Jump to content

Samsung SGH-E700 / 710 / 715


eNeRGy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδιά καλημέρα!

Εχω windows 2000 kai XP οταν βάζω το EasyStudio μου ζητάει drivers ξέρει κανείς που θα τους βρω?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΟΚ παιδιά sorry αν ήμουν απότομος... :cry:

Το βασικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι δεν μπορώ να δεχτώ ούτε στοιχεία καταλόγου μέσω υπερύθρων από άλλο κινητό. Ξέρετε ποια μοντέλα είναι συμβατά με το Ε700;

Έχω επίσης παρατηρήσει ότι για φωτογραφίες 50 kb περίπου, ο χώρος που δεσμεύεται στην μνήμη είναι σχεδόν διπλάσιος!! Δυστυχώς μου θυμίζει μεθόδους Ericsson η όλη κατάσταση....

 

Εχω windows 2000 kai XP οταν βάζω το EasyStudio μου ζητάει drivers ξέρει κανείς που θα τους βρω?

 

 

Η συσκευή Ir που έχεις δεν είχαι κάποια διεύθυνση για να τους κατεβάσεις? Συνήθως η microsoft έχει σχεδόν για όλα τα μοντέλα τους drivers στο site της. Μπορεί επίσης να σε βοηθήσει και η διεύθυνση http://www.irda.org . ΒΤW έχεις κάνει partition και χρησιμοποιείς στον ίδιο η/υ τα δύο λειτουργικά; Προσπάθησε να το περάσεις στα ΧΡ. Σχετικά με τη χρήση του Easystudio οι περισότεροι που έχουν κάποιο πρόβλημα είναι χρήστες των 2000. (όχι ότι έχει κάποια σημασία αλλά ποτέ δεν ξέρεις..)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτηξω κατι..!τι ειναι το psmplater kai πως απο εκει βαρα & δονηση ταυτοχρονα?πως θα περασω στο 700 πανω απο 30 kb image ή ηχο??τελικα δοκιμασε κανεισ αυτο που ειχε αναφερθει σχετικα με τουσ ηχουσ(νομιζω η MARION το ελεγε)...εχω κατεβασει τα προγραμματα απο αυτο το ιταλικο site αλλα δε ξερω πως να τα χρησιμοποιησω και...αν για αυτα χρειαζεται καλωδιο ξερετε ποτε ερχεται απιτελους??!

χρονια πολλα στους ερωτευμενους :)

http://www.fantasycars.com/cgi-bin/photos/index.cgi?action=view&link=Wallpaper%20of%20the%20Week/800&image=McLaren_F1_1.jpg&img=24&tt=
Link to comment
Share on other sites

opos katalaves to psm (ver.5) einai programma pou epexergazesai melodies! ola ta eidi! ego to katevasa apo ton quasimodo {des sto thread me ta ellinika polyphonic kai pata sto link poy exei apo kato o quasimodo (treli diafimisi tou kano :P )} kai otan tha sozeis mia melodia na vazeis ekei pou leei vibrator 1 i parapano ama sou aresei i donisi na einai sinexomeni! apo ekei mporeis na kopseis tis melodies konta sta 30kbyte. :cool:

 

pos tha vgalei i voda kai oi alles lefta? kai oxi mono aytes... :happy:

 

 

tha proothisei tin 14/2! kante kai kammia apopeira na min stilete to xazo minima gia xronia polla gia tin sigkekrimeni giorti! :down:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xvass (13 Φεβ. 2004 , 17:03)

 

ΟΚ παιδιά sorry αν ήμουν απότομος... :cry:

Το βασικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι δεν μπορώ να δεχτώ ούτε στοιχεία καταλόγου μέσω υπερύθρων από άλλο κινητό. Ξέρετε ποια μοντέλα είναι συμβατά με το Ε700;

Έχω επίσης παρατηρήσει ότι για φωτογραφίες 50 kb περίπου, ο χώρος που δεσμεύεται στην μνήμη είναι σχεδόν διπλάσιος!! Δυστυχώς μου θυμίζει μεθόδους Ericsson η όλη κατάσταση....

 

 

 

 

Η συσκευή Ir που έχεις δεν είχαι κάποια διεύθυνση για να τους κατεβάσεις? Συνήθως η microsoft έχει σχεδόν για όλα τα μοντέλα τους drivers στο site της. Μπορεί επίσης να σε βοηθήσει και η διεύθυνση http://www.irda.org . ΒΤW έχεις κάνει partition και χρησιμοποιείς στον ίδιο η/υ τα δύο λειτουργικά; Προσπάθησε να το περάσεις στα ΧΡ. Σχετικά με τη χρήση του Easystudio οι περισότεροι που έχουν κάποιο πρόβλημα είναι χρήστες των 2000. (όχι ότι έχει κάποια σημασία αλλά ποτέ δεν ξέρεις..)

 

Φιλε μου σε ευχαριστω για το reply. Μου ζητάει drivers για το κινητό και όχι για τις Irda, δεν ξερω τι να κάνω, μήπως να το πετάξω στην θάλασσα? :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω πολλά και διάφορα, εδώ και σε ξένα forums και πιστεύω οτι ήρθε η ώρα να λύσω κάποιες δικές μου απορίες αλλά και κάποιες δικές σας.

 

Καταρχάς δεν καταλαβαίνω την εμμονή της πλειοψηφίας των (επίδοξων) κατόχων Ε710 να τα σκάσετε σε κάποιο *volto τη στιγμή που τη δουλειά την οποία θα σας χρεώσει μπορείτε να την κάνετε οι ίδιοι. Συγκεκριμένα επαναπρογραμματισμός της συσκευής με διαφορετικό firmware. Και επειδή προσπαθώ να καταλάβω αν έχω ανάγκη κάτι τέτοιο πάμε στο παρασύνθημα:

 

*#9999# : REV E7 1.6

*#7777# : E71BUWL2

 

Αυτό είναι το δικό μου firmware, συσκευή αγορασμένη από Γερμανία. Έχει ελληνικά, και ελληνικό Τ9 όμως μικροί χαρακτήρες εμφανίζονται μόνο κατα τη χρήση Τ9 και όχι χειροκίνητα. Το μενού είναι της Vodafone Live και στα WAP Profiles το πρώτο είναι γκρί (δεν τροποποιείται) και έχει ρυθμίσεις Γερμανίας, οπότε απαιτείται η δημιουργία δεύτερου για τις ελληνικές. Όχι πως με ενοχλούν αυτά αλλά είμαι τελειομανής.

 

Έχω σκοπό να flashάρω καταρχήν το Live όπως είναι στις συσκευές που κυκλοφορούν στην Ελλάδα για να δω τυχόν διαφορές και μετά ίσως το "απλό" (που σύμφωνα με πολλά posts εδώ υπάρχει). Για τη διαδικασία αυτή απαιτείται το firmware (50ΜΒ, γύρω στα 10ΜΒ συμπιεσμένο), το Optiflash και ένα καλώδιο. Όλοι αναφέρονται σε σειριακό και μάλιστα για το V200 (κωδικός προϊόντος PCB093) αλλά δεν το βρήκα ακόμα. Αν κάποιος γνωρίζει αν γίνεται η δουλειά με το USB καλώδιο ας ειδοποιήσει. Στην ουσία για να δουλέψει πρέπει το CD που έρχεται μαζί να έχει driver που να δημιουργεί εικονικό COM port για το USB, μιας και στις ρυθμίσεις του Optiflash μόνο COMs μπορείς να επιλέξεις.

 

Με το ίδιο πρόγραμμα μπορεί να γίνει η αντίστροφη διαδικασία, backup του firmware στο PC. Ψάχνω λοιπόν τον καλό σαμαρείτη που θα κάνει το backup και θα μου στείλει το αρχείο. Άσχετα αν προτίθεστε να το κάνετε ή όχι, γράψτε τους κωδικούς *#9999# και *#7777# και postάρετε εδώ για να δούμε τι παίζει.

 

Για όσους τώρα θέλουν να το ψάξουν παραπάνω, κυκλοφορούν διάφορα τροποποιημένα firmwares για το Ε710, ένα με απενεργοποιημένο τον ήχο φωτογράφησης και ένα με επιπλέον στυλ εμφάνισης του κεντρικού μενού με εικονίδια αλα WinXP. Υπάρχουν και το Samsung DIY και Samsung Firmware Browser and Modifier by Januka που επιτρέπουν τροποποίηση του fw - με αυτά γίναν οι παραπάνω αλλαγές. Δεν είχα την ευκαιρία να παίξω καθόλου γιατί ακόμα ψάχνω τι θα κάνω με το καλώδιο.

 

Αυτά προς το παρόν, θα ήμουν ευγνομων κάποιας ανταπόκρισης...

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις εαν το Samsung E710 Live! υποστηριζει Ελληνικα SMS με 160 χαρακτηρες με T9?

Επισης, μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η διαταξη των Ελληνικων στο πληκτρολογιο του?

(Εχω Nokia αυτη την στιγμη και σκεφτομαι να παρω το συγκεκριμενο Samsung αλλα δεν θελω να "ξεβολευτω" απο την αποψη συγγραφης SMS, τα οποια χρησιμοποιω πολυ συχνα)

Ζητω συγνωμη εαν εχει ξαναγινει η ιδια ερωτηση αλλα δεν καταφερα να την βρω στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Petrakis (15 Φεβ. 2004 , 12:05)

 

Γνωριζει κανεις εαν το Samsung E710 Live! υποστηριζει Ελληνικα SMS με 160 χαρακτηρες με T9?

Επισης, μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η διαταξη των Ελληνικων στο πληκτρολογιο του?

(Εχω Nokia αυτη την στιγμη και σκεφτομαι να παρω το συγκεκριμενο Samsung αλλα δεν θελω να "ξεβολευτω" απο την αποψη συγγραφης SMS, τα οποια χρησιμοποιω πολυ συχνα)

Ζητω συγνωμη εαν εχει ξαναγινει η ιδια ερωτηση αλλα δεν καταφερα να την βρω στο forum.

 

Ναι φίλε μου υποστηρίζει.Ηδιάταξη των ελληνικών είναι όπως και στα άλλα κινητά.
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

loipon ayto to kinito travaei apithana sto skotadi! to exo valei dipla se alla ston idio fotismo kai ta alla den fainontai kan otan ayto to valeis me normal! ama to valeis kai night mode... ta alla xalane reyma gia na deixnoun mayrila! yeahhhhhh... :D

 

(to mono pou me psiloxalaei eiani oti ta vgazei me ligo pio entono whitebalance kai psilo aleyroni ta panta!) tha ithela na eixe rithmisi gia saturation!

Link to comment
Share on other sites

efxaristo gia tin grigori apantisi!!

eimoun anamesa se Z600, panasonic-x70 kai to e700! kateliksa sto E700 giati ektos tou oti to blepo pio omorfo einai kai kalitero se litourgies! Paratirisa kai ta ligotera parapona se sxesi me tou katoxous ton allon kiniton!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν εχω προβλημα με τις irda του laptop ολα λειτουργουν οκ εκτος απο το easy sync που θελει καλωδιο απαραιτητος για να κανει τον συγχρονισμο με το outlook...γενικα ομως οι irda δεν ειναι και τοσο γρηγορες και εγω προσανατολιζομαι να παρω το data kit με το καλωδιο
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος greg2002 (16 Φεβ. 2004 , 00:38)

 

stis nixterines fotografies pos ta paei to E700???

 

 

πραγματικα η νυχτερινη φωτογραφηση ειναι καταπληκτικη. Ειναι σαν να κρατας εναν φακο αντι για το κινητο!

εχω την εντυπωση οτι η καμερα λειτουργει ως εξης [λεμε τωρα δεν ειμαι και ειδικη απλα το φανταζομαι]: χρησιμοποιει απο το γυρω περιβαλλον την παραμικρη "πηγη φωτος" και το πολλαπλασιαζει και κατορθωνει να βγαζει φωτογραφιες σαν να εχει φλας [περιπου μην το παρακανουμε κιολας :lol: ]. Δηλ. ειναι σαν να "τρεφεται" απο την παραμικρη "αχτιδα" φωτος για να μπορεσει να πετυχει μια φωτεινη φωτογραφια. Δεν ξερω μπορει να ακουστει χαζο στους ειδικους των φωτογραφικων μηχανων αλλα εγω καπως ετσι το καταλαβαινω. :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑ!!!!!! Αυτοφωτιζόμενο κινητό!!!! :D :D :D :p

Μάριον είσαι απίστευτη! Πιο πιθανό μου φαίνεται να ανοίγει αρκετά το διάφραγμα και να μειώνει την ταχύτητα που παραμένει ανοιχτό κατά τη λήψη των φωτογραφιών. (κάπως έτσι δεν είμαι και ειδήμων αλλά ακούγεται πιο λογικό!) Πάντως βγάζει τις φοβερές νυχτερινές φωτο με σχεδόν εξάλειψη των κόκκων που εμφανίζουν άλα κινητά. Έχω εντυπωσιαστεί! Χαλάλι (λέμε τώρα...) το διπλάσιο χώρο που καταλαμβάνουν στην μνήμη.

 

 

BTW όσο αφορά το πρόβλημα με τους drivers δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο..... :worry: :cry: Θα προσπαθήσω.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xvass (16 Φεβ. 2004 , 10:14)

 

ΧΑΧΑΧΑ!!!!!! Αυτοφωτιζόμενο κινητό!!!! :D :D :D :p

Μάριον είσαι απίστευτη! Πιο πιθανό μου φαίνεται να ανοίγει αρκετά το διάφραγμα και να μειώνει την ταχύτητα που παραμένει ανοιχτό κατά τη λήψη των φωτογραφιών. (κάπως έτσι δεν είμαι και ειδήμων αλλά ακούγεται πιο λογικό!)

 

χμ...δεν ειναι περιεργο παντως να το κανει αυτο μια καμερα.. :confused: :happy: χρησιμοποιει το λιγοστο εως καθολου φως που υπαρχει στο περιβαλλον και το βελτιωνει ή το αυξανει δεν ξερω. εμενα αυτο μου φαινεται πιο ωραιο να το κανει παντως... :p :rotfl: δηλ. ακουγεται πιο ωραιο και πιο ρομαντικο απο αυτο που ειπες με το δοιαφραγμα κτλ. βασικα δεν καταλαβα τι ειναι αυτο που ειπες. δεν ξερω και πολλα απο καμερες. το κλειστρο εννοεις;;; αλλα καλυτερα μην ανοιχτουμε πανω στο ζητημα αυτο γιατι θα ξεφυγουμε απο το θεμα μας :happy:

εμενα μου αρεσουν πολυ και τα εφφε που εχει η καμερα. ειδικα το αναγλυφο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος _Astale_ ( 5 Φεβ. 2004 , 00:17)

 

kai kati akomi! ego tis eikones tis vazo 130X128 kai einai episis mia xara alla dokimaste na sosete se PNG! einai poli kalitera apo ta jpeg! kai kaliteri eykrineia kai pio zontana xromata, apla tha argei ligo sto images na tis fortonei k tha pianei ligo xoro para pano! alla i poiotita einai poli kaliteri! :cool:

 

dokimaste me ena jpg kai png stin idia eikona, peraste kai tis dio sto kinito kai tha me thimithite! :happy:

 

 

:lol: Εχεις δικιο _Astale_, ετσι ειναι. Το εκανα με μια αγαπημενη μου φωτογραφια την οποια την ειχα περασει με jpg format. Την μετετρεψα σε png με το photoshop και οντως εχει πιο ζωντανα χρωματα απο αυτην σε jpg format!!!! Το μεγεθος δεν ειναι τρομακτικο παντως. Μην σου πω οτι ειναι σαν το jpg ισως και λιγοτερο. Ισως επειδη ειναι ασπρομαυρη...δεν ξερω. Παντως τεραστια διαφορα στο χρωμα. Το jpg ηταν σαν ξεθωριασμενο. Λες και την ειχα στον ηλιο την φωτογραφια. Με png ξαναζωντανεψε [ουτε διαφημιση για απορρυπαντικο να εκανα! :D ]

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:D :D Tipote re c Marion... ekana arketa peiramata gia na do ti einai kalitero! (parepiptontos den nomizo kan na exei diafragma pou rithmizetai, exei fako pou to focus einai stathero, diafragma stathero kai to mono pou fantazomai oti mporei na ginetai einai na allazei i leitourgia tou sensor!)

 

Xvass pliroforiaka tha eprepe na megalosei o xoros pou paramenei to kleistro anoixto kai na mikrinei to diafragma gia na vgei mia photografia pio fotini mesa sto skotadi, alla gia na megaloseis toso ton xrono tou capture tha evgainan kounimenes alla oute ayto ginetai! kounise elafra otan vgazeis me night mode! eno me tin psifiaki mou tha evgaine kounimeni giati gia na parei tin idia pic thelei peripou 3 second kai pistepse me thes tripodo :D !

 

to 710 nomizo prepei na to exei kleidosei i Voda gia na katevazeis mono apo vodalive i mms :D nomizo etsi den eimai sigouros as apantisei kapoios me to 710

Link to comment
Share on other sites

stin perigrafi ton dinatotiton tou kinitou sto mydevices leei oti trabaei kai video! Mallon lathos prepei na einai giati apo oti eida to kanei mono to E710 etsi den einai?

Ena allo pou den ksero an exei lithei einai oti den ginete metafora fotograias apo to E700 se allo kinito!??

Kai apo oti eida den exei picture phone book, mipos exei lithei me kamia anavathmisi?!

Alithia apo anavathmiseis pos ta paei to service tis samsung?

Link to comment
Share on other sites

to kinito den travaei video!

den exei oute photoID!

oute stelnei se alla kinita photos meso IrDA!

den exei oute antistixisi ixou anthropou me dikes sou melodies mono me proegkatestimenes!

den mou exei xalasei mexri tora gia na do ti leei i samsung kai einai kai to proto mou kinito apo ayti tin etaireia!

 

Marion ti leei to italiko programa me to kalodio, me irda den iparxei kati antistoixo?

 

pliroforiaka ta video den einai video me 15fps! einai sketi moufa! parte videocamera!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος greg2002 (17 Φεβ. 2004 , 00:52)

 

me tis iperithres mporo na steilo tis foto sto pc toulaxiston?

 

 

εννοεις για το Ε700 ετσι; Και βεβαια μπορεις να της αποθηκευσεις στον υπολογιστη σου αρκει να εχεις εγκαταστησει το easy studio της samsung το οποιο αν δεν το εχεις κανει ηδη μπορεις να το κατεβασεις απο το επισημο site της samsung: http://www.samsung.com/support/productsupport/download/Model_Select2.aspx?type=Mobile%20Phone&subtype=GSM&model=SGH-E700&fileType=SW&LSSI=/module/SSI/left/LMenu_MobilePhone_GSM.sec&RSSI=/module/SSI/right/RMenu_MobilePhone.sec

 

ειναι τρια προγραμματα ολο το πακετο. Αλλα υπαρχει και αυτο το site: http://www.samsunghandphones.com/E700.htm στο οποιο αν κανεις scroll προς τα κατω θα δεις καπου να λεει με εντονα γραμματα complete download. Αυτο ειναι και τα 3 μαζι σε ενα. Ελπιζω μονο να εχεις καλη συνδεση στο διαδικτυο γιατι θα βαρεθεις να περιμενεις να κατεβαζει. ;)

 

*******************

ΑΣΧΕΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ:

αν μαθει κανεις για το καλωδιο για το Ε700 οτι κυκλοφορησει να με ενημερωσει!! ευχαριστω :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-E700 / 710 / 715

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...