Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230


Pimpsick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kmx (20 Σεπ. 2004 , 12:36)

 

Καλησπέρα, από την στιγμή που έκανα αναβάθμιση στην 4.28 πριν δύο μέρες δεν δουλεύει το ραδιόφωνο.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα και αν ναι μήπως βρήκε και την λύση???

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Τελικά πολύ κακό για το τίποτα...με μία απλή επανεκκίνιση όλα δουλεύουν ρολόι.

 

Και πάλι ευχαριστώ και συγνώμη για το περιττό post.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νόμιζα ότι δεν βγαίνει σε live έκδοση. Σήμερα το αγόρασα από κατάστημα Vodafone και όταν κατάλαβα ότι είναι live στενοχωρήθηκα λίγο. Μέσο Bluetooth βλέπει το sony ericsson αλλά προσπαθώ να το συνδέσω στον pc μέσο IrDA και μου λέει ότι η είναι κλειδωμένες η ότι δεν έχει γίνει καλή σύνδεση. Ξέρει κανείς πως μπορώ να το συνδέσω με το pc?

Επίσης γίνεται αναβάθμιση στη Live έκδοση? Και που στη Nokia η στη Vodafone?

H έκδοση λογισμικού που έχω είναι η 4.28.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους η nokia ενσωματωσε μεγαλυτερη οθονη απο αυτην των 128*128 pixels, σε series40 κινητο :up: και συγκεκριμενα στο 7270, οθονη 128*160 pixels. Μακαρι να το ειχε κανει και απο το 6230 :worry: ...αλλα καλιο αργα παρα ποτε... :D
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Georgel (20 Σεπ. 2004 , 14:32)

 

Νόμιζα ότι δεν βγαίνει σε live έκδοση. Σήμερα το αγόρασα από κατάστημα Vodafone και όταν κατάλαβα ότι είναι live στενοχωρήθηκα λίγο. Μέσο Bluetooth βλέπει το sony ericsson αλλά προσπαθώ να το συνδέσω στον pc μέσο IrDA και μου λέει ότι η είναι κλειδωμένες η ότι δεν έχει γίνει καλή σύνδεση. Ξέρει κανείς πως μπορώ να το συνδέσω με το pc?

Επίσης γίνεται αναβάθμιση στη Live έκδοση? Και που στη Nokia η στη Vodafone?

H έκδοση λογισμικού που έχω είναι η 4.28.

 

Πρωτα απ΄ολα μην στεναχωριεσαι :happy: .Το κινητο ειτε σε live εκδοση ειτε οχι ειναι τελειως ξεκλειδωτο. Για τη συνδεση με ο pc μεσω Ir τι χρησιμοποιεις? Οσο για την αναβαθμιση το πας στην nokia και σου βαζει την live εκδοση, αν και προς το παρων δεν χρειαζεσαι αναβαθμιση εκτος αν το προβλημα με τις υπερυθρες ειναι λογισμικου.
Link to comment
Share on other sites

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!

ΠΑΩ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΝΟΚΙΑ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΣΚΕΥΗΣ.

ΤΟΥΣ ΠΗΡΑ ΤΗΛ.ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΤΟ ΤΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΜΕ ΤΑ "ΧΑΛΑΣΜΕΝΑ"ΜΗΝΥΜΑΤΑ Κ ΤΙΣ "ΜΙΝΙ" ΕΠΑΝΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΑΛΛΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.

ΠΑΙΔΕΣ....ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΕΤΕ ΣΕ ΧΛΩΡΟ ΚΛΑΡΙ!!!!

ΔΕ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΟΥΔΑΚΙΑ ΜΑΣ(ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ)!!!

ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΗΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

ΑΝ ΔΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΣ Κ ΕΞΑΓΡΙΩΜΕΝΟΣ ΙΣΩΣ ΑΛΛΑΞΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ Κ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΑΣ!!!

ΑΥΤΑ...ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ 6230!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος oxima (20 Σεπ. 2004 , 09:21)

 

paidia,mia erothsh.to kinhto telika dexetai mmc 256 mb,to exetai dokimasei??epsaksa eos to 19 tou topic kai...zalisthka,an exei kapoios mia grhgorh apanthsh me sozei!!episeis ti programamta xreiazomai genikos kai pou 8a ta bro (dorean ennoeitai!)auta pros to paron.

euxaristo polu!

 

 

Επειδή πρόκειται για τεράστιο thread παραθέτω (για άλλη μιά φορά...) τις συμβατές MMC για το 6230.

 

6230 COMPATIBLE MMC LIST

 

APACER 128, 256

ATP 128, 256, 512, 1GB

EXCEL 128, 256

EXPANSYS 128, 256

EXTREMEMORY 128, 256, 512

HTL 64, 128, 256

ICONNECT 128, 256, 512

KINGMAX 128, 256, 512

KINGSTON 128, 256

MICROSIM 32, 64, 128, 256, 512

MITEKMEDIA 128, 256

MOBYMEMORY 128, 256, 512, 1GB

NCP NEXON 128, 256

NOKIA MMC CARDS 32, 64

PNY 128

PQI 64, 128

PRETEC 128, 256, 512, 1GB

RITEK RIDATA 64, 128, 256, 512, 1GB

SANDISK 64, 128

SILICON POWER 128, 256

TAKEMS 64, 128, 256, 1GB

TEC 128, 256, 512

TOPRAM 128, 256, 512

TRANSCEND 64, 128, 256

TWINMOSS 32, 64, 128, 256

 

 

MMC CARDS TO AVOID...!!!

 

KODAK 64, 128, 256- TOTALLY NOT COMPATIBLE

KINGSTON 256, PQI 256 - best to avoid coz having varied results among users

MEMOREX 256 - problematic

HITACHI 512 - some problems, varied results

 

;) ;)

GH388-> GF788e-> GA628-> GD90-> 8210-> 6210-> 6510-> 3510i-> 8910-> V525-> 6230-> 8800-> 8600Luna-> 8800Arte-> 8800Carbon Arte-> iPhone 5...
Link to comment
Share on other sites

Aυτήν την έιχα πάρει απο το expansys φόρουμ και το παιδί εκεί έλεγε ότι είναι σχετική...η λίστα!

 

Σε άλλους τρέχουν σε άλλους δεν τρέχουν.Για αυτό πρέπει πάντα να δοκιμάζεται πριν την αγοράσετε.

 

Αλήθεια η Νόκια ως αξεσουάρ δεν διαθέτει επισήμως από τα μαγαζιά της ΜΜCs..?

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω πει 1000 φορές ότι είναι μούφα η λίστα αυτή καθότι έχω εδώ και αρκετούς μήνες μια KODAK 128άρα, η οποία είναι απολύτως συμβατή και δεν είχα ποτέ μα ποτέ πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος panagos_21 (19 Σεπ. 2004 , 21:59)

 

ναι, ολοι οι φακελοι ειναι στα αγγλικα. και τα mp3&aac τα εχω βαλει χυμα, οχι σε καποιον φακελο :)

 

 

dokimase an kai akomi den pezei AAC ή mp3 san hxo klhshs kai sou pezei to default hxo ts Nokia na bgaleis tin MMC kai na tin xanaperaseis . Mipws kai den kanei kalh epafh to exw pathei 2 fores so try it........

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος oxima (20 Σεπ. 2004 , 09:21)

 

paidia,mia erothsh.to kinhto telika dexetai mmc 256 mb,to exetai dokimasei??epsaksa eos to 19 tou topic kai...zalisthka,an exei kapoios mia grhgorh apanthsh me sozei!!episeis ti programamta xreiazomai genikos kai pou 8a ta bro (dorean ennoeitai!)auta pros to paron.

euxaristo polu!

 

 

Dexetai. Applications i alliws programmata den tha breis kapoia axiologa kati alarm clock, biorythmoi klp den einai S 60.. Peri orexews.....

 

applications

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Georgel (20 Σεπ. 2004 , 13:39)

 

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το 6230 βγαίνει σε Vodafone live έκδοση? Αν ναι έχει τα προβλήματα που έχουν μερικά live τηλεφωνά όπως κλειδωμένο Bluetooth η IrDA?

 

 

Oxi xekleidwta ola opws anefere kai kapios filos nwritera. toylaxiston 4 apopseis pou to agorasan Live! eixane tin idia apantisi.

 

Pros singer telika pirame new mobile i den to dextikan ?? Akomh talaipwrisai me ta atima ta SMS kai einai poli pikra distixws.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimitrisgr (20 Σεπ. 2004 , 23:44)

 

dokimase an kai akomi den pezei AAC ή mp3 san hxo klhshs kai sou pezei to default hxo ts Nokia na bgaleis tin MMC kai na tin xanaperaseis . Mipws kai den kanei kalh epafh to exw pathei 2 fores so try it........

 

τοσες φορες που εχω αλλαξει τις 2 mmc, εστω 1 φορα δεν θα χε εφαρμωσει σωστα? anyway, thanks for your help!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/27755aek_1.gif

ΑΕΚ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (20 Σεπ. 2004 , 17:05)

 

Singer πήρες τελικά άλλο..?

 

Ναι elteo μου δωσανε ενα καινουργιο σε bulk.

Οχι κουτια κ τετοια....μονο τη συσκευη(οπως τους τη δινεις οταν την πας για αναβαθμιση).

Μου αλλαξανε το imei της συσκευης για να θεωρειται γνησια και κατοχυρωμενη απο μενα και πριν μου τη δωσουν,βαλανε την 4.28 πανω.

Τους ρωτησα μην τυχον ειναι καμια επισκευασμενη αλλουνου κ μου ειπαν πως σιγουρα ΟΧΙ.

Τους ευχαριστησα και την "εκανα"!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

φιλε panagos_21 για δοκιμασε ν'αντιγραψεις το αρχεια ΜΡ3 στη μνημη του τηλ.και δοκιμασε αν θα το παιξει ως ηχο κλησης κ γενικως πες μας αν εχεις προβλημα επειτα.Να ξερουμε ποια των περιπτωσεων θ'αποκλεισουμε!!!
Link to comment
Share on other sites

dimitrigr, ειχα απαντησει ηδη στον ελτεο πριν δω το δικο σου μηνυμα.

Ολα καλα Δημητρακο....Σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον ρε φιλε....

Ξερεις τι γουσταρω πιο πολυ?

Οτι αυτο το topic το εχουμε μετατρεψει σε πολυ οικογενειακη φαση.

Μπραβο ρε παιδες...στ'αληθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΕΣ...

ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΕΤΕ Ε-ΜΑΙΛ ΚΑΙ ΜΕ ΡΩΤΑΤΕ ΓΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ ΚΛΠ...

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΠΟΤΕ ΜΕ GAMES ΠΑΡΑ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ(ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΕΧΝΙΚΕΣ)ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΛΥ ΣΤΟ "ΨΑΧΤΟ"...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Teacher (20 Σεπ. 2004 , 23:06)

 

Ρε παιδιά έχω πει 1000 φορές ότι είναι μούφα η λίστα αυτή καθότι έχω εδώ και αρκετούς μήνες μια KODAK 128άρα, η οποία είναι απολύτως συμβατή και δεν είχα ποτέ μα ποτέ πρόβλημα.

 

 

Φίλε μήν είσαι τόσο απόλυτος,

Σε περίπτωση που είχες κάποια κάρτα, από τις αναφερόμενες ώς συμβατές, που αποδεδειγμένα δεν δουλεύει σε πάνω από μία συσκευή 6230, τότε μόνο δεχόμαστε ότι η λίστα είναι άκυρη...

 

Όμως το γεγονός ότι έχεις μία κάρτα, από τις αναφερόμενες ώς μή συμβατές, που έτυχε και δουλεύει... δεν καταργεί σε καμία περίπτωση την παραπάνω λίστα, απλά έτυχε... οπότε μήν επιμένεις.

 

Και αφού κάποιος ζήτησε τις πιθανές συμβατές κάρτες καλό είναι να τις αναφέρουμε να πάρει μιά ιδέα, από κεί και πέρα το σωστό είναι όπως είπες : πρίν αγοράσουμε να δοκιμάζουμε...

GH388-> GF788e-> GA628-> GD90-> 8210-> 6210-> 6510-> 3510i-> 8910-> V525-> 6230-> 8800-> 8600Luna-> 8800Arte-> 8800Carbon Arte-> iPhone 5...
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΑC.

Mετα απο παρατεταμενο τεστ μεσω ακουστικων sennheiser αλλα και ηχειων home monitor B&W cdm1 διαπιστωσα τα εξης:

(η συγκριση εγινε παντα σε σχεση με την ακουστικη ποιοτητα των wav αρχειων)

-ΟΤΑΝ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ RIP ΑΠΟ CD ΣΤΑ 96kbps, Η ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΧΑΜΗΛΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ WAV.

-AN ΕΝΑ WAV TO MEΤΑΤΡΕΨΟΥΜΕ ΣΕ AAC ΣΤΑ 96kbps Η ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΧΑΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ WAV.

-ΑΝ ΕΝΑ ΑΡΧΕΙΟ ΜΡ3 160kbps ΤΟ ΜΕΤΑΤΡΕΨΟΥΜΕ ΣΕ ΑΑC 96kbps Η ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΧΑΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΜΡ3.

ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΟΤΑΝ ΕΠΑΝΑΛΑΒΑ ΤΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΤΕΣΤ ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΕ ΑΑC 112kbps, Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ WAV ΗΤΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΜΗΔΕΝΙΚΗ.

ΤΑ ΤΕΣΤ ΓΙΝΑΝΕ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ "dBpowerAMP Music Converter" ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΕΥΣΤΟΧΑ ΜΟΥ ΕΙΧAN ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Ο Tracker & o Dimitrisgr.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟΥΣ ΑΚΡΟΑΤΕΣ AΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ MMC,ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΑΑC 96kbps.

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ (αλλωστε το εχουμε ξαναπει...περι ορεξεως......)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχω φαει "αγριο κολλημα" με τον CardReader...

Ο,τι θες το κανεις!!!

Ας Πουμε λες...."κατσε πριν φυγω για το μετρο να πεταξω μεσα στην mmc ενα δισκο του Παριου ν'ακουω"

Κανεις μια "ετσι" και ηδη εχει βρεθει το cd σου , στην mmc.

Καλα,ε....αλλαζει τελειως ο τροπος σκεψης πια!!!

Αυτα ηθελα να πω,ετσι....γιατι μου'ρθε φλασιά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος singer (21 Σεπ. 2004 , 02:56)

 

Τελικα εχω φαει "αγριο κολλημα" με τον CardReader...

Ο,τι θες το κανεις!!!

Ας Πουμε λες...."κατσε πριν φυγω για το μετρο να πεταξω μεσα στην mmc ενα δισκο του Παριου ν'ακουω"

Κανεις μια "ετσι" και ηδη εχει βρεθει το cd σου , στην mmc.

Καλα,ε....αλλαζει τελειως ο τροπος σκεψης πια!!!

Αυτα ηθελα να πω,ετσι....γιατι μου'ρθε φλασιά!!!!!

 

 

pantos i alitheia einai oti einai ligo spastiko to bgale bale tin karta apo to kinito kathe fora pou theloume na ti gemisoume me kati. mi ta theloume kai ola dika mas!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος singer (21 Σεπ. 2004 , 00:21)

 

φιλε panagos_21 για δοκιμασε ν'αντιγραψεις το αρχεια ΜΡ3 στη μνημη του τηλ.και δοκιμασε αν θα το παιξει ως ηχο κλησης κ γενικως πες μας αν εχεις προβλημα επειτα.Να ξερουμε ποια των περιπτωσεων θ'αποκλεισουμε!!!

 

στην μνημη του κινητου δουλευει τελεια. οτι και να βαλω ως ηχο κλησης, απο mp3 εως midi, παιζει μια χαρα

 

 

και με γεια το κινητακι!!!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/27755aek_1.gif

ΑΕΚ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος singer (21 Σεπ. 2004 , 02:56)

 

Τελικα εχω φαει "αγριο κολλημα" με τον CardReader...

Ο,τι θες το κανεις!!!

Ας Πουμε λες...."κατσε πριν φυγω για το μετρο να πεταξω μεσα στην mmc ενα δισκο του Παριου ν'ακουω"

Κανεις μια "ετσι" και ηδη εχει βρεθει το cd σου , στην mmc.

Καλα,ε....αλλαζει τελειως ο τροπος σκεψης πια!!!

Αυτα ηθελα να πω,ετσι....γιατι μου'ρθε φλασιά!!!!!

 

εχεις απολυτο δικιο, το card reader ειναι εξαιρετικα χρησιμο :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/27755aek_1.gif

ΑΕΚ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...