Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230


Pimpsick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση για τους ήδη έχοντες τη συσκευή:

Τα πλήκτρα έχουν γραμμένους και τουε ελληνικούς χαρακτήρες μαζί με τους λατινικούς, όπως μας έχει σηνυθήσει η ΝΟΚΙΑ;

Ξέρετε οι συσκευές που θα πωλούνται από το Μάιο (μέσω Alpha Copy και όχι Πλαίσιο) αν θα έχουν γραμμένα και τα ελληνικά ή όχι;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το κινητό, άσχετα με τα όποια αρνητικά του που στο κάτω-κάτω κάθε συσκευή έχει, είναι ίσως ότι πληρέστερο έχει φτιάξει η Nokia μέχρι τώρα.

 

Ναι παίρνει mp3 για ringtone και midi ακόμα και ηχογραφημένη την φωνή σας αν θέλετε.

 

Τα πλήκτρα έχουν και τους Ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Το μεγάφωνο έχει άριστο ήχο για το μέγεθός του και κατά πολύ καλύτερο από κάθε άλλο που δοκίμασα τα τελευταία χρόνια.

 

Τώρα όσον αφορά την οθόνη, το είπα και πριν. Θα μπορούσε άνετα η Nokia να είχε και μεγαλύτερη αλλά σίγουρα όχι καλύτερη. Είναι φωτεινότατη με φοβερή ευκρίνεια και ταχύτατη στην ανανέωση, κάτι στο οποίο πάσχουν το 100% των υπολοίπων τηλεφώνων, ασχέτως κατασκευαστή.

 

Σχετικά με firmware bugs, πολύ λιγότερα από ποτέ και όχι σημαντικά. Κάτι που επιτέλους κατάφερε η Nokia. Έχω σιχαθεί στο παρελθόν να πετάω τηλέφωνα, εξαιτίας ηλιθίων bugs που συνεχώς εμπόδιζαν την χρήση τους.

 

Τώρα για την ποιότητα των πλαστικών, θα έλεγα ότι είναι καλή για τα δεδομένα της Nokia αλλά όχι και η εφαρμογή τους. Καμμιά φορά αναρωτιέμαι τι στην ευχή χρειάζονται οι εναλλάξιμες προσόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος clarco5 (24 Απρ. 2004 , 18:41)

 

Bghke anabathmish 3.15 !!!

An kapoios exei balei, as pei ti ginetai m'auth...

 

 

Tipota parapanw den prosferei apo tin palaioteri 3.14 ektos tou oti exei enimerv8ei i lista dyktion.

To telestet diladi me tin 3.15 egine TIM GR ( kaloriziko)

 

Mporei na mou pei kapoios an exei domikasei to bluetooth tis mobile action ?

To software tis den ypostirizei akoma to 6230 alla kai mono me toys drivers tou bluetooth den paizei me to kinito.

Link to comment
Share on other sites

Na πω τα εξής σχετικα με μερικα μικρότερα ή μεγαλύτερα bugs (όπως θελετε χαρακτηρίστε τα...)

 

Κατ' αρχήν σε μένα αλλά και σε άλλους το λογότυπο που εμφανίζεται είναι PANAFON kai oxi VODAFON.....

 

Μου φαίνεται επίσης περίεργο το γεγονός πως όταν κλειδώνεται το πληκτρολόγιο η οθόνη αντί να σβήνει αυτόματα....ανάβει!!! Αυτό συμβαίνει και σε άλλα ΝΟΚΙΑ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, εχει παρατηρησει κανεις οταν παιρνει καποιο νουμερο που υπαρχει στη μνημη, αλλα χρησιμοποιει το πληκτρολογιο για να το παρει, οτι δεν το αναγνωριζει και δεν βγαζει το ονομα;;;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5226DragonTiger.jpg
Link to comment
Share on other sites

...η οθόνη αντί να σβήνει αυτόματα....ανάβει

 

Αυτό γίνετε στιγμιαία οπότε δεν το βλέπω σαν πρόβλημα.

 

ili, έτσι ακριβώς όπως το λες είναι, το παρατήρησα και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gently (25 Απρ. 2004 , 03:17)

 

Μπορει καποιος να μου απαντησει σε 2 ερωτησεις? 1) ποσα ονοματα με ποσα τηλεφωνα στο καθε ονομα χωραει το 6230 2) οι υπερυθρες ειναι ξεκλειδωτες οπως π.χ του Τ610 ?

ευχαριστω

 

 

1)Phone book: Up to 1000 contacts with all entries filled, in addition to SIM card contacts :)

2) Nαι :)

 

Περισσοτερα στο επισημασμενο θεμα

Nokia 6230 {επίσημο thread} :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ξερω οτι εχει χιλιοειπωθει αλλα θελω να μου πειτε την τελικη τιμη με ΦΠΑ του 6230 στο ΠΛΑΙΣΙΟ.Το βγαζω στα 391 ευρω.Σωστα?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα, πολυ ωραιο το forum σας.

 

λιγες απλες ερωτησουλες σχετικα με το 6230.

1) εχει και αυτο δυναμικο τηλεφωνικο καταλογο οπως το 6220 και τι κανει αυτο?

2) μπορω να μεταφερω απο το pc μου ενα αρχειο (π.χ. ενα .txt η ενα .c και να το δω απο το κινητο?

3) τι εννοειτε οταν μιλατε για ξεκλειδωτες irda/bluetooth?

 

αυτα, ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι έχει δυναμικο, εννοει πως βάζεις πολλαπλά τηλέφωνα σε μια επαφή.

 

2.Αμφιβάλλω... Μόνο τους συγκεκριμένους τύπους που βλέπει το κινητό, πχ mp3.

 

3. Ότι μπορείς να στέλνεις/λαμβανεις σε άλλα τηλέφωνα ότι έχεις. Πχ ήχους, εικόνες τραγούδια. Τα παλαιότερα νοκια παρότι είχαν μπλε δόντι και υπέρυθρες δεν σε άφηναν να το κάνεις, ποφανώς για να πληρώνεις να τα στέλνεις μέσω ΜΜS.

 

Papajohn

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την εγκαιρη απαντηση.

στο 1) μονο να συνεχισω κατι, αυτη η υπηρεσια υπαρχει και σε προηγουμενα μοντελα, δεν ξερω αν μιλαμε για το ιδιο, εγω λεω για την υπηρεσια presence που διαφημιζουν στο 6220.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eth0 (25 Απρ. 2004 , 15:25)

 

σε ευχαριστω πολυ για την εγκαιρη απαντηση.

στο 1) μονο να συνεχισω κατι, αυτη η υπηρεσια υπαρχει και σε προηγουμενα μοντελα, δεν ξερω αν μιλαμε για το ιδιο, εγω λεω για την υπηρεσια presence που διαφημιζουν στο 6220.

ευχαριστω.

 

Nai kai to 6230 exei ayth thn ypiresia....alla malon ine dwro adwro, afoy prepei na thn ypostiriksei kai to diktyo.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eth0 (25 Απρ. 2004 , 16:19)

 

τα ελληνικα δικτυα την υποστηριζουν? τι κανει αυτη η υπηρεσια ακριβως?

 

Einai ena eidos messenger μέσω του οποίου μπορείς να βλέπεις ποιες από τις επαφές σου είναι on line και να επικοινωνείς ευκολότερα με αυτές...Επίσης μπορείς ευκολότερα να ανακαλύπτεις το σημειο που βρίσκονται...κατόπιν αποδοχής φυσικά και των δύο....Δεν υποστηρίζεται όμως ακόμα από τα δίκτυα και δεν γνωρίζω αν χρειάζεται κι όλας.... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eth0 (25 Απρ. 2004 , 16:56)

 

προφανως πρεπει και ο αλλος να εχει presence στο κινητο του ε;

γιατι να μην χρειαζεται; καλο ακουγεται.

 

 

ένα είδος status :)

 

όπως στο msn ένα πράγμα ;)

 

όσο για το κινητό:

 

1. δεν είναι προβληματικό το πληκτρολόγιο ούτε το κετρικό πλήκτρο... ναι αν φοράει κάποιος χάντια του σκι τότε ναι :p

 

2. ναι έχει μικρή αλλά τρομερή οθόνη... παιδιά έλεος είναι 97γρ βάρος...

 

3. κανένα άλλο κινητό που έχει παρουσιαστεί (ούτε καν να κυκλοφορεί) δεν έχει τόσα πολλά σε τόσο μικρό όγκο.

 

4. η τιμή του είναι εξευτελιστική :rolleyes: (καλό είναι αυτό)

 

5. διορθώσεις σε ομάδες ή κάποιο άλλο μπαγκ με την 3.15?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

katarxas gia xara se olous :

skeftomai kai ego na paro to 6230 kathoti opou na ine me kalei i mama patrida kai ena kinito mikro , me fm , kai mmc kai me 300 ores anamoni akougetai poli kalo.

ta 400 euro pou kani sto plaisio ine xoris sindesi pouthena ? mono to kinito?

 

PS. kseri kanis kana magazi stin salonica pou na perni metaxirismena?exo ena7650. pia ine mia kali timi na to doso?

 

thank u

Link to comment
Share on other sites

ναι κάνει 392 ευρώ (νέα τιμή νομίζω) σκέτη συσκευή τελική τιμή :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια..τζαμπα ειναι!!Για αυτα που προσφερει!!!Οταν ακους ραδιο μπορεις να το βαλεις χωρις ακουστικα στο μεγαφωνο?
Link to comment
Share on other sites

όχι. το βάζεις μεγάφωνο αλλά όπως κάθε άλλο τηλέφωνο με ράδιο θέλει και τα ακουστικά για κερέα :)

 

αλλά το μεγάφωνο μπαίνει και είναι κορυφή :up:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

αναμονή μέχρι να τις βγάλει η κοτέ. λογικά όταν το φέρει και στα μαγαζιά της.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ποσο με σκοτωνει αυτη η αναμονη.Το Σαββατο δινω το GX-20 300ευρω (:lol:) και την αλλη βδομαδα το παραγγελνω απο το Πλαισιο.Ας ελπισουμε οτι θα ειναι μια καλη επιλογη :whistle: :worry:
Link to comment
Share on other sites

το μόνο που θα σου λήψει θα είναι η οθόνη. τπτ άλλο.

 

αν δέχεσαι με αυτόν τον συμβιβασμό και θα κερδίσεις τόσα + τότε είσαι οκ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω κι εγω με τον alexkass το κινητο ειναι πολυ καλο κι απο το sharp μονο η οθονη ισως σου λειψει αλλα μην ξεχναμε οτι μονο στην καλη οθονη μενει το sharp.το 6230 ειναι ισως η πιο ολοκληρωμενη προταση κινητου και σε λογικη τιμη τα συνδιαζει ολα εκτος απο programmes δεν ειναι symbian.αλλα κατα τα αλλα ειναι ok και με ελαχιστα bugs εκτος κι αν ειναι κανεις πολυ ψειρας και ανακαλυψει κατι οσο για μεγεθος και βαρος?τελειο

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...