Jump to content

Oukitel U7 Pro


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oukitel U7 Pro

http://i2.wp.com/www.gizchina.com/wp-content/uploads/images/2015/10/InsertPic_10-08-17-26-03.jpg?w=640

Mediatek MT6582 chipset

5.5-inch display

Τιμη κατω απο 100ευρω ..

 

καποιος αλλος αν ξερει κατι παραπανω ας το αναφερει

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικό σύστημα: Android 5.1

Επεξεργαστής: MTK6580

Πυρήνες: Quad Core,

1.3GHzGPU: Μάλι-400

MPRAM: 1GB RAMROM: 8GB

Πίσω κάμερα: 8.0MP (SW13.0MP)

Μπροστινή κάμερα: 1.3MP (SW2.0MP)

Χωρητικότητα μπαταρίας (mAh):2500mAh

Μέγεθος προϊόντος: 15,67 x 7,81 x 0,88 εκατοστά / 6,16 x 3,07 x 0,35 ίντσες

Ανάλυση οθόνης: 1280 x 720 (HD 720)

Τιμή στα 60 ευρώ,πολύ καλή για ότι προσφέρει.http://www.everbuying.net/product1106238.html

Είναι σε προπώληση μέχρι 15 Νοέμβρη παντού.

Edited by juventinos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το εχω παραγγειλει κι εγω και περιμενω να εμφανιστει, για να δουμε.

 

κατι ξενα reviews που ειδα λενε οτι δεν εχει καθολου bloatware μεσα και δεν κολαει.

 

οθονη καλη, μπαταρια καλη (βγαζει μερα), gps αγνωστο, και καμερες μετριες. για να δουμε, εχω καιρο να αγορασω φτηνο κινεζικο, ελπιζω να βγει καλο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικος η Ουκιτελ εχει δειξει καλα σημαδια. Πηρα προσφατα το U2 και εδειξε οτι εκει στην Ουκιτελ πηραν σοβαρα το ζητημα λειτουργικο, καθως δεν παρατηρησα ουτε ενα κιχ, ουτε μια υποπτη εφαρμογη,

Ισως το μονο κινητο που δεν θελω να ρουταρω γιατι το θεωρω υπερπληρες

Link to comment
Share on other sites

το εχω εδω και λιγες ωρες στα χερια μου.

 

μπροστα εχει οντως γυαλι 2.5d και απο πανω εχει φορεμενο screen protector.

 

το πισω καπακι ειναι απλο πλαστικο, καπως φτηνιαρικο μου φαινεται, θα δουμε σε βαθος χρονου ποσο θα αντεξει. Συναρμογη παντως εχει πολυ καλη, κουμπωνει πολυ καλα χωρις κενα.

 

Οθονη αρκετα καλη, 1280*720, με καλη φωτεινοτητα, πιστευω την ημερα κατω απο τον ηλιο δε θα υπαρχει προβλημα. Το εβαλα διπλα στο p8 lite μου και τα χρωματα της φαινονται καπως πιο σκληρα και ξεθωριασμενα, εχει ομως εξτρα ρυθμισεις για πληρη παραμετροποιηση (εξτρα κοντραστ, vivid χρωματα κλπ). Εχει και αισθητηρα φωτεινοτητας, δειχνει να λειτουργει σωστα, αν και δεν ειναι τοσο αμεσο κατα τη γνωμη μου.

 

Εξωτερικο ηχειο μετριο προς δυνατο, το δοκιμασα στο youtube.

Δοκιμασα και με καλα ακουστικα (xiaomi pistons v2.1) να δω τι ποιοτητα βγαζει το εσωτερικο τσιπ ηχου με 2-3 καλα mp3. Ο ηχος ειναι ανεκτος, λειπει ελαχιστο μπασο και στο τερμα παραμορφωνει λιγο. 1 κλικ πριν το τερμα παντως παιζει αρκετα καλα. Για απλη χρηση παντως ειναι εξαιρετικο, εχει και ραδιοφωνο που πιανει πολυ καλα. Για καποιον μουσικοφιλο παντως δεν κανει σιγουρα.

 

Το ακουστικο του δεν ξερω τι πιανει. Δεν εχω βαλει σιμ μεσα και δεν εχω ιδεα τι παιζει με το ακουστικο, καθως και το σημα κινητης τηλεφωνιας.

Το wifi πιανει πολυ καλα.

 

Το gps λιγο που το δοκιμασα στη βεραντα κλειδωσε. Σε πραγματικη χρηση δεν ξερω τι πιανει, εννοω να το βαλω στο αμαξι και να δω αν θα με παει πορεια εκει που θελω σωστα. Επειδη δεν προκειται ποτε να χρησιμοποιηθει ετσι δε με νοιαζει και πολυ να πω την αληθεια.

 

Καμερες περιμενα να ειναι χειροτερες. Η πισω ειναι 8αρα πραγματικη, και για την τιμη του κινητου θεωρω πως ειναι πολυ καλη. Σιγουρα βγαζει αρκερτο θορυβο σε χαμηλο φωτισμο αλλα οκ. Το φλας κανει τυπικη δουλεια, θα μπορουσε να ειναι πιο δυνατο. Η μπροστινη καμερα πρεπει να ειναι 1.3 mp. Βγαζει αρκετα καθαρες φωτογραφιες, παρα τη χαμηλη αναλυση.

 

Για τη μπαταρια δεν εχω ακομα αποψη. Το ανοιξα και ειχε 50%, μετα απο 1.5 ωρα συνεχομενης χρησης εφτασε στο 15% περιπου. Λεει οτι ειναι 2500mah. Εγω θα ειμαι ευτυχισμενος αν βγαζει μια μερα με data ανοιχτα και 2 ωρες οθονη. Το εβαλα απο 10% και λεει οτι θελει περιπου 2-3 ωρες για να φορτισει. Με ενα usb μετρητη ρευματος βλεπω οτι φορτιζει με 0,82Α, αρα τα 2500mah μου φαινονται ρεαλιστικα. Αυτα με φορτιστη 2A και καλωδιο απο asus transformer . Λογικα το ιδιο θα πηγαινεια και με τον δικο του φορτιστη και το δικο του καλωδιο.

 

Παντως δε ζεσταθηκε καθολου οσο το χρησιμοποιουσα. Πολυ θετικο αυτο.

 

Επισης θετικο οτι δεν ειναι καθολου φορτωμενο με ασχετες εφαρμογες (bloatware) περα απο ενα ακυρο πληκτρολογιο (began keyboard) που ομως δεν ειδα να τρεχει στη μνημη. Γενικα ειναι σβελτο χωρις κοληματα, αποκρινεται γρηγορα στα μενου και στα προγραμματα. 431ΜΒ ραμ πιανει το συστημα, 114 οι εφαρμογες μου, και εχει 417 ελευθερα. Οταν θα μπει και το facebook θα μαθουμε αν και ποσο θα σερνεται.

 

Στα αρνητικα να πω οτι βρηκα καποια μικρα bugs: το ενα ειναι οτι κολλησε το κλειδωμα περιστροφης οθονης και ξεκολησε μετα απο restart. To 2o και μαλλον σημαντικο ειναι οτι μου εκανε force close το google play οταν εγραφα κατι στο search και ειχα γλωσσα συστηματος τα ελληνικα. Το γυρισα στα αγγλικα και δεν το εκανε αυτο. Περιεργο αυτο.

 

Παντως δειχνουν να βγαζουν αναβαθμισεις , εχει και ειδικο προγραμμα που το λεει wireless update για αυτοματες αναβαθμισεις.

 

Στα αρνητικα βαζω τα μη φωτιζομενα κουμπια, βεβαια το ξεραμε απο πριν αυτο, καθως και τη μη υπαρξη notification led.

 

 

Εγω το προοριζω για πρωτοχρονιατικο δωρακι, μακαρι να βγει καλο.

Edited by dimzan
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον παιδια το εχω και εγω στα χερια μου εδω και 3 μερες.

το πισω καπακι πολυ ψευτικο χωρις να δημιουργει προβλημα και το υπολοιπο τηλεφωνο δειχνει στιβαρο και ειναι καπως βαρυ.

 

το google play εκανε force close συνεχεια οπως ειπε και ο φιλος παραπανω αλλα εφτιαξε με την OTA αναβαθμηση που ειχε.

οθονη και καμερα μια χαρα πολυ ικανοποιημενος για τα χρηματα του.

το ηχειο προσωπικα μου φαινεται σχετικα αδυναμο.

 

στα μειον τωρα εχει χαρακτηριστικα ελαφρα λαγκαρισματακια.

το τηλεφωνο ηρθε αρουταριστο και εχει ενα θεμα με τα ελληνικα.

δεν εμφανιζει τα τονισμενα γραμματα και το τελικο 'ς'

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/907/miXCLU.pnghttp://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/910/jtPYxe.png

 

δεν μπορω να βρω πως να το ρουταρω το root genius και το kingo root που δοκιμασα δεν φαινεται να υποστηριζουν το κινητο.

σε περιπτωση που καταφερω να το ρουταρω δεν θα μπορω να βαλω την εφαρμογη novago αρα ειναι dealbreaker.

 

και τελος το πιο περιεργο απο ολα που πραγματικα δεν βρισκω εξηγηση ειναι οτι σε 2 κινητα και ενα ταμπλετ streamαρω αγωνες απο το stoiximan.gr και παιζουν αψογα.

στο oukitel streamαρει μεν αλλα με τοσο πολυ πιξελ που δεν βλεπεται..

χρυσο το εκανα αλλα δεν...στο ιδιο δικτυο με ιδιες ρυθμισεις και τα λοιπα.

στα αλλα ξεκιναει στα πρωτα 2-3 sec με πιξελ και μετα ξεκαθαριζει...στο Oukitel ποτε...:confused:

πολυ περιεργο.

 

εν κατακλειδι δεν το συνιστω ιδιαιτερα παιδια ακομα και σε αυτα τα χρηματα εγω θα το ξεφορτωθω και παω για αλλο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σκοπευα να παραγγείλω ένα OUKITEL U7 PRO , αλλα μετά από αυτά που διάβασα το ξανασκέφτομαι!

Είχε και κανένας άλλος το ίδιο πράβλημα , να μην διαβάζει σωστά τα Ελληνικά?

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Laziokos εσύ βρήκες λύση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σκοπευα να παραγγείλω ένα OUKITEL U7 PRO , αλλα μετά από αυτά που διάβασα το ξανασκέφτομαι!

Είχε και κανένας άλλος το ίδιο πράβλημα , να μην διαβάζει σωστά τα Ελληνικά?

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Laziokos εσύ βρήκες λύση?

 

Εχω πολυ καλα νεα..αν και αγανακτησα να βρω πως να κανω ρουτ για να το διορθωσω δεν χρειαστηκε..το θεμα διορθωθηκε με αναβαθμηση OTA.

Η γραμματοσειρα εμφανιζεται κανονικα πλεον.

Εχω την εντυπωση οτι ενα mail που εστειλα στην oukitel εκανε την δουλεια.:)

Με τα τωρα δεδομενα λεω να την κρατησω την συσκευη.

Οπως ανεφερα και πριν εχει ελαφρολαγκακια αλλα ενταξει το κοστος της συσκευης ειναι 63 ευρω.

Στο κατω κατω αν το συγκρινω με το moto g 2 gen μπορω να πω οτι δουλευει και πιο στρωτα.

Αν εξαιρεσω λοιπον το θεμα με το stream το οποιο δεν ειναι τοσο τραγικο αλλα bug δεν εχω αντιμετωπισει.

Οποτε ευχαριστημενος ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή δεν έχω ξαναπάρει κινέζικο και δεν γνωρίζω κ πολλά από κινητά, είναι γενικά εύκολο στη χρήση ? Το ανοίγεις κ λειτουργεί ή θα χρειαστεί να εγκαταστήσω εγώ κάτι ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή δεν έχω ξαναπάρει κινέζικο και δεν γνωρίζω κ πολλά από κινητά, είναι γενικά εύκολο στη χρήση ? Το ανοίγεις κ λειτουργεί ή θα χρειαστεί να εγκαταστήσω εγώ κάτι ?

φιλε για τα 63 ευρω της η συσκευη ειναι μια χαρα.

αφου διορθωθηκε το θεμα με την γραμμαοσειρα παρηγγειλε το δεν θα εχεις κανενα προβλημα κατευθειαν το λειτουργεις το τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μόλις παρέλαβα ένα άσπρο U7 για την ανηψιά μου.

Ήθελε ένα μεγάλο και εμφανίσιμο phablet με καλή κάμερα.

Ήμουνα ανάμεσα στο Homtom HT7 και αυτό αλλά προτίμησα το U7 μιας και η Oukitel έδωσε καλά δείγματα αξιοπιστίας,

στα χαρτιά είχε καλύτερη κάμερα και το άσπρο είναι κι από μπροστά, όχι μόνο στο καπάκι.

Τελικά πιστεύω πως έκανα καλή επιλογή, το κινητό είναι φανταστικό για τα λεφτά του!

Η πρώτη αίσθηση που σου δίνει είναι οτι είναι ακριβό κινητό.

Όμορφο εμφανισισακά με πολύ γερή και στιβαρή κατασκευή.

Έβαλα το xiaomi redmi note-2 πάνω από το U7 και έχει ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις.

Μόνο που είναι λιγάκι πιο χοντρό και αρκετά βαρύ.

Το βάρος του στα χέρια μιας μικρής κοπέλας ίσως δημιουργήσει πρόβλημα χρήσης αλλά στα δικά μου χέρια εφάρμοζε πολύ καλά.

Το Xiaomi μπροστά του φαινόταν "ψεύτικο"!

Λειτουργικά είναι άψογο, ήρθε με ένα σωρό προγράμματα προεγκατεστημένα αλλά χωρίς κινεζιές.

Φοράει 5.1, με το πρόβλημα όμως των τονισμένων ελληνικών γραμμάτων το οποίο διορθώνεται αμέσως στο πρώτο update.

Πρώτο ατού, το σούπερ δυνατό σήμα σε εταιρείες κινητής και wifi.

Σε διπλανά δωμάτια μακρυά από τον ρούτερ είχε φουλ σήμα σε όλα (wind, voda, cote, wifi) την στιγμή που άλλα κινητά (huawei, ulefone, xiaomi) δεινοπαθούσαν.

GPS δεν δοκίμασα, αλλά το Νο1 απ'όλα είναι η κάμερα του.

Ξεπερνάει την πραγματική 8άρα και αγγίζει τα όρια μιας κανονικής 13άρας.

Πολύ ζωντανά χρώματα με άριστη ισορροπία.

Αν όχι καλύτερη, σίγουρα ισάξια με την 13άρα Samsung του redmi note-2!

Η οθόνη νορμάλ, κάπως ξεθωριασμένα χρώματα, αλλά και το xiaomi έχει παρόμοια οθόνη, δεν είναι φυσικά samsung galaxy.

Μπαταρία είχε μέσα 50% και σε μια ώρα έπεσε στο 25% με όλα ανοιχτά (τέρμα φωτεινότητα, wifi, data, χωρίς απουσία δραστηριότητας κλπ).

Αν συνεχίσει έτσι και στρώσει καλά, βγάζει πάνω από 4 ώρες οθόνης.

Το μόνο αρνητικό του το back cover που γλυστράει, θέλει οπωσδήποτε θήκη.

Σε γενικές γραμμές πάρα πολύ καλό κινητό, το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους (αν και κυρίως προορίζεται για γυναίκες), μπράβο στην Oukitel που συντηρεί την καλή της φήμη.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να:

α) Ζυγίσει την μπαταρία σε ηλεκτρονική ζυγαριά κουζίνας;

β) Ανεβάσει φωτογραφία της συσκευής. Να δούμε πόσο όμορφη είναι, χωρίς photoshop.

γ) Ανεβάσει αρχεία φωτογραφιών που βγάζουν οι κάμερές του, να δούμε τι πραγματικά κάνουν οι κάμερες του.

δ) Μας πει πόσο χώρο έχει για εφαρμογές.

 

:)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

εχει καποιος προβλημα με κολημα? το εχω παρει δωρο στην κοπελα μου και 2 φορες εχει σκαλωσει το κινητο μενοντας με μαυρη οθονη.Ξεκολησε μετα απο 2 λεπτα αλλα με ανησυχησε. Βεβαια δεν της εχω κανει κανενα update απο τις αρχες ιανουαριου οποτε αυριο θα της κανω ολα οσα εχουν βγει.

 

επισης εχω παρατηρησει οτι παρολο που δεν εχει περασμενες πολλες εφαρμογες μεσα (μονο facebook , instagram και go keyboard και 2-3 μικρες ομως) αργει να κανει εκκινηση απο κλειστο. Αργει πολυ ομως. Εσας απο κλειστο ανοιγει γρηγορα?

 

Ειανι καπως αργο για κινητο, εγω το περιμενα πιο γρηγορο να πω την αληθεια. Δεν περιμενα οτι τα 4πυρηνα με 1γιγα ραμ θα καθυστερουν τοσο.

Link to comment
Share on other sites

εχει καποιος προβλημα με κολημα? το εχω παρει δωρο στην κοπελα μου και 2 φορες εχει σκαλωσει το κινητο μενοντας με μαυρη οθονη.Ξεκολησε μετα απο 2 λεπτα αλλα με ανησυχησε. Βεβαια δεν της εχω κανει κανενα update απο τις αρχες ιανουαριου οποτε αυριο θα της κανω ολα οσα εχουν βγει.

 

επισης εχω παρατηρησει οτι παρολο που δεν εχει περασμενες πολλες εφαρμογες μεσα (μονο facebook , instagram και go keyboard και 2-3 μικρες ομως) αργει να κανει εκκινηση απο κλειστο. Αργει πολυ ομως. Εσας απο κλειστο ανοιγει γρηγορα?

 

Ειανι καπως αργο για κινητο, εγω το περιμενα πιο γρηγορο να πω την αληθεια. Δεν περιμενα οτι τα 4πυρηνα με 1γιγα ραμ θα καθυστερουν τοσο.

 

εβαλες facebook + instagram, εφαρμογες "τουβλα" για καθε κινητο. Καθονται στην εκκινηση, και τρωνε οτι μνημη βρουνε. Βγαλτες να δεις πως θα ελαφρυνει. Οχι μονο στο δικο σου, και σε 8πηρυνα τα ιδια κανουν

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το p8 lite και δεν αργει.

 

δεν το ξερα οτι καθονται στην εκκινηση αυτες οι εφαρμογες. Αργει αισθητα να ξεκινησει το κινητο παντως. Αυριο λογικα θα του κανω το update και θα το παρακολουθησω (οτι μου μεταφερει η κοπελια δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να:

α) Ζυγίσει την μπαταρία σε ηλεκτρονική ζυγαριά κουζίνας;

β) Ανεβάσει φωτογραφία της συσκευής. Να δούμε πόσο όμορφη είναι, χωρίς photoshop.

γ) Ανεβάσει αρχεία φωτογραφιών που βγάζουν οι κάμερές του, να δούμε τι πραγματικά κάνουν οι κάμερες του.

δ) Μας πει πόσο χώρο έχει για εφαρμογές.

 

:)

Συνολικός χώρος: 8GB

Διαθέσιμο: 5GB

System Memory: 2,75GB

Εφαρμογές: 136KB

Έκδοση Kernel/Προσαρμοσμένη έκδοση Build:

3.10.72/V2.8_20160113

http://postimg.org/image/cchqeguxv/

http://postimg.org/image/fhkytf2il/

http://postimg.org/image/ajvocdbpl/

http://postimg.org/image/isx9acwvn/

http://postimg.org/image/mvl4hlwet/

(ΔΕΝ μου ανεβάζει το φόρουμ αυτούσιες τις φωτό)

>

εχει καποιος προβλημα με κολημα? το εχω παρει δωρο στην κοπελα μου και 2 φορες εχει σκαλωσει το κινητο μενοντας με μαυρη οθονη.Ξεκολησε μετα απο 2 λεπτα αλλα με ανησυχησε. Βεβαια δεν της εχω κανει κανενα update απο τις αρχες ιανουαριου οποτε αυριο θα της κανω ολα οσα εχουν βγει.

 

επισης εχω παρατηρησει οτι παρολο που δεν εχει περασμενες πολλες εφαρμογες μεσα (μονο facebook , instagram και go keyboard και 2-3 μικρες ομως) αργει να κανει εκκινηση απο κλειστο. Αργει πολυ ομως. Εσας απο κλειστο ανοιγει γρηγορα?

 

Ειανι καπως αργο για κινητο, εγω το περιμενα πιο γρηγορο να πω την αληθεια. Δεν περιμενα οτι τα 4πυρηνα με 1γιγα ραμ θα καθυστερουν τοσο.

Δεν έχει κανένα κόλλημα.

Ήρθε με 2 σελίδες προγράμματα, εκτός από τα τυπικά έχει google, gmail, χάρτες, internet, playstore, whatsapp, viber, youtube, facebook etc.

Κάνει 9sec από πλήρης κλειστό/απενεργοποίηση και 4-5secs από restart/επανεκκίνηση.

Κάνε εργοστασιακές ρυθμίσεις και καπάκι update.

Έχει φουλ σήμα σε όλα, καλύτερο από το δικό μου Huawei P6 και Ulefone Be-X και ισάξιο με redmi note-2 της νύφης μου.

Διαφορετικά, σου στείλανε ελαττωματικό κινητό μάλλον! :(

>

P.S.: Οι φωτός από postimg.org είναι πολύ χειρότερες από αυτές που βλέπω στο κινητό.

Όποιος θέλει ας μου στείλει PM να τις στείλω αυτούσιες.

Edited by LarryAn
Link to comment
Share on other sites

5GB για εφαρμογές; Πολλά μου φαίνονται...

Τώρα μένει να βρούμε το βάρος της μπαταρίας :)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και από μένα...Από που θα το πάρω φθηνά και εγώ, κάπου 63 ευρώ νομίζω...Όμως μήπως ξέρει κάποιο παιδί, πως θα παρακάμψω τα capitals controls;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Geekbuing στα 63 ευρώ αλλά δεν είχαν σε στοκ μερικές μέρες πριν ρωτά τους. Και για αγορές χωρίς cc φτιάξει revolut..

Απορίες για την revolut eδω:

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης-διαβάστε-τα-3-πρώτα-posts-πριν-ρωτ/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...