Jump to content

Μετά το νοκια 808;


elias74gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

είμαι ευτυχής κάτοχος του νοκια 808, εδώ και χρόνια, και με καλύπτει πολύ καλά σε θέματα τηλεφωνίας, φωτογραφίας, πλοήγησης σε συνδυασμό με την απροβλημάτιστη μέχρι τώρα χρήση (πλην της οξείδωσης στη θύρα micro usb, λογικό μετά από τόσα χρόνια χρήσης).

 

Φυσικά, η χρήση του στο internet περιορίζεται στο να βρω κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας εν κινήσει.

 

Ακόμα όμως λειτουργεί μια χαρά και αν θα έπαιρνα κάτι άλλο, θα το έκανα για να μπορώ να εκτελώ ηλεκτρονικές συναλλαγές απροβλημάτιστα (δεν ενδιαφέρομαι για συνεχή ενημέρωση στα κοινωνικά δίκτυα) χωρίς όμως καμία παραχώρηση στην ποιότητα και στην αξιοπιστία.

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

ποσα χρηματα διαθετεις; μεγεθος οθονης;

 

μέχρι 350 ευρώ, και το 808 το χα πάρει όχι κατευθείαν αλλά μετά από ένα περίπου χρόνο κυκλοφορίας στα λεφτά αυτά περίπου.

 

η οθόνη να μην ξεπερνάει τις 5,5 ίντσες.

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να δεις κατι σε lg g3/g4;

 

στο μυαλό μου είσαι...

 

κάτι κριτικές όμως αρνητικές... με αποτρέπουν.

το 808 βαριά μια φορά το τρίμηνο να κολήσει

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

Τοτε περιμενε το :p

Αν βιαζεσαι παρε το 930

 

περίμενα το 950 αλλά και αυτό δεν... καλύπτει τις απαιτήσεις.

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

930 πας σοβαρα πισω σε φωτο,αν δε σε χαλα ειναι μια χαρα.

 

εγω στη θεση σου το τσιμπαγα 170 δολ απο fastcardtech,το 929 το icon ντε,ελαφρα refurbished

 

και ανετα πια περιμενα κανα 1030 ή καποιο αλλο.

 

εννοω οτι αν περιμενεις πολυ θα πας απο την βλακεια σου να κανεις βιαστικη αγορα,

οποτε παρε ενα ενδιαμεσο κινητο ΦΤΗΝΑΑΑΑΑ

 

αν και με g4 ολα λενε ναιιι

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

μέχρι 350 ευρώ, και το 808 το χα πάρει όχι κατευθείαν αλλά μετά από ένα περίπου χρόνο κυκλοφορίας στα λεφτά αυτά περίπου.

 

η οθόνη να μην ξεπερνάει τις 5,5 ίντσες.

 

οτι και να παρεις σ αυτα τα χρηματα θα ναι τεραστια αναβαθμιση σε σχεση με το νοκια

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

οτι και να παρεις σ αυτα τα χρηματα θα ναι τεραστια αναβαθμιση σε σχεση με το νοκια

Σε σχέση με τι φίλε μου θα είναι τεράστια αναβάθμιση πλην του browsing? Διάβασες τις ανάγκες του?

 

elias74gr πρόσφατα έκανα αυτήν την κίνηση και αναγκαστικά μάλιστα γιατί στο δικό μου 808 παρέδωσε το πνεύμα της η μνήμη e:/. Δε μπορώ να σε συμβουλέψω κάτι συγκεκριμένο. Αν είσαι διατεθειμένος να πας σε αρκετά μεγαλύτερη οθόνη, έχεις αρκετές επιλογές. Σε ότι αφορά την κάμερα, όπου και να πας θα δεις υποβάθμιση. Εκτός αν δε το έχεις ψάξει τόσο και χρησιμοποιείς το 808 μόνο στο αυτόματο. Τώρα το symbian αντικαθίσταται μόνο από android και με κάποιο launcher (πχ εγώ χρησιμοποιώ τον nova και τον έχω φτιάξει να φαίνεται ίδιος σχεδόν με το symbian). Ξεχνάς hdmi out και fm transmitter. Κάποια πράγματα θα σε παραξενέψουν λίγο αλλά θα συνηθίσεις (όπως πχ η αποστολή αρχείων μέσω bt που θέλει 1000 επιβεβαιώσεις).

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τι φίλε μου θα είναι τεράστια αναβάθμιση πλην του browsing? Διάβασες τις ανάγκες του?

 

elias74gr πρόσφατα έκανα αυτήν την κίνηση και αναγκαστικά μάλιστα γιατί στο δικό μου 808 παρέδωσε το πνεύμα της η μνήμη e:/. Δε μπορώ να σε συμβουλέψω κάτι συγκεκριμένο. Αν είσαι διατεθειμένος να πας σε αρκετά μεγαλύτερη οθόνη, έχεις αρκετές επιλογές. Σε ότι αφορά την κάμερα, όπου και να πας θα δεις υποβάθμιση. Εκτός αν δε το έχεις ψάξει τόσο και χρησιμοποιείς το 808 μόνο στο αυτόματο. Τώρα το symbian αντικαθίσταται μόνο από android και με κάποιο launcher (πχ εγώ χρησιμοποιώ τον nova και τον έχω φτιάξει να φαίνεται ίδιος σχεδόν με το symbian). Ξεχνάς hdmi out και fm transmitter. Κάποια πράγματα θα σε παραξενέψουν λίγο αλλά θα συνηθίσεις (όπως πχ η αποστολή αρχείων μέσω bt που θέλει 1000 επιβεβαιώσεις).

 

πλακα με κανεις???? στα παντα ειναι τελειως χαλια (εκτος φωτογραφιας και λοιπον) το νοκια καμια σχεση με τα συχρονα κινητα....εχει αυτες τις αναγκες γιατι μαλλον δεν γνωριζει τι κανουν οι συσκευες σημερα

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

πλακα με κανεις???? στα παντα ειναι τελειως χαλια (εκτος φωτογραφιας και λοιπον) το νοκια καμια σχεση με τα συχρονα κινητα....εχει αυτες τις αναγκες γιατι μαλλον δεν γνωριζει τι κανουν οι συσκευες σημερα

Όχι δε σε κάνω πλάκα... Μέχρι πριν το καλοκαίρι είχα 808 και δεν είχα καμία ανάγκη για νέα συσκευή. Το μόνο που κάνω καλύτερα είναι το browsing και 2-3 επιπλέον εφαρμογές. Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

το 808, αν και απαρχαιωμένο πλέον, καλώς κακώς τραβάει πολύ καλές φωτογραφίες, που διορθώστε με αν κάνω λάθος, δεν υπάρχει από τότε στην αγορά κάτι καλύτερο. Επίσης στην τηλεφωνία είναι απροβλημάτιστο, και καλό στην πλήγηση.

 

Σαφώς και το φθηνό android κινητό της γυναίκας μου είναι κλάσεις ανώτερο στην περιήγηση στο διαδύκτυο, αλλά στις φωτογραφίες δε βλέπεται.

 

Παρακολουθώντας στενά τις εξελίξεις στην nokia- microsoft τα 1020, 930, 950 πλησιάσαν πολύ κοντά αλλά δεν το ξεπέρασαν στην λήψη φωτογραφίας, στις άλλες εταιρείες δε διαβάζω κάτι διαφορετικό.

 

Μακάρι βέβαια να υπάρχει κάτι καλύτερο γιατί τίποτα, ιδίως ένα κινητό τηλέφωνο, δεν είναι αιώνιο...

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

Σε σημεία το έχουν ξεπεράσει. Λόγω εξέλιξης του software περισσότερο. Η φυσική έχει νόμους που ακόμα δε μπορούμε να ξεπεράσουμε, το 808 είναι τόσο παχύ για κάποιο λόγο...

 

Όπως και να έχει, ανάλογα το budget σου, μια λύση που σκεφτόμουν και εγώ ήταν το Z3c (λόγω μεγέθους) σε συνδυασμό με έναν από τους ασύρματους nfc φακούς της Sony, πχ qx100, qx30, qx10, qx1.

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

το 808 έχει και την οπτική ένδειξη αναπάντητων κλήσεων και μηνυμάτων, που δεν την έχω δει σε νεότερα κινητά.
nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

το 808 έχει και την οπτική ένδειξη αναπάντητων κλήσεων και μηνυμάτων, που δεν την έχω δει σε νεότερα κινητά.

Αν εννοείς στην οθόνη κλειδώματος, δύσκολα θα βρεις κινητό που να το έχει. Ήταν συνδυασμός symbian και amoled οθόνης. Υπάρχουν όμως κινητά με led ειδοποίησης στα οποία μπορείς να επιλέξεις και διαφορετικό χρώμα για μήνυμα, κλήση email κτλ. Όπως το Z3c.

Link to comment
Share on other sites

το 808 έχει και την οπτική ένδειξη αναπάντητων κλήσεων και μηνυμάτων, που δεν την έχω δει σε νεότερα κινητά.

 

στα μοτορολα το εχει

http://www.extremetech.com/wp-content/uploads/2013/08/Notifications4-crop1.gif

Edited by ziaba

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Με ποια ρύθμιση το κάνεις αυτό;

Η οθόνη είναι μονίμως αναμμένη ή απλά ενεργοποιείται για λίγο, μέχρι να δεις δηλαδή τις ενδείξεις για τις αναπάντητες κλήσεις και τα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνοντας τα τεχνικά χαρακτηρηστικά του 808 με του g4 για παράδειγμα βλέπουμε ότι:

- o φακός του g4 είναι πιο φωτεινός f/1,8 έναντι f/2,4 του 808.

-Απουσιάζει στο g4 το ξενον φλας, έχει όμως εστίαση με laser.

- ο αισθητήρας στο 808 έχει μέγεθος 1/1.2'' και στο g4 1/2,6'', υπερτερεί σημαντικά το 808.

 

Στην πράξη δεν ξέρω ποιος είναι ο νικητής, αλλα το 808 είναι ακόμα σημαντικός αντίπαλος.

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

Την ποιότητα και φυσικότητα εικόνας δε την έχουν φτάσει ακόμα. Ότι βελτίωση γίνεται είναι περισσότερο στο software. Αν πχ είχες φακό 808 εξελιγμένο στο σήμερα με επίσης εξελιγμένο το software του, καταλαβαίνεις ότι οι υπόλοιποι απλά θα λέγανε ότι έχουν και κάμερα...

 

Ωστόσο επιστρεφοντας στην πραγματικότητα, τα σύγχρονα καλά φωτοκινητα τύπου G4, θα σου δώσουν καλό αποτέλεσμα με λιγότερο κόπο από το αγαπημένο 808 που ήθελε σταθερό χέρι ή και τρίποδο, καθώς και ρυθμίσεις σε συγκεκριμένες συνθήκες.

Σίγουρα δε θα απογοητευτείς. Το θέμα είναι το σύνολο 808 αν σε βόλευε. Μέγεθος, λειτουργικό, hardware που δε βρίσκεις σήμερα (δε λέω για cpu ram) κτλ. Αν αυτά δε.σε νοιαζουν έχεις μπόλικες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν σε ικανοποιει το G4 σε καμερα κινητου τοτε μαλλον πρεπει να κοιταξεις σε μια καλη καμερα και ενα κινητο. Γιατι δεν βλεπω κατι αλλο που να εχει ποιοτικη καμερα με manual ρυθμισεις σε κινητο
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

και να μην ξεχναμε και τη λήψη φωτο με 36mp (για 16:9) με την δυνατοτητα zoom, χωρίς απώλεια ποιότητας, που παρεχει το 808.

 

Επίσης το μέγεθος του 808 μου είναιι μια χαρά. οι 5,5 ίντσες του g4 δεν ξέρω αν είναι βολικές αλλά αρχικά ξενίζουν.

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

το 808 έχει και την οπτική ένδειξη αναπάντητων κλήσεων και μηνυμάτων, που δεν την έχω δει σε νεότερα κινητά.

 

Την έχουν όλα τα lumia (εκτός του 930)

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και να μην ξεχναμε και τη λήψη φωτο με 36mp (για 16:9) με την δυνατοτητα zoom, χωρίς απώλεια ποιότητας, που παρεχει το 808.

 

Και το 1020 επίσης....

 

Επίσης το μέγεθος του 808 μου είναι μια χαρά. οι 5,5 ίντσες του g4 δεν ξέρω αν είναι βολικές αλλά αρχικά ξενίζουν.

Και αρχικά αλλά και αργότερα.....:p

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...