Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Huawei Nexus 6P


djkostas20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόνο με 4g γιατί είμαι εκτός το Σαββατοκύριακο και έχοντας ξεχάσει το wifi ανοιχτό με εξέπληξε η αυτονομία με pure nexus+franko kernel

Μήπως φταίει το router στο σπίτι μου για το battery drain στη χρήση;να πω ότι στην αναμονή λόγο ανοικτού wifi και κακού σήματος 4g ήταν μέτριο αλλά γενικά οι χρόνοι μου είναι εκπληκτικοι

 

Και εγώ φίλε έχω πάρει γραμμή ότι κάτι παίζει με τα router και συγκεκριμένα διάβασα ότι κρατάνε τις συσκευές wake επειδή στέλνουν πακέτα αφύπνισης στις συσκευές δικτύου κάθε λίγο. Οπότε το doze δεν ενεργοποιείται γιατί το τηλ νομίζει ότι το wifi χρησιμοποιείται.

Εφόσον έχεις franco μπορείς να θέσεις τις τρεις ρυθμίσεις wlan_****_wakelock σε disabled στα Kernel Settings και να δεις αν έχει διαφορά. Αυτά τα ρυθμίζεις με την εφαρμογή FK Updater του franco, αν και δεν ξέρω αν κάποια από τις γενικές εφαρμογές για kernel settings που κυκλοφορούν μπορούν να κάνουν το ίδιο.

(δεν θυμάμαι αν κάτι παρόμοιο έχει και ο elementalX, ας μας το βεβαιώσει κάποιος)

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κανονικά το έχει και η εφαρμογή του flar2 για τον ElementalX. Είναι στην καρτέλα με τα Misc.

Bluedroid wakelock

wlan_rx wakelock

wlan_ctrl wakelck

wlan wakelock

 

Τα βάζεις Disabled αν θες να τα σταματήσεις!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φίλε έχω πάρει γραμμή ότι κάτι παίζει με τα router και συγκεκριμένα διάβασα ότι κρατάνε τις συσκευές wake επειδή στέλνουν πακέτα αφύπνισης στις συσκευές δικτύου κάθε λίγο. Οπότε το doze δεν ενεργοποιείται γιατί το τηλ νομίζει ότι το wifi χρησιμοποιείται.

Εφόσον έχεις franco μπορείς να θέσεις τις τρεις ρυθμίσεις wlan_****_wakelock σε disabled στα Kernel Settings και να δεις αν έχει διαφορά. Αυτά τα ρυθμίζεις με την εφαρμογή FK Updater του franco, αν και δεν ξέρω αν κάποια από τις γενικές εφαρμογές για kernel settings που κυκλοφορούν μπορούν να κάνουν το ίδιο.

(δεν θυμάμαι αν κάτι παρόμοιο έχει και ο elementalX, ας μας το βεβαιώσει κάποιος)

Μάλλον θέλει την πληρωμένη έκδοση του FK UPDATER;

Edit όντως θέλει την paid έκδοση και τα έχει ο franko desable από default

 

Έχει βάλει κανείς το προφίλ του heidmall v5 σε franko ή elemental να μου πει αν αξίζει ο κόπος;

 

Επίσης κάτι πολύ παράξενο μου τυχαίνει μερικές φορές να αργεί να πέσει η μπαταρία αλλά μετά να πέφτει 2%

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θέλει την πληρωμένη έκδοση του FK UPDATER;

Edit όντως θέλει την paid έκδοση και τα έχει ο franko desable από default

 

Έχει βάλει κανείς το προφίλ του heidmall v5 σε franko ή elemental να μου πει αν αξίζει ο κόπος;

 

Επίσης κάτι πολύ παράξενο μου τυχαίνει μερικές φορές να αργεί να πέσει η μπαταρία αλλά μετά να πέφτει 2%

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γραφικό bug. Στο BBS σου δείχνει κανονικά το ποσοστό. FK την έχω paid από Galaxy Nexus εποχή!

Αλλά γενικά στηρίζω τέτοιους dev. Και μόνο για την δουλειά που κάνουν

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θέλει την πληρωμένη έκδοση του FK UPDATER;

Edit όντως θέλει την paid έκδοση και τα έχει ο franko desable από default

 

Έχει βάλει κανείς το προφίλ του heidmall v5 σε franko ή elemental να μου πει αν αξίζει ο κόπος;

 

Επίσης κάτι πολύ παράξενο μου τυχαίνει μερικές φορές να αργεί να πέσει η μπαταρία αλλά μετά να πέφτει 2%

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχω βάλει εγώ το προφίλ του heidmall στον στοκ κερνελ της resurrection remix (ο οποίος στηρίζεται στον Franco), και μου φαίνεται το κινητό πάει αισθητα πιο αργά από τον στοκ κερνελ..

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάθε profile κάτι δίνει και κάτι παίρνει. Αυτό είναι υποκειμενικό στην χρήση που κάνει ο καθένας μας. Οπότε βάζετε και δοκιμάζετε. Μπορεί να έχει διαφορετική συμπεριφορά στην χρήση του ενός από του άλλου για αυτό και βλέπεις ερωτήσεις του τύπου "και πως εσύ έτσι και εμένα όχι" κλπ. Μία μέρα υπόψιν δεν θα βγάλετε συμπέρασμα. Αφήστε 3-4 φορτίσεις!

 

Από εκεί και πέρα. Τα περισσότερα battery friendly profiles στηρίζονται αν δεν κάνω λάθος σε μία αρχή. Touchboost OFF! Το οποίο είναι και το πρώτο που κάνει το τηλέφωνο ένα τικ λιγότερο smooth.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω να δηλώσω τα εξής:

Καταρχήν πέρασα χτες το patch του Ιουνίου, και δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη αλλαγή/διαφορά, οπότε πρέπει να ήτανε καθαρά διόρθωση κενών ασφαλείας. Το battery drain των google services της τάξης των 1,κάτι% ανά ώρα παραμένει. Εμένα από τον Απρίλη έχει να λειτουργήσει το doze.

 

Κατά 2ον, είναι η 2 φορά που χρησιμοποιώ το νέο σύστημα με τις OTA από το site της google για να περάσω χειροκίνητα την αναβάθμιση, και δουλέυει μια χαρά. Τα πλεονεκτήματα / μειονεκτήματα της μεθόδου αυτής είναι τα εξής:

+ Ότι αλλαγή και να έχω κάνει στο σύστημα, μπορώ να περάσω κανονικά το OTA patch, όπως θα περνούσες ένα full image χωρίς wipe.

+ Το κατεβάζεις και το περνάς με την custom recovery σου, κανονικά και με τον νόμο, χωρίς παρατράγουδα.

+ Μετά την διαδικασία δεν επικαλύπτεται η custom recovery με την stock.

+ Δεν χάνεις τπτ από τα δεδομένα σου. Εφαρμογές, ρυθμίσεις κτλ.

 

- Ότι αλλαγές έχεις κάνει μέσα στο /system προφανώς χάνονται. Π.χ. root, custom kernel, και ότι app έχεις βάλει στο /system.

- To ΟΤΑ.zip είναι 900ΜΒ, χοντρό download για τα ελληνικά δεδομένα...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Ρουτάρεις, βάζεις naptime και τσεκάρεις Agressive doze και disable sensores. Εγώ στο 8ωρο έχω 2-3% πτώση σε wifi. Για τόσο social apps που έχω και τα alarms που έχουν για τα push messages είναι πέρα για πέρα ικανοποιητικό. Για το Patch του Ιουνίου κάτι ακούστηκε νομίζω για νέο kernel.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρουτάρεις, βάζεις naptime και τσεκάρεις Agressive doze και disable sensores. Εγώ στο 8ωρο έχω 2-3% πτώση σε wifi. Για τόσο social apps που έχω και τα alarms που έχουν για τα push messages είναι πέρα για πέρα ικανοποιητικό. Για το Patch του Ιουνίου κάτι ακούστηκε νομίζω για νέο kernel.

 

Δλδ με agressive doze παίρνεις κανονικά ειδοποιήσεις;

Όταν λες disable sensors εννοείς με το naptime; ή χειροκίνητα;

Εγώ να φανταστείς δεν έχω facebook, messenger, viber, κτλ. To μόνο που έχω είναι το hangouts από social/chat apps.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Κανονικότατα έχω ειδοποιήσεις. Ποτέ δεν είχα θέμα! Facebook, fb messenger, Instagram(chatting), Viber, hangouts, gmail.

Όλα έρχονται κανονικά.

Disable sensors μέσα από την εφαρμογή

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κανονικότατα έχω ειδοποιήσεις. Ποτέ δεν είχα θέμα! Facebook, fb messenger, Instagram(chatting), Viber, hangouts, gmail.

Όλα έρχονται κανονικά.

Disable sensors μέσα από την εφαρμογή

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Και εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με ειδοποιήσεις

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό είμαστε εδώ μέσα Βαγγέλη. Να βοηθάμε με ότι ξέρουμε(αρκεί να μην επαναλαμβονάμστε συνέχεια) και να δεχόμαστε βοήθεια σε θέματα που έχουμε. Κανείς δεν ξέρει τα πάντα εδώ μέσα.

 

Μπράβο ρε Κώστα θεε.. Είχα και εγώ αρκετά θεμα με battery drain από τα Google services.. Ίσως τώρα πάρει λίγο τα πάνω του..

Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Κώστα θεε.. Είχα και εγώ αρκετά θεμα με battery drain από τα Google services.. Ίσως τώρα πάρει λίγο τα πάνω του..

 

Με το Disable Services σίγουρα θα δεις βελτίωση καθώς πολλά άχρηστα πράγματα μπορεί να τρέχουν.

Με το Amplify το ίδιο καθώς μερικά services αν τα κλείσεις έχουν αντίθετο αποτέλεσμα εντελώς δημιουργώντας πανικό wakelocks. Με το amplify τα περιορίζεις να τα αφήνει για εκτέλεση μία φορά στο τόσο.

Με το Naptime ειδικά τώρα με την νέα λειτουργία με το που κλείσεις την οθόνη το Doze ενεργοποιείται. Και μάλιστα πλέον δεν βγαίνει επειδή κουνάς το τηλέφωνο, ή περπατάς ή γενικότερα ανιχνεύει κίνηση.

Τα Notifications έρχονται κανονικά αν υπάρχουν και ταυτόχρονα έχεις πολύ καλή αναμονή! Π.χ. τώρα είμαι στις 15 ώρες σε μπαταρία, στο 80%, με 1 ώρα SOT(40λ σε 3G και 20λ σε wifi) και 10λ κλήσεις και αυτό σε χρήση fb messenger κατά κύριο λόγο, που όποιος το χρησιμοποιεί ξέρει πόσο τρώει την μπαταρία!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο franko δεν έχει touchboost ;το ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω;

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες βγήκε καινούργια έκδοση της pure nexus γιατί έχω σοβαρό battery drain εδώ και μέρες; Το κινητό είναι awake όλη μερα..

Γενικά κοίταξα στο XDA thread της pure nexus και αν και είδα πως κάποιοι έχουν την έκδοση του Ιουνίου,εγω δεν την βρήκα πουθενα!

Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Το drain είναι σχετικό που λες. Που ξέρεις ότι οφείλεται στην ROM? Πολύ δύσκολο το θεωρώ αυτό!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις πως η μόνη λύση είναι factory reset;

 

Ούτε αυτό.... Πρώτα πρέπει να βρεις την αιτία. Αν δεν βάλεις BBS να δεις τι είναι αυτό τότε η συζήτηση που κάνουμε δεν έχει βάση

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτό.... Πρώτα πρέπει να βρεις την αιτία. Αν δεν βάλεις BBS να δεις τι είναι αυτό τότε η συζήτηση που κάνουμε δεν έχει βάση

 

Την εχω περασει και απο αυτα που βλεπω το μεγαλο θεμα ειναι το google backup (που το εχω κλεισει αλλα συνεχιζει να τρωει)

φωτο με screenshots θα ανεβασω το πρωι μηπως και μπορει να βοηθησει καποιος! Κωστα και παλι σ ευχαριστω!

Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις το partial wakelock *backup* ???? Έχω πει ποια είναι η λύση σε αυτό.

 

Settings -> Backup & reset -> Backup my data -> Off

 

και freeze το Google Backup Transport me ΤΒ.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχεις το partial wakelock *backup* ???? Έχω πει ποια είναι η λύση σε αυτό.

 

Settings -> Backup & reset -> Backup my data -> Off

 

και freeze το Google Backup Transport me ΤΒ.

 

Ναι έχω αυτό το wakelock.. Θα το δοκιμάσω.. Το ΤΒ τι είναι φίλε Κώστα;

Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Titanium backup... Αυτό είναι θέμα G Services και όχι θέμα rom. Εγώ με την Krexus δεν το έχω αλλά αυτό πιθανότατα να οφείλεται ότι με PN είχα βάλει τα δικά της gapps(βασίζονται στα BANKS) ενώ με krexus έβαλα τα open gapps που πρότεινε ο dev και ίσως για αυτό δεν το έχω το wakelock.

 

Καθώς εαν δεις και στο xda σε θέμα που έχει δημιουργηθεί, το πρόβλημα αυτό το αναφέρουν πολλά άτομα. Από στοκ απλά ρουτ, μέχρι custom roms διάφορες. Άρα μόνο rom δεν οφείλεται αυτό και τα διάφορα security patches δεν νομίζω να το λύνουν.

 

Ακόμα και στοκ τελείως συσκευές που διαμαρτύρονται για drain, πιθανότατα αυτός είναι ο λόγος.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Titanium backup... Αυτό είναι θέμα G Services και όχι θέμα rom. Εγώ με την Krexus δεν το έχω αλλά αυτό πιθανότατα να οφείλεται ότι με PN είχα βάλει τα δικά της gapps(βασίζονται στα BANKS) ενώ με krexus έβαλα τα open gapps που πρότεινε ο dev και ίσως για αυτό δεν το έχω το wakelock.

 

Καθώς εαν δεις και στο xda σε θέμα που έχει δημιουργηθεί, το πρόβλημα αυτό το αναφέρουν πολλά άτομα. Από στοκ απλά ρουτ, μέχρι custom roms διάφορες. Άρα μόνο rom δεν οφείλεται αυτό και τα διάφορα security patches δεν νομίζω να το λύνουν.

 

Ακόμα και στοκ τελείως συσκευές που διαμαρτύρονται για drain, πιθανότατα αυτός είναι ο λόγος.

 

Μάλιστα κάτι τέτοιο έχει αναφερθεί και εδω.. Οπότε θα δω την λύση σου Κώστα και ελπίζω να στρώσω λιγάκι η κατασταση..

Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα κάτι τέτοιο έχει αναφερθεί και εδω.. Οπότε θα δω την λύση σου Κώστα και ελπίζω να στρώσω λιγάκι η κατασταση..

 

Διαφορετικά με reboot σταματάει. Απλώς θέλει κάθε φορά που το βγάζεις από την φόρτιση να κάνεις reboot!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Απο προχτες έχω πρόβλημα με την dirty unicorns και τις επαφές μου. Δεν συγχρονίζονται. Την εγκατέστησα με τα pico open gapps καθώς το link στο site τους για gapps ήταν κενό. Δεν μπόρεσε να συγχρονίζει και έκανα φορμάτ και έβαλα cm13 με stock open gapps. Όλα καλά. Σήμερα όμως μου τη βαρεσε και έβαλα πάλι την du με τα stock open gapps αυτή τη φορά. Εδώ και μία ώρα δεν κάνει τίποτα. Καμιά επαφή. Τι γίνεται; Να βάλω τελικά την pure nexus;

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...