Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230


Pimpsick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος singer (22 Σεπ. 2004 , 04:26)

 

tracker

δεν ειναι καλυτερο το quickTime 6.5 για την μετατροπη των βιντεο?

Εχω την εντυπωση οτι εχει καλυτερους κονβερτορες,καλυτερους αλγοριθμους κ σαφως περισσοτερες δυνατοτητες συμπιεσης κ μετατροπης...Τι λες εσυ (για τα θεματα αυτα, απευθυνομαι παντα σε σενα)

 

 

 

Egw pali exw provlima me to Quicktime 6.5.... Anoigw ena avi pou einai compressed me divx kai den mou to anoigei...mou leei unknown error...

Ti ginete twra?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω διαβάσει πολλές σελίδες σε αυτό το topic αλλά ακόμη δεν είδα πόσα 24ωρα αντέχει η μπαταρία του 6230 με κανονική χρήση( για μένα ) δηλ.περίπου 5 λεπτά ομιλίας και 10 μηνύματα ημερησίως.

Μπορεί κανείς να με ενημερώσει υπεύθυνα?

http://www.orestiadaNews.com

-------

παλαιότερα κινητά: Motorola StarTac 85, Motorola v3688, Nokia 5110, Nokia 8210, ,Siemens S25, Samsung s100, Nokia 8310, Panasonic GD87, Nokia 6600,sony ericsson w800i,sony ericsson K800i, samsung i900 omnia,Htc Desire

Link to comment
Share on other sites

ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ 6230 ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΙΖΩ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΛΗ ΣΑΣ

1) ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΧΝΗΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ

2) ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΕΝΑ ΜΡ3 ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΩΣ ΗΧΟ ΚΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΜΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΝΟΚΙΑ ΤΟΝΕ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΕ ΑΛΛΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΛ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΛΗΣΕΙ Ο ΗΧΟΣ ΚΑΙ Η ΔΟΝΗΣΗ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τελικά το card reader αντικαθιστά ή είναι απλώς συμπληρωματικο του Irda/bt? Δηλαδη μπορεις με το card reader να παίξεις με το calendar, το address book κλπ..κλπ? Υπάρχει κάτι το οποίο δεν κάνει το ΜΜC και το κάνουν Irda και bt?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisTh (22 Σεπ. 2004 , 11:21)

 

Εχω διαβάσει πολλές σελίδες σε αυτό το topic αλλά ακόμη δεν είδα πόσα 24ωρα αντέχει η μπαταρία του 6230 με κανονική χρήση( για μένα ) δηλ.περίπου 5 λεπτά ομιλίας και 10 μηνύματα ημερησίως.

Μπορεί κανείς να με ενημερώσει υπεύθυνα?

 

 

Με ίδιο περίπου χρόνο ομιλίας αλλά χωρίς μηνύματα και κλειστό περίπου 6 ώρες το βράδυ 4 ημέρες άνετα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος timinio (22 Σεπ. 2004 , 12:10)

 

Με ίδιο περίπου χρόνο ομιλίας αλλά χωρίς μηνύματα και κλειστό περίπου 6 ώρες το βράδυ 4 ημέρες άνετα

 

 

Επιτέλους μία σαφέστατη απάντηση.Ευχαριστώ timinio

http://www.orestiadaNews.com

-------

παλαιότερα κινητά: Motorola StarTac 85, Motorola v3688, Nokia 5110, Nokia 8210, ,Siemens S25, Samsung s100, Nokia 8310, Panasonic GD87, Nokia 6600,sony ericsson w800i,sony ericsson K800i, samsung i900 omnia,Htc Desire

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος singer (22 Σεπ. 2004 , 04:26)

 

tracker

δεν ειναι καλυτερο το quickTime 6.5 για την μετατροπη των βιντεο?

Εχω την εντυπωση οτι εχει καλυτερους κονβερτορες,καλυτερους αλγοριθμους κ σαφως περισσοτερες δυνατοτητες συμπιεσης κ μετατροπης...Τι λες εσυ (για τα θεματα αυτα, απευθυνομαι παντα σε σενα)

 

Σαφως και ειναι ανωτερο το quickTime 6.5 φιλε singer (Κι εγω αυτο χρησιμοποιω) και με πολυ περισσοτερες δυνατοτητες και convertors οπως πολυ σωστα εγραψες.

Το συστησα στο φιλο για πιο "γρηγορα" αποτελεσματα,μιας που εμπεριεχεται στο Nokia PC Suite.

Επισης ο Nokia Multimedia Player εχει την δυνατοτητα να μετατρεπει ολα ανεξαιρετως τα αρχεια video (avi,mpa,asx,mpeg) σε 3gp, κατι που αν δεν χρησιμοποιησεις ενδιαμεσο προγραμμα για μεταροπη (π.χ Premiere, Movie Maker) το Quicktime δεν μπορει. Πασχει ομως πολυ στην ποιοτητα οπως σωστα παρατηρησε ο φιλος tntiseverywere.

Προσωπικα προτιμω το Quicktime εκτος απο μερικα videακια σε πολυ περιεργες μορφες.

Με γεια το καινουριο τηλεφωνακι φιλε singer!!

http://users.panafonet.gr/tsizmo/kid.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Coddy (22 Σεπ. 2004 , 11:58)

 

Παίδες τελικά το card reader αντικαθιστά ή είναι απλώς συμπληρωματικο του Irda/bt? Δηλαδη μπορεις με το card reader να παίξεις με το calendar, το address book κλπ..κλπ? Υπάρχει κάτι το οποίο δεν κάνει το ΜΜC και το κάνουν Irda και bt?

 

 

File moy nomizw oti exeis mperdepsei orismena pragmata.

 

1on o card reader einai ayto pou leei kai to onoma toy, diabazei thn mmc kai apo8hkeyeis ekei kapoia arxeia, hxoy kai video.

 

Ggia na kaneis dior8wseis sto calendar kai sto address book, kai na egkatasthseis paixnidia, 8a prepei na xrhshmopoihseis kapoio programa to nokia pc suite, h oxygen phone manager. kai fysika 8a xrhshmopoihseis bt, h ir h kalwdio dku-2, gia na kaneis ola ayta..

It&C My Company Dpt
Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα έπρεπε κάποιος να γράψει και τις σωστές ρυθμίσεις για μετατροπή σε 3gp με quicktime & Nokia multimedia converter; Δεν νομίζω ότι ποτέ έχω δει πουθενά κάτι τέτοιο στο φόρουμ αν και το διαβάζω από την αρχή αφού ήμουν από τους τυχερούς που αγόρασα από την αρχή σχεδόν το υπέροχο κινητούλι αφού παιδεύτηκα για ένα μήνα σχεδόν με το... (δεν το λέω, όσοι ξέρετε ξέρετε...).

 

Εγώ για παράδειγμα όταν φτιάχνω βίντεο μεγάλης διάρκειας με τον converter της NOKIA μετά από 1-2 λεπτά χάνεται ΕΜΦΑΝΩΣ ο συγχρονισμός ήχου και εικόνας αν και το αρχικό βίντεο είναι άψογο. Δεν έχω δοκιμάσει το Quicktime γιατί μου φάνηκε ακόμα πιο πολύπλοκο.

 

Μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά. :-(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Stratilatis (22 Σεπ. 2004 , 13:52)

 

Μήπως θα έπρεπε κάποιος να γράψει και τις σωστές ρυθμίσεις για μετατροπή σε 3gp με quicktime & Nokia multimedia converter; Δεν νομίζω ότι ποτέ έχω δει πουθενά κάτι τέτοιο στο φόρουμ αν και το διαβάζω από την αρχή αφού ήμουν από τους τυχερούς που αγόρασα από την αρχή σχεδόν το υπέροχο κινητούλι αφού παιδεύτηκα για ένα μήνα σχεδόν με το... (δεν το λέω, όσοι ξέρετε ξέρετε...).

 

Εγώ για παράδειγμα όταν φτιάχνω βίντεο μεγάλης διάρκειας με τον converter της NOKIA μετά από 1-2 λεπτά χάνεται ΕΜΦΑΝΩΣ ο συγχρονισμός ήχου και εικόνας αν και το αρχικό βίντεο είναι άψογο. Δεν έχω δοκιμάσει το Quicktime γιατί μου φάνηκε ακόμα πιο πολύπλοκο.

 

Μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά. :-(

 

Φιλε stratilatis εχεις δικιο για το Nokia multimedia converter ειναι για μικρα videακια μονο αλλα ειναι το μονο μαζι με το mpegable , Crck (δεν το εχω δοκιμασει) που υποστηρηζει ολα τα avi,asx,mpa,mpeg αρχεια.

Το Quicktime μετατρεπει σε 3gp μονο αρχεια mov, λιγες μορφες avi και ελαχιστα mpeg.

Δεν ειναι και πολυ δυσκολες οι ρυθμησεις στο Quicktime, FILE ->Export ->movie to 3G->OPTIONS->File format 3GPP,VIdeo MPEG4,Data rate apo 60 και πανω,frames per second 15, key frame every 15,size 176X144.

Και AUDIO AMR-NB speech 12000kbps,mono,fps 5, 8000Khz,best

http://users.panafonet.gr/tsizmo/kid.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tomtoub (22 Σεπ. 2004 , 15:10)

 

Καποιος να μου δωσει ενα link για το quicktime 6.5, pls?

 

Απο το επισημο site της Apple και το σπας εδω

http://users.panafonet.gr/tsizmo/kid.jpg
Link to comment
Share on other sites

Deite edw gia conversion se 3gp. Exei para polles epiloges...

 

Epishs genika to forum toy http://www.expansys.com.gr einai arketa enhmerwmeno giati einai anthrwpoi apo olo ton kosmo

Double clicking.....

...is not as simple as it seems....

Link to comment
Share on other sites

Θα δκιμάσω με το Νοκια Suite γιατί βαριέμαι τα downloads...ευχαριστώ όλους και ιδιαίτερα τον tracker-singer..
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisTh (22 Σεπ. 2004 , 12:18)

 

Επιτέλους μία σαφέστατη απάντηση.Ευχαριστώ timinio

 

 

Ανοικτό συνέχεια, ομιλία 45-60 λεπτά και ταλαιπωρία σε sms και εφαρμογές 36 με 48 ώρες!!! :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος djargad (22 Σεπ. 2004 , 16:14)

 

Deite edw gia conversion se 3gp. Exei para polles epiloges...

 

Epishs genika to forum toy http://www.expansys.com.gr einai arketa enhmerwmeno giati einai anthrwpoi apo olo ton kosmo

 

Χμμ... καλο το expansys, καλα τα καταφερνουμε ομως κι εδω, πανω κατω μας λενε τους ιδιους τροπους που χρησιμοποιουμε κι εμεις..

http://users.panafonet.gr/tsizmo/kid.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tracker (21 Σεπ. 2004 , 22:51)

 

Νομιζω οτι αρκετα καλο ειναι και το multimedia player που εγκαθισταται με το PC Suite της NOKIA,για να μην μπαινεις στον κοπο να κατεβαζεις αρχεια,αν θες απλα πραγματα.

Πας πανω στο videaκι, avi η mpeg που θες να μετατρεψεις σε 3gp, κανεις δεξι κλικ και επιλεγεις "Ανοιγμα με.." -> "Επιλογη προγραμματος" -> και ψαχνεις απ την λιστα το "Nokia multimedia player"

Μολις ανοιξει ο Nokia player πας -> "Αρχειο" -> "Αποθηκευση ως" και εχεις το video σου.

 

 

Το έκανα κ είναι άψογο!

Βιντεάκι 14mb μου το μετέτρεψε σε .3gp σε μέγεθος μόλις 1,9mb..!:eek:...και η μετατροπή άψογη!

 

Thanks φίλε. :happy: :alien:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα μία ΜΜC 256άρα (διαπιστώμενο ότι είναι συμβατή με το 6230 μετά από επικοινωνία μου) κι ένα 8 in 1 card reader από το play247.gr

Συνολικό κόστος με courier δωρεάν = €88,03

 

Πιστεύω πολύ καλά...τα αναμένω και θα γράψω εντυπώσεις.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΑΡΑΔΟΞΟ!!!

ΛΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΟΥΜΕ ΕΝΑ ΟΠΟΟΙΟΔΗΠΟΤΕ AUDIO(wav,mp3.wma) ΣΕ AMR?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (22 Σεπ. 2004 , 19:00)

 

Μόλις παρήγγειλα μία ΜΜC 256άρα (διαπιστώμενο ότι είναι συμβατή με το 6230 μετά από επικοινωνία μου) κι ένα 8 in 1 card reader από το play247.gr

Συνολικό κόστος με courier δωρεάν = €88,03

 

Πιστεύω πολύ καλά...τα αναμένω και θα γράψω εντυπώσεις.

 

elteo ελπιζω το τετραγωνακι να ειναι ο αριθμος 1 :rolleyes:

δηλαδη Συνολικό κόστος με courier δωρεάν = 188,03 ?????????ετσι??? :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος singer (22 Σεπ. 2004 , 20:29)

 

elteo ελπιζω το τετραγωνακι να ειναι ο αριθμος 1 :rolleyes:

δηλαδη Συνολικό κόστος με courier δωρεάν = 188,03 ?????????ετσι??? :whistle:

 

 

OXI file mou to tetragonaki einai to sumvolo toy euro... 88,03 leei o filos mas koita euro:€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€v

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος singer (22 Σεπ. 2004 , 20:27)

 

ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΑΡΑΔΟΞΟ!!!

ΛΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΟΥΜΕ ΕΝΑ ΟΠΟΟΙΟΔΗΠΟΤΕ AUDIO(wav,mp3.wma) ΣΕ AMR?

 

Μα γιατι να το κανεις αυτο? Το μονο που κερδιζεις ειναι χωρος αλλα χανεις την ποιοτητα. Ξερω για τα mp3 στα οποια κανεις δεξι κλικ>ανοιγμα με>nokia multimedia player και μετα Αρχειο>save as και τυπος αρχειου .amr(ιδια διαδικασια με μετατροπη σε 3gp απο μελος tracker). Δεν εχω δοκιμασει ομως με wav ή wma.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tomtoub (22 Σεπ. 2004 , 21:18)

 

Μα γιατι να το κανεις αυτο? Το μονο που κερδιζεις ειναι χωρος αλλα χανεις την ποιοτητα. Ξερω για τα mp3 στα οποια κανεις δεξι κλικ>ανοιγμα με>nokia multimedia player και μετα Αρχειο>save as και τυπος αρχειου .amr(ιδια διαδικασια με μετατροπη σε 3gp απο μελος tracker). Δεν εχω δοκιμασει ομως με wav ή wma.

 

ειμαστε χρηστες 6230. μπες στην θεση ενος φιλου που δεν εχει κινητο που αναπαραγει mp3 και aac ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/27755aek_1.gif

ΑΕΚ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...