Jump to content

Xiaomi Mi Band 1S


viclec
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τη Xiaomi τη γνωρίζουμε, και αρκετοί από εμάς την αγαπάμε (θα εντάξω και τον εαυτό μου σε αυτούς). Πριν από περίπου 1 χρόνο μπήκε στον κόσμο των wearables με το αρκετά πετυχημένο Xiaomi Mi Band. Πρόσφατα ανακοίνωσε και το Xiaomi Mi Band 1S (ή Mi Band Pulse) το οποίο μοιάζει αρκετά στον προκάτοχό του, μόνο που διαθέτει επιπλέον αισθητήρα καρδιακών παλμών και ένα μηχανισμό κλειδώματος του κινητού μέχρι να πετύχεις τον επιθυμητό αριθμό βημάτων. Έπειτα ξεκλειδώνει και δέχεσαι τις ειδοποιήσεις σου κανονικά (έτσι τουλάχιστον ισχυρίζεται η Xiaomi).

 

http://techblog.gr/wp-content/uploads/2015/11/Mi-Band-1S-01-570.jpg

 

Η Xiaomi υποστηρίζει επίσης ότι θα κοστίζει 19$ στην Κίνα, αλλά με μία γρήγορη ματιά σε ορισμένα καταστήματα της Ασιατικής χώρας είδα ότι η τιμή του σε αυτά φτάνει τα 33$. Ελπίζω ότι στην Ελλάδα να το δούμε με παρόμοια τιμή με το προηγούμενο (γύρω στα 30€) γιατί όχι και λιγότερο. Αν συμβεί κάτι τέτοιο με βλέπω να το αποκτώ σύντομα. Πιστεύετε αξίζει για τα χρήματά του ή θα πηγαίνατε σε ένα Razer Nabu (ή και κάτι άλλο);

Link to comment
Share on other sites

Τη Xiaomi τη γνωρίζουμε, και αρκετοί από εμάς την αγαπάμε (θα εντάξω και τον εαυτό μου σε αυτούς). Πριν από περίπου 1 χρόνο μπήκε στον κόσμο των wearables με το αρκετά πετυχημένο Xiaomi Mi Band. Πρόσφατα ανακοίνωσε και το Xiaomi Mi Band 1S (ή Mi Band Pulse) το οποίο μοιάζει αρκετά στον προκάτοχό του, μόνο που διαθέτει επιπλέον αισθητήρα καρδιακών παλμών και ένα μηχανισμό κλειδώματος του κινητού μέχρι να πετύχεις τον επιθυμητό αριθμό βημάτων. Έπειτα ξεκλειδώνει και δέχεσαι τις ειδοποιήσεις σου κανονικά (έτσι τουλάχιστον ισχυρίζεται η Xiaomi).

 

http://techblog.gr/wp-content/uploads/2015/11/Mi-Band-1S-01-570.jpg

 

Η Xiaomi υποστηρίζει επίσης ότι θα κοστίζει 19$ στην Κίνα, αλλά με μία γρήγορη ματιά σε ορισμένα καταστήματα της Ασιατικής χώρας είδα ότι η τιμή του σε αυτά φτάνει τα 33$. Ελπίζω ότι στην Ελλάδα να το δούμε με παρόμοια τιμή με το προηγούμενο (γύρω στα 30€) γιατί όχι και λιγότερο. Αν συμβεί κάτι τέτοιο με βλέπω να το αποκτώ σύντομα. Πιστεύετε αξίζει για τα χρήματά του ή θα πηγαίνατε σε ένα Razer Nabu (ή και κάτι άλλο);

 

οι τιμές που δίνει η xiaomi είναι για κίνα , αν δεν είσαι εκεί προφανώς και δεν μπορείς να το βρεις μέσω ίντερνετ σε αυτήν , ελλάδα όταν έρθει θα έρθει πιο ακριβά από το προηγούμενο

 

έχω το 1 , ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι για το αν θα το πάρω είναι γιατί πλέον τα led είναι μόνο άσπρα οπότε έχει χάσει λίγο για μένα (π.χ. είχα άσπρο οταν ερχόταν μήνυμα στο viber , μπλε στο messenger κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την αλλαγή των led σε μονοχρωματικά δυσαρέστησε πολύ κόσμο. Ήταν όντως πολύ βολικό να έχεις διαφορετικό χρώμα για κάθε τύπο ειδοποίησης.

Εγώ ακόμα περιμένω να δω την ακρίβεια του HR και το πως ακριβώς λειτουργεί για να δω αν θα πάρω το 1s. Όχι ότι περιμένω και ακρίβεια των band στήθους αλλά μην δείχνει και tachycardia όταν κοιμάμαι:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την αλλαγή των led σε μονοχρωματικά δυσαρέστησε πολύ κόσμο. Ήταν όντως πολύ βολικό να έχεις διαφορετικό χρώμα για κάθε τύπο ειδοποίησης.

Εγώ ακόμα περιμένω να δω την ακρίβεια του HR και το πως ακριβώς λειτουργεί για να δω αν θα πάρω το 1s. Όχι ότι περιμένω και ακρίβεια των band στήθους αλλά μην δείχνει και tachycardia όταν κοιμάμαι:lol:

 

επίσης αυτό είναι ένα θέμα , από ότι κατάλαβα (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) δεν είναι συνεχόμενη η καταγραφή (δεν υπάρχει καν καταγραφή) όταν πατήσεις στο app ή όταν κάνεις την κλασική κίνηση με το χέρι μετράει

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως ισχύει αυτό, η εξάρτηση από το app και συνεπώς και από το smartphone, είναι μεγάλο μειονέκτημα για μένα. Δεν ξερω, νομίζω δεν έχει ξεκαθαρίσει αυτό ακόμα. Ελπίζω να μη είναι έτσι.

Αν ειναι να πρέπει να σταματησω, να βγάλω το κινητό, να τρεξω το app για να κανω μετρηση, τότε μετράω απευθείας απο την κερκιδική με τα δάχτυλά μου:!:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά από τη στιγμή που η Xiaomi λέει 19$ και εγώ το βλέπω 29$ στην ίδια χώρα εε κάτι δεν μου αρέσει σε αυτό. Ελπίζω μόλις αρχίσει και πουλάει να ρίξουν τη τιμή του, μπας και έρθει και σε εμάς στην ίδια τιμή με το προηγούμενο, αλλιώς μας βλέπω όλους να αγοράζουμε από Κίνα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν οντως ισχύει αυτό, η εξάρτηση από το app και συνεπώς και από το smartphone, είναι μεγάλο μειονέκτημα για μένα. Δεν ξερω, νομίζω δεν έχει ξεκαθαρίσει αυτό ακόμα. Ελπίζω να μη είναι έτσι.

Αν ειναι να πρέπει να σταματησω, να βγάλω το κινητό, να τρεξω το app για να κανω μετρηση, τότε μετράω απευθείας απο την κερκιδική με τα δάχτυλά μου:!:

 

Φαντάζομαι ότι έτσι θα γίνεται γιατί το Xiaomi Mi Band 1S δεν έχει οθόνη παρά μόνο τα λεντάκια. Απλά φαντάζομαι θα είναι πιο ακριβές απ'ό,τι να μετράς τους καρδιακούς σου παλμούς από τη κάμερα της συσκευής σου..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά από τη στιγμή που η Xiaomi λέει 19$ και εγώ το βλέπω 29$ στην ίδια χώρα εε κάτι δεν μου αρέσει σε αυτό. Ελπίζω μόλις αρχίσει και πουλάει να ρίξουν τη τιμή του, μπας και έρθει και σε εμάς στην ίδια τιμή με το προηγούμενο, αλλιώς μας βλέπω όλους να αγοράζουμε από Κίνα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Φαντάζομαι ότι έτσι θα γίνεται γιατί το Xiaomi Mi Band 1S δεν έχει οθόνη παρά μόνο τα λεντάκια. Απλά φαντάζομαι θα είναι πιο ακριβές απ'ό,τι να μετράς τους καρδιακούς σου παλμούς από τη κάμερα της συσκευής σου..

 

μα είναι απλό , η xiaomi πουλάει στα 19$ στην Κίνα (αν πας να το πάρεις τόσο θα το πάρεις "επίσημα" από την ίδια την xiaomi)

ο κάθε μεταπωλητής φυσικά και θα φουσκώσει την τιμή (ειδικά στην αρχή)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά από τη στιγμή που η Xiaomi λέει 19$ και εγώ το βλέπω 29$ στην ίδια χώρα εε κάτι δεν μου αρέσει σε αυτό. Ελπίζω μόλις αρχίσει και πουλάει να ρίξουν τη τιμή του, μπας και έρθει και σε εμάς στην ίδια τιμή με το προηγούμενο, αλλιώς μας βλέπω όλους να αγοράζουμε από Κίνα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Φαντάζομαι ότι έτσι θα γίνεται γιατί το Xiaomi Mi Band 1S δεν έχει οθόνη παρά μόνο τα λεντάκια. Απλά φαντάζομαι θα είναι πιο ακριβές απ'ό,τι να μετράς τους καρδιακούς σου παλμούς από τη κάμερα της συσκευής σου..

 

Δεν χρειάζεται να έχει οθόνη. Το όλο θέμα είναι να καταγράφει συνέχεια, ή να το ρυθμίσω ότι το τάδε 2ωρο πηγαίνω για προπόνηση και να καταγράφει τα αποτελέσματα τα οποία θα συγχρονίζει μόλις επιλέξω από το app. Ότι ακριβώς δηλαδή γίνεται με τα προηγούμενα μοντέλα:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το Gearbest εχει το miband 1s MONO $12.99 http://www.gearbest.com/smart-wristband/pp_259237.html?vip=92039

το πηρα και ειναι τελειο σε ολα

Link to comment
Share on other sites

Το Gearbest εχει το miband 1s MONO http://www.gearbest.com/smart-wristband/pp_259237.html?vip=92039

το πηρα και ειναι τελειο σε ολα

 

ή λάθος λινκ έβαλες ή λάθος πράγμα πήρες

αυτό δεν είναι το 1s

(ούτε καν 2 είναι γιατί δεν υπάρχει)

το 1.1 είναι ή αλλιώς η σουλουπωμένη εκδοχή του 1 που έχει μόνο άσπρα led

Link to comment
Share on other sites

To εχω μερικες μερες και εχω παρατηρησει οτι δεν μετραει καλα τον υπνο. Δηλαδη αν ξυπνησεις και ξανακοιμηθεις 2 - 3 φορες σταματαει να μετραει τον υπνο. Για μεσημεριανο υπνο ουτε κατα διανοια
Link to comment
Share on other sites

To εχω μερικες μερες και εχω παρατηρησει οτι δεν μετραει καλα τον υπνο. Δηλαδη αν ξυπνησεις και ξανακοιμηθεις 2 - 3 φορες σταματαει να μετραει τον υπνο. Για μεσημεριανο υπνο ουτε κατα διανοια

 

μεσημεριανό ύπνο δεν μετράει

τώρα για βραδινό ύπνο, υποθέτω το ξύπνημα θα είναι κάποιας διάρκειας (πολλών λεπτών) οπότε σταματάει να μετράει

Link to comment
Share on other sites

μεσημεριανό ύπνο δεν μετράει

τώρα για βραδινό ύπνο, υποθέτω το ξύπνημα θα είναι κάποιας διάρκειας (πολλών λεπτών) οπότε σταματάει να μετράει

 

Oποτε δεν μετραει σωστα τον υπνο , :O

Link to comment
Share on other sites

Oποτε δεν μετραει σωστα τον υπνο , :O

 

βασικά δεν νομίζω να μπορεί να μετρήσει αλλιώς τον ύπνο (υπόψιν λογικά η διαδικασία είναι ίδια με του παλιού οπότε δεν παίζει ρόλο η μέτρηση των παλμών) και αυτό γιατί αν το βγάλεις από το χέρι σου πάντα θα μετράει ύπνο :))

 

για μεσημεριανό ύπνο ή γενικά για να δηλώσεις "πέφτω να κοιμηθώ" υπάρχει επιλογή στο Miband tools (play store) αλλά δεν έχω δοκιμάσει την επιλογή

 

πάντως σήκωμα π.χ. για να πας τουαλέτα και να ξαναπέσεις για ύπνο δεν διακόπτει την μέτρηση , οπότε εσύ μιλάς για ξύπνημα πολλών λεπτών οπότε έχει βγει από την διαδικασία του ύπνου

Link to comment
Share on other sites

και αυτό γιατί αν το βγάλεις από το χέρι σου πάντα θα μετράει ύπνο

 

Σε ολα οσα λες εχεις δικιο .

 

Αλλα στο παραπανω για πιο λογο να μετραει υπνο αν το βγαλω . Στον υπνο δεν εχουμε 0 παλμους . Επρεπε να μπαινει σε λειτουργια υπνου αναλογα με τους σφυγμους

 

Το άλλο που λες το mi tools αν ειναι να λεω εγω ποτε θα κοιμηθω τοτε θα χανω τον υπνο μου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα οσα λες εχεις δικιο .

 

Αλλα στο παραπανω για πιο λογο να μετραει υπνο αν το βγαλω . Στον υπνο δεν εχουμε 0 παλμους . Επρεπε να μπαινει σε λειτουργια υπνου αναλογα με τους σφυγμους

 

Το άλλο που λες το mi tools αν ειναι να λεω εγω ποτε θα κοιμηθω τοτε θα χανω τον υπνο μου :lol:

 

για τον μεσημεριανό ύπνο είναι η επιλογή που λέω (για το app)

 

όπως είπα και πριν τον ύπνο δεν τον καταγράφει λόγω του heart rate sensor

πρώτα από όλα δεν τρέχει καν το Heart rate αν δε το επιλέξεις εσύ από το menu (για τον "επίσημο" τρόπο πάντα)

και στο απλό (που έχω εγώ) χωρίς το heart rate πάλι τον καταγράφει

 

δεν είμαι ειδικός αλλά με το heart rate άντε απλά να βελτιώσει την καταγραφή , δεν της αλλάζει τελείως τον τρόπο

Link to comment
Share on other sites

βασικά δεν νομίζω να μπορεί να μετρήσει αλλιώς τον ύπνο (υπόψιν λογικά η διαδικασία είναι ίδια με του παλιού οπότε δεν παίζει ρόλο η μέτρηση των παλμών) και αυτό γιατί αν το βγάλεις από το χέρι σου πάντα θα μετράει ύπνο

 

αυτο που λες φιλε μου δεν ισχυει. εγω το αφηνω στο κουτι του οταν δεν κανω γυμναστικη και απλα δεν καταγραφει τιποτα...

το εχω 2 βδομαδες το 1s και δεν το φοραω συνεχεια παρα μονο οταν παω να περπατησω ή τρεξω. επισης το φορεσα μερικα βραδια στην αρχη να δω τι θα γραψει απο υπνο. χωρις να του κανω κατι εγω εβγαζε τις ωρες υπνου σωστα με αποκλιση μερικων λεπτων το πολυ και φυσικα αυτο με το deep & light sleep δεν το πιανω πως δουλευει. η "μαμα" εφαρμογη mi fit που κατεβαζεις απο play store εχει στα settings επιλογη μετρησης καρδιακων παλμων ανα τακτα χρονικα διαστηματα για καλυτερη μετρηση του υπνου. προφανως και δεν θα δειχνει τα αποτελεσματα μιας και απο οτι καταλαβαινω θελει να βλεπει ποσο ηρεμος εισαι. το πρωτο βραδυ και το επομενο πρωι ειδα οτι καθε τοσο αναβοσηνε το πρασινο φλας για τους παλμους. την εβγαλα ομως την επιλογη γιατι ετσι θα τρωει πολυ μπαταρια χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες φιλε μου δεν ισχυει. εγω το αφηνω στο κουτι του οταν δεν κανω γυμναστικη και απλα δεν καταγραφει τιποτα...

το εχω 2 βδομαδες το 1s και δεν το φοραω συνεχεια παρα μονο οταν παω να περπατησω ή τρεξω. επισης το φορεσα μερικα βραδια στην αρχη να δω τι θα γραψει απο υπνο. χωρις να του κανω κατι εγω εβγαζε τις ωρες υπνου σωστα με αποκλιση μερικων λεπτων το πολυ και φυσικα αυτο με το deep & light sleep δεν το πιανω πως δουλευει. η "μαμα" εφαρμογη mi fit που κατεβαζεις απο play store εχει στα settings επιλογη μετρησης καρδιακων παλμων ανα τακτα χρονικα διαστηματα για καλυτερη μετρηση του υπνου. προφανως και δεν θα δειχνει τα αποτελεσματα μιας και απο οτι καταλαβαινω θελει να βλεπει ποσο ηρεμος εισαι. το πρωτο βραδυ και το επομενο πρωι ειδα οτι καθε τοσο αναβοσηνε το πρασινο φλας για τους παλμους. την εβγαλα ομως την επιλογη γιατι ετσι θα τρωει πολυ μπαταρια χωρις λογο.

 

βασικά δεν κάνω λάθος :) αν το αφήσω τώρα στις 9.30 το βράδυ από το χέρι μου , λογικά δε θα μετρήσει τίποτα , αν το αφήσω στις 11 το βράδυ κατά μεγάλη πιθανότητα θα μετρήσει , ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΟ HEART RATE (είπα θα παίζει ρόλο σε κάποια βελτιωμένη μέτρηση του ύπνου , δεν παίζει ρόλο στην κύρια μέτρηση του γιατί με αυτή την λογική δε θα δούλευε το δίκο μου που δεν έχει heart rate) , παίζει ρόλο και η ώρα στο μέτρημα για αυτό και δεν μετράει ύπνο το μεσημέρι

 

all of these devices use a technique known as actigraphy, which is the continuous recording of movement by means of a body-worn device that detect movement, in this case through an electronic accelerometer.

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

Exω την εφαρμογη την Κινεζικη ,οχι απο το play store και χθες εκανε αυτοματα αναβαθμιση σε 4.15.12.10 .

Παρατηρησα οτι ενω ξυπνησα για μεγαλο χρονικο διαστημα πανω απο ωρα , μετα ξανακοιμηθηκα και αρχισε να ξαναμετραει υπνο πραγμα που δεν εκανε πριν. ;)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια παραγκειλα και εγω το 1S και το περιμενω απο κινα,επλιζω να με βοηθησει οσον αφορα την μετρηση των παλμων στο ποδηλατο που κανω

επισης δεν ξερω αν το γνωρηζετε Ελληνας εχει βεπτιωσει την εφαρμογη και την εχει μεταφρασει στα ελληνικα εδω:

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5993-Mi-Fit-1-8-111-Mi-Fit-tweaked/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.honorbuy.com/576-mi-band-1s-pulse-with-a-heart-rate-sensor.html

 

ειναι δυνατον να θελουν 18 ευρω για αποστολη πο την ευρωπαικη αποθηκη?

καποια αλλη επιλογη για αγορα απο ευρωπη?

Link to comment
Share on other sites

Για το χαβαλέ (και τα λεφτά του) μια χαρά είναι! :p

Εγώ πλέον δεν το βγάζω ούτε στο ντούζ...

Και αν θέλετε κάτι πιο αξιόπιστο, υπάρχει και το garmin στα εξήντα γιούργια... ;)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια παραγκειλα και εγω το 1S και το περιμενω απο κινα,επλιζω να με βοηθησει οσον αφορα την μετρηση των παλμων στο ποδηλατο που κανω

επισης δεν ξερω αν το γνωρηζετε Ελληνας εχει βεπτιωσει την εφαρμογη και την εχει μεταφρασει στα ελληνικα εδω:

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5993-Mi-Fit-1-8-111-Mi-Fit-tweaked/

 

Απλά είναι η ελληνική μετάφρασή της αγγλικής version. Δεν έχει κάνει βελτιώσεις ο Έλληνας.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια!!!

Έχω παραγγείλει το το συγκεκριμένο gadgetακι αλλά έχω πρόβλημα με την official εφαρμογή mi fit γιατί η συσκευή μου είναι Windows Phone επίσης έχω και ένα Android tablet (Samsung Galaxy tab 3) αλλά όταν πάω να κατεβάσω την εφαρμογή από το play store λέει ότι "Η συσκευή σας δεν είναι συμβατή με αυτή την έκδοση" Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση παιδιά έχω κατεβάσει μια άλλη εφαρμογή που λέγεται mi band αλλά δεν νομίζω να είναι official θα μπορέσω από αυτή να κάνω την δουλειά μου;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...