Jump to content

Lenovo K4 Note


_Dante_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω την έβαλα μια χαρα εκτός απο ένα πρόβλημα. Εχω 2 νούμερα το ένα cosmote και δουλεύει μια χαρά. Το άλλο vodafone που άμα το έχω το 4G (οπως το είχα πρίν την αναβάθμιση) δεν δέχομαι κλήσεις με τίποτα. Αμα το γυρίσω καρφωτό 3G δουλεύει μια χαρά. Δοκίμασα να το βάλω στην άλλη θέση μόνο του ή και με το cosmote το πρόβλημα δεν λύθηκε. Με βλέπω να γυρίζω πίσω στην 5.1 :mad:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις την έβαλα και εγώ.. Το τηλέφωνο πιο γρήγορο.. Λιγο με τη ram ένα θέμα αλλά θέλει παρατήρηση. Επίσης αναμένω για να βγάλω συμπέρασμα για την αυτονομία.

 

Παρεμπιπτόντως δίπλα από την ένδειξη wifi προστέθηκε άλλη μια η οποία δεν έχω τη παραμικρή ιδέα τι είναι. Είναι στρογγυλό εικονίδιο με μια μεσαία παύλα στη μέση.. Αν γνωρίζει κάποιος ας ρίξει φως στο μυστήριο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το στρογγυλό εικονίδιο είναι η πλήρης σίγαση η οποία δεν τερματίζεται.. Bug..

 

Πώς είπαμε ότι γυρνάμε στη προηγούμενη έκδοση??

 

Επίσης με 3 εφαρμογές στο παρασκήνιο παίζει γύρω στα 500-600 ελεύθερα.. Αυτό δεν είναι βελτίωση..

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω την έβαλα μια χαρα εκτός απο ένα πρόβλημα. Εχω 2 νούμερα το ένα cosmote και δουλεύει μια χαρά. Το άλλο vodafone που άμα το έχω το 4G (οπως το είχα πρίν την αναβάθμιση) δεν δέχομαι κλήσεις με τίποτα. Αμα το γυρίσω καρφωτό 3G δουλεύει μια χαρά. Δοκίμασα να το βάλω στην άλλη θέση μόνο του ή και με το cosmote το πρόβλημα δεν λύθηκε. Με βλέπω να γυρίζω πίσω στην 5.1 :mad:

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.. Που για εμένα είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα.. Πως γυρίζω στην 5.1?

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Overall καμία ουσιαστική βελτίωση τουλάχιστον για εμένα....και πολλά bugs.. Το τηλέφωνο πιο αργό.. :(.. Συνήθως με τις μεγάλες αναβαθμίσεις δεν βιάζομαι.. Δεν ξέρω πως την πάτησα αυτή τη φορά..

Edited by Getapen
Link to comment
Share on other sites

Και μέχρι να το καταλάβω έφαγα 1 ώρα στο τηλ με την vodafone...αστα..5.1 και έχει ο θεός

 

Λοιπόν βρήκα την λύση γιατί κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα. Πάτε στην επαναφορα στις ρυθμίσεις και κάνετε επαναφορα ρυθμίσεων δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Προβληματα ειχα και εγω αλλα με ολικη επαναφορα του τηλεφωνου πλεον μου δουλευει μια χαρα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα την λύση γιατί κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα. Πάτε στην επαναφορα στις ρυθμίσεις και κάνετε επαναφορα ρυθμίσεων δικτύου.

Το έκανα... Καμιά αλλαγή :(

 

Πάμε για ολική επαναφορά

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την έβαλα και εγώ.. Το τηλέφωνο πιο γρήγορο.. Λιγο με τη ram ένα θέμα αλλά θέλει παρατήρηση. Επίσης αναμένω για να βγάλω συμπέρασμα για την αυτονομία.

 

Παρεμπιπτόντως δίπλα από την ένδειξη wifi προστέθηκε άλλη μια η οποία δεν έχω τη παραμικρή ιδέα τι είναι. Είναι στρογγυλό εικονίδιο με μια μεσαία παύλα στη μέση.. Αν γνωρίζει κάποιος ας ρίξει φως στο μυστήριο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το στρογγυλό εικονίδιο είναι η πλήρης σίγαση η οποία δεν τερματίζεται.. Bug..

 

 

 

Εγω παταω εκει που λεει τερματισμος τωρα και φευγει ο κυκλος με την παυλα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ολικη επαναφορα αλλά τίποτα.οταν βάζω 4G δέν δέχομαι κλήσεις.. tragic όποιος έχει καμία ιδέα άς τη μοιραστεί... άν δέν βρω λύση τό βλέπω γιά πούλημα :(
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ολικη επαναφορα αλλά τίποτα.οταν βάζω 4G δέν δέχομαι κλήσεις.. tragic όποιος έχει καμία ιδέα άς τη μοιραστεί... άν δέν βρω λύση τό βλέπω γιά πούλημα :(

 

Μόλις έγραψες το πρόβλημα το δοκίμασα κι εγώ και όντως είχα το ίδιο θέμα με την vodafone. Όταν όμως έκανα αυτήν την επαναφορα δικτύου έφτιαξε. Δεν ξέρω τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγραψες το πρόβλημα το δοκίμασα κι εγώ και όντως είχα το ίδιο θέμα με την vodafone. Όταν όμως έκανα αυτήν την επαναφορα δικτύου έφτιαξε. Δεν ξέρω τι να πω;

Θα το δοκιμάσω ξανά.. Μετά την επαναφορα είναι πιο smooth.. Αν φτιάξει και το άλλο θα είμαστε κομπλέ..

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τίποτα.. Και μόλις ανακάλυψα ότι γενικά δεν λαμβάνω κλήσεις στη κάρτα της Vodafone είτε με ανοιχτά είτε με κλειστά δεδομένα .. Όσο πάει γίνεται και καλύτερο

 

Λαμβάνω κλήσεις μόνο όταν είναι 3G ή GSM

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά θα το εκτιμησω ιδιαίτερα αν κάποιος μπορεί να μου δώσει ένα μπούσουλα για να πάω στην 5.1.

Edited by Getapen
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και γω με vodafon δουλεύω 4g δεν αναβαθμιζω προς το παρόν, thnks for the feedback guys.

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μετά την αναβάθμιση δεν αποθηκεύει κωδικούς..

 

Έγραψα στο αγγλικό forum και μου απάντησαν από την ομάδα της lenovo..Μου εξέφρασαν τη λύπη τους για το γεγονός. Τα παλιοπαιδα με συγκίνησαν.. :D

 

Πήρα και την εδώ lenovo και όπως ήταν αναμενόμενο μου πρότειναν να πάω arvato.. Το θέμα είναι ότι η συσκευη μου είναι απαραίτητη.. Από τα λεγόμενα μάλλον έχει γίνει ένας χαμός μετά την αναβάθμιση..

Link to comment
Share on other sites

Το επίσημο topic για τα bugs της αναβάθμισης.

 

https://forums.lenovo.com/t5/K-and-Vibe-Z-Series-Smartphones/Ready-to-collect-issues-for-K4-note-M-upgrade/td-p/3340084

 

Αν γράψετε ποστ μην ξεχάσετε να γράψετε και τον αριθμό έκδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με Vodafone. Είναι πλήρως ενημερωμένη. Είχε αρκετές κλήσεις με το θέμα. Έχει ενημερώσει επισήμως την lenovo. Τελικά το θέμα δεν είναι του παροχου αλλά bug της αναβάθμισης.

 

Αναμένω update. Στο forum της Lenovo έχουν σημειωθεί αρκετές δεκάδες διαφορετικά bugs και ακατονταδες complains...

 

Θα περιμένω ένα ευλογο χρονικό διάστημα.. Αν δεν υπάρξει κάποια εξέλιξη θα απαιτησω αντικατάσταση από την αντιπροσωπεία.

Edited by Getapen
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με Vodafone. Είναι πλήρως ενημερωμένη. Είχε αρκετές κλήσεις με το θέμα. Έχει ενημερώσει επισήμως την lenovo. Τελικά το θέμα δεν είναι του παροχου αλλά bug της αναβάθμισης.

 

Αναμένω update. Στο forum της Lenovo έχουν σημειωθεί αρκετές δεκάδες διαφορετικά bugs και ακατονταδες complains...

 

Θα περιμένω ένα ευλογο χρονικό διάστημα.. Αν δεν υπάρξει κάποια εξέλιξη θα απαιτησω αντικατάσταση από την αντιπροσωπεία.

 

Στην περίπτωση που ζητήσεις αντικατάσταση ενημέρωσε μας τι εγινε

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που ζητήσεις αντικατάσταση ενημέρωσε μας τι εγινε

Ευελπιστώ να μην φτάσω σε αυτό το σημείο.. Θα περιμένω μια εβδομάδα. Αν σε αυτό το διάστημα δεν έχει βγει update θα απαιτησω νέα συσκευή..

 

Το να το πάω στην arvato δεν έχει νόημα από τη στιγμή που δεν έχει βγάλει η lenovo το update

 

Δεν μπορούν να αρνηθουν αντικαταστήσει από τη στιγμή που το προϊόν πλέον δεν ικανοποιεί τις προσδοκίες μου, οι οποίες με τη σειρά τους ευθυγραμμιζονται με τις προδιαγραφές του προϊόντος.. Και όλα αυτά με υπαιτιοτητα του κατασκευαστή.

 

Αν αρνηθουν υπάρχουν και άλλα μέσα..

Link to comment
Share on other sites

Ευελπιστώ να μην φτάσω σε αυτό το σημείο.. Θα περιμένω μια εβδομάδα. Αν σε αυτό το διάστημα δεν έχει βγει update θα απαιτησω νέα συσκευή..

 

Το να το πάω στην arvato δεν έχει νόημα από τη στιγμή που δεν έχει βγάλει η lenovo το update

 

Δεν μπορούν να αρνηθουν αντικαταστήσει από τη στιγμή που το προϊόν πλέον δεν ικανοποιεί τις προσδοκίες μου, οι οποίες με τη σειρά τους ευθυγραμμιζονται με τις προδιαγραφές του προϊόντος.. Και όλα αυτά με υπαιτιοτητα του κατασκευαστή.

 

Αν αρνηθουν υπάρχουν και άλλα μέσα..

 

Σωστά τα λες αλλά να δώσει update μέσα σε μια εβδομάδα για το θέμα με την vodafone λίγο χλωμό το βλέπω.Πιστευω όμως μέσα στον Ιούνιο να το πάρουμε γιατί είναι σοβαρό bug και θα πιεσει και η Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες αλλά να δώσει update μέσα σε μια εβδομάδα για το θέμα με την vodafone λίγο χλωμό το βλέπω.Πιστευω όμως μέσα στον Ιούνιο να το πάρουμε γιατί είναι σοβαρό bug και θα πιεσει και η Vodafone.

Ας είμαι μέσα στον Ιούνιο.. Αλλά να είναι..

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ την αναβάθμιση σε 6 και παρατηρώ σε σχέση με την 5.1 ότι τώρα ζεσταίνεται πιο πολύ, τρώει πολύ πιο γρήγορα την μπαταρία (σε ένα τέταρτο από 89% πήγε 43%) και όταν το απενεργοποιήσεις και το ενεργοποιήσεις ξανά μένει πολύ ώρα στο σήμα της lenovo, αργεί πιο πολύ να ξεκινήσει δηλαδή. Επίσης το ότι δεν μπορώ να μετακινήσω σε άλλη θέση εφαρμογές που είναι στο μενού δεν διορθώθηκε. Αν κρατήσω πατημένη μια εφαρμογή μεταφέρεται μόνο στην κεντρική οθόνη. Δεν πάει δίπλα π.χ. Σε όλα τα Α7010 γίνεται αυτό? Γνωρίζει κάποιος? Πως αλλάζω και την ρύθμιση της κάρτας μνήμης για να μην αποθηκεύονται εκεί οι εφαρμογές αλλά στο τηλέφωνο? Ρε παιδιά, το έβαλα για φόρτιση και φορτίζει σαν χελώνα τώρα. Καμία σχέση με πριν.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το δεύτερο Λευτέρη.

 

Κανε hard reset και οχι μεσα απο το μενου του κινητου αλλα θα το σβησεις θα κρατησεις πατημενα τα volume up & down και θα πατησεις το power μεχρι να νοιωσεις μια δονηση τοτε θα αφησεις το power χωρις να αφησεις τα πληκτρα volume ετσι θα σου βγαλει το μενου recovery εκει εχει clear data

Link to comment
Share on other sites

Κανε hard reset και οχι μεσα απο το μενου του κινητου αλλα θα το σβησεις θα κρατησεις πατημενα τα volume up & down και θα πατησεις το power μεχρι να νοιωσεις μια δονηση τοτε θα αφησεις το power χωρις να αφησεις τα πληκτρα volume ετσι θα σου βγαλει το μενου recovery εκει εχει clear data

Τα έχω κάνει όλα τα παραπάνω χωρίς καμία επιτυχία... Τζίφος

 

Το μοναδικό που δεν έχω κάνει και το σκέφτομαι σοβαρά είναι να κατεβάσω το zip το οποίος είχες προτείνει πριν την OTA αναβάθμιση και να το περάσω ξανά. Όταν ήμουν σε recovery mode το update. zip το εντόπισε..

Edited by Getapen
Link to comment
Share on other sites

Hard reset εχετε κανει η απλα απο 5.1 με οτι προγραμματα ειχατε μεσα απλα πηγατε στην 6 ?

Με το hard reset λες να λυθούν όλα τα προβλήματα που έχω? Θα χαθούν όλα τα αρχεία που έχω έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...