Jump to content

Xiaomi Redmi Note 2 vs Xiaomi Redmi Note 3 vs Meizu MX4 Pro


kxanthop
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Πλησιάζει η ώρα για αλλαγή του Elephone P6000 και προσανατολίζομαι προς τα:

i) Xiaomi Redmi Note 2 (2/16GB)

ii) Xiaomi Redmi Note 3 (2/16GB)

iii) Meizu MX4 Pro.

Νομίζω ότι το Meizu υπερτερεί σε φωτογραφική μηχανή και ήχο, αλλά δεν είναι dual-sim και δεν έχει υποδοχή SD.

Κριτήρια επιλογής είναι η αυτονομία (θα ήθελα η μπαταρία τους να διαρκεί τουλάχιστον 14 ώρες με wifi, BT και data συνεχώς ανοικτά, ~1h κλήσεων, ~1h web browsing και ~1h ανάγνωση βιβλίων), η απόδοση του GPS, η μελλοντική υποστήριξη και η ηχητική ποιότητα από την έξοδο ακουστικών. Χαρακτηριστικά όπως ο αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων δε με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, η κάμερα θα χρησιμοποιείται κυρίως για την ψηφιοποίηση σημειώσεων (λειτουργία με την οποία το Elephone μου δυσκολεύεται αρκετά) και το gaming αναμένεται ελάχιστο.

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση αντίστοιχου budget (έως $180) και μεγέθους/ανάλυσης (5.5", FHD)

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

redmi note 2 ειναι μονοδρομος.

θα μπορουσες να πας στο 3 (2/16) αλλα χανεις σε επεκτασιμη μνημη(που σε χαλαει και στο μειζυ), ομως κερδιζεις σε μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Μάλλον η επιλογή Redmi Note 3 απορριπτεται λόγω απουσίας επεκτάσιμης μνήμης κι αυξημένου κόστους σε σχέση με το Note 2 (ο αισθητήρας δακτυλικων αποτυπωματων, η μεγαλύτερη μπαταρία και η μεταλλική κατασκευή δε δικαιολογουν κατά τη γνώμη μου τη διαφορά τιμής). Μεταξύ Note 2 και MX4 pro δυσκολεύομαι να επιλέξω. Αρχίζει να σκέφτομαι και τη λύση LG G Flex 2, κάνοντας μια μικρή υπέρβαση, αλλά εξασφαλιζοντας εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

Το meizu στην τιμη που εχει τωρα ειναι το καλυτερο με εξαιρεση τη μνημη

Αν υποστηριζει otg του καρφωνεις ενα στικακι μνημης

Link to comment
Share on other sites

Και γω από το παλιό - p6000 (οχι, ενταξει μια χαρα συσκευη για τα λεφτα της κι ας ηταν χωρις GPS :X), μεταπηδησα σε μεταχειρο meizu mx4 (όχι το pro !).

Είναι 5,36" σε διαστάσεις 5", η προηγούμενη ναυαρχίδα της Meizu, φωτογραφική που γαζωνει και και και...

Η έκδοση με τα 32 GB, μιας κ δεν παίρνει sd, η πιο φθηνή τιμή εδώ:

http://merimobiles.com/meizu-mx4-5-36-4g-32gb.htm

Link to comment
Share on other sites

Για το LG G Flex 2 που ακουστηκε, 14 ωρες με 3-4 ωρες sot στο 50% και data/bt/wifi ανοιχτα στα βγαζει οριακα.

 

Just sayin'.

Link to comment
Share on other sites

Και γω από το παλιό - p6000 (οχι, ενταξει μια χαρα συσκευη για τα λεφτα της κι ας ηταν χωρις GPS :X), μεταπηδησα σε μεταχειρο meizu mx4 (όχι το pro !).

Είναι 5,36" σε διαστάσεις 5", η προηγούμενη ναυαρχίδα της Meizu, φωτογραφική που γαζωνει και και και...

Η έκδοση με τα 32 GB, μιας κ δεν παίρνει sd, η πιο φθηνή τιμή εδώ:

http://merimobiles.com/meizu-mx4-5-36-4g-32gb.htm

 

Κι εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από το Elephone, ιδίως εάν συνυπολογισθεί το κόστος αγοράς. Επίσης είναι η πρώτη φορά που κρατάω "κινέζικο" κινητό για τόσο πολύ καιρό (~1 έτος) κι έμεινα εντυπωσιασμένος από την αντοχή του. Άρα να υποθέσω ότι η πρότασή σου είναι το Pro;

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για το LG G Flex 2 που ακουστηκε, 14 ωρες με 3-4 ωρες sot στο 50% και data/bt/wifi ανοιχτα στα βγαζει οριακα.

 

Just sayin'.

 

Ευχαριστώ για την πολύ χρήσιμη παρατήρηση. Μάλλον απορρίπτεται το Flex 2 με συνοπτικές διαδικασίες!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το meizu στην τιμη που εχει τωρα ειναι το καλυτερο με εξαιρεση τη μνημη

Αν υποστηριζει otg του καρφωνεις ενα στικακι μνημης

 

Κι εγώ προς τα εκεί κλίνω, για να είμαι ειλικρινής. Νομίζω ότι θα είναι αρκετά καλύτερο ποιοτικά και τουλάχιστον εφάμιλλο σε επιδόσεις, ενώ σε οθόνη πρέπει να είναι σαφώς ανώτερο. Στο θέμα της μνήμης, η απουσία κάρτας SD δε με ενθουσιάζει, αλλά από την άλλη πλευρά νομίζω ότι είναι περισσότερο θεωρητικό το πρόβλημα. Ιδανική επιλογή θα ήταν η έκδοση με τα 32 GB, αλλά αφενός δεν τη βρίσκω πουθενά αφετέρου θα ήταν απαγορευτικά ακριβότερη.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια και γω αν δεν εβρισκα το 32ρι mx4 μεταχειρισμενο, μπορεί να μη το σκεφτόμουν και πολύ για το 16ρι στα 180 ευρώ.

Το χτυπουσα ανετότατα!!

Αλλιώς το καινουριο 16ρι xiaomi redmi note PRO στην ίδια τιμή με 1sim+1sd (μιας κ δεν ενδιαφερομαι για 2 sim)...;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε χρειάζεται....

Καταπληκτική απάντηση, ακόμα γελάω! Παρεμπιπτόντως, να ρωτήσω γιατί το Note 2 είναι καλύτερο από το ΜΧ4 Pro; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

καλυτερο δεν ειναι

 

τα επιμερους χαρακτηριστικα κοιτα,τι σε βολεύει.

 

το MX σκορπα το νοτε 2 /16 σε φωτο

ενω το νοτε 2/32 κατι καλυτερο.οχι πως δεν το σκορπα κιαυτο απλα ειναι επαρκεστατο το νοτε 2 σαν φωτο στην 32 εκδοση

 

μπαταρια ε μη περιμενεις με τοσο ψηλη αναλυση απο το mx..

 

κ το mx4 θα πρεπε να δεις αν και δεν εχει φοβερη μπαταρια.

 

μπαταριες σε ολα αυτα δες στο gsmarena αναλυτικα..

 

το νοτε2 ειναι allarounder κατεμε,εκει πας γενικα χωρις φοβο.

αν θες φωτο πας μχ,απλο

 

υποστηριξη φοβαμαι λιγο την ξιαομι στα μτκ..

με ειχε καψει το νοτε 1 στα μηupdates του..

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Ο Exynos του mx4 pro κανει πολυ καλη διαχειριση ενεργειας παρα την 2Κ οθονη, δειτε το review του meizu στο phonearena.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω ότι η αυτονομία είναι επαρκής για μία ημέρα αρκετά απαιτητικής χρήσης, οπότε δε θα υπάρχει πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλυτερο δεν ειναι

 

τα επιμερους χαρακτηριστικα κοιτα,τι σε βολεύει.

 

το MX σκορπα το νοτε 2 /16 σε φωτο

ενω το νοτε 2/32 κατι καλυτερο.οχι πως δεν το σκορπα κιαυτο απλα ειναι επαρκεστατο το νοτε 2 σαν φωτο στην 32 εκδοση

 

μπαταρια ε μη περιμενεις με τοσο ψηλη αναλυση απο το mx..

 

κ το mx4 θα πρεπε να δεις αν και δεν εχει φοβερη μπαταρια.

 

μπαταριες σε ολα αυτα δες στο gsmarena αναλυτικα..

 

το νοτε2 ειναι allarounder κατεμε,εκει πας γενικα χωρις φοβο.

αν θες φωτο πας μχ,απλο

 

υποστηριξη φοβαμαι λιγο την ξιαομι στα μτκ..

με ειχε καψει το νοτε 1 στα μηupdates του..

 

Ευχαριστώ πολύ για την πολύ αναλυτική απάντηση. Δεν ήξερα ότι το Note 2 2/32 έχει διαφορετικό οπτικό σύστημα από την έκδοση 2/16. Νόμιζα ότι οι διαφορές περιορίζονταν στην ταχύτητα του επεξεργαστή και στην ROM.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...