Jump to content

E-TEN M500 Pocket PC Phone Officially Launched


dp1975
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ολο και χειροτερα για μια συσκευη που αποδεικνυεται καμενη απο χερι...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και φαίνεται και είναι καλή συσκευή. Απλά οι προγραμματιστές της ΕΤΕΝ είναι $%#$^. ΠΟΤΕ δεν κατάφεραν να βγάλουν μια ROM για το Ρ300 που να λύνει το πρόβλημα του ξαφνικού hard-reset (σχεδόν) κάθε φορά που πας να αλλάξεις μπαταρία. Και γενικά, να μην κάνει hard reset όποτε θέλει - και μύρια όσα άλλα προβλήματα, με κυρυφαίο ίσως αυτό του ανύπαρκτου quality control της ΕΤΕΝ. Πήγα πίσω τη συσκευή 3 (ΤΡΕΙΣ) φορές με προβληματικό hardware.

Aκόμα όμως και την τέλεια συσκευή να πάρεις η ROM παραμένει @!#!@%$, άρα το μηχάνημα είναι πρακτικά άχρηστο.

Φυσικά ποτέ δε μου δώθηκε κάποια άλλη συσκευή -εκτός Ρ300- σε ανταλλαγή. Απλά πέταξα τα λεφτά μου κάνοντας beta testing του Ρ300.

 

Και το καλύτερο το άφησαν για το τέλος: έχουν σταματήσει την παραγωγή ROM για το Ρ300 από τον Αύγουστο του 2004 (δλδ λίγους μήνες μετά από τότε που κυκλοφόρησε ευρέως) ΧΩΡΙΣ να έχουν λύσει τα βασικότατα προβλήματα αστάθειας του.

Κρίνοντας απ' αυτό, ποιός λέει ότι δεν θα κάνουν το ίδιο και για τις ROM του Μ500? Ακόμα κι αν δεν έχουν λύσει τα προβλήματά του.

ομως αν eten θελει να εχει μεριδιο στην πητα των PPC phone edition πρεπει επιτελους ασχοληθει πολυ περισσοτερο με της συσκευες της
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπον εχει ερθει με μαλλον αλμυρη τιμη http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1&products_id=918

 

οταν το Jam einai sta 560 peripou

Θα πέσει με τον καιρό, κάτι που συνέβη εξάλλου και με την τιμή του JAM. Για να είναι ανταγωνιστικό, πρέπει να αποκτήσει σύντομα πολύ καλύτερη τιμή και λιγότερα προβλήματα. Και τα δύο είναι λίγο δύσκολο να συμβούν.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάμποσο καιρό αποφάσισα να δω και τα νέα μηνύματα του νήματος:

 

Τα τελευταία μηνύματα που διάβασα μου θύμισαν κάποια παλαιότερα μηνύματα τα οποία παραθέτω:

 

ναι ομως πολυ θα προτιμησουν το s100 γιατι δεν ξερουν την εταιρια ή εχουν ασχημες εμπειριες απο το p300x

 

Σωστό. Κάτοχος πλέον του jam, δε σκέφτηκα καν την αγορά των P300, P300B, P700 ακόμα και αν ήταν σε αρκετά καλύτερη τιμή.

 

Πρέπει να αποδείξει την αξία του καθώς πολλοί θα είμαστε επιφυλακτικοί (εγώ τουλάχιστον σίγουρα).

 

τω να αποδειξει; βλεπεις λειτουργιες που ειναι ανωτερω και τεστ επισης. δεν μπορω να καταλαβω τον τροπο σκεψης. δεν μιλαμε για κινητα αλλα για υπολογιστες. σου αποδεικνυει τιποτα κανενα λαπτοπ;

 

οκ θα δειξει. εγω μενω στο βραβειο και αναμενω να το δω απο κοντα. ;)

 

Αυτό ήταν και το νόημα του αρχικού μηνύματός μου.

Έχει να κάνει με τη γνωστή παροιμία που λέει καλύτερα να σου βγει το μάτι...

Δε χαίρομαι φυσικά, απογοητεύομαι γιατί ο ανταγωνισμός δεν αυξάνεται...

Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα review του κινητού:

 

http://mobile-review.com/pda/review/eten-m500.shtml

 

:) :O :w00t:

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σαν κατοχος του Μ500 εχω να πω:

-Ποιοτητα κατασκευης παρα πολυ καλη.Κατωτερη απο οτυ JAM αλλα που ουσιαστηκα δυσκολα την καταλαβαινεις.Δεν εχει τριξηματα, και ειναι στιβαρο.

-Η οθονη του, 2.8 ιντσων, ειναι παρα πολυ καλη και φωτεινη.

-η ROM του ειναι μεχρι στιγμης σταθεροτατηΔεν εχω παρατηρησει κολληματα και το παιδευω αρκετα.

-Η εσωτερικη του μνημη (flash disk) ειναι απο τις μεγαλητερες της αγορας.

128ΜΒ (απο τα οποια τα 82 προσφερονται στον χρηστη)

-Ο επεξεργαστης του 400 αρης της samsung ειναι πολυ γρηγορος.

-Εχει αρκετα προεγατεστημενα προγραμματα.(Στο διαδυκτιο διαβασα οτι ειναι ενα απο αυτα με τα περισσοτερα. -απ'οσα Windows PPC κυκλοφορουν-)

-Το πακετο αγορας ειναι απο τα πιο πλουσια.Εχει πραγματικα τα παντα!

Περιεχει:Κινητο, μπαταρια, πενακι (με μεγαλες διαστασεις και πτησομενο), cd, καλωδιο USΒ το οποιο φορτιζει και το κινητο, φορτηστη τραπεζιου (ξερετε εκεινο που ειναι σαν stand), stereo hands free, βιβλιαρακι -ομως μονο quick guide- (μιας και το ολοκληρο βιβλιαρακι το εχει σε μορφη PDF το cd που ειναι στο πακετο), και δερματινη θηκη!

-Η camera του ειναι....Πως να το πω...Την μερα βγαζει καλες φωτογραφιες....Οταν λειπει το φως.....λειπουν και οι φωτογραφιες! :cry:

-ειναι οντως παχουλουτσικο, αλλα στο χερι ειναι πολυ βολικο.(Το jam ειναι πιο μουρατο σιγουρα)

Παντως πολυ ομορφες ειναι οι μαυρες λεπτομερειες που εχει στο πανω μερος οπου μπαινει και η SD και στο πλαι.

-Το πολυπληκτρο δεν εχει καλη αισθηση και ειναι δυσχρηστο.

εχει πολυ δυνατο ηχειο, και πολυ καλη δονηση.

Μπαταρια, με μια φυσιολογικη (και παραπανω) χρηση, καπου στις 2 με 3(maximum) μερες.Noρμαλ πραγματα.

Αυτα απο "πρωτες" παρατηρησεις...

(Ειμαι ακομα και "ψαρι" οσον αφορα τα PPC γενικοτερα)

Παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Αγορα στην Ιταλια καπου στα 540Εuros

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μία ερώτηση mario_fit.

Με ελληνικούς χαρακτήρες τι κάνεις? Συγχρονίζεται κανονικά με Outlook?

Με SMS? Μπορείς να στείλεις 160 χαρακτήρες?

Thanks!

:D
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση mario_fit.

Με ελληνικούς χαρακτήρες τι κάνεις? Συγχρονίζεται κανονικά με Outlook?

Με SMS? Μπορείς να στείλεις 160 χαρακτήρες?

Thanks!

 

Ελληνικους χαρακτηρες δεν εχει, μιας και το πηρα με Ιταλικα windows... :cry: (μη χασουν οι Ιταλοι! :mad: )

Συγχρονισμος μια χαρα, δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα.

Απλως καποιες εφαρμογες που σε jam ειναι οκ εδω μπορει να μην παιζουν ή να κολλησουν την συσκευη.

Αλλα ειναι ελαχιστοελαχιστες. :p

Ελληνικα αν σου στειλει ο αλλος μια χαρα τα διαβαζει, απλως εσυ δεν εχεις χαρακτηρες ελληνικους να στειλεις.

Μονο με το resco keyboard μπορουσες να γραψεις με ελληνικους χαρακτηρες sms (στις επιλογες αλλαζες την γλωσσα), αλλα εκει οι χαρακτηρες γινονταν 70???? (τοσοι δεν ειναι στο κομμενο sms; ) αν sms...

Γενικα μου εχει αφησει καλη εικονα (αν και οχι "τελεια") και το καλο ειναι οτι εχει πολυ μεγαλη ROM οποτε θα μπορουν να περασουν τα windows 05.

Παιζει ρολο και η ROM ετσι δεν ειναι; Περαν του να τα βγαλει η εταιρεια για την συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

εγω το ειχα για 3 μερες και μπορω να πω πως overall ειναι απογοητευτικο, παρα τα θετικα σημεια που έχει. Να και το δικο μου point of view:

Θετικά: Γρηγορος επεξεργαστής (παροτι samsung), πολυ καλες οι εφαρμογες που εχει για το phone part (βγαινει ειδικο εικονιδιακι στη today screen για αναπαντητες και μηνυματα, zoom sms, σου δειχνει το μηνυμα μεγενθυμενο), εχει μετρητη μπαταριας στο today screen, και καποια αλλα (launcher,format flashdisk κλπ).Επιδης πολυ καλη ειναι η μεγαλη ROM που εχει.

Αρνητικά: H ποιοτητα κατασκευης θυμίζει fiat του '90, χωρις αυτο να ενοχλεί κάποιους βέβαια. Η μπαταρία είναι απογοητευτική, οταν ειναι ανοιχτο το τηλεφωνο πεφτει ανα 5 βαθμούς!!! απο 95 στο 90 στο 85 κ.ο.κ.!!! εκτος του οτι ειναι μαρκουτσι τεχνολογιας του 2000! Παροτι λεει οτι εχει gprs class 10 , ο pie κυριολεκτικα σερνεται (σε σχεση παντα με jam, 2020ι, 9090 που εχω δοκιμασει). Το μεγαλυτερο προβλημα ομως ειναι στη rom η οποια μπορει να δειχνει σταθερη εκ πρωτης, οταν ομως αρχισεις να βαζεις προγραμματα κυριολεκτικα καταρέει. Με φορτωμενα τα wisbar,pbreeze,contactbreeze,ilauncher, weatherpanel που βαζω στανταρ σε ολα τα pda που εχω, αρχισαν τα κολληματα, σβησιματα οθονης κ.ο.κ. Καποια στιγμη εκανε και hard reset μονο του!!! Το bluetooth stack δεν ειναι ουτε ms ουτε widcomm, αλλα δικη τους εμπνευση με μοναδικο θετικο σημειο οτι μπορεις να προσθετεις virtual ports για συσκευες. Κατα τα αλλα, χαλι μαυρο, αφου στο 90% των περιπτωσεων δεν μπορεις να στειλεις αρχεια σε αλλη συσκευη bt, to handsfree 3 στις 10 αποσυνδεοταν, bt activesync με καμια κυβερνηση :lol: και γενικα αργουσε παρα πολυ να εκκινηθει. Οθονη μετρια σε σχεση με του jam, και παρολο που καποιοι ειπαν πως το πακετο ειναι υπερπληρες, να σημειώσω οτι υπαρχει cradle,usb cable και φορτιστης ο οποιος μπορει να φορτισει το eten μονο αν συνδεθει με το usb cable, πραγμα το οποιο σημαινει οτι πρεπει να πηγαινοφερνεις το καλωδιο σπιτι δουλεια η γενικα να το εχεις μαζι σου για να μπορεσεις να φορτισεις το eten. Επισης λειπει μια δευτερη γραφίδα, και εδω να σημειωσω πως η συναρμογή της γραφίδας στη συσκευη ειναι πολυ μα πολυ προχειρη (ειναι κι απο το κατω μέρος, και προσωπικα εμενα δε με βολεψε καθόλου). Η δερμάτινη θήκη που έχει στο πακετο ειναι κι αυτη ιδιας ποιοτητας με το eten...Για την καμερα δεν κανω λόγο διοτι ποτε δεν ασχολουμαι με καμερες σε κινητα τηλεφωνα/pda, γεγονος ειναι παντως οτι εχει περισσοτερες ρυθμισεις και ενα πολυ πολυ μικρο και αμυδρό φλασακι.

 

Συμπερασματικα: Σίγουρα ειναι μια σκαλα παραπανω απο τα προηγούμενα εγχειρήματα της eten στα ppc phone edition, αλλα δεν παυει να κουβαλα την κληρονομια του 'μαγκουφη' παροτι στα χαρτια φαίνεται πιο δυνατο και πιο ελκυστικο (κερδισε και διαγωνισμο ομορφιας :lol: )

Για μη σκληρη χρηση ειναι καλο μηχανημα και απο οτι φαινεται θα παρει και αναβαθμιση σε wm5, αλλα απο την αλλη αυτο που παιρνεις στο τελος της μερας μετα απο σκληρη χρήση ειναι δυστυχως μια απογοήτευση :!:

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα που λες πανω κατω συμφωνω...

Η ROM οντως δυστυχως αποδειχτηκε αρκετα εως πολυ ασταθης και σε βαρια χρηση τα ψιλο-χοντροπαιζει... :(

Η οθονη του προσωπικα εχοντας το διπλα στο s100 ειναι στα ιδια επιπεδα, να μην πω και λιγο περισσοτερο φωτεινη.(Οταν την ρυθμισεις στο πιο φωτεινο).

Το BT και με το pc και με τα handsfree που ειχα (μου τα κλεψανε...τι μαμακας ειμαι! :cry: ), παντα συνδεοταν και απροβληματιστα.

Σαν πακετο, οντως ειναι λιγο μαμακια αυτο που εχουν κανει και απορω πως τους ηρθε η ιδεα, αλλα σαν "πακετο" (αυτα που προσφερει) θεωρειτε απο τα πληρεστερα.

Εμενα η γραφιδα με εχει βολεψει που ειναι απο κατω και που ειναι μεγαλη.

Οντως γυφτια να μην βαλουν και μια δευτερη.

Η θηκη εαν εξαιρεσεις οτι εκει που κλεινει ττο πανω μερος απο μεσα, οι μαγνητες φαινονται απο το υφασμα (οχι οτι εχει σκιστει), κατα τα αλλα ειναι μια χαρα.

Το Eten σιγουρα δεν εχει την ποιοτητα imate κτλ κτλ, αλλα παροτι ειναι φτιαγμενο απο πλαστικο -ολο-, τριξηματα δεν εχει και ειναι στιβαρο στο χερι.

Τωρα για το ποσο θα μεινει ετσι... :rolleyes:

Η μπαταρια σε εμενα με πολυ χρηση, οντως μειωθηκε απο αυτο που ειχα γραψει πιο πανω και πλεον μου κραταει καπου στις 2μερες.

Η camera...αστο!

Το ledακι ειναι αχρηστο ουσιατηκα, με χαμηλο φωτισμο οι φωτογραφιες ειναι τελειως μαυρες...μαματα!

Και το αλλο κακο ειναι οτι αν τραβηξεις φωτο στην μεγιστη αναλυση, αργει πολυ μεχρι να την κανει save και εσυ πρεπει να μεινεις ακινητος για μερικα sec. γιατι αν κουνηθεις κουνιεται και η φωτο...

Γενικα καλο, αλλα θα μπορουσε να ηταν πολυ μα πολυ καλλιτερο. ;)

Με εφαγε η μανια μου, να μην παιρνω μαρκες "γνωστες"...

Τι να κανουμε, περιμενουμε τα 05 να δουμε μπας και αλλαξει κατι.

Περιμενω και το P50 της benq...(Μυαλο δεν βαζω ε; :p )

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω και το P50 της benq...(Μυαλο δεν βαζω ε; :p )

αυτό μάλιστα ;) Δεν εχει βγει στην ιταλία ακόμα? (sorry για το off topic)

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε συ panago που να παρει η ευχη.... :(

Κι εγω, ξερεις ακομα δεν ειμαι κανενας "εμπειρος" με ppc, και πηγαινα για αυτο, αλλα βαρεθηκα να περιμενω...

Μιλαμε εχει πεσει η καθυστερηση της αρκουδας! :cry:

Και τελικα πηρα το eten... :X :p

Εαν δεν κανω λαθος ασια εχει κυκλοφορησει.

Ελπιζω τωρα που εγινε benq-siemens να το δουμε απο κοντα...Επιτελους!

Και λογικα θα ειναι πολυ καλο ppc! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 months later...
re paidia to idio me to eten kikloforei apo ta radioshack me timi 350 evro. allazei omos onoma k einai typhoon myphone m500. eimai katoxos enos moto v1050 k elega na kano tin allagi. nomizo oti to eten einai kali epilogi gia ta lefta tou. exei kapoios na mou proteinei kati sigekrimeno?? thanx!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
re paidia to idio me to eten kikloforei apo ta radioshack me timi 350 evro. allazei omos onoma k einai typhoon myphone m500. eimai katoxos enos moto v1050 k elega na kano tin allagi. nomizo oti to eten einai kali epilogi gia ta lefta tou. exei kapoios na mou proteinei kati sigekrimeno?? thanx!

 

Γνωρίζει αν αυτό που λέει ο φίλος, το TYPHOON είναι ίδιο με το ETEN M500? Αξίζει αλήθεια η αγορά του με αυτή την τιμή?

Tnx...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...