Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ.. Απλά τις περισσότερες φορές υπάρχει διαθέσιμη ram αλλά πάλι το κλείνει το fb... Τι να πω ίσως όντως πρέπει να βρω κάποια εναλλακτική στο θέμα των εφαρμογών.. Γτ μ αρέσει πολύ σαν τηλ..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σετάρωντας ένα νέο τηλέφωνο πελάτη θυμήθηκα το εξής. Για να παραμένουν ενεργές κάποιες εφαρμογές πρέπει να ξεμπλοκάρουμε τα autostarts τους απ την εφαρμογή Ασφάλεια (Ασφάλεια->Δικαιώματα->Αυτόματη έναρξη και τικάρουμε τις εφαρμογές που πρέπει να παραμένουν ενεργές, viber, messenger κλπ). Μου ρθε τώρα φλασιά μόλις το δα. Γι αυτό δε σας έρχονται τα μηνύματα σ αυτές τις εφαρμογές
Link to comment
Share on other sites

Σετάρωντας ένα νέο τηλέφωνο πελάτη θυμήθηκα το εξής. Για να παραμένουν ενεργές κάποιες εφαρμογές πρέπει να ξεμπλοκάρουμε τα autostarts τους απ την εφαρμογή Ασφάλεια (Ασφάλεια->Δικαιώματα->Αυτόματη έναρξη και τικάρουμε τις εφαρμογές που πρέπει να παραμένουν ενεργές, viber, messenger κλπ). Μου ρθε τώρα φλασιά μόλις το δα. Γι αυτό δε σας έρχονται τα μηνύματα σ αυτές τις εφαρμογές

 

το εχω κανει ..δεν δουλευει παντα ομως..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην ομαδα επειτα απο το περασμα στα κινεζικα κινητα και μετα το lenovo a806 ηρθε η στιγμη να κοιταξω προς xiaomi μερια ,ειμαι αναμεσα στο mi4c 3gb ram 32gb rom και στο τετραπυρηνο mi4 με 3gb ram snapdargon 801 , 2. 5 ghz,.τι λετε αξιζουν απο θεμα καμερας και οθονης? γιατι με το lenovo ημουν πολυ χαμηλα σε ποιοτητα.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην ομαδα επειτα απο το περασμα στα κινεζικα κινητα και μετα το lenovo a806 ηρθε η στιγμη να κοιταξω προς xiaomi μερια ,ειμαι αναμεσα στο mi4c 3gb ram 32gb rom και στο τετραπυρηνο mi4 με 3gb ram snapdargon 801 , 2. 5 ghz,.τι λετε αξιζουν απο θεμα καμερας και οθονης? γιατι με το lenovo ημουν πολυ χαμηλα σε ποιοτητα.

 

Γνώμη μου είναι πως η κάμερα είναι μέτρια. Αν το budget σου κυμαίνεται σ αυτά τα λεφτά και δε χρειάζεσαι dual sim, κοίτα προς Nexus 5x, το οποίο έχει αισθητά καλύτερη κάμερα, ειδικά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Για του Mi 4 την κάμερα δεν έχω γνώμη γιατί δε την έχω δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην ομαδα επειτα απο το περασμα στα κινεζικα κινητα και μετα το lenovo a806 ηρθε η στιγμη να κοιταξω προς xiaomi μερια ,ειμαι αναμεσα στο mi4c 3gb ram 32gb rom και στο τετραπυρηνο mi4 με 3gb ram snapdargon 801 , 2. 5 ghz,.τι λετε αξιζουν απο θεμα καμερας και οθονης? γιατι με το lenovo ημουν πολυ χαμηλα σε ποιοτητα.

 

Οι καμερες των δυο συσκευων επειδη τις ειχα στην κατοχη μου δεν εχουν μεγαλες διαφορες. Του Mi4c ειναι πιο καινουριος ο αισθητηρας της και πιθανοτατα να ειναι λιγο καλυτερη. Απο την αλλη στο mi4 κερδιζεις σιγουρα σε ποιοτητα κατασκευης και ισως κα ισε μπαταρια. Δε προλαβα ομως να δω τι συμπεριφορα εχει η αυτονομια του με την εκδοση android 6. Πιστευω πως θα τα πηγαινει καλυτερα εκει. Το mi4 ειναι 2 χρονων συσκευη και το mi4c κυκλοφορησε τελη του 15, οποτε μαλλον θα εχει και παραπανω υποστηριξη.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην ομαδα επειτα απο το περασμα στα κινεζικα κινητα και μετα το lenovo a806 ηρθε η στιγμη να κοιταξω προς xiaomi μερια ,ειμαι αναμεσα στο mi4c 3gb ram 32gb rom και στο τετραπυρηνο mi4 με 3gb ram snapdargon 801 , 2. 5 ghz,.τι λετε αξιζουν απο θεμα καμερας και οθονης? γιατι με το lenovo ημουν πολυ χαμηλα σε ποιοτητα.

Λοιπόν, σε σχέση με το A806, το Xiaomi έχει πολύ ανώτερη κάμερα (η μέρα με τη νύχτα χωρίς υπερβολές), πάρα πολύ ανώτερη ποιότητα κατασκευής κι οθόνης (το lenovo είναι μια μέτρια πλαστικούρα με ούτε καν OGS οθόνη), γενικώς το Xiaomi υπερτερεί στα πάντα ΠΑΡΑ πολύ.

Το Mi4c σε σχέση με το παλιό Mi4 υπερτερεί σε επιδόσεις κι αυτονομία. Σε κάμερα είναι μικρή η διαφορά, ελαφρώς καλύτερο το Mi4c σε σκοτάδι (το έλεγξα μόλις ,τα χω δίπλα δίπλα). Επίσης το Mi4c δε ζεματάει/ψήνεται, όπως κάνει το Mi4 κι έχει πιο ανθετική κατασκευή, με ποιοτικότερο πλαστικό σε σχέση με το καπάκι του Mi4. Πας χωρίς σκέψη στο mi4c

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τη ρομ από miui.gr αλλά την έκδοση του gkalen... Μέχρι στιγμής όλα καλά.. Επίσης κάνει καλύτερη διαχείριση της ραμ.. Οποτε μεγάλο + για μένα... Η μπαταρία νομίζω κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα.. untutu score 45.000 κάπου εκεί.. Για την ιστορία το μεγαλύτερο σκορ το είχα δει με την τελευταία έκδοση της miui 7...
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμη, η διαχείρηση της ram μπορεί να τροποποιηθεί απ τον χρήστη πλήρως, σε οποιαδήποτε rom εφόσον έχεις root, με εφαρμογές όπως το aosp performance control και πολλές άλλες. Μπορείς να ρυθμίζεις πλήρως στα πόσα MB κλείνει τις άλλες εφαρμογές κλπ, ρυθμίζοντας ελάχιστη ελεύθερη μνήμη εξασφαλίζεις περισσότερες εφαρμογές ανοιχτές και αποτρέπεις το κλείσμο άλλων, με μια (μη αισθητή σε τόσο γρήγορο επεξεργαστή) καθυστέρηση απόκρισης.
Link to comment
Share on other sites

Εχω μεγαλο προβλημα με το viber και δεν μπορω να επικοινωνησω με κανεναν.

Ενω δουλευε κανονικα, ξαφνικα εδω δεχομαι μυνηματα, στελνω αλλα δεν τα παραλαμβανουν .

 

Το απεγκατεστησα, το ξανακατεβασα απο το play store και το εκανα ξανα εγκατασταση αλλα δεν συγχρονιζει τις επαφες μου.

Ενω εχω γυρω στις 250 μου εχει φερει μονο 9.

 

Τι συμβαινει;

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεγαλο προβλημα με το viber και δεν μπορω να επικοινωνησω με κανεναν.

Ενω δουλευε κανονικα, ξαφνικα εδω δεχομαι μυνηματα, στελνω αλλα δεν τα παραλαμβανουν .

 

Το απεγκατεστησα, το ξανακατεβασα απο το play store και το εκανα ξανα εγκατασταση αλλα δεν συγχρονιζει τις επαφες μου.

Ενω εχω γυρω στις 250 μου εχει φερει μονο 9.

 

Τι συμβαινει;

Έχεις τελευταίες εκδόσεις, τόσο σε Viber όσο και στο λογισμικό του κινητού;

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεγαλο προβλημα με το viber και δεν μπορω να επικοινωνησω με κανεναν.

Ενω δουλευε κανονικα, ξαφνικα εδω δεχομαι μυνηματα, στελνω αλλα δεν τα παραλαμβανουν .

 

Το απεγκατεστησα, το ξανακατεβασα απο το play store και το εκανα ξανα εγκατασταση αλλα δεν συγχρονιζει τις επαφες μου.

Ενω εχω γυρω στις 250 μου εχει φερει μονο 9.

 

Τι συμβαινει;

http://en.miui.com/thread-58474-1-1.html

 

Δοκίμαζε αυτό που λέει εδώ. Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα όταν πέρασα την stable έκδοση ενώ πιο πριν είχα την dev όμως έκανα αυτό και δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τελευταίες εκδόσεις, τόσο σε Viber όσο και στο λογισμικό του κινητού;

Ναι !!!

 

Επισης τα δικαιωματα απο την εφαρμογη Kεντρο ασφαλειας ειναι οκ για το Viber να διαβαζει επαφες

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα εντελώ ξαφνικα το τηλεφωνο εσβησε ενω κουδούνισε μια φορα απο τοτε δεν ανοιγει ουτε στο λογοτυπο. Ουτε σε fastboot μπαινω ουτε σε twrp. Φορουσε την προτελευταία ελληνικη miui 8 και δουλευε αψογα μεχρι σημερα.....το Βαζω στο φορτιστή και μου αναβει λιγο δυο φορες το λαμπακι led κοκκινο και σβηνει. Το εβαλα στο pc και το βλεπει γιατι μου ανοιξε τον βοηθο στα κινέζικα.

 

Μετα απο μερικές προσπαθειες συνδεμένο στο pc ανοιξε το λογοτυπο για αρκετη ωρα και μου βγαλε την μπαρα απο κατω σαν να κανει αναβάθμιση...πολυ περιεργο δεν του ειχα περασει rom τελευταία αλλα την προπερασμένη Παρασκευή....Δεν μας τα λεει καλα. θα αφήσω να τελειωσει η μπαρα μπας και ξεκολήσει....Αλλα γιατι να το κανει τετοιο κόλλημα??

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα εντελώ ξαφνικα το τηλεφωνο εσβησε ενω κουδούνισε μια φορα απο τοτε δεν ανοιγει ουτε στο λογοτυπο. Ουτε σε fastboot μπαινω ουτε σε twrp. Φορουσε την προτελευταία ελληνικη miui 8 και δουλευε αψογα μεχρι σημερα.....το Βαζω στο φορτιστή και μου αναβει λιγο δυο φορες το λαμπακι led κοκκινο και σβηνει. Το εβαλα στο pc και το βλεπει γιατι μου ανοιξε τον βοηθο στα κινέζικα.

 

Μετα απο μερικές προσπαθειες συνδεμένο στο pc ανοιξε το λογοτυπο για αρκετη ωρα και μου βγαλε την μπαρα απο κατω σαν να κανει αναβάθμιση...πολυ περιεργο δεν του ειχα περασει rom τελευταία αλλα την προπερασμένη Παρασκευή....Δεν μας τα λεει καλα. θα αφήσω να τελειωσει η μπαρα μπας και ξεκολήσει....Αλλα γιατι να το κανει τετοιο κόλλημα??

Άφησε το γενικά για κανένα 3ωρο...

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άφησε το γενικά για κανένα 3ωρο...

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

 

Τελικα επανήλθε μαλλον τα εφτυσε ο φορτιστής γιατι δεν φορτίζει ενω τον ειχα βαλει ολο το βραδυ τιποτα δεν εκανε. Αλλα το θεμα ειναι γιατι μου κανε την αναβαθμιση με την μπαρα οπως κανουμε οταν βαζουμε μια καινουρια ρομ??? Πολυ περίεργο...Τελος παντων τωρα το φορτίζω με εναν αλλο φοριστή και ειναι οκ ανοιξε και δουλευει....Καμία πρόταση για καλο φορτιστή quick charge οπως ο δικος μας? υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω παιδια οτι το παρελαβα σημερα απο fastcardtech.Το κινητο ηρθε με τις ζελατινες του και με ολα τα παρελκομενα.Ειναι λειτουργικο περασα και την miui 8 εννοειται με ξεκλειδωσα τον bootloader.Το μονο που με ταλαιπωρησε ειναι οτι μολις πηγα να το φορτισω δεν φορτιζε τελικα υστερα απο μιση μερα και διαφορα τεστ ειχε χαλασμενο καλωδιο type c.Αυτα απο μενα ενημερωνω γιατι εχουν ακουστει πολλα για αυτο το site επειδη ειναι αναξιοπιστο.Τελικα ολα καλα πηγαν και παρελαβα σουπερ κινητο στην τιμη των 115 ευρω περιπου

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω παιδια οτι το παρελαβα σημερα απο fastcardtech.Το κινητο ηρθε με τις ζελατινες του και με ολα τα παρελκομενα.Ειναι λειτουργικο περασα και την miui 8 εννοειται με ξεκλειδωσα τον bootloader.Το μονο που με ταλαιπωρησε ειναι οτι μολις πηγα να το φορτισω δεν φορτιζε τελικα υστερα απο μιση μερα και διαφορα τεστ ειχε χαλασμενο καλωδιο type c.Αυτα απο μενα ενημερωνω γιατι εχουν ακουστει πολλα για αυτο το site επειδη ειναι αναξιοπιστο.Τελικα ολα καλα πηγαν και παρελαβα σουπερ κινητο στην τιμη των 115 ευρω περιπου

Μόνο? Ποιο μοντέλο? 2/16?η 3/32?....Είσαι σίγουρος ότι είναι γνήσιο? Βάλε CPU z την εφαρμογή και δες τι επεξεργαστή θα σε βγάλει γιατί ένας φίλος του έβγαλε MTK... Και το έστειλε πίσω ως fake το ίδιο μοντελο

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα το minideal εχει ενα μοντέλο με 139$ (δινω το link παρακάτω). Ξέρετε αν σε αυτό λειτουργεί το 3g και το 4g στην ελλάδα;

http://www.minideal.net/xiaomi-mi4c-mi-4c-2gb-16gb-smartphone-4g-fdd-lte-64-bit-snapdragon-808-hexa-core-1-8ghz.html

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Μόνο? Ποιο μοντέλο? 2/16?η 3/32?....Είσαι σίγουρος ότι είναι γνήσιο? Βάλε CPU z την εφαρμογή και δες τι επεξεργαστή θα σε βγάλει γιατί ένας φίλος του έβγαλε MTK... Και το έστειλε πίσω ως fake το ίδιο μοντελο

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Eιναι με τα 2/16.Ειναι γνησιο το κινητο αφου εφαγα μιση ωρα με τους οδηγους για να.ξεκλειδωσω τον bootloader και να βαλω miui 8 την ελληνικη.Εκτος απο αυτο ετρεξα εφαρμογες και γενικα απο xiaomi γνωριζω οποτε δεν υπαρχει θεμα γνησιοτητας.Τι να πω μπορει να στελνουν και fake και εγω να ημουνα τυχερος

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Eιναι με τα 2/16.Ειναι γνησιο το κινητο αφου εφαγα μιση ωρα με τους οδηγους για να.ξεκλειδωσω τον bootloader και να βαλω miui 8 την ελληνικη.Εκτος απο αυτο ετρεξα εφαρμογες και γενικα απο xiaomi γνωριζω οποτε δεν υπαρχει θεμα γνησιοτητας.Τι να πω μπορει να στελνουν και fake και εγω να ημουνα τυχερος

Οκ πάντως έχει και την εφαρμογή authenticate..... Που μπορείς να το ελέγξεις. Α δεν έχει σχέση αν ξεκλειδώσες η έβαλες miui. Ψάξτο να είσαι σίγουρος.....

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να παραγγείλω την έκδοση με τα 3GB. Αξίζει; Είναι καλύτερο στις φωτογραφικές από το X2;

 

Πλήρως εξελληνισμένη ROM χωρίς προβλήματα υπάρχει;

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να παραγγείλω την έκδοση με τα 3GB. Αξίζει; Είναι καλύτερο στις φωτογραφικές από το X2;

Ναι, πολύ καλύτερο

Πλήρως εξελληνισμένη ROM χωρίς προβλήματα υπάρχει;
Ναι
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, έχει βάλει κανείς τελικά την cm13 σε αυτό το κινητό να μας πει εντυπώσεις; εντυπώσεις γενικά και σε σχέση με την miui

Mobile: Nokia 3310 -> Nokia 3510 -> Nokia 6260 -> Nokia N72 -> Nokia E51 -> ZTE中兴 blade (CyanogenMod 9.0) -> Jiayu G3S (original ROM) -> Motorola Moto G -2014 (CM 14.1) -> Xiaomi Mi4C

Tablet: Ainol Fire (CyanogenMod 10.1)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, έχει βάλει κανείς τελικά την cm13 σε αυτό το κινητό να μας πει εντυπώσεις; εντυπώσεις γενικά και σε σχέση με την miui

 

Εγώ το λειτουργώ εδώ και μια βδομάδα περίπου με CM13.1

 

Η rom είναι σταθερότατη και το κινητό πολύ σβέλτο και μάλιστα με το προφίλ μπαταρίας στο efficiency, ούτε καν balanced!

 

Από αυτονομία είμαι υπερβολικά ικανοποιημένος, αυτή τη στιγμή έχουν περάσει 28 ώρες απ το τέλος της πλήρους φόρτισης και η μπαταρία μου βρίσκεται στο 36% με 2 ώρες και 30 λεπτά ανοιχτή οθόνη. LTE, WiFi & network location πάντα ανοιχτά και ενίοτε ανοίγω και το bluetooth για μερικά λεπτά. Τέτοια νούμερα δεν έχω δει με καμία έκδοση MIUI.

 

Προς το παρόν δε βλέπω κανένα λόγο να επιστρέψω MIUI, ειλικρινά το μόνο πράγμα που μου λείπει από τη MIUI είναι η χειροκίνητη ρύθμιση του shutter speed.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...