Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230


Pimpsick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Xristo, afto me tis anafores to exoun ola ta series 40.... den to vlepw na allazi. egw kathe 4-5 kamw maziki diagafi.

 

afto me to fws +lock pio poli astio para bug ine. etsi ke allios su kamei ton ixo klidwmatos.

 

akoma i anafores erxode otan paradwthi to sms.kalo den einai afto??

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Wirelessly posted (SonyEricssonP900 Dream's phon: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από Alexkass

Xristo, afto me tis anafores to exoun ola ta series 40.... den to vlepw na allazi. egw kathe 4-5 kamw maziki diagafi.

 

afto me to fws +lock pio poli astio para bug ine. etsi ke allios su kamei ton ixo klidwmatos.

 

akoma i anafores erxode otan paradwthi to sms.kalo den einai afto??

 

Polu kalo einai. Giati sta alla kinita pote erxete i anafora?

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

sta 40aria pou eixa egw me to pou to estelnes elege ekremei kai meta allaze se paradwthike. alla itan spastiko. etsi kai alliws exeis kai ton fakelo staltheda ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonP900 Dream's phon: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από Alexkass

sta 40aria pou eixa egw me to pou to estelnes elege ekremei kai meta allaze se paradwthike. alla itan spastiko. etsi kai alliws exeis kai ton fakelo staltheda ;)

 

A katalava pos to kanei. Exis dikaio to idio ekane to 5100 kai to 7250i mou.Pali kala pou allaxe itan spastiko.

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήρε ένας φίλος το 6230 και τα "βάλαμε κάτω" με το sx1. Όχι για κόντρες αλλά για να έχουμε έναν μπούσουλα (δεν έχουμε δα και τα άπειρα κινητά). Πραγματικά πολυ καλό non-smartphone κινητό, πλήρες και ισορροπημένο. Τα έχει όλα και συμφέρει, που λέμε. Σκεφτόμουν και εγώ να το πάρω, ήμουν μάλιστα μεταξύ αυτού και του sx1 και τελικώς κατέληξα στο ziemens για συγκεκριμένους λόγους. Πάντως, για να μην ακούγονται ανακρίβειες, το 6230 είναι άψογο αλλά χάνει στα σημεία από το σέξυ, μια και πολύ κάνουν τέτοιες συγκρίσεις. Σε ότι αφορά τη λήψη, ΠΟΥ ΑΠ'ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΙΝΗΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΜP3 PLAYERS Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ, έχει ελαφρώς χειρότερη από το sx1 (τεσταρισμένα στο ίδιο δωμάτιο με voda kai cote) ενώ οι γραμμούλες άγγιζαν την κορυφή (θα μου πείτε και το παλιό μου Τ310 "δείχνει" να έχει λήψη σήματος "καμπάνα" αλλά... ας μη σχολιάσω καλύτερα). Και όταν μιλάω για λήψη μιλάω για πόσο γρήγορα "έβγαζε γραμμή" και πόσο καλό (συνεχές ή μη) ήχο είχε όταν έκοβα βόλτες στο σπίτι. Ο ήχος του στις κλήσεις (και εξακολουθώ να μιλάω ΑΚΟΜΑ για τις καθ'εαυτού λειτουργίες τηλεφώνου) δεν είναι τόσο κρυστάλλινος, απλά ικανοποιητικός, το δε μενού του το κλασσικό απίστευτα γρήγορο μενού των Νοκια. Όσο για τις ψυχαγωγικές του δυνατότητες, το Mp3 player καλό αλλά δεν φτάνει ούτε κατά διάνοια την ποιότητα του ήχου που παράγει o player του σχ1, γιατί ακούστηκαν και κάτι τέτοια ενώ για το ραδιόφωνο δεν έχω να κάνω κάποιο ιδιαίτερο σχόλιο, κλασσικό ραδιόφωνο Νόκια. Η φωτογραφική του μηχανή επίσης απλά καλούτσικη, λίγο θαμπές σε σχέση με αυτές του sx1, μου θυμίζουν τις φωτογραφίες του 6600, δεν ξέρω τι λέτε περί αυτού... Μπορεί να μην έχει τη μικρή παραμόρφωση στα άκρα που έχουν οι φωτογραφίες του σέξυ (μην μου πείτε ότι δεν το χετε παρατηρήσει) αλλά σε χρώματα και καθαρότητα εικόνας υστερεί. Η οθόνη, τέλος, είναι όντως πολύ φωτεινή και πιο διακριτή σε έντονο φωτισμό από τις αντίστοιχες του παρελθόντος.

 

Αυτά από μένα, αυτές είναι μόνο οι απόψεις μου, δεν είμαι κάποιος έμπειρος η ειδικός reviewer κινητών. Καλορίζικο στους κατόχους του (μπορεί σε λίγες μέρες να το έχει και ο αδερφός οπότε θα το "εξετάσω" εκτενέστερα...χεχε)

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

pos ginetai kapoia kommatia pou iparxoun idi se fakelo stin mmc na fenontai sto menou anaparagogi mousikis...?To katafera mesa apo to programma tis nokia alla etsi einai san na pernaei to kathe kommati ksana mesa sto kinito me apotelesma i oli diadikasia na kathisterei apelpistika...An exoume na perasoume 1-2 tote ok alla an einai na perasoume 30-50 tragoudia ti ginetai???

 

Pos tha dimiourgisoume ti lista pou theloume xoris na kanei oli auti ti xronovora diadikasia...?

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή Ανάσταση σε όλους!Είμαι κάτοχος του SX1 και από χθες και του 6230.Το τηλέφωνο λοιπόν κατά τη γνώμη μου είναι ένα από τα ποιοτικότερα και καλύτερα, σε ό,τι αφορά τη σχέση δυνατοτήτων/τιμής, κινητά.Δε χρειάζεται νομίζω να προαναφέρω πολλά κολακευτικά λόγια που ήδη έχουν ειπωθεί μιας και είναι σίγουρο πως θα γίνω κουραστικός.Αυτό όμως που αξίζει να σημειωθεί είναι πως η κάμερα του ΝΟΚΙΑ είναι ελαφρώς καλύτερη από το SX1 αλλά το Video σαφώς ποιοτικότερο στο SX1.Θεωρώ ατού τη δυνατότητα αναπαραγωγής MP3 ως ήχο κλήσης αλλά και την πολύ καλή απόκριση των πλήκτρων του αν και αποσπόμενη η πρόσοψή του!Αντιθέτως είναι απαράδεκτο η λειτουργία των ομάδων χρηστών στο μενού να διατηρεί ένα τέτοιο bug ώστε να μην έχει καν τη δυνατότητα εισαγωγής στο υπομενού των ομάδων.Είναι βέβαια σίγουρη μία άμεση μελλοντική αναβάθμιση για τη διόρθωση του προαναφερθέντος προβλήματος μιας και η ΝΟΚΙΑ σε αυτό το κομμάτι μας έχει καλομάθει!

Το τηλέφωνο συμπερασματικά συνιστάται ανεπιφύλακτα και να είστε σίγουροι πως αν το SX1 δεν ήταν Smartphone με όλα τα καλούδια που το συνοδεύουν, θα το είχα ήδη πουλήσει.

ΤΟ 6230 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ BEST SELLER TOY 2004.Να μου το θυμηθείτε αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

gia ta mp3 xrisimopoio ton reader mmc ke se ligo tha dokimasw to kalwdio. to bt gia afti ti dulia ine argo. gia ikones ine ok ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

H NOKIA για μια ακομα φορα αδιορθωτη... :o

 

Στα κλασικα απλα εικονομηνυματα της, δεν δίνει για μια ακόμα φορά αναφορά παράδοσης (μόνο στο 3310 υποστηρίκτηκε αυτή!!!) ενώ και πάλι αν αυτό συνοδεύεται απο κείμενο για να γίνει ορατό στον παραλήπτη πρέπει να έχει γραφτεί με γκρίκλις....Επίσης κατά στην αποθήκευσή του στα σταλθέντα δεν φαίνεται η εικόνα αλλά μόνο η λέξη <εικόνα>!!!! Άντε τρέχα γύρευε δηλαδή.... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonP900 Dream's phon: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από christ-k

H NOKIA για μια ακομα φορα αδιορθωτη... :o

 

Στα κλασικα απλα εικονομηνυματα της, δεν δίνει για μια ακόμα φορά αναφορά παράδοσης (μόνο στο 3310 υποστηρίκτηκε αυτή!!!) ενώ και πάλι αν αυτό συνοδεύεται απο κείμενο για να γίνει ορατό στον παραλήπτη πρέπει να έχει γραφτεί με γκρίκλις....Επίσης κατά στην αποθήκευσή του στα σταλθέντα δεν φαίνεται η εικόνα αλλά μόνο η λέξη <εικόνα>!!!! Άντε τρέχα γύρευε δηλαδή.... :wacko:

 

Xristo lolololololol!!!!! Kai ego to thymame sto athanato 3330 mou oti eixe anafora sta eikonominimata. Gia koita to ligo sta eikonominimata mporeis na metonomaseis to kathe eikonominima. Gia koita to ligo!!

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος manos the greek (10 Απρ. 2004 , 15:59)

 

Wirelessly posted (SonyEricssonP900 Dream's phon: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

 

 

Xristo lolololololol!!!!! Kai ego to thymame sto athanato 3330 mou oti eixe anafora sta eikonominimata. Gia koita to ligo sta eikonominimata mporeis na metonomaseis to kathe eikonominima. Gia koita to ligo!!

 

Mάνο ναι. Αν πας στα πρότυπα μηνύματα κειμένου, μετα τα στανταρ προκαθορισμενα υπάρχουν τα γνωστά μας εικονομηνύματα στα οποία με αριστερό κλικ υπάρχει η επιλογή μετονομασία....

 

Η νοκια πάντως αυτά τα έχει εγκαταλείψει στην τύχη τους....Γιατί όχι αναφορά και μόνο γκρίκλις;;;; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

εικονομηνύματα? υπάρχουν ακόμα αυτά? λοοοοοοοολ :D :lol:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonP900 Dream's phon: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από Alexkass

εικονομηνύματα? υπάρχουν ακόμα αυτά? λοοοοοοοολ :D :lol:

 

Siga re proxorimene pou stelneis 10 mms tin mera!!!! Den einai oloi san emas merikoi einai paradosiakoi tis graptis epikoinonias. O Xristos einai enas apo autous!!

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

απλά δεν κοίταξα καν αν το 6230 τα υποστηρίζει :lol: έστελνα κάποτε που είχα το 8310... και το 6210 :cry: τι εποχές και αυτές...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (10 Απρ. 2004 , 15:31)

 

gia ta mp3 xrisimopoio ton reader mmc ke se ligo tha dokimasw to kalwdio. to bt gia afti ti dulia ine argo. gia ikones ine ok ;)

 

 

Mallon den katalaves ti akrivos rotisa...

 

Kai ego reader mmc xrisimopoio...

 

Omos exeis dokimasei na pas sto menou Polimesa--->Anapar. mousikis???

 

An pas tha deis oti tha sou grapsei ''Den diatithentai arxei mousikis"...

 

Fisika mesa apo to pano menou sou dinei ti dinatotita na epilekseis esi ton fakelo pou theleis gia na paikseis ena kommati...

 

Alla an prosekseis iparxei mia terastia diafora...

 

Sto proto fakelo sou vgazei mia lista me ta tragoudia kai epilegeis esi ton tropo kai tin seira pou tha ta paiksei kai malista mporeis na vgeis entelos apo to menou kai na pas stin anamoni kai auto na sinexisei na paizei opos kai to radiofono...

 

Me ton deutero tropo kai to menou anaparagogi ( sketo ) den sou dinetai auti i dinatotita ...To mono pou mporeis na kaneis einai na epilekseis mono ena kommati na paikseis kai malista prepei na parameineis mesa sto fakelo...

 

Epomenos kata ti gnomi mou einai kati poli simantiko pou prepei na lithei...

 

An kapoios exei vrei ton tropo as pei kai stous allous...

 

Ego opos eipa ta katafera mono mesa apo to programma tis nokia alla etsi einai san na pernas ta tragoudia pali meso bluetooth diadikasia diladi apelpistika argi otan milame gia 30-50 tragoudia...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

apla DEN ta vazis se fakelo. to eixe episimani prin 20 peripou meres to mobileBpit kai i nokia (logika opos lene) tha to diorthwsi amesa. apla diavazi mono to root o player. opws ta ppc mexri tous prwtous fakelous ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος physical (10 Απρ. 2004 , 15:14)

 

Χρόνια πολλά και καλή Ανάσταση σε όλους!Είμαι κάτοχος του SX1 και από χθες και του 6230.Το τηλέφωνο λοιπόν κατά τη γνώμη μου είναι ένα από τα ποιοτικότερα και καλύτερα, σε ό,τι αφορά τη σχέση δυνατοτήτων/τιμής, κινητά.Δε χρειάζεται νομίζω να προαναφέρω πολλά κολακευτικά λόγια που ήδη έχουν ειπωθεί μιας και είναι σίγουρο πως θα γίνω κουραστικός.Αυτό όμως που αξίζει να σημειωθεί είναι πως η κάμερα του ΝΟΚΙΑ είναι ελαφρώς καλύτερη από το SX1 αλλά το Video σαφώς ποιοτικότερο στο SX1.Θεωρώ ατού τη δυνατότητα αναπαραγωγής MP3 ως ήχο κλήσης αλλά και την πολύ καλή απόκριση των πλήκτρων του αν και αποσπόμενη η πρόσοψή του!Αντιθέτως είναι απαράδεκτο η λειτουργία των ομάδων χρηστών στο μενού να διατηρεί ένα τέτοιο bug ώστε να μην έχει καν τη δυνατότητα εισαγωγής στο υπομενού των ομάδων.Είναι βέβαια σίγουρη μία άμεση μελλοντική αναβάθμιση για τη διόρθωση του προαναφερθέντος προβλήματος μιας και η ΝΟΚΙΑ σε αυτό το κομμάτι μας έχει καλομάθει!

Το τηλέφωνο συμπερασματικά συνιστάται ανεπιφύλακτα και να είστε σίγουροι πως αν το SX1 δεν ήταν Smartphone με όλα τα καλούδια που το συνοδεύουν, θα το είχα ήδη πουλήσει. ΤΟ 6230 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ BEST SELLER TOY 2004.Να μου το θυμηθείτε αυτό!!!

 

 

Αν δεν ήταν smartphone δεν θα ήταν το ίδιο τηλέφωνο, θα ήταν κάτι άλλο (μικρότερο, με άλλο πληκτρολόγιο ίσως κ.α). Η μορφή εξαρτάται από τη λειτουργία και το αντίστροφο... Εγώ πάντως διαφωνώ για την κάμερα οριζοντίως και καθέτως :)

Link to comment
Share on other sites

i kamera tu sx1 iden ine ke oti kalitero. xiroteri apo 3660-6600 ke apo 6230. ta exw ke ta vlepw. oxi to video alla to viewfinder stin kamera ke oi foto.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα κατέβασα στο κινητό το πρώτο του mp3 και μπορώ να πω πως η διαδικασία μέσω bt ήταν απλή αλλά και γρήγορη...Συγκεκριμένα το τραγούδι μεταφέρθηκε περίπου σε 20 δευτερόλεπτα, χρόνο αρκετά ικανοποιητικό.... :)

 

Αν το αναπαράγεις μέσα από τους φακέλους του μενου έκθεση δεν μπορείς να χειριστείς το τραγούδι, ούτε να έχεις τις πληροφορίες γι αυτό και φυσικά να το ακούσεις στην οθόνηαναμονής....Εμένα μου κατέβηκε αυτόματα στο φάκελο μουσικααρχεία και μετα τον μετέφερα στη κάρτα μνήμης....Ο ακρόαση πρέπει να γίνεται από το μενου πολυμέσα και αναπαραγωγή μουσικής.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιά δείτε αυτό το χαριτωμένο βίντεο τραβηγμένο με το 6230 και πείτε μου την γνώμη σας για την ποιότητά του...Πιστεύω να παίζει σε όλα τα pc χωρίς να χρειάζσται το νοκια media player...

 

http://briefcase.pathfinder.gr/file/christk64/20685/242307

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται ο media player. Πολύ ζωντανό ήταν αλλά με πολλές παραμορφώσεις. Ίσως αυτός που το τράβηξε δεν κράταγε και πολύ σταθερό το χέρι του (εσύ το τράβηξες; ). Το αποτέλεσμα ικανοποιητικό. Πάντως αυτό που μού'κανε εντύπωση είναι οτι ο ήχος ήταν κρυστάλλινος και πολύ δυνατός. Πρέπει νά'χουνε βάλει πολύ καλό μικρόφωνο.

 

Απο εγγραφή φωνής πώς τα πάει; Ηχογραφεί απεριόριστα; Έχει δυνατότητα ηχογράφησης συνομιλίας και είναι εύκολα προσβάσιμη κατα την διάκεια της κλήσης;

 

Χρόνια πολλά και καλό πάσχα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonP900 Dream's phon: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από mirrorofsorrow

Χρειάζεται ο media player. Πολύ ζωντανό ήταν αλλά με πολλές παραμορφώσεις. Ίσως αυτός που το τράβηξε δεν κράταγε και πολύ σταθερό το χέρι του (εσύ το τράβηξες; ). Το αποτέλεσμα ικανοποιητικό. Πάντως αυτό που μού'κανε εντύπωση είναι οτι ο ήχος ήταν κρυστάλλινος και πολύ δυνατός. Πρέπει νά'χουνε βάλει πολύ καλό μικρόφωνο.

 

Απο εγγραφή φωνής πώς τα πάει; Ηχογραφεί απεριόριστα; Έχει δυνατότητα ηχογράφησης συνομιλίας και είναι εύκολα προσβάσιμη κατα την διάκεια της κλήσης;

 

Χρόνια πολλά και καλό πάσχα σε όλους.

 

Simfona me ton alex ixografei uperoxa. Opos ola ta nokia patontas aristero klik ixografei tin klisi. Xronia polla se olous!!

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά όλα NOKIA; Τα προηγούμενα series 40 δεν ηχογραφούσαν, είναι το πρώτο που έχει αυτήν τη λειτουργία. Τί αριστερό κλίκ εννοείς; Στο πολυπλήκτρο ή στο αριστερό ειδικό, επιλογές και μετά ηχογράφηση συνομιλίας; Αν είναι έτσι οκ, σαν 8310, 6510 κτλ δηλαδή. Ηχογραφεί απεριόριστα όμως ή έχει κάποιο όριο;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...