Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230


Pimpsick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Wirelessly posted (SonyEricssonP900 Dream's phon: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από christ-k

Θα συμφωνησω με τις αποψεις σας....αν και στην οθονη του κινητου οι εικονες φαίνονται τελειες....Επίσης όταν αυτες χρησιμοποιηθούν σαν ταπετσαρια πιανουν επιμελημενα όλο το μεγεθος της οθονης απο ακρη σε άκρη.... :)

 

Ακομα θα προσθεσω πως τελικα ζουμ δεν διαθετει καν....εφοσον δεν υπάρχει κατι τετοιο στο πριβιου, αλλά μια σκάλα μόνο μετα την λήψη και μάλιστα χωρίς δυνατότητα νεας αποθήκευσης της νεας μεγενθυμένης εικόνας... :(

 

Τελος να αναφερω πως το λογότυπο της οθόνης είναι το PANAFON και οχι το VODAFON οπως φαινόταν στο sagem...Τελος ηεπιλογή διαγραφη λογοτυπου είναι απενεργοποιημένη.. :worry:

 

Παρακαλώ αναμενω τις αποψεις και συγκρίσεις των υπολοίπων κατοχων στα σημεία που αναφέρω παραπάνω και στον ήχο...Ευχαριστώ.... :whistle:

 

Xristo an thes na exafanistei teleios to logotupo i na katevaseis polla midi pigene apo wap sto wap.techteam.gr exei megali poikilia. Sorry gia to spamming alla einai ena polu kalo wap site.

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Loipon apofasisa na grapsw kai gw thn apopsi mou gia kapoia themeta pou thixtikan...

Oson afora tis fotografies odws kai gw exw parathrhsei mia elafria (ews elaxisth...) tholoura se sxesi pada me aytes tou sx1. Parolauta de menoxlei katholoy afoy einai poly anwteres aptis adistoixes pollwn allwn kinhtwn...

Gia to video twra: Re paidia signwmh alla ti perimenate na deite... thn poiothta ths psifiakhs kamera sas...??? eleos... Pisteuw oti to video einai arketa kalo wste na apoikonisei opoia stigmh thelete (me MEGALO pleonekthma ta 4min!!!). Poio allo kin. exei auto to xrono? an to breite peste mou kai mena.......

Daksei de lew... merikes stigmes mporei na parathrhsete kai kapoies mikres paramorfoseis (kyriws otan yparxei poly grhgorh kinish twn adikeimenwn). Alla pistepste me ...auto den prokeite na sas xalasei katholou... lambanodas ypopsin kai ton aristo hxo!!

(Foverh einai epishs h metafora twn video sto kinhto ,se opoiadhpote morfh ta exete sto pc sas -afou vevaia ta metatrepsete se .3gp-. Dokimaste to kai tha me thimitheite....)

 

Telos: kapoios eixe rwthsei gia thn epilogh tou logotypou pou einai apenergopoihmenh...

Prepei file na katebaseis (eite mesw wap pou soupan, eite koita kai sto logolove) ena allo logotypo kai na to apothikeuseis! Tote tha energopoihthei h epilogh. Dysthxws den exeis thn dynatothta etsi na to bgaleis teleiws... Diladi 'h tha exeis to prokathorismeno logotypo 'h ayto poy katebases...! your choice....

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη μου ένσταση είναι ότι το βίντεο του sx1 είναι η μέρα με τη νύχτα σε σύγκριση με του 6230...

 

Άρα δεν ζητάμε κάτι παράλογο.

 

Βέβαια δεν είμαι σμάρτφον ας μη το ξεχνάμε.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ επιμένω ότι μπορεί το σχ1 να τραβάει καλύτερα αλλά όπως και το 6600 παιζει χειρότερα :)

 

το ξέραμε, το είδαμε, το καταλάβαμε. :) το 6230 έχει άριστη αναπαραγωγή με πολύ καλο ήχο και άριστο με ακουστικά.

 

ακόμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ vs. εδώ... ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ 6230!!! :!:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος christ-k (12 Απρ. 2004 , 09:48)

 

Θα συμφωνησω με τις αποψεις σας....αν και στην οθονη του κινητου οι εικονες φαίνονται τελειες....Επίσης όταν αυτες χρησιμοποιηθούν σαν ταπετσαρια πιανουν επιμελημενα όλο το μεγεθος της οθονης απο ακρη σε άκρη.... :)

 

 

ακριβώς. στην οθόνη του κινητού είναι τέλειες :)

 

Ακομα θα προσθεσω πως τελικα ζουμ δεν διαθετει καν....εφοσον δεν υπάρχει κατι τετοιο στο πριβιου, αλλά μια σκάλα μόνο μετα την λήψη και μάλιστα χωρίς δυνατότητα νεας αποθήκευσης της νεας μεγενθυμένης εικόνας... :(

 

 

μην ανησυχείς και πολύ το ζουμ του στις φωτό είναι το καλύτερο και το αβίαστο που έχει κινητό λόγω hardware. πραγματικά κάνει resize ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ εικόνες σε " όταν το 6600 και το σχ1 λένε loading. και αυτό δεν είναι υπερβολή. όποιος είχε 7600 θα ξέρει τι λέω.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ρε αλέξη δε το κάνω vs αλλά επειδή σχολιάσαμε ότι το βίντεο του είναι πολύ χάλια μπαίνει κάποιος και λέει ότι αν είναι να πάρουμε βιντεο-κάμερα.

 

Ε κι εγώ απλά του υπενθύμισα ότι συγκρίνω το βίντεο του 6230 με το βίντεο του σχ1 κι όπως πολύ σωστά είπες του 6600. Άρα δεν είμαι γραφικός όταν λέω ότι το βίντεο είναι χάλια.

 

Παρ' όλ' αυτά επειδή αναφερόμαστε και συγκρίνουμε ένα κινητό ΜΗ σμαρτφον με κινητά σμαρτφον είμαστε εκ των προτέρων άδικοι. Το κίνητο παραείναι καλό για τα λεφτά του και την κατηγορία του.

 

Απλά το να ασκείται καλοπροαίρετη κριτική ώστε να βελτιωθουν οι όποιες αδυναμίες του είναι εύλογο και καλό είναι να μη σπεύδουμε να τα μπαλώνουμε ;)

 

Κι επί της ουσίας, επειδή η ανάλυση της οθόνης του 6230 αλλά και το μέγεθος είναι μικρότερα από των σμάρτφον είναι λογικό να φαίνεται καλύτερα το βίντεο (όπως στα πισι φαίνεται καλύτερα όταν παίζει ένα βίντεο 320χ230 σε 100% ζουμ παρά σε πλήρη οθόνη).

 

ΥΓ: Δε συνηθίζω να ποστάρω στο φόρουμ της νόκια αλλά επειδή αυτό το κινητό είναι κατά τη γνώμη μου το καλύτερο κινητό της χρονιάς 2004 αν δε βγει κάτι άλλο τόσο επαναστατικό, γι αυτό και ενδιαφέρομαι υπερβολικά! :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (12 Απρ. 2004 , 13:39)

 

και εγώ επιμένω ότι μπορεί το σχ1 να τραβάει καλύτερα αλλά όπως και το 6600 παιζει χειρότερα :)

 

το ξέραμε, το είδαμε, το καταλάβαμε. :) το 6230 έχει άριστη αναπαραγωγή με πολύ καλο ήχο και άριστο με ακουστικά.

 

 

Εχω στο sx1 τα δύο 3gp του συγκεκριμένου thread και κάποια δικά μου. Έχω την αίσθηση ότι τα βιντεο απο 6230 παίζουν, τουλάχιστον στο κινητό μου, με περισσότερα f/s. Το θέμα είναι όμως τα 2 βιντεο του 6230 έχουν κακή ποιότητα εικόνας και χαμηλότερο bitrate σε σχέση με αυτά του sx1 (51,7 kbps έναντι 77,8 kbps), δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό, σκεφτείτε το. Πάντως, παίζουν μια χαρά ΚΑΙ ΣΤΟ SX1, και φαντάζομαι και στο 6600, άρα δεν έχει πρόβλημα αναπαραγωγής το κινητό. Δεν ξέρω βέβαια πως παίζει το βίντεο που έχω δώσει στο 6230. Αν κάποιος το κατέβασε και το έβαλε στο κινητό του ας μας πει, είμαι πολύ περίεργος.

 

Συμπερασματικά, με δεδομένο τις δυνατότητες εγγραφής βίντεο των σημερινών κινητών, δεν μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος από το 6230 σε αυτό τον τομέα. Έχω κρατήσει όλα τα βίντεο που έχω τραβήξει με το sx1, παρόλο που είναι σε επίπεδο "καφετεριακό" (είτε με τον default player είτε με το camcorder pro χωρίς χρονικούς περιορισμούς ... οκ, είναι smartphone, λογικό) γιατί βλέπονται!!!, σε αντίθεση με αυτά του 6230 που δεν νομίζω ότι αξίζουν ρε παιδιά, κάτι που δεν ισχύει για τις φωτογραφίες του, φυσικά . Αυτές είναι μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

H κάμερα είναι αρκετα περισσότερο ευρυγώνια απο άλλες καμερες κινητών με αποτελεσμα να δημιουργειται μια ελαφρια παραμόρφωση όταν πλησιαζεις αρκετα το θεμα, ενω απο μακρυτερα φαινεται μικρο...Εχει βεβαια μια θεση για πορτραίτα, αλλά το μονο που κανει είναι να περικοπτει τις άκρες της φωτό...τιποτα διαφορετικό....

 

Επειδή εχω δει βίντεο σε SX1 απλως θα πω πως δεν έχει καμια σχεση, όχι λόγω μεγέθους αλλά λόγω ποιότητας....Το ζουμ δεν υπάρχει όπως προαναφερα, απλώς παρατηρεις απο πιο κοντά τη φωτό....

 

Οι ήχοι κουδουνίσματος δεν πιστεύω ότι διαφοροποιούνται σημαντικά από προηγούμενα μοντελα....

 

Σαφώς είναι ο,τι πιο τέλειο και βελτιωμένο, αλλά χρειάζεται ακόμα αρκετή βελτίωση σε επιμερους τομείς.... :)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonP900 Dream's phon: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Na rotiso kai ego kati. To kinito telika einai styrigmeno stin platforma ti Nokia series 40 i series 45 kai poia i diafora metaxi tous? Thanks!

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει 45 αλλά 40. απλά είναι 40 με enter key. όπως το 7600- 6820 και 6650 ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

H anaparagwgh video einai teleia!! Opws vlepete to video (afou toxete kanei .3gp) sto pc to vlepete kai sto 6230!!

 

Bebaia daksei... den eipa oti trabaei to "teleio" video.... :(

Isws to video tou sx1 na einai ligo kalitero (opws to eida bebaia sto pc...an kai o hxos den symbadize me thn eikona..... :whistle: )

 

Alla who cares.... as to paroume kai ligo xalara.... :D :D

 

Eimai ypereyxaristhmenos me thn agora mou!!!

De tha to antallasa me kanena allo kinhto pou kykloforei ayth th stigmh.... ;)

 

Mia Erwthsh: Douleyei s'olous kanonika to nokia pc suite???

Giati se mena den anagnorizei to kinhto.....

Anagazomai na xrhsimopoiw to software tou bluetooth gia na metaferw eikones&video...

Omws exei kai kati games mesa sto cd pou xreiazetai to pc suite. Exei kaneis kamia lysh???

Sthn syndesh, ekei pou leei bluetooth grafei exei mono kati serial ports kai oxi usb pou exw syndesei to bluetooth...!

Ti ftaiei...???

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου το αναγνωρίζει. απλά βάλε στον connection manager την σωστή com port (εγώ με ΒΤ δουλεύω). ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Den paizei rolo pou to exeis stin usb to bt..Se olous mas etsi einai.Dokimase mia mia oles tis com ports kai kapou 8a sinde8ei.Sini8ws einai stin com 5.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω φρικάρει τελείως!

Σάββατο αγόρασα το 6230 και την Κυριακή μου χάλασε. Έχει πρόβλημα η οθόνη και χάνονται η ενδείξεις ενώ το τηλέφωνο και ο φωτισμός φαίνεται να δουλεύουν κανονικά.

Αύριο θα το πάω πίσω στο club nokia από όπου το πήρα και θα ζητήσω να μου το αντικαταστήσουν επιτόπου και αν δεν έχουν να μου δώσουν καινούριο θα ζητήσω τα λεφτά μου πίσω.

Έχω ακούσει ότι από την ημέρα αγοράς και για 6 η 7 μέρες αν μια συσκευή σου βγάλει πρόβλημα έχεις το δικαίωμα να την επιστρέψεις και να ζητήσεις τα λεφτά που έδωσες να σου επιστραφούν γνωρίζει κανείς άμα ισχύει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

ayrio tha paw sto plaisio gia na to parw me syndesh sto cosmote 120.kserei kanenas poso exei me to fpa se ayto to programma?kai kati allo...gia na ginei h syndesh me ton ypologisth mesw bt ti xreiazetai na kanw?prepei na agorasw kapoio eksartima? :o
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ouiskeas81 (12 Απρ. 2004 , 19:17)

 

re paidia pou mporw na brw programmataki na paizei 3gp gia na to dw sto pc mou?

 

QuickTime v.6.5

Download από εδώ:

http://wsidecar.apple.com/cgi-bin/qt/nph-regqtXHL

Link to comment
Share on other sites

1. programma gia 3gp exi sto cd.

 

2. sinesi kamis mesw bt kalitera. agorase ena bt usb peripou 45 euro.

 

3. kanis sundesi me to com port for nokia suite. ta lei sto manual. an thelete perissotera, pite mu na sas ta pw.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Thanx a lot paidia!

Molis katafera na leitourgeisw kai to pc suite!!!

 

Loipon twra... kana kalo site me java games kai applications???

 

Proteinete tipota...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος clarco5 (12 Απρ. 2004 , 22:35)

 

Loipon twra... kana kalo site me java games kai applications???

 

Proteinete tipota...

 

 

Φιλε clarco5 θα σου προτεινα το mirc, (channels #aivanet,#mediaplace)

βρισκεις οτι θες καθως επισης και στα yahoo groups

εαν κανεις ενα search.Yπαρχει επισης και το aivanet :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να ρωτήσω κατι αλλο.

 

Στον ονομαστικο καταλογο μπορεις να δημιουργησεις πολλες ομάδες ή έχει όριο τις 5 όμαδες, οπώς στο 7250?

 

Αν δεν 'εχει οριο μπορεις να βαλεις καθε επαφη να χτυπαει με διαφορετικο ήχο?

Link to comment
Share on other sites

to savvato rotisa sto Nokiaclub edo stin Veria ean iparxei se diathesimotita to 6230 kai mou eipe oti tha erthi meta tis giortes kai mou eipe oti i timi tou einai 395 euros...kai sta ipoloipa nokiaclubs stin ellada to idio isxiei?diladi,den exei erthei to kinito i mono sto diko mas ginontai auta??? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonP900 Dream's phon: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από DjCensor

to savvato rotisa sto Nokiaclub edo stin Veria ean iparxei se diathesimotita to 6230 kai mou eipe oti tha erthi meta tis giortes kai mou eipe oti i timi tou einai 395 euros...kai sta ipoloipa nokiaclubs stin ellada to idio isxiei?diladi,den exei erthei to kinito i mono sto diko mas ginontai auta??? :confused:

 

Sto diko sou mono ginete ta upoloipa to exoun kanonika!! Ta athinaika to exoun sigoura!!

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

paidia eimai ektos attikhs kai den exw eukoli prosvasi se pc kai exw meinei pisw sta post... telika kykloforise ti kinito?

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...