Jump to content

Εμπειρίες σεισμών


hydro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hydro (11 Ιαν. 2005 , 23:21)

 

η απολυτη καφριλα μολις ειδα στην νετ οτι οι μερικα ατομα στην ινδονησια πουλαγαν dvd τα βιντεο με τα τσουναμι δηλαδη δεν σκεφτονται τιποτα οτι μπορει να ειναι η μητερα τους εκει μεσα η τιποτα αλλο?

 

Γιατί, οι "εθελοντές" που βγαίναν φωτογραφίες με τους νεκρούς;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος soublaki-3 (11 Ιαν. 2005 , 21:24)

 

Γιατί, οι "εθελοντές" που βγαίναν φωτογραφίες με τους νεκρούς;

 

 

καλα εκανε θεος και τους εδωσε ενα μαθημα αλλα απο οτι βλεπω θα χρειαστει κα δευτερο μαθημα ωστε να καταλαβουν οτι δεν πρεπει να παιζουν με αυτα πραγματα :angry:(παντως κατι μεσα μου λεει οτι κατι θα γινει αυριο δεν ξερω...)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
καλα εκανε θεος και τους εδωσε ενα μαθημα αλλα απο οτι βλεπω θα χρειαστει κα δευτερο μαθημα ωστε να καταλαβουν οτι δεν πρεπει να παιζουν με αυτα πραγματα :angry:(παντως κατι μεσα μου λεει οτι κατι θα γινει αυριο δεν ξερω...)

 

'Ασχετο αλλά επειδή μου φάνηκε πολύ βλακεία, αν χαίρεσαι που κάποιος έπαθε κακό "για να μάθει" είσαι πολύ χειρότερος από αυτόν.

Αυτός είναι βλάκας, εσυ είσαι κακός άνθρωπος.

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

'Ασχετο αλλά επειδή μου φάνηκε πολύ βλακεία, αν χαίρεσαι που κάποιος έπαθε κακό "για να μάθει" είσαι πολύ χειρότερος από αυτόν.

Αυτός είναι βλάκας, εσυ είσαι κακός άνθρωπος.

Επίσης άσχετο,αλλά που το ξέθαψες το θέμα μετά απο σχεδόν 2 χρόνια;:p

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Επίσης άσχετο,αλλά που το ξέθαψες το θέμα μετά απο σχεδόν 2 χρόνια;:p

 

Για κάποιον λόγο το έστειλε κάποιος σήμερα σε μία λίστα με ανέκδοτα.

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

εμπειρια απο σεισμο ειχα το 1999,ημουν τοτε στα τεθωρακισμενα στην αυλωνα,εκεινη την ημερα και νομιζω οτι ηταν τριτη ειχα γυρισει απο αδεια οταν εγινε ο μεγαλος σεισμος στην αθηνα.εφυγα το ιδιο απογευμα με εθελοντικη ομαδα κι εμεινα αξω στην αθηνα ολες τις ημερες που χρειαστηκε να βοηθησουμε ανθρωπους ειτε στο εργοστασια της riccomex ειτε επειτα που στηναμε σκηνες και διναμε φαγητο στους ανθρωπους που ειχαν μεινει χωρις σπιτι.

η κατασταση ηταν δραματικη πραγματικα,δεν ειχα ξαναδει ανθρωπους νεκρους απο κατι τετοιο ποτε μου και η ψυχολογια μου επηρεαστηκε παρα πολυ,ειχα γινει πραγματικα κουρελι με αυτα που ειδα,μια εμπειρια που ποτε μου δεν θα ξεχασω και παντα θα το χω μεσα μου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρίες με σεισμό έχω αρκετές. Δεν είναι δυνατόν να τις θυμάμαι όλες...

 

1) 1999. Ήμουν 11 χρονών και θα πήγαινα Α' γυμνασίου (ναι, ναι, έχω κερδίσει χρονιά:p ). Είχα τελειώσει το φροντιστήριο που έκανα, πήγα στο περίπτερο να πάρω την Κατερίνα και γύρισα σπίτι. Κάθησα, έφαγα και μετά άρχισε το Τσικιτίτας (:p ). Η μαμά είχε πάρει από το Ζαχαροπλαστείο καρυδόπιτα κι έβαλα ένα κομμάτι να φάω (ταυτόχρονα έβλεπα Τσικιτίτας). ΜΕ το που τελειώνω και παώ το πιάτο μοτ στην κουζίνα, γίνεται ο σεισμός! Ακόμα θυμάμαι το θόρυβο που έκανε... σαν να χτυπάνε τα σπίτια το ένα με το άλλο...

 

Τέσπα η μαμά να φωνάζει "Τα παιδιά μου, τα παιδιά μου!"(:p ), εγώ να φωνάζω "Τα cd, τα cd!" (είχαν πέσει από το έπιπλο που τα είχα βάλει...)

 

Ε, μετά είμασταν για καμιά βδομάδα στην πλατεία που έχουμε κοντά μας. Επειδή έκανε πολύ συχνά μετασεισμούς, φοβόμασταν όλοι τόσο που είχαμε στήσει αντίσκοινα στην πλατεία! (τσαντίρια ολέ :lol: :lol: )Είχε πολύ φάση!

 

2)Ε, άλλη εμπειρία που μου έρχεται είναι τότε που έγινε ένας μεγάλος σεισμός στη Σκύρο. Αφού έγινε ο σεισμός, μετά από 2-3 μέρες πήγαμε Σκύρο (είναι παράδοση πια...)Την ίδια μέρα που πήγαμε, έγινε ένας σεισμός... όχι ιδιαίτερα μεγάλος, αλλά ήμουν μόνη στο σπίτι... οι υπόλοιποι είχαν κατέβει στη θάλασσα... και ταυτόχρονα με το σεισμό χτύπαγε η κεραία του ραδιοφώνου στον τοίχο...:cry: :cry:

 

Γενικά δεν πολυφοβάμαι τους σεισμούς. Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Αλλά αυτό που με φοβίζει επειδή μου έχει συμβεί, είναι να κάνει σεισμό ενω όλοι κοιμούνται κι εγώ είμαι ξύπνια (αργά το βράδυ).:cry: :cry: :cry:

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν πολυφοβάμαι τους σεισμούς. Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Αλλά αυτό που με φοβίζει επειδή μου έχει συμβεί, είναι να κάνει σεισμό ενω όλοι κοιμούνται κι εγώ είμαι ξύπνια (αργά το βράδυ).:cry: :cry: :cry:

 

Εγώ πάλι τους φοβάμαι μόνο και μόνο γι αυτόν τον λόγο,επειδή δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα και επειδή ό,τι είναι να γίνει θα γίνει..

Το '99 ήμουν μόνος στο σπίτι στον 4ο όροφο και κρατούσα τις βιβλιοθήκες μην έρθουν πάνω μου.Ήταν τόση δε η ταραχή μου που νόμιζα η πολυκατοικία μου είχε φτάσει την απέναντι απο το κούνημα.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι τους φοβάμαι μόνο και μόνο γι αυτόν τον λόγο,επειδή δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα και επειδή ό,τι είναι να γίνει θα γίνει..

Το '99 ήμουν μόνος στο σπίτι στον 4ο όροφο και κρατούσα τις βιβλιοθήκες μην έρθουν πάνω μου**.Ήταν τόση δε η ταραχή μου που νόμιζα η πολυκατοικία μου είχε φτάσει την απέναντι απο το κούνημα.. :worry:

 

Κοίτα, μπορεί και να μην φοβάμαι τόσο επειδη το σπίτι έχει γερά θεμέλια και έχει αντέξει και το μεγάλο σεισμό που έκανε το 1980something. Τη γλύτωσε με μερικές ρωγμές.

 

Αλλά γενικά γιατί να φοβάσαι όταν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί; Πιο πολύ φοβάμαι να κυκλοφορήσω μόνη μου στη Συγγρού στις 4 το πρωί :p

 

**Εμάς από το σεισμό είχαν ανοίξει τα ντουλάπια που ήταν ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΑ!!!

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

1) Είχαμε θρησκευτικά στο σχολείο και ξαφνικά μια κοπέλα λέει 'Εγώ κύριε δεν πιστεύω στον Θεό'. Στο καπάκι έγινε σεισμός!

 

2) Το 1999 ήμουν φαντάρος στον Έβρο, όταν έγινε ο σεισμός στην Τουρκία. Νομίζω ότι έγινε γύρω στις 3 τα ξημερώματα. Είμασταν σκοπιά στην μέση του πουθενά και το ρίξαμε στην πλάκα με τον άλλο σκοπό. Γυρίσαμε στο φυλάκιο το πρωί και είδαμε τις καταστροφές.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη μου ηταν τα χριστουγεννα που εγινε ο σεισμος...

 

ξαφνικα αρχιζω να βλεπω την οθονη να κουνιεται... τι διαολο λεω... μετα αρχιζω να βλεπω ολο το δωματιο να κανει παρτυ... ντααααξ λεω κουνιεται καλα... Ε μετα απο λιγο οταν ειδα πως δεν σταματαει αρχισα να κεινουμαι προς την πορτα... αλλα σταματησε.... και ξανα πηγα στο πισι!

 

το 99... Μολις ειχα στησει μια τελεια πιστουλα στο AOE και ριχνω με καταπελτη... αρχισε να κουνιεται σβηνει το πισι ειχα χεστει πανω μου κυριως μην φυγει η οθονη και σκασει στο πατωμα (πρωτο πισι 500κ δρχ ειχε παει) αλλα ολα καλα...

 

Please note : Not even a plate was harmed during the earthquakes :p

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria

Το γελοίο της υπόθεσης στην δική μου περίπτωση είναι ότι δύο φορές -μία το 99 και μία άλλη πιο μετά-με βρήκε ο σεισμός να έχω βγει μόλις από το ασανσέρ :heat:

Για αρκετό καιρό μετά,φυσικά και δεν το χρησιμοποιούσα,αλλά δεν μπορούσα να το κάνω σε μόνιμη βάση γιατί μένω και στον 5ο γμτ :cry:

Link to comment
Share on other sites

3-4 φορές έχω αντιληφθεί σεισμό:

μία φορά το 1991,στο μεγάλο σεισμό λέει:lol:,ήμουν στη κοιλιά της μάνας μου λένε,και άρχισε να κουνιέται το σύμπαν.Ευτυχώς πρόλαβε και βγήκε η μάνα μοσώα και αβλαβής και μπορώ και γράφω τώρα(όχι ότι το σπίτι έπαθε τίποτα αλλά λέμε τώρα):lol:5,κάτι ρίχτερ

Αλλά πέρα απο τη πλάκα έχω νοιώσει κάτι μικρούς σεισμούς μέσα στη νύχτα τα τελευταία 2-3 χρόνια μέσα στη νύχτα.Εκεί που κοιμόμουν αρχίζει και κουνιέται άλλοτε πάνω κάτω άλλοτε δεξιά-αριστερά και με ξυπνουσαν γμτ:lol:Αυτά!(Τώρα μπορώ να γελάσω):lol::lol::lol::D:):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όταν έγινε ο σεισμός του 1999, ήμουν 9 χρονών και καθόμουν στον υπολογιστή με τον αδερφό μου, ο οποίος μου υπαγόρευε ένα κείμενο για να το γράψω στο Word. Με το που ξεκίνησε ο σεισμός, χώθηκα κάτω από το γραφείο με τον αδερφό μου και έβαλα τα κλάματα! Κοιτούσα το φωτιστικό να χορεύει σαν τρελό, κοιτούσα και το ρολόι μου (15:05 περίπου πρέπει να ήταν) και περίμενα να δω το σπίτι να καταρρέει! Η μητέρα μου φώναζε "Μπείτε από κάτω!", αλλά είχαμε ήδη μπει.

 

Η γάτα μου κοιμόταν του καλού καιρού :cat: :zzz: και, με το που αντιλήφθηκε το σεισμό, άρχισε να τρέχει σαν τρελή! Ύστερα σου λένε ότι τα ζώα προαισθάνονται το σεισμό!...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν έγινε ο σεισμός του 1999, ήμουν 9 χρονών και καθόμουν στον υπολογιστή με τον αδερφό μου, ο οποίος μου υπαγόρευε ένα κείμενο για να το γράψω στο Word. Με το που ξεκίνησε ο σεισμός, χώθηκα κάτω από το γραφείο με τον αδερφό μου και έβαλα τα κλάματα! Κοιτούσα το φωτιστικό να χορεύει σαν τρελό, κοιτούσα και το ρολόι μου (15:05 περίπου πρέπει να ήταν) και περίμενα να δω το σπίτι να καταρρέει! Η μητέρα μου φώναζε "Μπείτε από κάτω!", αλλά είχαμε ήδη μπει.

 

Η γάτα μου κοιμόταν του καλού καιρού :cat: :zzz: και, με το που αντιλήφθηκε το σεισμό, άρχισε να τρέχει σαν τρελή! Ύστερα σου λένε ότι τα ζώα προαισθάνονται το σεισμό!...

 

και η δικια μου γατα τοτε τα ιδια εκανε αλλα μολις αρχισεο σεισμος εφυγε τρεχοντας ακομα τρεχει μαλλον καθως δεν την ξαναειδα:lol: :p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Η γάτα μου κοιμόταν του καλού καιρού :cat: :zzz: και, με το που αντιλήφθηκε το σεισμό, άρχισε να τρέχει σαν τρελή! Ύστερα σου λένε ότι τα ζώα προαισθάνονται το σεισμό!...

 

κι ομως τα σκυλια παντα παιρνουν χαμπαρι τον σεισμο πριν γινει,το χω προσεξει 2-3 φορες αυτο,παντα γαυγιζουν και ουρλιαζουν πριν γινει σεισμος,δεν ξερω αν το κανουν ολα παντως τα περισσοτερο το καταλαβαινουν.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...