Jump to content

PC ή MACintosh?


VIDEOMIX
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον David

 

Επειδή είμαι άσχετος με τα ΜΑC, θέλω να κάνω μια χαζή ερώτηση.

 

Πειρατικά προγράμματα για τα ΜΑC κυκλοφορούν? Αν όχι, το PC είναι μονόδρομος.

 

 

Απ΄ότι έχω ακούσει, υπάρχουν.

Επίσηs θέλω να ρωτήσω εάν ειναι πιο γρήγοροs ο επεξεργαστήs ενόs G5, απ΄τουs pentiums4.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον tassos_g

 

unforgiven, νομίζω ότι αυτό σου ξέφυγε:

 

http://www.sgi.com/servers/altix/configs.html

 

H SGI για να επιβιώσει χρειάστηκε να αναπτύξει συστήματα και σοφτ και σε windows και σε Linux, εκτός από το δικό της το IRIX. Και φυσικά, στρατηγικά, το linux την ενδιαφέρει πολύ περισσότερο.

 

Κάτι ανάλογο θα συμβεί και με τη SUN, μόνο που ποτέ η SUN δε θα βγάλει συστήματα με windows.

 

...μόνο που αυτά είναι servers και όχι workstations... :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον VIDEOMIX

 

Απ΄ότι έχω ακούσει, υπάρχουν.

Επίσηs θέλω να ρωτήσω εάν ειναι πιο γρήγοροs ο επεξεργαστήs ενόs G5, απ΄τουs pentiums4.

 

 

Πιο γρήγορος σε τι;

Όλα εξαρτώνται από τι είδους κώδικα τρέχεις. Ένα site με συγκριτικά τεστ ταχύτητητας είναι εδώ: http://www.barefeats.com/

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

...μόνο που αυτά είναι servers και όχι workstations... :)

 

if you want to nitpick...

http://www.imsol.co.uk/html/sgi_workstations.html

:rolleyes:

 

Ξέρω ότι παλιά έβγαζε Linux workstations με pentium, αλλά μετα το γύρισε στο "itanic" :p και αυτή τη στιγμή δεν ξέρω αν συνεχίζει να φτιάχνει itanium-based workstations (π.χ. το SGI 750 μπορείς να το βρεις μόνο στο legacy part του website της SGI).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον tassos_g

 

if you want to nitpick...

http://www.imsol.co.uk/html/sgi_workstations.html

:rolleyes:

 

Ξέρω ότι παλιά έβγαζε Linux workstations με pentium, αλλά μετα το γύρισε στο "itanic" :p και αυτή τη στιγμή δεν ξέρω αν συνεχίζει να φτιάχνει itanium-based workstations (π.χ. το SGI 750 μπορείς να το βρεις μόνο στο legacy part του website της SGI).

 

Δες τι λέει:

This combination of high-performance computing power and open-source software for markets such as computational fluid dynamics, MCAE, computational chemistry, scientific computing and visualization, and research and development has never been more accessible-a real win in the new economy

Δεν είναι για workstation για γραφικά... Δυστυχώς στο Linux τα πράγματα είναι πολύ "σκούρα" πάνω στο θέμα... Και το Unix είναι πολύ ακριβό χόμπυ... Ξεφύγαμε από το θέμα μας... :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το site που αναφέρθηκε (BareFeats) δεν τεστάρει καλά τα τελευταία μακ γιατί δεν χρησιμοποιεί προγράμματα optimized για G5 (Αν είναι δυνατόν να χρησιμοποιείς το unreal tournament 2003 για να συγκρίνεις 32-bit και 64-bit επεξεργαστές). Παρόλα αυτά στα πιο παλιά του τεστ είναι πιο σωστό.

 

Πειρατικά προγράμματα βρίσκεις παντού, αρκεί να ξέρεις από πού θα τα ζητήσεις. Αυτό εννοούσα σε ένα από τα πρώτα μου μηνύματα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

Δες τι λέει:

 

Δεν είναι για workstation για γραφικά... Δυστυχώς στο Linux τα πράγματα είναι πολύ "σκούρα" πάνω στο θέμα... Και το Unix είναι πολύ ακριβό χόμπυ... Ξεφύγαμε από το θέμα μας... :)

 

 

"Σκούρα" υποθέτω για μικρά shops σαν το δικό σου unforgiven, γιατί όπως ειπώθηκε παραπάνω όλες οι μεγάλες πρόσφατες παραγωγές που ήθελαν βαρία VFX έγιναν σε Linux.

 

Όσο για το εκτός θέματος, αυτό έγινε ήδη από το 3-4 ποστ, όταν εσύ άρχισες να μιλάς για VFX/CG compositing και rendering και εγώ για printers και scanners.

 

Ο άνθρωπος θέλει να κάνει μοντάζ σε ταινίες που τραβάει ο ίδιος. Φυσικά και μπορεί να γίνει αυτή η δουλειά σε windows. Απλά τυχαίνει τα πιο εύχρηστα - κάποιοι θα έλεγαν και τα καλύτερα - εργαλεία γι'αυτή τη δουλειά βρίσκονται σε άλλη πλατφόρμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον artech

 

Καλημέρα!

Το site που αναφέρθηκε (BareFeats) δεν τεστάρει καλά τα τελευταία μακ γιατί δεν χρησιμοποιεί προγράμματα optimized για G5 (Αν είναι δυνατόν να χρησιμοποιείς το unreal tournament 2003 για να συγκρίνεις 32-bit και 64-bit επεξεργαστές).

 

 

Μα δεν υπάρχουν 64μπιτες εφαρμογές για το G5. Για την ακρίβεια δεν υπάρχει καν 64μπιτο λειτουργικό για το G5. Αν κάποιος θέλει να αγοράσει τώρα, θέλει να ξέρει πώς τα πάει η πλατφόρμα σε software που μπορεί να αγοράσει τώρα (ή ήδη έχει).

 

Όπως βλέπεις, και με μέτρια optimizations το G5 δεν τα πάει άσχημα, αλλά δεν είναι και "ο πιο γρήγορος προσωπικός υπολογιστής" - γιατί δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, anyway.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον tassos_g

 

"Σκούρα" υποθέτω για μικρά shops σαν το δικό σου unforgiven, γιατί όπως ειπώθηκε παραπάνω όλες οι μεγάλες πρόσφατες παραγωγές που ήθελαν βαρία VFX έγιναν σε Linux.

 

 

Δεν είναι και τόσο φρόνιμο να χαρακτηρίζεις ένα μαγαζί "μεγάλο" ή "μικρό" αν δεν ξέρεις καν ποιό είναι... Έτσι δεν είναι; (Ξέρεις πολλά μικρά μαγαζιά με 3 SGI; )

Μπορείς να μου πεις μία παραγωγή και μερικά προγράμματα που τρέχουν σε Linux; Και δεν έλεγα ότι τα πράγματα είναι σκούρα για το δικό μου "shop" μιας και τα προγράμματά είναι τόσο φτηνά ώστε θα μπορούσαμε να έχουμε αρκετά Linux workstations... Άλλωστε η SGI δεν αναφέρει καν μέσα στο target της τα γραφικά για τους σταθμούς Linux της. Εκτός αν δεν έχουν ανακαλύψει ότι το Linux είναι ο παράδεισως των high end γραφικών....

Και επί του θέματος: Ποιά είναι τα πιο εύχρηστα προγράμματα που υπάρχουν για Mac που δεν υπάρχουν για PC; Και επιπλέον μπορείς να μου πεις ποιές κάρτες realtime video editing προτείνεις για Mac με κόστος 1500-2000?;

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

Δεν είναι και τόσο φρόνιμο να χαρακτηρίζεις ένα μαγαζί "μεγάλο" ή "μικρό" αν δεν ξέρεις καν ποιό είναι... Έτσι δεν είναι; (Ξέρεις πολλά μικρά μαγαζιά με 3 SGI; )

Μπορείς να μου πεις μία παραγωγή και μερικά προγράμματα που τρέχουν σε Linux; Και δεν έλεγα ότι τα πράγματα είναι σκούρα για το δικό μου "shop" μιας και τα προγράμματά είναι τόσο φτηνά ώστε θα μπορούσαμε να έχουμε αρκετά Linux workstations... Άλλωστε η SGI δεν αναφέρει καν μέσα στο target της τα γραφικά για τους σταθμούς Linux της. Εκτός αν δεν έχουν ανακαλύψει ότι το Linux είναι ο παράδεισως των high end γραφικών....

 

Είτε το θες είτε όχι το μαγαζί σου είναι μικρό σε σχέση με τα Hollywood Studios.

Επειδή επιμένεις χωρίς να ξέρεις δεν θα σου πω μια παραγωγή... Θα σου παραθέσω μερικές...

 

For Star Wars: Episode II, Linux made Yoda a light saber-wielding action figure. In Lord of the Rings 2, waves of Orcs attacking the colossal fortress at Helm's Deep are not thousands of human extras, but digital actors created using Linux. To consumers, Linux may rank third after Windows and Macintosh, but Linux dominates motion pictures more than anyone but studio insiders may realize. It has been used to produce more than 30 blockbuster films, including Lord of the Rings, Star Wars: Episode II, Harry Potter, Shrek, and Titanic.

 

Περισσότερες πληροφορίες

 

Τώρα αν νομίζεις ότι ο George Lucas και το Studio του δεν ξέρουν τι τους γίνεται, η στο Lord Of The Rings είχαν low end γραφικά...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί εγώ να μην δουλεύω στο Hollywood, αλλά δουλεύω κάπου που εσύ ούτε έχεις φανταστεί, οπότε, είμαι λίγο πιο ενημερωμένος από τους περισσότερους στο θέμα...

 

Επειδή υπάρχει ένας μύθος σχετικά με τι προγράμματα χρησιμοποιούνται, θα σου πω τα εξής...

-Ποτέ δεν χρησιμοποιείται μόνο μια πλατφόρμα και μόνο ένα πρόγραμμα. ΠΟΤΕ. Οι περισσότερες εταιρίες παραγωγής χρησιμοποιούν custom software, ιδιαίτερα plugins και μηχανήματα ανάλογα με το τι βολεύει κάθε φορά. Έτσι σχεδόν ποτέ καμμία ταινία δεν βασίζεται σε ένα μόνο software. Άσχετα που όλες οι εταιρίες software διαφημίζουν ότι "η Χ ταινία φτιάχτηκε με το Υ πρόγραμμα"

-Την βαριά δουλειά την αναλαμβάνουν εξειδικευμένα μηχανήματα: Είτε high end compositors (πχ Inferno, Avid DS) είτε μεγάλοι editors (πχ Avid Symphony), είτε μεγάλα workstations, αλλά όχι "ένα πρόγραμμα που τρέχει σε pc/mac/linux". Μιλάμε για εξιδεικευμένους κλειστούς συνδυασμούς hardware/software. Αυτές οι εταιρίες είναι και οι μοναδικές που διακιούνται να υποστηρίζουν ότι έφτιαξαν ταινία με τα μηχανήματά τους...

-Γύρω-γύρω από τα μηχανήματα που κάνουν τη βαριά δουλειά, υπάρχουν ένα σωρό μικρότερα μηχανήματα που αναλαμβάνουν τη βρωμοδουλειά: paint, motion capture, render farms, πρωτογενής σχεδιασμός μοντέλων, 3d "scanning" κτλ κτλ. Αυτά μπορούν να είναι ο,τιδήποτε, αρκεί να έχουν τα κατάλληλα προγράμματα... Εκεί γίνεται και ο σκοτωμός, μιας και οι εταιρίες θέλουν να σπρώξουν το δικό τους software για να βγουν μετά να που "το Χ έγινε σε 3DMax/Lightwave/Paint/After Effects/Digita Fusion κτλ κτλ"

Οι ταινίες ΔΕΝ γίνονται σε μικρά μηχανήματα (μιλάμε για το 90% της δουλειάς).

Το Linux έχει πολύ περιορισμένο αριθμό προγραμμάτων και χρησιμοποιείται για βρωμοδουλιές, ιδίως για render farms μιας και είναι το λειτουργικό που μπορεί με σχετικά φτηνό Hardware να αποδώσει το μέγιστο της απόδοσης. Είναι γεγονός ότι αναπτύσσεται ραγδαία και σε low end μηχανήματα θα ξεπεράσει το Unix, αλλά απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί κυρίαρχος του Hollywood, όπως θα ήθελαν οι φίλοι Linuxαδες...

Εδώ βγαίνει η Discreet και λέει ότι γίνονται ταινίες με το... Combustion, γιατί να μην λένε το ίδιο και οι υποστηρικτές του Linux; :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

Μπορεί εγώ να μην δουλεύω στο Hollywood, αλλά δουλεύω κάπου που εσύ ούτε έχεις φανταστεί, οπότε, είμαι λίγο πιο ενημερωμένος από τους περισσότερους στο θέμα...

 

Επειδή υπάρχει ένας μύθος σχετικά με τι προγράμματα χρησιμοποιούνται, θα σου πω τα εξής...

-Ποτέ δεν χρησιμοποιείται μόνο μια πλατφόρμα και μόνο ένα πρόγραμμα. ΠΟΤΕ. Οι περισσότερες εταιρίες παραγωγής χρησιμοποιούν custom software, ιδιαίτερα plugins και μηχανήματα ανάλογα με το τι βολεύει κάθε φορά. Έτσι σχεδόν ποτέ καμμία ταινία δεν βασίζεται σε ένα μόνο software. Άσχετα που όλες οι εταιρίες software διαφημίζουν ότι "η Χ ταινία φτιάχτηκε με το Υ πρόγραμμα"

-Την βαριά δουλειά την αναλαμβάνουν εξειδικευμένα μηχανήματα: Είτε high end compositors (πχ Inferno, Avid DS) είτε μεγάλοι editors (πχ Avid Symphony), είτε μεγάλα workstations, αλλά όχι "ένα πρόγραμμα που τρέχει σε pc/mac/linux". Μιλάμε για εξιδεικευμένους κλειστούς συνδυασμούς hardware/software. Αυτές οι εταιρίες είναι και οι μοναδικές που διακιούνται να υποστηρίζουν ότι έφτιαξαν ταινία με τα μηχανήματά τους...

-Γύρω-γύρω από τα μηχανήματα που κάνουν τη βαριά δουλειά, υπάρχουν ένα σωρό μικρότερα μηχανήματα που αναλαμβάνουν τη βρωμοδουλειά: paint, motion capture, render farms, πρωτογενής σχεδιασμός μοντέλων, 3d "scanning" κτλ κτλ. Αυτά μπορούν να είναι ο,τιδήποτε, αρκεί να έχουν τα κατάλληλα προγράμματα... Εκεί γίνεται και ο σκοτωμός, μιας και οι εταιρίες θέλουν να σπρώξουν το δικό τους software για να βγουν μετά να που "το Χ έγινε σε 3DMax/Lightwave/Paint/After Effects/Digita Fusion κτλ κτλ"

Οι ταινίες ΔΕΝ γίνονται σε μικρά μηχανήματα (μιλάμε για το 90% της δουλειάς).

Το Linux έχει πολύ περιορισμένο αριθμό προγραμμάτων και χρησιμοποιείται για βρωμοδουλιές, ιδίως για render farms μιας και είναι το λειτουργικό που μπορεί με σχετικά φτηνό Hardware να αποδώσει το μέγιστο της απόδοσης. Είναι γεγονός ότι αναπτύσσεται ραγδαία και σε low end μηχανήματα θα ξεπεράσει το Unix, αλλά απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί κυρίαρχος του Hollywood, όπως θα ήθελαν οι φίλοι Linuxαδες...

Εδώ βγαίνει η Discreet και λέει ότι γίνονται ταινίες με το... Combustion, γιατί να μην λένε το ίδιο και οι υποστηρικτές του Linux; :)

 

 

Το διάβασες όλο το άρθρο ή τζάμπα πήγε το Link?

Κανείς δεν μειώνει την αξία του Studio στο οποίο εργάζεσαι, απλά είναι λογικό πως ό,τι και να κάνεις σε μια ζωή σου εκεί μέσα, στα μεγάλα Studios του Hollywood το κάνουν σε μια εβδομάδα... Μην το παίρνεις προσωπικά, έτσι είναι όμως...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Διάβασες αυτά που σου έγραψα, ή αν δεν ανήκει κάτι στο site welovelinux.com δεν το διαβάζεις;

Δεν παίρνω προσωπικά προσβολές από άτομα που δεν γνωρίζουν συμβαίνει....

(ΥΓ: Δεν εργάζομαι σε studio. Δεν με πειράζει που "ο,τι κάνω εγώ όλη μου τη ζωή τα Studios το κάνουν σε μία ημέρα". Μου αρκεί που ασχολούμαι με τα Graphics και δεν παπαγαλίζω απλά και δεν χάβω ό,τι διαβάζω :))

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

Διάβασες αυτά που σου έγραψα, ή αν δεν ανήκει κάτι στο site welovelinux.com δεν το διαβάζεις;

Δεν παίρνω προσωπικά προσβολές από άτομα που δεν γνωρίζουν συμβαίνει....

(ΥΓ: Δεν εργάζομαι σε studio. Δεν με πειράζει που "ο,τι κάνω εγώ όλη μου τη ζωή τα Studios το κάνουν σε μία ημέρα". Μου αρκεί που ασχολούμαι με τα Graphics και δεν παπαγαλίζω απλά και δεν χάβω ό,τι διαβάζω :))

 

Οκ κύριε I_LOVE_ANY_PRODUCT_THAT_RUNS_ON_BILL_GATES_OPERATING_SYSTEMS.com

 

Δεν θα συνεχίσω να απαντάω σε ειρωνικά σχόλια. Όμως επειδή δεν διαβάζει αυτό το Forum μόνο ό κύριος ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ 3D ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ θα παραθέσω μερικά links ακόμα:

 

PIXAR

 

Silicon Graphics (SGI)

 

Και στην τελική αφού τα ξέρεις όλα, διέψευσε με στοιχεία αυτό που λέει το άρθρο που έβαλα σε προηγούμενο POST μου.

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι είμαι ο Θεός του Animation... Απλά ΔΕΝ παπαγαλίζω αυτά που διαβάζω και τυχαίνει να έχω κάποια πείρα παραπάνω από εσένα (τουλάχιστον...)

Ό,τι έγραψα πιο πάνω δεν έρχονται καθόλου σε σύγκρουση με ό,τι λέει το site που παρέθεσες πιο πάνω. (Αλλά μάλλον δεν διάβασες αυτά που έγραψα)

Συν τω ότι τα δύο site που παραθέτεις δεν προσθέτουν τίποτα στους ισχυρισμούς ότι "οι περισσότερες ταινίες έχουν φτιαχτεί σε Linux"

-Το πρώτο link λέει ότι το Renderman τρέχει και σε Linux. Αν δεν ξέρεις, ίσως θα πρέπει να μάθεις ότι το Renderman δεν είναι πρόγραμμα 3d, αλλά απλά ένας renderer. Όπως σου είπα πιο πάνω το Linux χρησιμοποιείται κυρίως για βοηθητικές δουλειές και σε render farms. Νaι, εκεί χρησιμοποιείται Linux.

-Το δεύτερο link έχει τα μηχανήματα Linux της SGI. Αν διάβαζες τι έγραφε, θα παρατηρούσες ότι στα certified applications, στην κατηγορία Media έχει ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: το Mental Ray που, ω του θαύματος... είναι και αυτό renderer!

Πριν παραθέσεις κάτι, κάθησε να το διαβάσεις καλά, γιατί διαφορετικά θα συνεχίσεις να μου δίνεις επιχειρήματα.

Δεν είναι κακό να παραδεχτείς ότι δεν γνωρίζεις κάτι... Είμαι σίγουρος ότι και εγώ δεν θα γέρω τα του επαγγελματός σου... :)

Και για να τελειώνουμε: ΕΣΥ ποιά προγράμματα έχεις δουλέψει σε Linux;

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

Μπορείς να μου πεις μία παραγωγή και μερικά προγράμματα που τρέχουν σε Linux;

 

Δεν είμαι εξπερτ αλλά έχω ακούσει ότι η ILM χρησιμοποίησε Maya, SOFTIMAGE, CompTime σε Linux για το Episode II. Επίσης το Spirit... και το Sinbad νομίζω ότι έγιναν entirely σε linux.

 

(this is my last post on the topic)

 

Και επί του θέματος: Ποιά είναι τα πιο εύχρηστα προγράμματα που υπάρχουν για Mac που δεν υπάρχουν για PC; Και επιπλέον μπορείς να μου πεις ποιές κάρτες realtime video editing προτείνεις για Mac με κόστος 1500-2000?;

 

 

Λοιπόν θέλεις όντως να είσαι σε άλλη συζήτηση :confused: Θυμήσου το post του VIDEOMIX που ζήλευε τo iMovie και έλεγε ότι το Premiere 6.0 δεν του κάνει. Και μετά εσύ μου λες για realtime video editing...

 

The defense rests its case :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι εξπερτ αλλά έχω ακούσει ότι η ILM χρησιμοποίησε Maya, SOFTIMAGE, CompTime σε Linux για το Episode II. Επίσης το Spirit... και το Sinbad νομίζω ότι έγιναν entirely σε linux. (this is my last post on the topic)

 

Όπως σου είπα πιο πάνω, καμμία ταινία δεν έχει γίνει "αποκλειστικά" σε κάτι... Τέλος της άσχετης συζήτησης... :) Ο Videomix ρώτησε κάτι και εμείς το κάναμε... :)

 

Λοιπόν θέλεις όντως να είσαι σε άλλη συζήτηση :confused: Θυμήσου το post του VIDEOMIX που ζήλευε τo iMovie και έλεγε ότι το Premiere 6.0 δεν του κάνει. Και μετά εσύ μου λες για realtime video editing... The defense rests its case :)

 

Αν νομίζεις ότι το realtime ediding είναι εκτός θέματος, τότε σίγουρα είσαι σε άλλη συζήτηση.

Για ποιό λόγο απορρίπτεις το realtime; Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος; Να σου πω γιατί δεν πρέπει...

Ο Videomix είναι επαγγελματίας και θα τραβάει γάμους και βαφτίσεις. Αν νομίζεις ότι θα έχει το χρόνο να κάθεται κάθε φορά να ρεντάρει 45 λεπτά ταινία για να την γράψει σε Vhs, κάνεις λάθος. Ή ότι θα πρέπει να περιμένει για να κάνει export... Και το καλοκαίρι που πλακώνει η δουλειά όλη μαζί θα έχει την πολυτέλεια του render; Η μακράν καλύτερη λύση για Realtime, DV Storm της Canopus δεν έχει έκδοση για MAC.

 

Το Premiere 6.0 δεν είναι η καλύτερη λύση. Υπάρχει ήδη το RT που αφήνει πολλές υποσχέσεις. Oι επαγγελματίες του χώρου θεωρούν ότι μια από τις καλύτερες περιπτώσεις είναι το Avid DV Express. Λίγο στριφνό, αλλά κάνει εκπληκτική δουλεία όταν του πάρεις τον αέρα. Τα δύο αυτά υπάρχουν και για MAC. Ένα εξαιρετικό πρόγραμμα έχω ακούσει ότι είναι το Edius (μόνο για PC). Aν το βρεις, ρίξε μια ματιά...

 

Και μια συμβουλή επί του hardware. Αν τελικά μείνεις σε PC, προτίμησε ένα επώνυμο με εγγύηση onsite. Ιδίως αν δεν έχεις μεγάλη σχέση με PC, θα σου φανεί σωτήριο!

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

Ο Videomix ρώτησε κάτι και εμείς το κάναμε... :)

Αν νομίζεις ότι το realtime ediding είναι εκτός θέματος, τότε σίγουρα είσαι σε άλλη συζήτηση.

Για ποιό λόγο απορρίπτεις το realtime; Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος; Να σου πω γιατί δεν πρέπει...

Ο Videomix είναι επαγγελματίας και θα τραβάει γάμους και βαφτίσεις. Αν νομίζεις ότι θα έχει το χρόνο να κάθεται κάθε φορά να ρεντάρει 45 λεπτά ταινία για να την γράψει σε Vhs, κάνεις λάθος. Ή ότι θα πρέπει να περιμένει για να κάνει export... Και το καλοκαίρι που πλακώνει η δουλειά όλη μαζί θα έχει την πολυτέλεια του render; Η μακράν καλύτερη λύση για Realtime, DV Storm της Canopus δεν έχει έκδοση για MAC.

Το Premiere 6.0 δεν είναι η καλύτερη λύση. Υπάρχει ήδη το RT που αφήνει πολλές υποσχέσεις. Oι επαγγελματίες του χώρου θεωρούν ότι μια από τις καλύτερες περιπτώσεις είναι το Avid DV Express. Λίγο στριφνό, αλλά κάνει εκπληκτική δουλεία όταν του πάρεις τον αέρα. Τα δύο αυτά υπάρχουν και για MAC. Ένα εξαιρετικό πρόγραμμα έχω ακούσει ότι είναι το Edius (μόνο για PC). Aν το βρεις, ρίξε μια ματιά...

Και μια συμβουλή επί του hardware. Αν τελικά μείνεις σε PC, προτίμησε ένα επώνυμο με εγγύηση onsite. Ιδίως αν δεν έχεις μεγάλη σχέση με PC, θα σου φανεί σωτήριο!

 

 

Λοιπόν, καλή η παράθεση γνώσεων και πράγματι έχετε πολλέs. :up: Στο δια ταύτα τώρα, που ήδη αναφέρθηκεs unforgiven. Και το λέω και για τουs υπόλοιπουs. Oi γάμοι, οι βαπτίσειs,ποδοσφαιρικοί αγώνεs(μονοκάμερο), θέατρα ειναι το αντικειμενο τηs δουλειάs μου κατα κύριο λόγο. Θέλω να έχω ποικιλια σε effects μεταβάσεων, αλλα και πειράγματοs τηs εικόναs για λόγουs εντυπωσιασμού αλλα και βελτίωσηs των ατελειων τηs βιντεοσκόπησηs. Φυσικά και ποιοτικούs τίτλουs 3d κλπ. Στο pc πήρα ενα πολύ καλό πρόγραμμα που ειναι όμωs πολύπλοκο και δεν το δουλεύω καθόλου.(κρίμα τα λεφτά που "έσκασα" :stupid: . Βλέπω στον συνάδελφο,

το i movie και την άνεση στην χρήση του χωρίs καν να έχει δώσει χρήματα για το πρόγραμμα. :angry:

Αφ'ότου μοντάρω, θέλω να το εγγράφω σε DVD.(Exω εξωτερικέs πολυ καλέs συσκευέs, DV10000 PANASONIC, DVD-R DMRE-20 PANASONIC.

Βοηθήστε λίγο ακόμα χωρίs φανατισμό(αν και ξέρω πωs υπάρχει. ειναι σαν και εμάs τουs φωτογράφουs που έχουμε κόντρα μεταξύ nikon-canon)

Link to comment
Share on other sites

To iMovie κάνει realtime τα εφέ; Και αν τα κάνει preview, μήπως χρειάζεται render πριν το τελικό export;

Ποιό πρόγραμμα αγόρασες και σου φάνηκε περίπλοκο; Και θα δουλεύεις αποκλειστικά σε DVD; Δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να κάνεις πχ Vhs;

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

το iMovie κάνει render τα εφέ τη στιγμή που τα επιλέγεις. Αφ'ης στιγμής τελειώσει το ρεντάρισμα μπορείς να το κάνεις export σε ό,τι codec θέλεις. Προφανώς οτιδήποτε άλλο εκτός από DV θα χρειαστεί encoding. Δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται με τα audio tracks(έχει "τρία": ένα από τα DV clips και δύο user defined - τα οποία μπορεί να έχουν mp3, aif, wav, mp4 audio clips).

 

To iMovie 3.x έχει πολύ καλό integration με το iDVD 3. Μπορείς να ορίσεις chapters στο iMovie και μετά να πατήσεις το Create iDVD project και αυτόματα σηκώνει το iDVD για να επιλέξεις το Theme που θέλεις και να κάνεις κάποιο customization σε κουμπιά, να προσθέσεις slideshows κλπ. και μετά πατάς Burn και περιμένεις το MPEG2 encoding και το κάψιμο (μάλιστα μπορεί το MPEG2 encoding να γίνεται στο background όσο ασχολείσαι με themes κλπ.).

 

Αν θες μεγαλύτερο έλεγχο μπορείς να κάνεις export σε MPEG2 με το codec του QT (χρειάζεσαι QT Pro: $30). Επίσης μπορείς να δουλέψεις απευθείας με το τελικό DV αρχείο σε όποιο DV aware πρόγραμμα θέλεις.

 

Τα transitions που περικλείονται στο iMovie είναι πολύ λίγα (καμιά ντουζίνα το πολύ), τα εφέ είναι αρκετά πιο πολλά. Αλλά κυκλοφορούν πολλά πακέτα με plugins. Π.χ. http://www.virtix.com/

 

Σίγουρα οι δυνατότητες του iMovie απευθύνονται σε ένα συγκεκριμένο κοινό. Αλλά η ευκολία χρήσης του είναι πραγματικά addictive.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω και με εξωτερικέs συσκευέs. Οπότε, οταν τελειώσω το μοντάζ, μπορώ να γράψω κατευθείαν στο DV10000 τηs PANASONIC και στο DVD-R DMRE-20 τηs PANASONIC. Aυτά που θέλω απο το πρόγραμμα ειναι πολλα effects στιs συραφέs και πολλεs δυνατότητεs στο "πείραγμα" η και στην βελτίωση τηs εικόναs.(για εντυπωσιασμο αλλα και για ρυθμησειs και διόρθωση λαθών τηs βιντεοσκόπησηs.)
Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις να κάνεις χρωματικές διορθώσεις, εφέ, τρυπήματα κτλ, καλύτερα να στραφείς προς κάποιον compositor (πχ After Effects, Digital Fusion, Combustion κτλ). Χρειάζεται render, χρειάζεται δουλειά, χρειάζεται προσπάθεια, αλλά τα αποτελέσματα δεν συγκρίνονται με τίποτε άλλο. Αν θέλεις εντυπωσιακές εισαγωγές, εκεί πρέπει να στραφείς (δεν είναι ιδανικά για μεγάλα videos)

Αν δεν θέλεις να μπλέξεις και με άλλα προγράμματα, το Premiere Pro, που έχει αρκετά στοιχεία και εφέ του After Effects είναι ίσως ιδανικό. Έχει πολλά plugins, και σε εφέ και σε transition. Πρόσεξε όμως: Αν πχ κάνεις color correction για να "φέρεις" όλο το video σου, θα σε φάει το "περίμενε" στο render. Θα πρέπει να το αφήνεις όλο το βράδυ να δουλεύει, και στο ξαναλέω, αυτό θα είναι πρόβλημα!

Οι εξωτερικές συσκευές που χρησιμοποιείς τι εισόδους έχουν; Το υλικό σου θα είναι τραβηγμένο αποκλειστικά σε DV;

 

(Αυτό που λες, ότι θέλεις πολλά εφέ και transitions με τρομάζει λίγο... Πρόσεξε, γιατί η "γυφτιά" και το κιτς παραμονεύουν! :))

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

Εάν θέλεις να κάνεις χρωματικές διορθώσεις, εφέ, τρυπήματα κτλ, καλύτερα να στραφείς προς κάποιον compositor (πχ After Effects, Digital Fusion, Combustion κτλ). Χρειάζεται render, χρειάζεται δουλειά, χρειάζεται προσπάθεια, αλλά τα αποτελέσματα δεν συγκρίνονται με τίποτε άλλο. Αν θέλεις εντυπωσιακές εισαγωγές, εκεί πρέπει να στραφείς (δεν είναι ιδανικά για μεγάλα videos)

Αν δεν θέλεις να μπλέξεις και με άλλα προγράμματα, το Premiere Pro, που έχει αρκετά στοιχεία και εφέ του After Effects είναι ίσως ιδανικό. Έχει πολλά plugins, και σε εφέ και σε transition. Πρόσεξε όμως: Αν πχ κάνεις color correction για να "φέρεις" όλο το video σου, θα σε φάει το "περίμενε" στο render. Θα πρέπει να το αφήνεις όλο το βράδυ να δουλεύει, και στο ξαναλέω, αυτό θα είναι πρόβλημα!

Οι εξωτερικές συσκευές που χρησιμοποιείς τι εισόδους έχουν; Το υλικό σου θα είναι τραβηγμένο αποκλειστικά σε DV;

 

(Αυτό που λες, ότι θέλεις πολλά εφέ και transitions με τρομάζει λίγο... Πρόσεξε, γιατί η "γυφτιά" και το κιτς παραμονεύουν! :))

 

 

Θέλω πολλά εφφέ για να έχω ποικιλία ,οχι όμωs για να χρησιμοποιώ πολλά σε κάθε παραγωγή. :alien: Οι συσκευέs που έχω ειναι πολύ καλέs και χρειάζονται ακόμα και με σούπερ υπολογιστέs οπωs μου έχουν πει επαγγελματίεs. Εχουν ψηφιακή είσοδο-έξοδο, που αυτό ειναι και το ζητούμενο. Δουλεύω με DV και DIGITAL8. Πρέπει τώρα να σου πώ τι έχω στο PC για να μου πείs εαν κάνουν η αν πρέπει να τα αλλάξω.

PINNACLE Pro - ONE RTDV

PINNACLE IMPRESSION DVD-SE

ADOBE PREMIERE 6.5

 

Y.Γ. Και για MAC όσοι ξέρουν, θέλω να υπολογίσουν τι μοντέλο και πρόγραμμα χρειάζομαι με βάση την δουλειά που τα χρειάζομαι όπωs προανάφερα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ οι συσκευές σου έχουν firewire μπορείς να τη γλυτώσεις φτηνά, γιατί δεν θα μπλέξεις με αναλογικό video.

Θα αφήσω έξω το τμήμα του DVD authoring, γιατί δεν έχω ασχοληθεί.

Από τη στιγμή που σκέφτεσαι ακόμα και να πας σε Mac (άρα θέλεις να ξοδέψεις επιπλέον χρήματα), ενώ έχεις PC, θα σου πρότεινα να το κρατήσεις και να αγοράσεις:

-Μια Canopus DV Storm 2 (Με ένα σωρό realtime fx, transitions, keying κτλ)

-Από software, το Adobe Video Collection (Premiere Pro, After Effects, Encore DVD και Audition)

-Φρόντισε, αν δεν έχεις ήδη, να στήσεις Dual monitor (θα σου δώσει άλλον αέρα)

Με κόστος μικρότερο των 3000? θα έχεις ένα εξαιρετικά ευέλικτο σύστημα και το κυριότερο, ταχύτατο!

 

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, δες:

http://www.canopus.gr (μιας και είσαι Αθήνα, κάνε μια επίσκεψη για demo)

Αν θέλεις δες και τις λύσεις που έχουν στηριχτεί σε Pinnacle (http://www.amy.gr), σε Avid (http://www.telmaco.gr) ή Matrox (http://www.eagle.gr).

Δες οπωσδήποτε πριν αποφασίσεις...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευέs μου, έχουν FIREWIRE.

Τα προγράμματα που προανάφερα δεν κάνουν?

Ειναι πολυ ακριβά και με πάνελ ποικίλων συνδέσεων.

Επίσηs αναφέρουν, για real time.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...