είχα δει μεγάλη κατανάλωση στην μπαταρία. Άρα θέλει και κάτι να έχω στο κινητό για να μου τα δείχνει.

Ευχαριστώ!

:D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω το Urbane και θα ήθελα να ρωτήσω αν υποστηρίζει τα ελληνικά.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Τα εμφανίζει ολόσωστα σε μηνύματα, email, επαφές.

Δεν έχει ελληνικό μενού.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τα 4gb αποθήκη για ποιό λόγο τα έχει; Μπορούμε να αποθηκεύσουμε μουσική και με ενα ζευγάρι μπλούτούθ ακουστικά να κάνουμε την γυμναστική μας; Δίχως δηλαδή να κουβαλάμε το κινητό.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είναι διαθέσιμο update για το Urbane.

Προσοχή μόνο μετά την εγκατάσταση, αν η γλώσσα του κινητού σας είναι ελληνικά, θα σας βγάλει μήνυμα στο ρολόι ότι δεν υποστηρίζεται η γλώσσα. Αγνοήστε το! (σύρετε προς τα δεξιά)

Μην πατήσετε open on phone γιατί θα σας δημιουργήσει πρόβλημα με τις γλώσσες.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το από πάνω μήνυμα...

εκ νέου ;)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...