Jump to content

G2 : Οδηγός Βελτίωσης Μπαταρίας & Χρήσης της συσκευής


Vag_koun
 Κοινοποίηση

Είδατε βελτίωση στην διάρκεια μπαταρίας της συσκευής σας?  

17 members have voted

  1. 1. Είδατε βελτίωση στην διάρκεια μπαταρίας της συσκευής σας?

    • Είδα αισθητή διαφορά
    • Είδα μικρή διαφορά
    • Δεν άλλαξε τίποτα


Recommended Posts

Σε AOSP αφαιρουνται αυτά; η είναι μόνο για τις stock rom;;

 

Αφαιρούνται σε οποιαδήποτε rom έχει google play services. Πιο πολύ έχει σημασία τι feautures χρησιμοποιείς από τα google play services ώστε να μην έχεις πρόβλημα. Σε MM τα services είναι νομίζω 409 και όχι 405 που είναι στην Lollipop. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί π.χ. να υπάρχει ένα παραπάνω στα wearables.

2 συμβουλές:

1. Στην λίστα μου δεν έχω βάλει το wifigatherer. που σε παλιότερες εκδόσεις google play services τα απενεργοποιούσες κανονικά.

Μετά από κάποια έκδοση όταν τα απενεργοποιούσα μετά από επανεκκίνηση κάποια services από τα wifigatherer. γίνονταν ενεργά ξανά και αυτός είναι ο λόγος που δεν τα έχω στην λίστα του οδηγού. Οπότε αν γενικά κάνεις disable π.χ. 100 services τσέκαρε μετά την επανεκκίνηση ότι παραμένουν 100 και είσαι οκ.

2. Είναι πιο ασφαλές πάντα να απενεργοποιείς σταδιακά services π.χ. wearable, fitness, kids και άλλα 2-3, και όχι όλη την λίστα μονομιάς (εκτός και αν τα έχεις δοκιμάσει αρκετές φορές και είσαι σίγουρος όπως εγώ στην Lollipop).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

173. Είναι το μεγαλύτερο που έχω φτάσει..[ATTACH]65092[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Vag, ποια ειναι αυτη η παλιοδιεργασια που τρεχει συνεχεια; Εχω απενεργοποιησει ολα τα checkin και event μεσω My Android Tools και στις 4 κατηγοριες και μεσω disable services και μεσω amplify.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160329/4671223b45eb0ef03b0554b310a78a04.jpg

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Vag, ποια ειναι αυτη η παλιοδιεργασια που τρεχει συνεχεια; Εχω απενεργοποιησει ολα τα checkin και event μεσω My Android Tools και στις 4 κατηγοριες και μεσω disable services και μεσω amplify.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160329/4671223b45eb0ef03b0554b310a78a04.jpg

Τα event ποια είναι?

Τα checkin υπάρχουν και στο google service framework και πρέπει να γίνουν disable και εκεί (και στις 4 κατηγορίες εννοείται). Εσύ το κατέχεις οποτε κάνε κατευθείαν αναζήτηση μέσα από το myAndroidtools σε google play services και google service framework για το

checkin. (με την τελεία) και απενεργοποιησε τα

 

Κάνε επανεκκίνηση και ψάξε πάλι για στο myAndroidtools για το

checkin.

για να βεβαιωθεις ότι δεν σου ενεργοποιήθηκαν μετά την επανεκκίνηση κάποια. Το επαθα εγώ όταν έβαλα το σουκου την ndm και διαπίστωσα ότι στα receivers κάποια checkin. είχαν ενεργοποιηθεί ξανά. Τα έκανα πάλι disable και έκτοτε ολα οκ.

Είναι από τα ύπουλα services (γι'αυτό λέω για ριψοκυνδινους) και φροντίζω να το απενεργοποιω πάντα.

 

Πρέπει να κάνω ένα update και να εντάξω τα checkin στην λίστα γιατί τα checkin που καταγράφω μπορεί να διαφέρουν από έκδοση σε έκδοση. Όποτε καλύτερα αναζήτηση για checkin..

Edited by Vag_koun
Link to comment
Share on other sites

Τα event ποια είναι?

Τα checkin υπάρχουν και στο google service framework και πρέπει να γίνουν disable και εκεί (και στις 4 κατηγορίες εννοείται). Εσύ το κατέχεις οποτε κάνε κατευθείαν αναζήτηση μέσα από το myAndroidtools σε google play services και google service framework για το

checkin. (με την τελεία) και απενεργοποιησε τα

 

Κάνε επανεκκίνηση και ψάξε πάλι για στο myAndroidtools για το

checkin.

για να βεβαιωθεις ότι δεν σου ενεργοποιήθηκαν μετά την επανεκκίνηση κάποια. Το επαθα εγώ όταν έβαλα το σουκου την ndm και διαπίστωσα ότι στα receivers κάποια checkin. είχαν ενεργοποιηθεί ξανά. Τα έκανα πάλι disable και έκτοτε ολα οκ.

Είναι από τα ύπουλα services (γι'αυτό λέω για ριψοκυνδινους) και φροντίζω να το απενεργοποιω πάντα.

 

Πρέπει να κάνω ένα update και να εντάξω τα checkin στην λίστα γιατί τα checkin που καταγράφω μπορεί να διαφέρουν από έκδοση σε έκδοση. Όποτε καλύτερα αναζήτηση για checkin..

 

Τα ειχα κανει ηδη ολα αυτα αλλα ακρη δε βρηκα.

Τελοσπαντων απ' ό,τι καταλαβες επεστρεψα στην SRK. Σ' ευχαριστω για το ενδιαφερον.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Nα δωσω και εγω τα συγχαρητηρια για το πολυ χρησιμο αυτο θεμα.Ακολουθησα τις οδηγιες και εκοψα πολλα απο αυτα που δεν χρειαζομουν.Ολα αυτα σε G3 MM custom.Τσεκαροντας το myandroidtool ειπα να δω τις διεργασιες και με εκπληξη ειδα οτι ενω εχω τον Nova launcher , η LG Home ηταν στο παρασκηνιο και ετρωγε και 90ΜΒ ram :blink: , μαζι με αλλα τα οποια δεν ειχα ιδεα οτι ετρεχαν και θα παω αμεσως να προσθεσω στο greenify donate :)

 

Για ριξτε και εσεις μια ματια γιατι ενδεχεται να βρεθειτε προ εκπληξεως...

Link to comment
Share on other sites

Nα δωσω και εγω τα συγχαρητηρια για το πολυ χρησιμο αυτο θεμα.Ακολουθησα τις οδηγιες και εκοψα πολλα απο αυτα που δεν χρειαζομουν.Ολα αυτα σε G3 MM custom.Τσεκαροντας το myandroidtool ειπα να δω τις διεργασιες και με εκπληξη ειδα οτι ενω εχω τον Nova launcher , η LG Home ηταν στο παρασκηνιο και ετρωγε και 90ΜΒ ram :blink: , μαζι με αλλα τα οποια δεν ειχα ιδεα οτι ετρεχαν και θα παω αμεσως να προσθεσω στο greenify donate :)

 

Για ριξτε και εσεις μια ματια γιατι ενδεχεται να βρεθειτε προ εκπληξεως...

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου, και εγώ χρησιμοποιώ την επιλογή αυτή στο myandroidtools. Αφού έχεις NOVA γιατί δεν έκανες freeze τον launcher της LG και τα themes του αν έχει? Λογικό είναι να τρέχει αφού είναι μια από τις πρωτεύουσες εφαρμογές συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Απο την εποχη του 4Χ ειχα την εντυπωση μαζι με αλλους πως μια αρχικη οθονη μπορεις να εχεις ενεργη και να μην τρεχει αλλη απο πισω...προφανω δεν ειναι ετσι.Εν τω μεταξυ βλεπω ενα σωρο διεργασιες που στη λιστα του g2 της 5.0.2 δεν υπαρχουν και ψαχνωντας στο google βλεπω να υπαρχουν στο V10 και ετσι κλεινω και απο πολυ πραμα ακομα....και μιλαω για lg processes

 

Συγκεκριμενα εκλεισα ειδη Lg.ims.rcsprovider , GBAservice , LDB ...κλπ . Με βλεπω να κανω ενα παρομοιο ποστ με το δικο σου για το G3 μιας και βρισκω εφαρμογες που εχουν το G4 και το V10 .

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

Απο την εποχη του 4Χ ειχα την εντυπωση μαζι με αλλους πως μια αρχικη οθονη μπορεις να εχεις ενεργη και να μην τρεχει αλλη απο πισω...προφανω δεν ειναι ετσι.Εν τω μεταξυ βλεπω ενα σωρο διεργασιες που στη λιστα του g2 της 5.0.2 δεν υπαρχουν και ψαχνωντας στο google βλεπω να υπαρχουν στο V10 και ετσι κλεινω και απο πολυ πραμα ακομα....και μιλαω για lg processes

 

Έχεις G3 με ΜΜ?? Μάλλον αυτό δικαιολογεί τις παραπάνω διεργασίες. Σκέψου ότι και σε lollipop μεταξύ g2 - g3 έχει παραπάνω διεργασίες. Το g2 (στοκ πάντα) δεν έρχεται πχ με smart notice & lg health.

Αν χρειαστείς οτιδήποτε εδώ είμαστε!

Edited by Vag_koun
Link to comment
Share on other sites

Σκεψου επισης οτι ειναι και custom rom!Οποτε ηδη λειπουν πολλα !

Ηδη κανω λιστα σε χαρτι με ολα οσα εχω διακοψει...

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου επισης οτι ειναι και custom rom!Οποτε ηδη λειπουν πολλα !

Ηδη κανω λιστα σε χαρτι με ολα οσα εχω διακοψει...

 

Ωραίος, ίσως φανεί χρήσιμο και σε εμάς με το G2, ιδιαίτερα σε roms με G4 UI ή G5 roms αν αρχίσουν να βγαίνουν (αν και φαντάζομαι οι αλλαγές σε εμάς θα είναι κυρίως στο theming).

Edited by Vag_koun
Link to comment
Share on other sites

Εχω καταγραψει 38 εφαρμογες , αφου πρωτα αναζητουσα να δω αν εχουν αναφερθει αλλου (πραγμα που σε ολες εχει συμβει) και αφου τις παγωνα να δω τι θα γινει...

 

Δυστυχως ειναι ετσι η MM που και μετα απο επανεκκινηση δεν μπορω να δω την ραμ σε χρηση γιατι δινει στατιστικα απο 3ωρο και πανω οποτε το βραδυ θα εχω μια πληρη εικονα.

 

Ενδεικτικα το τελευταιο 3ωρο εχω 1.8gb χρηση ραμ και 1.9 για το 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Για τα play services. Θέλω να τα γυρίσω στην αρχική κατάσταση. Έκανα εκκαθάριση δεδομένων στις εφαρμογές και επανεκκίνηση αλλά δεν άλλαξε κάτι. Φαίνονται ακόμα απενεργοποιημένες
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Για τα play services. Θέλω να τα γυρίσω στην αρχική κατάσταση. Έκανα εκκαθάριση δεδομένων στις εφαρμογές και επανεκκίνηση αλλά δεν άλλαξε κάτι. Φαίνονται ακόμα απενεργοποιημένες

Πρέπει να γίνει εκκαθαριση δεδομένων & cache στην εφαρμογή google play services, όχι σε άλλες εφαρμογές. Αν θες κάτι ακόμα καθαρότερο κάνε επιπλέον και uninstall updates για τα google play services. Μετά όταν χρησιμοποιήσεις τους χάρτες google για παράδειγμα θα σου βγαλει μήνυμα η συσκευή να κάνεις update στα google play services, το κανεις κανονικά και εισαι όπως ήσουνα.

Link to comment
Share on other sites

To ειχα παθει και εγω.Δυστυχως πρεπει με τα android tools να τα βρεις απο τη μεγαλη λιστα ολα οσα ειχες απενεργοποιησει και τα να τα ενεργοποιησεις εκ νεου.Εκανα εκκαθαριση δεδομενων σχεδον στα παντα , επανεγκατεστησα κανα τα play services αλλα τιποτα δεν αλλαξε ετσι.
Link to comment
Share on other sites

To ειχα παθει και εγω.Δυστυχως πρεπει με τα android tools να τα βρεις απο τη μεγαλη λιστα ολα οσα ειχες απενεργοποιησει και τα να τα ενεργοποιησεις εκ νεου.Εκανα εκκαθαριση δεδομενων σχεδον στα παντα , επανεγκατεστησα κανα τα play services αλλα τιποτα δεν αλλαξε ετσι.

 

 

Καλημέρα Λεωνίδα

Το έχω κάνει αρκετές φορές και δουλεύει. Δεν χρειάζεται εκκαθάριση στα πάντα, μόνο η εφαρμογή Google Play Services.

Ένας άλλος τρόπος αν δεν θες να το κάνεις μέσω του app manager του android είναι πχ με romtoolbox (νομίζω και το titanium έχει την επιλογή), να επιλέξεις την εφαρμογή Google Play Services και να κάνεις clear cache/data.

Κάτι δεν έγινε καλά. Αν σου ξανατύχει πες μου..

Link to comment
Share on other sites

Σου το ειχα αναφερει και μεσω pm , ειχα κανει εκκαθαριση τουλαχιστον 3 φορες και απο το titanium και αποτελεσμα δεν ειδα ακομα και μετα απο την επανεγκατασταση , ανοιγα και παλι το androidtools και ηταν οπως τα ειχα αφησει . ισως να εχει να κανει κατι με την εκδοση του λιγισμικου μου ; Δεν μπορω να ξερω.Οπως και να εχει ανηκουν στο παρελθον αυτα :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!

Updates (ίσως ένα από τα τελευταία):

1. Τα checkin. εντάχθηκαν στην λίστα με τα services που απενεργοποιούνται (με προσοχή όπως αναφέρω, όσοι δεν είναι εξοικειωμένοι να τα αποφύγουν)

2. Τα location services που παρέθετα αναλυτικά προς απενεργοποίηση με το myandroidtools αφαιρέθηκαν. Με τα updates στα Google Play Services τα location γίνονται ευμετάβλητα και είναι αρκετά ριψοκίνδυνο για τους περισσότερους χρήστες. Η συμβουλή μου είναι να μην τα πειράζετε καθόλου.

3. Στην ενότητα bloatware έγινε παραπομπή στον οδηγό του Leollipop για το G3 (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=433615), για αυτούς που παίζουν με G4/V10 based roms και γενικά roms που δεν είναι stock.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη φιλος ο συντακτης του θεματος εχει επεκταθει αρκετα στις υπηρεσιες της google , βρηκα με μια αναζητηση το θεμα αλλου χρηστη στο xda που εχει απενεργοποησει πολυ πραμα...

http://forum.xda-developers.com/nexus-6/general/disabling-google-play-services-guide-t2999821

Link to comment
Share on other sites

Επειδη φιλος ο συντακτης του θεματος εχει επεκταθει αρκετα στις υπηρεσιες της google , βρηκα με μια αναζητηση το θεμα αλλου χρηστη στο xda που εχει απενεργοποησει πολυ πραμα...

http://forum.xda-developers.com/nexus-6/general/disabling-google-play-services-guide-t2999821

Ο τύπος έχει κάνει καλή δουλειά, τον είχα συμβουλευτεί παλαιότερα..δυστυχώς όμως έχει να κάνει update καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Eκανα αρκετα που εχει στη λιστα του και για δοκιμη ανοιξα το gmail.Παλι πεταγε μυνημα σχετικα με τις υπηρεσιες google play οποτε αρχισα να ενεργοποιω 2-3 καθε φορα οι οποιες να εχουν καποια σχεση και οχι οσες ειναι φαινομενικα ασχετες.Τελικα εχω την εντυπωση πως το google feedback κανει τη ζημια.Το ενεργοποιησα εκ νεου και χωρις επανεκκινηση η κατι αλλο , δεν μου ξαναπεταξε μηνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Eκανα αρκετα που εχει στη λιστα του και για δοκιμη ανοιξα το gmail.Παλι πεταγε μυνημα σχετικα με τις υπηρεσιες google play οποτε αρχισα να ενεργοποιω 2-3 καθε φορα οι οποιες να εχουν καποια σχεση και οχι οσες ειναι φαινομενικα ασχετες.Τελικα εχω την εντυπωση πως το google feedback κανει τη ζημια.Το ενεργοποιησα εκ νεου και χωρις επανεκκινηση η κατι αλλο , δεν μου ξαναπεταξε μηνυμα.

 

Ωραίος, δηλαδή αν έχεις απενεργοποιημένα αυτά που θέλεις εκτός από το feedback σου παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι , το δοκιμασα αρκετες φορες.Τωρα βεβαια κατι εχω κανει που δεν μου παιζουν τα games χωρις να εχω πειραξει κατι σε αυτα .Αλλα δεν τα χρησιμοποιω στο κινητο οποτε τα απεγκατεστησα κα υσηχασα.

 

Εψαξα να βρω τι το κολαγε αλλα δεν τα καταφερα και τα παρατησα.Τωρα ανεβαζω στο αλλο θεμα που ειχα κανει λιστα που εχω κλεισει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...