Jump to content

pc δίνει ρεύμα αλλά δεν ανοίγει


mplevris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα η βοήθειά σας

Εχω ένα παλιό υπολογιστή και ο οποίος έμεινε κανα 2 μέρες χωρίς ρεύμα αφού ο γιος μου τον εβγαλε από την πρίζα κατά λάθος

Τον έβαλα λοιπόν στη πρίζα ξανά και παρατηρώ ότι με το που τον βάζω δίνει ρεύμα κατευθείαν χωρίς να του πατήσω το power button ,όμως δεν δινει σήμα στην οθόνη αλλά και δεν ακούγεται κάποιο μπιπ από μέσα.

Προσπαθώ να κλείσω με παρατεταμένο πάτημα του power button αλλά δεν κάνει κάτι.Κλείνει μόνο από το πίσω πλήκτρο "on-off" του τροφοδοτικού και όταν το ανοίγω ξανά (από το πίσω κουμπί )δίνει ρεύμα πάλι ,δουλευουν τα ανεμιστηράκια όλα το λαμπάκι της motherboard αλλά ούτε εκκίνηση υπολογιστή γίνεται ούτε ακούει και κάποια εντολή π.χ. πάτημα να ανοίξει το dvd player

Πρόβλημα τροφοδοτικού , motherboard ή κάτι άλλο;

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα συμβαίνει αυτό που λες σε παλιό υπολογιστή αν δεν είναι στο ρεύμα για καιρό, άστο κανα πεντάλεπτο-δεκάλεπτο να δουλεύει έτσι και μετά κάνε restart από το κουμπί (αν έχει) αλλιώς σβήστο και ξανάναψε το, σε μένα έτσι δουλεύει πάντως..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Πέθανε όντως αλλά από μητρική

 

το έχεις τσεκάρει;

το έχω πάθει και εγώ βέβαια και ήταν όντως η μητρική.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

το έχεις τσεκάρει;

το έχω πάθει και εγώ βέβαια και ήταν όντως η μητρική.

 

Αλλαξα τροφοδοτικό αποσυνδεσα και το on off από τη μητρική, έβγαλα τη μπαταρία και μηδενισα το bios χωρίς αποτέλεσμα. Ξεκούμπωσα τα πάντα από τη μητρική και τα έβαζα ένα ένα όμως τίποτα το πρόβλημα παραμένει. Άρα μάλλον τα έπαιξε η και πάμε για αναβάθμιση

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα έπαιξε,αλλά μου κάνει εντύπωση να το πάθει επειδή απλά την είχατε εκτός ρεύματος.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

βγαλε μια τις ραμ και ξαναβαλε τις, μια μια και δες.

 

Στο προηγούμενο μήνυμα γράφω ότι έβγαλα τα πάντα από τη μητρική και τα έβαζα ένα ένα

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο μήνυμα γράφω ότι έβγαλα τα πάντα από τη μητρική και τα έβαζα ένα ένα

 

Συγγνώμη δεν το καταλαβα, απλα μου εχει τυχει πολλες φορές να φταίνε οι ραμ, ειδικά οταν κανει αυτο που λες να αναβει μονο του και να δουλεύουν τα ανεμιστηρακια στο τερμα.

Φαντάζομαι δεν βλεπεις κανενα φουσκωμενο πυκνωτη πανω στη μητρικη.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δεν το καταλαβα, απλα μου εχει τυχει πολλες φορές να φταίνε οι ραμ, ειδικά οταν κανει αυτο που λες να αναβει μονο του και να δουλεύουν τα ανεμιστηρακια στο τερμα.

Φαντάζομαι δεν βλεπεις κανενα φουσκωμενο πυκνωτη πανω στη μητρικη.

 

Δε βλέπω τίποτα. Εκατσα τώρα και το ελυσα όλο και το μονο που βλέπω περίεργο είναι ότι κάτω από την ψυκτρα δεν υπάρχει θερμική αλοιφή και οταν έβαλα το δάχτυλο πάνω στη cpu εκαιγε πολύ. Θα βρω αύριο θερμική αλοιφή να του βάλω μπας και, αν και δεν το πιστεύω

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πόνταρα σε πρόβλημα στην κάρτα γραφικών αφού η μητρική δεν κάνει κάποιο σήμα...

 

Η cpu θέλει σίγουρα θερμοαγώγιμη αλλά δεν θα προλάβαινε να υπερθερμανθεί προτού ανοίξει ο υπολογιστής. Η σειρά θα ήταν άνοιγμα pc, άνοιγμα-προβολή οθόνης, υπερθέρμανση cpu, αυτόματο κλείσιμο υπολογιστή, αυτόματο κλείσιμο και οθόνης.

 

Ξεκούμπωσε αν θες την gpu, καθάρισέ την από σκόνη και ξανακούμπωσε την και δοκίμασε.

Edited by TheGuru
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πόνταρα σε πρόβλημα στην κάρτα γραφικών αφού η μητρική δεν κάνει κάποιο σήμα...

 

 

Αν δεν κάνει η μητρική σήμα,το είπε το ποίημα.

Αν ήταν κάρτα γραφικών θα έκανε Χ μπιπ και για κάθε χαλασμένο εξάρτημα πάλι Χ μπιπ.

Αφού δεν κάνει αλλά δίνει ρεύμα,ξέρεις τον ένοχο.

 

Βασικά ποστάρει το μηχάνημα;

κάνει ήχο ενεργοποίησης;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

 

Βασικά ποστάρει το μηχάνημα;

κάνει ήχο ενεργοποίησης;

 

Όχι δεν ανοίγει το συστημα .Μόλις του δώσεις ρεύμα κάνει σαν να δουλεύει αλλά μεχρι εκεί Δεν υπακούει σε κανένα πατημα κουμπιού και αναγκαστικά το βγάζεις από την πρίζα

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Μητρική 99%....Ακόμα και Χωρίς Κάρτα γραφικών έπρεπε να βάλει μήνυμα λάθους
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ανοίγει το συστημα .Μόλις του δώσεις ρεύμα κάνει σαν να δουλεύει αλλά μεχρι εκεί Δεν υπακούει σε κανένα πατημα κουμπιού και αναγκαστικά το βγάζεις από την πρίζα

 

ήχο κάνει;αυτό ρωτά βασικά.

Αν δεν κάνει το "μπιπ" που λογικά έκανε κάθε φορά που άναβε,είναι η μητρική.

Μιας και το ίδιο έπαθα πριν ένα μήνα σχεδόν 100 μητρική.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως δεν έχει προτείνει κανείς βλάβη στο ίδιο το τροφοδοτικό..

Δοκίμασε με ένα άλλο εάν μπορείς...Ενδέχεται να μην έχει αρκετά Amps στις εξόδους του (βλάβη στους τελική βαθμίδα ενισχυτών)...

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως δεν έχει προτείνει κανείς βλάβη στο ίδιο το τροφοδοτικό..

Δοκίμασε με ένα άλλο εάν μπορείς...Ενδέχεται να μην έχει αρκετά Amps στις εξόδους του (βλάβη στους τελική βαθμίδα ενισχυτών)...

 

Δεν το προτείνει κανείς γιατί απλά εχω γράψει οτι δοκίμασα και με αλλο τροφοδοτικό και είχα το ίδιο αποτέλεσμα

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως δεν έχει προτείνει κανείς βλάβη στο ίδιο το τροφοδοτικό..

Δοκίμασε με ένα άλλο εάν μπορείς...Ενδέχεται να μην έχει αρκετά Amps στις εξόδους του (βλάβη στους τελική βαθμίδα ενισχυτών)...

 

Δεν ρωτάμε γιατί διαβάσαμε και τα υπόλοιπα μηνύματα εκτός του αρχικού.;)

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατα αρχάς ένας καλός τεχνικός ξεκινά το ψαξιμο από την αρχή της βλάβης.

Πιασε τον γιο σου και ρωτα τόν γιατί έβγαλε το pc από την μπριζα,μπορεί να πιασεις κανένα "λαγο" ετσι και να γλυτωσεις ωρες ασχολιας.

Ζητω συγνώμη εκ των προτέρων απο τον συνforumμιτη για το σχόλιο μου αλλά μεταξύ σοβαρου και αστειου μου θυμίζει μια "ματσακονιά" που ειχε κάνει ο δικός μου ο γιός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...