Jump to content

Leagoo Shark 1


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 654
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κι από μένα. Είμαι από αυτούς που αγόρασαν το κινητό στα τέλη Μαΐου(post 106 περίπου) . Επειδη διάβασα για κολλήματα, για restart που κάνει μόνο του, για προβληματική οθόνη κλπ, να πω ότι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Το κινητό σαν λειτουργία πάει σφαίρα, ακόμα και κάποια στιγμή που το είχα γεμίσει και είχε ελεύθερη μνήμη 500 mb. Βέβαια το αδειασα κάποια στιγμή γιατί κάποια αρχεία και τραγούδια δεν μου χρειάζονταν. Το μοναδικό θέμα που έχει προκύψει εδώ και λίγες ημέρες είναι το θέμα μπαταρία.... Γι αυτό και σε παλαιότερο post είχα γράψει ότι έχω εκπλαγεί με την διάρκεια της αλλά θα δείξει ο χρόνος..... Ο χρόνος λοιπόν έδειξε!!!! Κάθε μερα θέλω Φόρτιση.

Πχ χθες το βγάζω από τον φορτιστή στις 15:20 στο 100%, φεύγω για Δουλειά με 3g ανοιχτό. Από τις 19:00 Μέχρι τις 22:00 με WiFi μια λογική χρήση ίντερνετ και με φωτεινότητα στο auto. Στις 22:00 έχω 52% μπαταρία, βάζω 3g, ανοίγω την τοποθεσία και βάζω το Tom Tom GPS. Στις 23:20 έμεινε η μπαταρία.....

Θεωρώ ότι δεν είναι λογικό για 6300 μπαταρία.

Επίσης χρόνος φόρτισης από 0% στο 100% 55' παράλογο νομίζω....

Έχει αγοράσει κάποιος άλλος νέα μπαταρία και αν ναι πόσο? Από που? Και πως την τοποθέτησε?

 

Ειδα στο aliexpress ότι έχει μπαταρίες με 30 ευρώ… δεν έχω αγοράσει αλλά το έχω ανοίξει το κινητό… μπορώ να σου πω δυο πράγματα…

Link to comment
Share on other sites

Ειδα στο aliexpress ότι έχει μπαταρίες με 30 ευρώ… δεν έχω αγοράσει αλλά το έχω ανοίξει το κινητό… μπορώ να σου πω δυο πράγματα…

 

Αυτός είναι ο φόβος μου. Πως θα το ανοίξω..

 

Γιατί είχα δεί τιμές μπαταρίας.

Αν μπορείς να βοηθήσεις θα είναι πολύ χρήσιμο

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εύκολο γιατί είναι πιο φιξ από τα καπάκια που ανοίγουν αλλά είναι εφικτό… όταν ερθει η μπαταρία σου στείλε μου μήνυμα…
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
μετά 2 μήνες περίπου που πούλησα το δικό μου σε έναν φίλο παρουσίασε πρόβλημα στην μπαταρία, κάνει να φορτίσει πάνω απο 10ώρες, του έδωσα να δοκιμάσει άλλον φορτιστη, καλώδιο κτλ και βλέπουμε, ευτυχώς έχει δύο χρόνια εγγύηση απο myshop
Link to comment
Share on other sites

το δικο μου, παντως, μετα απο δευτερη φορα που το στελνω πισω για επισκευη, γιατι δεν αναβε, με εστειλαν μηνυμα εχθες (geekbuying) οτι σταματησε η υποστηριξη απο την εταιρια αυτης της συσκευης και δεν μπορουν να μου το επισκευασουν και παλι.

Ετσι μου αφησαν πιστωτικο το ποσο και παρηγγειλα ενα Xiaomi mi max να τελειωνουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
το δικο μου, παντως, μετα απο δευτερη φορα που το στελνω πισω για επισκευη, γιατι δεν αναβε, με εστειλαν μηνυμα εχθες (geekbuying) οτι σταματησε η υποστηριξη απο την εταιρια αυτης της συσκευης και δεν μπορουν να μου το επισκευασουν και παλι.

Ετσι μου αφησαν πιστωτικο το ποσο και παρηγγειλα ενα Xiaomi mi max να τελειωνουμε.

Εγώ το έχω στείλει στο vickmall και το έχουν παραλάβει από τις 9 Ιανουαρίου. Τους ξανά έστειλα μήνυμα πριν λίγες μέρες και μου είπαν πως είναι ακόμα στο εργοστάσιο και δεν έχουν ανταλλακτικά για επισκευή και να περιμένω ακόμα μερικές μέρες. Τρέχα γύρευε
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εμένα που ξεκόλλησε χάλασε η θύρα usb και επισκεύασα εδώ με 30ε μηπως να το εστελνα και να περιμενα 3 μηνες όπως ένα media player που μου επισκυάσανε στο gearbest. Αν ξανα χαλάσει το στέλνω πίσω κίνα στο tinydeal απόκει το πήρα. Τι είναι προτιμώτερο σε τέτοια περίπτωση? Βασικά πρέπει ναχεις και καβαντζα ένα 2ο smartphone να μην ξεμείνεις. Είναι το καλύτερο κινητο που είχα αλλά κ απο αυτα που θα πάρω πιστεύω. Καλήτερο πάντος από το doogee y6 max μεγάλη διαφορα σε όλα Edited by takistrigonis
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να στειλεις στοιχεισ ισως χρειαστει να το ξανακανω, στειλε καποιο λινκ

 

Γράψε αυτό στο AliExpress : Original USB Plug Charge Board For Leagoo Shark 1 MTK6753 64bit Octa Core 6.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Ήθελα να ρωτήσω όταν μιλάτε με άλλους η ένταση του ηχου της φωνης του συνομιλητή σας ειναι χαμηλή η μόνο στο δικό μου συμβαίνει; Υπάρχει κανένας σύντομος κρυφός κωδικος να μπω να το ρυθμισω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα ,να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος από Θεσσαλονίκη κάποιο κατάστημα για επισκευή του shark1 στην θύρα USB;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πάντως αλλάξα μόνος μου το usb doc και δουλεύει σαν καινούργιο... 16ευρω από αλί...

Καλησπέρα , θα ήθελα να σε ρωτήσω αν είναι σχετικά δύσκολο για έναν αρχάριο , αν πρέπει να βγει η μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αλλάξα μόνος μου το usb doc και δουλεύει σαν καινούργιο... 16ευρω από αλί...

 

μεχρι τωρα δεν ειχαν ανταλλακτικα πουθενα. τωρα να δοκιμασω μια αλλαγη usb board.

Εσενα εστρωσε με τις φορτισεις, μετα την αλλαγη του usb board;

Link to comment
Share on other sites

Το πιο δύσκολο από όλα είναι το ξεκουμπωμα του πίσω μέρους πλάτης την πρώτη φορά... (είναι πολύ σφιχτό και θέλει τα ειδικά Πλαστικά εργαλεία που ξεκουμπωνουν πάσης φύσεως gadget... (τα βρίσκεις στο ίντερνετ... Εγώ βέβαια το άνοιξα χωρίς αυτά και του έκανα κάποια σημαδακια... Μετά τα υπόλοιπα είναι σχετικά εύκολα αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου.... Η μπαταρία εμένα απλά είχε απόφορτιστει...υπαρχουν κάποια βιντεακια που δείχνουν κάπως το λύσιμο του shark...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
τελικα, παρηγγειλα και αλλαξα το usb board, αλλα δεν ειδα ανασταση. Κριμα

 

Μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες... Δηλαδή δεν ξεκινάει να φορτίζει?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άλλαξα και εγώ μόνος την πλακέτα του usb και έτσι τώρα φορτίζει το κινητό (τα ανάλογα εργαλεία χρειάζονται).Το κινητό δουλεύει μια χαρά εκτός της απότομης πτώσης της μπαταρίας. Το κινητό πήγε στην σύζυγο !

Υ.Γ. Ένα ευχαριστώ στον conkara για την ενημέρωση!

Edited by simosthe
Link to comment
Share on other sites

το δικο μου, τελικα, και να διορθωσω το προηγουμενο ποστ, μετα την αλλαγη πλακετας usb, δεν αναβε ωσπου μετα απο ωρα αναψε τελικα.

το αφησα ολη τη νυχτα σε απλο φορτιστη 2Α και το πρωι ηταν 55% μπαταρια.( λεω θα θελει το δικο του)

με τον δικο του φορτιζει σε 5 με 6 ωρες, αλλα διαρκει παλι 5 με 6 ωρες η μπαταρια.

η μπαταρια ειχε αλλαχτει προσφατα, πρωτου πεθανει

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου, τελικα, και να διορθωσω το προηγουμενο ποστ, μετα την αλλαγη πλακετας usb, δεν αναβε ωσπου μετα απο ωρα αναψε τελικα.

το αφησα ολη τη νυχτα σε απλο φορτιστη 2Α και το πρωι ηταν 55% μπαταρια.( λεω θα θελει το δικο του)

με τον δικο του φορτιζει σε 5 με 6 ωρες, αλλα διαρκει παλι 5 με 6 ωρες η μπαταρια.

η μπαταρια ειχε αλλαχτει προσφατα, πρωτου πεθανει

Εγώ χρειάστηκε να το ξανανοίξω γιατί δεν φόρτιζε. Δεν είχα βάλει μέχρι μέσα την λεπτή ταινία που ενώνει την μπαταρία με την πλακέτα. Ρίξε μια ματιά μήπως και σου συνέβη το ίδιο και δεν μπορεί να φορτίσει σωστά.

 

Στάλθηκε από το Apollo Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα. Καλό μήνα. Μετά από 2 - 2.5 χρόνια δεν θυμάμαι ακριβώς, άρχισε να πέφτει η απόδοση της μπαταρίας. Κανένα απολύτως πρόβλημα σαν τηλέφωνο. Θα ήθελα να ρωτήσω έχει αλλάξει κάνεις από δω μέσα μπαταρία; είναι εύκολο και από που την βρήκε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων Δημήτρης
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τιποτα για να το ανοιξεις, φιλε.

Δες και τα βηματα εδω:

https://www.youtube.com/watch?v=D6BcVUYgA_c

μπαταρια μπορεις να βρεις και απο το ebay με 33 €

http://www.ebay.com/itm/New-Battery-For-LEAGOO-Shark-1-Battery-6300mAh-Li-ion-High-Quality-ACCU-/263114095899?hash=item3d42d27d1b:g:ATEAAOSwiX5ZfQpo

και απο aliexpress με 22€ :

https://www.aliexpress.com/item/High-Quality-Original-Backup-LEAGOO-Shark-1-Battery-For-6300mAh-LEAGOO-Shark-1-Smart-Mobile-Phone/32800262413.html?spm=2114.search0104.3.23.bKjXlw&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10152_10065_10151_10068_10084_10083_5400015_10080_10304_10307_10082_10081_5390015_10177_10110_10137_10111_10302_10060_10112_10113_10155_10114_10154_10056_10055_10054_10312_10313_10059_5370017_100031_10099_10078_10079_5380015_10103_10073_10102_10052_10053_10142_10107_10050_10051,searchweb201603_19,ppcSwitch_5&btsid=331e3783-fdcb-41d9-9743-4c45d00a7483&algo_expid=5111a6cd-deac-4cf9-ae3e-15b741ca5da3-3&algo_pvid=5111a6cd-deac-4cf9-ae3e-15b741ca5da3

και απο Ελλαδα:

http://www.onlien.gr/-leagoo-shark-1-bls1

http://www.salestore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29997

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...