Jump to content

Eρώτηση περί ....αρνητικών γνωμών για Samsung


ALXGS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παίδες... διαβάζοντας διάφορα θέματα εδώ μέσα, παρατηρώ ότι πολλοί λένε πχ "Μακριά από Samsung"...

Η Samsung από την άλλη, είναι μια εταιρία που είναι σε μεγάλη υπόληψη από τον κόσμο και τα τηλέφωνά της αποτελούν φετίχ αγοράς! Όσους γνωρίζω εγώ οι οποίοι ΔΕΝ έχουν Samsung, θα ΗΘΕΛΑΝ να έχουν Samsung αλλά δεν τους έφταναν τα βαλάντια γι' αυτό που θέλανε κι έτσι προτιμούσανε κάτι σε φτηνότερη μάρκα ή κάποιο Κινέζικο για να πάρουν τα ίδια χαρακτηριστικά.

 

Και διερωτώμαι ...γιατί? Γιατί πολλοί σου λένε μακριά από Samsung?

 

Πχ... αν είχες να επιλέξεις μεταξύ ενός Samsung κι ενός HTC ή ενός LG τι θα πρότεινε ο κόσμος? Μακριά από Samsung κι ό,τι να 'ναι? Για να μιλήσω και πιο συγκεκριμένα... έχεις Samsung S5 - HTC one M8 - LG G3. Γιατί OXI Samsung και NAI σε κάποιο από τα άλλα δύο? :confused:

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω γιατί HTC.Γιατί έχει την καλύτερη υλοποίηση στο antroid με ομαλό browsing χωρίς κολλήματα ακόμα και σε συσκευές με Όχι τόσο δυνατο hardware Από την λίγη εμπειρία που έχω σε σαμσουνγ Έχω δει κομπιασματα και "λοξυγκα" να το πω έτσι σε συσκευές θηρία.Στην HTC λείπουν αυτά.νομίζω ο κυριότερος κγ ος για τα κακώς κείμενα της σαμσουνγκ είναι αυτός.Προσωπικά δεν θα πρότεινα καμία συσκευή σε φιλο
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα επαιρνα Samsung λογω του Knox. Πιστευω με το hardware που εχουν πολλες συσκευες της (ναυαρχιδες τελευταιων 2-3 ετων), με αλλη ρομ θα πηγαιναν σφαιρα. Ομως η απωλεια της εγγυησης ειναι μεγαλο αγκαθι.

 

Εγω παντως ουτε LG θα ξαναεπαιρνα, βγαζουν κατασκευαστικα προβληματα. Αν ξαναεπαιρνα Android (που δεν το βλεπω πιθανο) θα πηγαινα ή σε Nexus ή σε HTC που εχω ακουσει πολυ καλα λογια.

Link to comment
Share on other sites

Α κατάλαβα :wacko:

 

Πάντως η αλήθεια είναι ότι καλόβλεπα το S5 τώρα που έχει πέσει η τιμή του.

 

Βασικά είμαι ανάμεσα σε S5 - LG G3 και HTC Μ8. Παίζουν και κάτι Κινέζικα στο μυαλό μου, αλλά σαν δεύτερη επιλογή (αν αποφασίσω να δώσω λιγότερα λεφτά πχ)

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα επαιρνα Samsung λογω του Knox. Πιστευω με το hardware που εχουν πολλες συσκευες της (ναυαρχιδες τελευταιων 2-3 ετων), με αλλη ρομ θα πηγαιναν σφαιρα. Ομως η απωλεια της εγγυησης ειναι μεγαλο αγκαθι.

2-3 ετών ναυαρχίδες δεν έχουν πλέον εγγύηση, άρα τις κάνεις ότι θέλεις... ;)

Εγω παντως ουτε LG θα ξαναεπαιρνα, βγαζουν κατασκευαστικα προβληματα. Αν ξαναεπαιρνα Android (που δεν το βλεπω πιθανο) θα πηγαινα ή σε Nexus ή σε HTC που εχω ακουσει πολυ καλα λογια.

Νομίζω sony και htc για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το gsmarena εδώ δίνει ανώτερο γενικώς το S5

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s5_vs_htc_one_m8-review-1067.php

 

Mε χαλάει βέβαια που το S5 δεν έχει ραδιόφωνο και τα ηχεία του Μ8 αλλά από την άλλη, μου τη σπάει το HTC που έχει 4Mb κάμερα!

Είναι και ακριβότερο. Όμως έχει ηχειάρες που τις γουστάρω αλλά και ραδιόφωνο!

 

Το LG G3 από την άλλη, πάσχει σε μπαταρία κι εγώ είμαι μπαταριάκιας και την τρώω κυρίως στο web browsing. Εκεί ακριβώς που το G3 πάσχει σε σχέση με τα άλλα δύο, οπότε απορίπτεται και μένουν τα S5 και M8 να ανταγωνίζονται.

 

Είμαι: μπαταριάκιας, ηχειάκιας, οθονάκιας και ιντερνετάκιας.

Δεν είμαι: παιχνιδάκιας, καμεράκιας.

Edited by ALXGS
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω την τιμή του Σονυ ζ3 θα σου έλεγα να το δεις και αυτό.Στην μπαταρία δεν έχει αντίπαλο.Χωρίς να λέω ότι του μ8 που εχω δεν είναι καλή.Αλλά του Σονυ δεν παίζεται.Είναι και αδιάβροχο έχει και πολύ καλύτερη κάμερα.Και από όσο γνωρίζω δεν τρώει τα κολλημματακια που λέγαμε πιο πριν
Link to comment
Share on other sites

2-3 ετών ναυαρχίδες δεν έχουν πλέον εγγύηση, άρα τις κάνεις ότι θέλεις... ;)

 

Νομίζω sony και htc για μένα.

 

Εννοω να την παρεις τωρα μια τετοια συσκευη, οχι να την εχεις ηδη 3 χρονια. Αν παω και παρω ενα S5 αυριο, θα εχει 2 χρονια απο αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σού απαντήσω αυτό.ανάλογα σε ποια συσκευή samsung θέλεις να πας.

Εχει κάποιες καλές και κάποιες πού όντως δεν αξίζουν.

Το s5 ας πούμε,ποτέ δεν το συμπάθησα,λόγω κατασκευής όμως πού μου θυμίζει ψεύτικο παιχνίδι κι όχι λόγω hardware.

Η σειρά a ας πούμε είναι αξιόλογη,το s6 επίσης άψογο για μένα.

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα επαιρνα Samsung λογω του Knox. Πιστευω με το hardware που εχουν πολλες συσκευες της (ναυαρχιδες τελευταιων 2-3 ετων), με αλλη ρομ θα πηγαιναν σφαιρα. Ομως η απωλεια της εγγυησης ειναι μεγαλο αγκαθι.

 

Εγω παντως ουτε LG θα ξαναεπαιρνα, βγαζουν κατασκευαστικα προβληματα. Αν ξαναεπαιρνα Android (που δεν το βλεπω πιθανο) θα πηγαινα ή σε Nexus ή σε HTC που εχω ακουσει πολυ καλα λογια.

 

Άρα HTC έτσι όπως τα λες αν σκεφτείς ότι τα τελευταία χρόνια υπάρχει nexus από lg.

 

Εγώ χωρίς να είμαι δυσαρεστημένος θα κοίταζα πρώτα από Sony z τι παίζει εκτός και αν επιστρέψει στην τιμολογιακή πολιτική των nexus 4, 5 και στο νέο.

 

 

Τώρα το s5 δεν το επιλέγεις έναντι του Μ8 αν δεν σε νοιάζει η αποσπώμενη μπαταρία, στα ίδια λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι περι S5,

 

Μονο εγω το βρισκω εξαιρετικο τηλεφωνο? και εξηγουμαι:

 

1. Οθοναρα? τσεκ

2.Καλη μπαταρια? τσεκ

3. Πολυ Καλη καμερα? τσεκ

4.αποσπωμενη μπαταρια? τσεκ

5. microSD? τσεκ

6. αδιαβροχο? τσεκ

7. προσφερεται σε καλη τιμη? τσεκ

8. Επεξεργαστης και καλες επιδοσεις? τσεκ

 

 

Ειναι πλαστικο , ε και τι εγινε? 90% απο εμας σε πλαστικη θηκη θα το βαλουμε , ασε που μετα απο δεν ξερω και γω ποσα κινητα πλεον λιγο ρολο παιζει για εμενα αν ειναι πλαστικο ή μετυαλλικο, δεν λεω δινει αισθηση πολυτελειας και στιβαροτητας μια μεταλλικη κατασκευη αλλα μιλαμε για τηλεφωνο, ΔΕΝ ειναι στα βασικα κριτηρια επιλογης μου η κατασκευη αλλα και αλλα σημαντικοτερα πραγματα.

 

Για μενα το S5 ειναι απο τα πιο ολοκληρωμενα και απροβληματιστα κινητα που εχω δουλεψει και το συνιστω 100% .

 

Να πω και κατι αλλο, η καρδια μου λεει Μ8 αλλα το μυαλο S5 :D

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Άρα HTC έτσι όπως τα λες αν σκεφτείς ότι τα τελευταία χρόνια υπάρχει nexus από lg.

 

Εγώ χωρίς να είμαι δυσαρεστημένος θα κοίταζα πρώτα από Sony z τι παίζει εκτός και αν επιστρέψει στην τιμολογιακή πολιτική των nexus 4, 5 και στο νέο.

 

 

Τώρα το s5 δεν το επιλέγεις έναντι του Μ8 αν δεν σε νοιάζει η αποσπώμενη μπαταρία, στα ίδια λεφτά.

 

Δεν ξερω τι θεματα εβγαλε το Nexus 5, παντως το G2 το εχω παει σε ενα χρονο δυο φορες στο σερβις για κατασκευαστικα προβληματα που βγηκαν σε παρα πολλους κατοχους της συσκευης. Βεβαια αν εξαιρεσεις το GPS που δεν φτιαχτηκε ουτε με την αλλαγη πλακετας, το τηλεφωνο ειναι εξαιρετικο και με CM παει σφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι θεματα εβγαλε το Nexus 5, παντως το G2 το εχω παει σε ενα χρονο δυο φορες στο σερβις για κατασκευαστικα προβληματα που βγηκαν σε παρα πολλους κατοχους της συσκευης. Βεβαια αν εξαιρεσεις το GPS που δεν φτιαχτηκε ουτε με την αλλαγη πλακετας, το τηλεφωνο ειναι εξαιρετικο και με CM παει σφαιρα.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι από την στιγμή που το θέμα σου ήταν hw δεν κοιτάς καμία πρόταση από lg ακόμη και να είναι nexus.;)

 

Τώρα σε μένα προσωπικά θέμα κανένα δεν έχει βγάλει σε hw και το πιο "διαδεδομένο" είναι ίσως το power button.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά την Samsung σαν εταιρία την αγαπώ λόγο hardware (οθόνες, κάμερες, ποιότητα) είναι η καλύτερη! Αλλά είναι η χειρότερη εταιρεία στις αναβαθμίσεις... πραγματικά άθλια. Παρατάει καινούργια της κινητά ενώ άλλες εταιρίες δίνουν πρόσφατο λογισμικό ακόμα και σε 2 χρονών κινητά! Εγώ προσωπικά έλεγα εε σιγά τι καλύτερο θα έχει το πιο πρόσφατο λογισμικό, έλα όμως που τώρα το θέλω και νιώθω μειονεκτικα, σχεδόν ντρέπομαι που είμαι ακόμα με kitkat...
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά την Samsung σαν εταιρία την αγαπώ λόγο hardware (οθόνες, κάμερες, ποιότητα) είναι η καλύτερη! Αλλά είναι η χειρότερη εταιρεία στις αναβαθμίσεις... πραγματικά άθλια. Παρατάει καινούργια της κινητά ενώ άλλες εταιρίες δίνουν πρόσφατο λογισμικό ακόμα και σε 2 χρονών κινητά! Εγώ προσωπικά έλεγα εε σιγά τι καλύτερο θα έχει το πιο πρόσφατο λογισμικό, έλα όμως που τώρα το θέλω και νιώθω μειονεκτικα, σχεδόν ντρέπομαι που είμαι ακόμα με kitkat...

 

Δεν νομίζω να είναι σε καλύτερη μοίρα η υπόλοιποι....Μόνο η motorola είναι σε καλύτερο δρόμο μιας λόγω μικρης γκάμας την αναβαθμίζει όλη. Οι υπόλοιποι στην ουσία μόνο τις ναυαρχίδες υποστηρίζουν σε ένα Χ βάθος χρόνου...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...