Jump to content

G2 : Οδηγός Βελτίωσης Μπαταρίας & Χρήσης της συσκευής


Vag_koun
 Κοινοποίηση

Είδατε βελτίωση στην διάρκεια μπαταρίας της συσκευής σας?  

17 members have voted

  1. 1. Είδατε βελτίωση στην διάρκεια μπαταρίας της συσκευής σας?

    • Είδα αισθητή διαφορά
    • Είδα μικρή διαφορά
    • Δεν άλλαξε τίποτα


Recommended Posts

Τα Google Play Services αναβαθμίστηκαν στην έκδοση 9 και από 409 services πλέον έχουν 452. Επειδή οι αναβαθμίσεις αυτές γίνονται αυτόματα στις συσκευές μπορεί να διαπιστώσατε ότι ξαφνικά τα Google Play Services καταναλώνουν μπαταρία και μένουν "άγρυπνα".

Αυτό που έχει συμβεί είναι ότι προστέθηκαν κάποια wearable, fitness, car κτλ. Οπότε το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να ψάξετε ξανά τα services, receivers, providers, activities του οδηγού και να απενεργοποιήσετε τα έξτρα που προστέθηκαν από την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 104
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

"ξεθαβω" το θεμα για να γραψω την γνωμη μου

 

Ο τύπος έχει κάνει καλή δουλειά, τον είχα συμβουλευτεί παλαιότερα..δυστυχώς όμως έχει να κάνει update καιρό.

λοιπον, οχι ο τυπος δεν εχει κανει καθολου καλη δουλεια κατ εμε, γιατι:

1) δεν εξηγει τι ειναι το καθενα για τις περιπτωσεις που καποιος το χρειαζεται

2) πηγαινε κανε disable ολα αυτα και αν δεν χασεις (απιστευτα πολλα/πολυ) σε λειτουργικοτητα,

να μου τρυπησεις τη μυτη!

μου εβγαλε την παναγια τις προαλες ενα βραδυ να βρω πως διαολο θα κανω π.χ. login στο sofascore,

για να μην πω για αλλες εφαρμογες που βγαζουν μηνυμα οτι λειπουν google play services,

τελος, εγω γραψει και στο θεμα (τελευταιο μηνυμα) οτι μ αυτες τις ρυθμισεις δεν δουλευουν ουτε οι συγχρονισμοι,

και γραφω και ποια services πρεπει να ενεργοποιηθουν για να δουλεψουν...

 

παρολα αυτα στο lg g2 (kitkat) εχω 185 disable services και δουλευουν τα παραπανω,

αλλα οταν παιρνω το αρχειο backup και το κανω restore στο moto (5.1 πλεον, αλλα και στην ΚΚ τα ιδια προβληματα),

ενα σωρο προβληματα, κυριως με ειδοποιησεις, αλλα οχι μονο,

χθες βραδυ π.χ. δεν μου ανοιγε το playstore!!

 

γενικως, καλοι οι πειραματισμοι, αλλα ακομα και google να κανεις, βλεπω οτι δεν υπαρχει καλο documentation,

ωστε να ξερεις τι να πειραξεις σε περιπτωση που κατι δεν σου δουλευει,

τελος, δυσκολα τοσο μεγαλες λιστες μπορουν να "γενικευτουν" απο την αποψη οτι ο καθενας χρησιμοποιει διαφορετικα πραγματα, μονο στο θεμα του BetterBatteryStats μπορεις να πεις οτι γενικευεται γιατι ο τυπος λεει καντε block ολα τα anaylytics, ολα τα adservice, ολα τα measurement, firebase κλπ,

αυτα ναι, μαλιστα

Link to comment
Share on other sites

"ξεθαβω" το θεμα για να γραψω την γνωμη μου

 

 

λοιπον, οχι ο τυπος δεν εχει κανει καθολου καλη δουλεια κατ εμε, γιατι:

1) δεν εξηγει τι ειναι το καθενα για τις περιπτωσεις που καποιος το χρειαζεται

2) πηγαινε κανε disable ολα αυτα και αν δεν χασεις (απιστευτα πολλα/πολυ) σε λειτουργικοτητα,

να μου τρυπησεις τη μυτη!

μου εβγαλε την παναγια τις προαλες ενα βραδυ να βρω πως διαολο θα κανω π.χ. login στο sofascore,

για να μην πω για αλλες εφαρμογες που βγαζουν μηνυμα οτι λειπουν google play services,

τελος, εγω γραψει και στο θεμα (τελευταιο μηνυμα) οτι μ αυτες τις ρυθμισεις δεν δουλευουν ουτε οι συγχρονισμοι,

και γραφω και ποια services πρεπει να ενεργοποιηθουν για να δουλεψουν...

 

παρολα αυτα στο lg g2 (kitkat) εχω 185 disable services και δουλευουν τα παραπανω,

αλλα οταν παιρνω το αρχειο backup και το κανω restore στο moto (5.1 πλεον, αλλα και στην ΚΚ τα ιδια προβληματα),

ενα σωρο προβληματα, κυριως με ειδοποιησεις, αλλα οχι μονο,

χθες βραδυ π.χ. δεν μου ανοιγε το playstore!!

 

γενικως, καλοι οι πειραματισμοι, αλλα ακομα και google να κανεις, βλεπω οτι δεν υπαρχει καλο documentation,

ωστε να ξερεις τι να πειραξεις σε περιπτωση που κατι δεν σου δουλευει,

τελος, δυσκολα τοσο μεγαλες λιστες μπορουν να "γενικευτουν" απο την αποψη οτι ο καθενας χρησιμοποιει διαφορετικα πραγματα, μονο στο θεμα του BetterBatteryStats μπορεις να πεις οτι γενικευεται γιατι ο τυπος λεει καντε block ολα τα anaylytics, ολα τα adservice, ολα τα measurement, firebase κλπ,

αυτα ναι, μαλιστα

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες αλλά όπως ανέφερες παίζει ρόλο και τι χρήση κάνει ο καθένας..εγώ είδα τρελή διαφορά σε μπαταρία χωρίς fc αλλά φυσικά δεν μπορουμε να προβλέψουμε μετά από κάποιο update στα services (που δεν σε ρωτάνε για να ενημερωθούν) ή σε κάποια εφαρμογή αν θα προκύψει πρόβλημα..Από πέρσυ τον Γενάρη τρέχω micro g από τον marvin στο xda..τουλάχιστον με τις εφαρμογές που δουλεύω δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα απλά κατά το πρώτο στήσιμο θέλει λίγη εμπειρία. Είναι μεγάλη η διαφορά σε όποια συσκευή έχω εγκαταστήσει micro g κυρίως σε μπαταρία..πλέον ξέρω πώς θέλω τις συσκευές μου και σίγουρα τις θέλω χωρίς google play services..Αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό καθώς δεν δουλεύω εφαρμογές της google που Ναι μεν σχεδιαστικά είναι πολύ όμορφες αλλά τις βρίσκω και αρκετά ενεργοβόρες..προτιμώ πιο minimal στήσιμο δηλαδή αντί για youtube δουλεύω το newpipe..Θέλω εδώ και καιρό να γράψω πάλι έναν οδηγό για ολοκληρωτική αφαιρεση google play services και εγκατάσταση microg αλλ δεν έχω χρόνο..παραθέτω το link σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει ακούσει για αυτό:

 

 

 

Sent from my LG-D802

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://github.com/microg/android_packages_apps_GmsCore/wiki

 

 

https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-microg-gmscore-floss-play-services-t3217616/page1

Link to comment
Share on other sites

σωστος, πολυ ενδιαφερον, αν και απο μια ματια που εριξα στην σελιδα, δεν καταλαβα αν μπορουμε να τα περασουμε

σε ηδη στημενη ρομ, γιατι προσφατα εστησα το moto e μου και του περασα

gapps nano: http://opengapps.org/

κι εγω δεν χρησιμοποιω ιδιατερα google apps παντως, εκτος απο τα core play store και services & framework,

εχω βαλει extra τους χαρτες (και το ημερολογιο, αλλα το σουταρα σημερα),

youtube δεν με ενδιαφερει ουτε σε εφαρμογη, τα βλεπω στον browser τα βιντεο

 

edit: μονο για cm/lineage ειναι αυτο; ε, σορυ αλλα ειμαι σε στοκ και στα δυο κινητα

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

σωστος, πολυ ενδιαφερον, αν και απο μια ματια που εριξα στην σελιδα, δεν καταλαβα αν μπορουμε να τα περασουμε

σε ηδη στημενη ρομ, γιατι προσφατα εστησα το moto e μου και του περασα

gapps nano: http://opengapps.org/

κι εγω δεν χρησιμοποιω ιδιατερα google apps παντως, εκτος απο τα core play store και services & framework,

εχω βαλει extra τους χαρτες (και το ημερολογιο, αλλα το σουταρα σημερα),

youtube δεν με ενδιαφερει ουτε σε εφαρμογη, τα βλεπω στον browser τα βιντεο

 

edit: μονο για cm/lineage ειναι αυτο; ε, σορυ αλλα ειμαι σε στοκ και στα δυο κινητα

Εγώ τα έχω στήσει και σε στοκ γυμνο και σε στοκ g2 lollipop..Υπάρχουν και unofficial instalers στο xda για το micro g για να το περάσεις αλλά πρέπει να ξηλωσεις κάποιες αποτις εφαρμογές google από τα:

Data/data

System/app

System/priv-app

 

Sent from my LG-D802

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...