Jump to content

Κλειδωμενο pdf..


stixima
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ενα αρχειο pdf με 45 σελιδες περιπου γραμμενο στην Αγγλικη γλωσσα.

 

Το προβλημα μου ειναι οτι θα πρεπει να ξοδεψω πολλες ωρες για να βγαλω ολοκληρο το νοημα απο το κειμενο.

 

Ετσι θελω να το κανω αντιγραφη - επικολληση στο Word και απο εκει στο Systran για μεταφραση (δεν θα γινει η τελεια μεταφραση αλλα κατι θα καταλαβω).

 

Το pdf ειναι κλειδωμενο ομως. Οταν επιλεγω Ctrl+A για επιλογη ολου του κειμενου μου εμφανιζει το μηνυμα: "There was an error copying to clipboard. An internal error occured".

 

Επισης δεν μπορεις να κανεις κλικ στα μενου File, Edit κλπ. εμφανιζει το μηνυμα: "This functionality has been disabled for this document" :geek:

 

Ειναι χιλιο κλειδωμενο δηλαδη το αρχειο. Μαλιστα σαν ονομα αρχειου εχει guideXXXXXX.pdf και απο κατω στο εικονιδιο γραφει: "virtual vault cdprotect.com".

 

Οταν το ανοιγεις ανοιγει αυτοματα και ενα αρχειο μεσα στον ιδιο φακελο με το ονομα guard.exe (92kb).

 

Υπαρχει αραγε τροπος να το ξεκλειδωσω;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις παρατηρησα το αρχειο εχει καταληξη .exe και οχι pdf. Δεν το φανταστηκα οτι μπορει να ειχε τετοια καταληξη γιατι με το που το τρεχω μου ανοιγει κανονικα σαν pdf με το acrobat.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις παρατηρησα το αρχειο εχει καταληξη .exe και οχι pdf. Δεν το φανταστηκα οτι μπορει να ειχε τετοια καταληξη γιατι με το που το τρεχω μου ανοιγει κανονικα σαν pdf με το acrobat.

 

 

Αυτό είναι η νέα μόδα στους ιούς. Εμφανίζονται "καμουφλαρισμένοι". Την πάτησα κι εγώ, την πάτησες κι εσύ. Ένα από αυτά τα αρχεία μου είχε δημιουργήσει εκατοντάδες άλλα σκορπισμένα στους φακέλους του συστήματος. Έκανα format κι ησύχασα.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Mono sto fakelo tou dimiourgei ena arxeio. Tipota allo. Kai den einai ios, giati to pdf (ebook) to exo agorasei einai original.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Loipon opos eksigisa parapano to arxeio einai .exe

 

An to ekteleso anoigei me to acrobat.

 

Apo to DOS an kano rename to exe se pdf den mou to anoigei to Acrobat opote kai den mporo na dokimaso kapoio programma unlock apo ta parapano pou proteinete.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι δεν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή του save. ωστε να μπορείς να το σώσεις με κάποιο άλλο όνομα αρχείου pdf. Ούτε κάνει κανένα tmp αρχείο που θα μπορούσες να εκμεταλλευτείς?

 

Πάντως φαίνεται ζόρικο (ειδικά αυτό το guard.exe δεν μου άρεσε που είπες)

 

V.

Opinions are like assholes.... everybody has one!
Link to comment
Share on other sites

iparxoun kapia progs pou kanoun convert apo pdf se word

pdf se html ktl

psakse sto google

ego ithela mia paragrafo apo ena pdf kai itan klidomeno kai epidi variomoun na pliktrologiso !!!! katevasa 4-5 progs efaga alles toses ores sto psaksimo gia cr@k-s alla telika ta katafera:D:D:D

tora esena sto vgazei se .exe den ksero ala psakse sto google

pdf 2 word

http://www.mourmour.gr/upload/iphone_court.thumbnail.jpg I-phone FTW
Link to comment
Share on other sites

Αν αποτυχουν ολα, "απλα" κανεις print screen σε καθε σελιδα και περνας τις σελιδες απο OCR!!!! Ειναι πικρα, αλλα στην τελικη...
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν είναι απενεργοποιημένη η εντολή print και διαθέτεις τον Adobe Acrobat (όχι τον Reader) ίσως να μπορείς να το επανεκτυπώσεις σε PDF
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα αρχειο pdf με 45 σελιδες περιπου γραμμενο στην Αγγλικη γλωσσα.

 

Το προβλημα μου ειναι οτι θα πρεπει να ξοδεψω πολλες ωρες για να βγαλω ολοκληρο το νοημα απο το κειμενο.

 

Ετσι θελω να το κανω αντιγραφη - επικολληση στο Word και απο εκει στο Systran για μεταφραση (δεν θα γινει η τελεια μεταφραση αλλα κατι θα καταλαβω).

 

Το pdf ειναι κλειδωμενο ομως. Οταν επιλεγω Ctrl+A για επιλογη ολου του κειμενου μου εμφανιζει το μηνυμα: "There was an error copying to clipboard. An internal error occured".

 

Επισης δεν μπορεις να κανεις κλικ στα μενου File, Edit κλπ. εμφανιζει το μηνυμα: "This functionality has been disabled for this document" :geek:

 

Ειναι χιλιο κλειδωμενο δηλαδη το αρχειο. Μαλιστα σαν ονομα αρχειου εχει guideXXXXXX.pdf και απο κατω στο εικονιδιο γραφει: "virtual vault cdprotect.com".

 

Οταν το ανοιγεις ανοιγει αυτοματα και ενα αρχειο μεσα στον ιδιο φακελο με το ονομα guard.exe (92kb).

 

Υπαρχει αραγε τροπος να το ξεκλειδωσω;

 

 

Δοκίμασες να το εκτυπώσεις αλλά αντί για εκτυπωτή να βάλεις αρχείο?????????????????

Είναι στις επιλογές του εκτυπωτή σου.

το ''παίρνεις'' σε prn και μετά το ανοίγεις με notepad ή οποιοδήποτε άλλο editor. :o

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Loipon to koumpi tis ektyposis einai kseklidoto.

 

Patao print epilego ton printer mou kai tsekaro dipla tin epilogi "print to file", mou anoigei ena para8yro kai mou zitaei na doso ena file name, dino ena tyxaio onoma.

 

Afou teleiosei dimioyrgei ena arxeio sto desktop 82,00Mb. An to anoikso me to notepad kolaei h efarmogi (fysiko afou einai megalo to arxeio). Ean to anoikso me to Word mou to emfanizei se koutakia. Allazo tin kodikopoihsi apo Ellinika ISO se Ellinika Windows alla pali tipota.. :mad:

 

Ftasame se poly kalo stadio alla den mporoume na pioume nero mou fenete.. :X

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Loipon to koumpi tis ektyposis einai kseklidoto.

 

Patao print epilego ton printer mou kai tsekaro dipla tin epilogi "print to file", mou anoigei ena para8yro kai mou zitaei na doso ena file name, dino ena tyxaio onoma.

 

Afou teleiosei dimioyrgei ena arxeio sto desktop 82,00Mb. An to anoikso me to notepad kolaei h efarmogi (fysiko afou einai megalo to arxeio). Ean to anoikso me to Word mou to emfanizei se koutakia. Allazo tin kodikopoihsi apo Ellinika ISO se Ellinika Windows alla pali tipota.. :mad:

 

Ftasame se poly kalo stadio alla den mporoume na pioume nero mou fenete.. :X

Όπως σου είπα και προηγουμένως πρέπει να βρείς τον acrobat writer και να εκτυπώσεις το αρχείο σε .pdf όπότε αν είσαι τυχερός θα ανοίγει και θα μπορείς να ρυθμίσεις εσύ τα security options οπότε θα μπορείς να επιτρέψεις την αντιγραφή ήξ τουλάχιστον να το διαβάσεις με OCR...To είχα κάνει και εγώ μια φορά παλιότερα...

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που ανοίγει με τον Acrobat, σημαίνει ότι κάπου δημιουργείται ένα pdf αρχείο. Οπότε τρέξε το exe ώστε να ανοίξει ο acrobat και κάνε search στο σκληρό σου δίσκο για pdf (αν και κατά πάσα πιθανότητα στο temp folder του συστήματος θα βρίσκεται αν όντως υπάρχει). Αν δεν δουλέψει ούτε αυτό, τότε κατέβασε το PDF creator εγκατέστησέ το και κάνε print σε αυτό. Χρησιμοποιώντας αυτό το πρόγραμμα θα δημιουργήσεις ένα νέο πανομοιότυπο pdf αρχείο, αλλά ξεκλείδωτο...
Link to comment
Share on other sites

NikTG Ean patiso print file me epilegmeno ektypoti Acrobat PDFWriter mou emfanizei to msg: Acrobat cannot print to PDFWriter. Select a different printer driver.

 

rohamis ekana search alla den exei anoiksei pou8ena arxeio pdf :mad:

 

8a psakso na bro tora to PDF Creator pou mou eipes.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως η επιλογή Save As είναι απενεργοποιημένη? Δοκίμασε να κάνεις End Task το αρχείο guard.exe που πιθανόν να τρέχει όταν ανοίγεις το αρχείο σου. Στη συνέχεια ψάξε στον υπολογιστή σου για να βρεις το αρχείο .pdf που γίνεται προφανώς extract όταν τρέχεις το .exe και διαγράφεται αυτόματα μόλις κλείσεις τον acrobat...Ισως να μπορείς να το βρείς και με κάποιο πρόγραμμα ανεύρεσης διαγραμμένων αρχείων...Αν καταφέρεις να το αποθηκεύσεις ως Pdf μετά υπάρχουν αρκετ'α προγράμματα για να το ξεκλειδώσεις...
Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνεις το αρχείο στο web να το δοκιμάσουμε να το σκίσουμε? :)

Που θα πάει κάποιος θα το κάνει να "παραδοθεί"! :)

 

Φιλικα

V.

Opinions are like assholes.... everybody has one!
Link to comment
Share on other sites

Loipon to koumpi tis ektyposis einai kseklidoto.

 

Patao print epilego ton printer mou kai tsekaro dipla tin epilogi "print to file", mou anoigei ena para8yro kai mou zitaei na doso ena file name, dino ena tyxaio onoma.

 

Afou teleiosei dimioyrgei ena arxeio sto desktop 82,00Mb. An to anoikso me to notepad kolaei h efarmogi (fysiko afou einai megalo to arxeio). Ean to anoikso me to Word mou to emfanizei se koutakia. Allazo tin kodikopoihsi apo Ellinika ISO se Ellinika Windows alla pali tipota.. :mad:

 

Ftasame se poly kalo stadio alla den mporoume na pioume nero mou fenete.. :X

 

 

Αλλαξε την κατάληξη του αρχείου σε .txt. Μετά άνοιξε το WORD και κάνε εισαγωγή αρχείου. Εκεί θα επιλέξεις την σωστή κωδικοποίηση. Δοκίμασε τις κωδικοποιήσεις μέχρι να βρεις το σωστό. Το notepad έχεις δίκαιο δεν το ανοίγει. Ανοιξέ το με το word pad εάν θέλεις να το δείς. :o

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
NikTG Τελικά βρήκα αυτό:

http://www.soft411.com/company/GuohuaSoft/unWC.htm

Δοκίμασέ το και πες μας και εμάς αν δουλεύει να το έχουμε υπόψην...

 

Prospa8o na to kano download alla mallon exei problima o server tous kai den mporo. 8a dokimaso avrio pali :( Kati mou leei pos m'ayto to programma 8a doulepsei.

 

George_Kont Αλλαξε την κατάληξη του αρχείου σε .txt. Μετά άνοιξε το WORD και κάνε εισαγωγή αρχείου. Εκεί θα επιλέξεις την σωστή κωδικοποίηση. Δοκίμασε τις κωδικοποιήσεις μέχρι να βρεις το σωστό. Το notepad έχεις δίκαιο δεν το ανοίγει. Ανοιξέ το με το word pad εάν θέλεις να το δείς.

 

To dokimasa alla xoris apotelesma.. :mad: Exei tromero kleidoma to gam@@@

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...