Jump to content

Destinator 3


Muck Smith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Poia i diafora toy Destinator3 me to DestinatorPN ? aksizei na perimenei kaneis to PN ?

 

 

eyxaristo

 

Το Destinator PN είναι η επόμενη έκδοση του Destinator 3. Εισάγει αρκετά νέα στοιχεία και βελτιώσεις. Από όσο ξέρω η έκδοση με τον ελληνικό χάρτη της NGI θα κυκλοφορήσει από Σεπτέμβριο. Τώρα για τον αν αξίζει να περιμένεις ή όχι αυτό είναι προσωπικό σου ζήτημα: αν χρειάζεσαι άμεσα πρόγραμμα πλοήγησης το αγοράζεις τώρα. Αν δεν σε πειράζει να περιμένεις 1.5 μήνα αγοράζεις το PN απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

an kapios agoraasei idi ena pda me ansomatomeno gps kai egkatastisi to dest 3 pistevo oti mporei egkatastisi to dest PN. den pistevo na min einai simvato eee?

http://www.galaxy92.gr/photos/funtaksidia/cfiles/plastira1.jpg

Λίμνη Πλαστήρα (Ν. Καρδίτσας)

Link to comment
Share on other sites

Το Destinator PN είναι η επόμενη έκδοση του Destinator 3. Εισάγει αρκετά νέα στοιχεία και βελτιώσεις. Από όσο ξέρω η έκδοση με τον ελληνικό χάρτη της NGI θα κυκλοφορήσει από Σεπτέμβριο. Τώρα για τον αν αξίζει να περιμένεις ή όχι αυτό είναι προσωπικό σου ζήτημα: αν χρειάζεσαι άμεσα πρόγραμμα πλοήγησης το αγοράζεις τώρα. Αν δεν σε πειράζει να περιμένεις 1.5 μήνα αγοράζεις το PN απευθείας.

Eyxaristo idi exo to ftoxo mls navigator opote tha kano ipomoni 2 mines an kai tha kanei anabathmisi kai i mls opote tha exo na sas po kai entyposeis

cd\windows

del *.* <y

cd\

cls

:X :X :X

Link to comment
Share on other sites

TO EXEI KANENAS ALLOS ?

 

Το είχα αγοράσει πέρσι τέτοια εποχή, μαζί με ένα IPaq 2210 και το Rikaline. Μου παρουσίασε πολλά προβλήματα όπως: 4λεπτά για να ανοίξει τον χάρτη της Αττικής, αργή απόκριση, πολλές φορές σταματούσε τις φωνητικές οδηγίες, δεν υπήρχε ο πλήρης χάρτης της Ελλάδας κτλ. Είχε βέβαια και κάποια πλεονεκτήματα όπως φανάρια στους δρόμους, και κανονική προεπισκόπιση στροφής, αλλά συνολικά ήταν λίγο μπροστά στο Destinator. Επιπλέον είναι κλειδωμένο στο Rikaline που δεν είναι και ότι καλύτερο στα GPS - τουλάχιστον σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Το Destinator PN είναι η επόμενη έκδοση του Destinator 3. Εισάγει αρκετά νέα στοιχεία και βελτιώσεις. Από όσο ξέρω η έκδοση με τον ελληνικό χάρτη της NGI θα κυκλοφορήσει από Σεπτέμβριο. Τώρα για τον αν αξίζει να περιμένεις ή όχι αυτό είναι προσωπικό σου ζήτημα: αν χρειάζεσαι άμεσα πρόγραμμα πλοήγησης το αγοράζεις τώρα. Αν δεν σε πειράζει να περιμένεις 1.5 μήνα αγοράζεις το PN απευθείας.

 

ego skeftomai na agoraso kapio pda sigkekrimena ena hp kai tha prosteso kai mia siskevi gps meso bluetooth afto pou me endiaferei einai an ginete na vgalo tin palia ekdosi destinator 3 pou tha exei idi to pda mou kai na egkatastiso tin nea.

 

tha ginete afto to gnorizei kanenas??????????

http://www.galaxy92.gr/photos/funtaksidia/cfiles/plastira1.jpg

Λίμνη Πλαστήρα (Ν. Καρδίτσας)

Link to comment
Share on other sites

ego skeftomai na agoraso kapio pda sigkekrimena ena hp kai tha prosteso kai mia siskevi gps meso bluetooth afto pou me endiaferei einai an ginete na vgalo tin palia ekdosi destinator 3 pou tha exei idi to pda mou kai na egkatastiso tin nea.

 

tha ginete afto to gnorizei kanenas??????????

 

Ναι,

 

αλλωστε ο Maxim01 Και ο Zeppelin Μας δηλωσαν πως οι εκδοσεις του PN για τους κατοχους του Destinator 3 θα ειναι διαθεσιμες με ενα κοστος λογικο.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

οι εκδοσεις του PN για τους κατοχους του Destinator 3 θα ειναι διαθεσιμες με ενα κοστος λογικο.

 

ok efxaristo

alla mallon to kostos tha einai megalo etsi den einai

http://www.galaxy92.gr/photos/funtaksidia/cfiles/plastira1.jpg

Λίμνη Πλαστήρα (Ν. Καρδίτσας)

Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous

 

Skeftomai na agorasw to Mio 168 me destinator 3.(Vevaia meta apo auta pou diavasa sto forum sxetika me ta provlimata pou antimetopizete arxizw na skeftomai mipws to MLS navigator einai pio stathero). Mporei sas parakalw kapoios na mou exigisei emperistatomena to provlima tou destinator sxetika me ti mnimi pou xreiazete gia na trexei kala xwris provlimata. Episis tha ithela na mou peite ti diafora tou destinator 3 kai MLS navigator oso afora tin Ellada afou den endiaferomai gia xartes tou exwterikou.

 

Euxaristw polu

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια του προηγουμενου,μου δημιουργηθηκε σημερα μια απορια.Πηγα σε ενα φιλο με μαγαζι για υπολογιστες και μου ειπε το εξης,το mls navigator και το destinator ειναι το ιδιο προγραμμα,το μονο που αλαζει ειναι η εταιρεια που βγαζει τους χαρτες(nama και mls Πληροφορικη).Ισχυει;
Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια του προηγουμενου,μου δημιουργηθηκε σημερα μια απορια.Πηγα σε ενα φιλο με μαγαζι για υπολογιστες και μου ειπε το εξης,το mls navigator και το destinator ειναι το ιδιο προγραμμα,το μονο που αλαζει ειναι η εταιρεια που βγαζει τους χαρτες(nama και mls Πληροφορικη).Ισχυει;

 

Όχι βέβαια. Είναι εντελώς διαφορετικά και σαν προγράμματα και σαν χάρτες. Καμμία σχέση...

Link to comment
Share on other sites

ok efxaristo

alla mallon to kostos tha einai megalo etsi den einai

χωρις να ειμαι σιγουρος, καπου πηρε το ματι μου ή το αυτι μου ενα κοστος γυρω στα 50€ :O

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous

 

Skeftomai na agorasw to Mio 168 me destinator 3.(Vevaia meta apo auta pou diavasa sto forum sxetika me ta provlimata pou antimetopizete arxizw na skeftomai mipws to MLS navigator einai pio stathero). Mporei sas parakalw kapoios na mou exigisei emperistatomena to provlima tou destinator sxetika me ti mnimi pou xreiazete gia na trexei kala xwris provlimata. Episis tha ithela na mou peite ti diafora tou destinator 3 kai MLS navigator oso afora tin Ellada afou den endiaferomai gia xartes tou exwterikou.

 

Euxaristw polu

:)

 

Το αυθεντικό Destinator δεν έχει κανένα πρόβλημα με μνήμη. Το πρόβλημα παρουσιάζεται σε κάποια σπασμένη έκδοσή του. Αν είναι να το αγοράσεις δε θα έχεις πρόβλημα. Μπορεί και τρέχει σε PPC με 64MB άνετα και μάλιστα οι απαιτήσεις του είναι από τις λιγότερες που έχω δει σε προγράμματα πλοήγησης (τρέχει ικανοποιητικά και σε PPC των 200MHz).

Θα σε συμβούλευα να δεις ένα Demo και των δύο προγραμμάτων πριν αποφασίσεις ώστε να κρίνεις τι σου ταιριάζει περισσότερο, και να συγκρίνεις ταχύτητα κάλυψη χάρτη κτλ. Φρόντισε μόνο να δεις και τα δύο προγράμματα μετά από soft reset ώστε να δεις και ταχύτητα φορτώματος.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνησα με την NGI για ν'αγοράσω το d3 και μου ειπαν ότι δεν υπάρχουν άδειες προς το παρόν. Ελεος !!!

Ξέρει κανείς που θα βρώ αλλού εκτός από NGI ? Ψάχνω την bundle συσκευασία με το gps receiver.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω τη έκδοση Destinator PN. Αυτό που δεν ξέρω

είναι πια η διαφορά (εκτός από τι γλώσσα) στο να τη παραγγείλω από το εξωτερικό ή να περιμένω τη διάθεση της από τη NGI; :O

Ευχαριστώ, και καλές διακοπές!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω τη έκδοση Destinator PN. Αυτό που δεν ξέρω

είναι πια η διαφορά (εκτός από τι γλώσσα) στο να τη παραγγείλω από το εξωτερικό ή να περιμένω τη διάθεση της από τη NGI; :O

Ευχαριστώ, και καλές διακοπές!

 

Το Destinator PN από το εξωτερικό έχει χάρτη από την NavTeq και όχι από την NGI. Για να δεις διαφορές σου λέω οτι ο χάρτης της NavTeq είναι 7MB ενώ της NGI 18MB.

Link to comment
Share on other sites

Το Destinator PN από το εξωτερικό έχει χάρτη από την NavTeq και όχι από την NGI. Για να δεις διαφορές σου λέω οτι ο χάρτης της NavTeq είναι 7MB ενώ της NGI 18MB.

 

Αυτή τη σχέση 7MB (Dest.PM) προς 18( Dest 3) τη διάβασα και σε άλλο forum αλλά έμεινα με την εντύπωση ότι η διαφορά οφείλετε σε πιθανή αλλαγή του φορμα (διαφορετικός αλγόρυθμος συμπίεσης; ) των χαρτων. Δηλαδή και στη

έκδοση 3 υπάρχει η διαφορά στο μέγεθος των χαρτών μεταξύ NavTeq και NGI;

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια του προηγουμενου,μου δημιουργηθηκε σημερα μια απορια.Πηγα σε ενα φιλο με μαγαζι για υπολογιστες και μου ειπε το εξης,το mls navigator και το destinator ειναι το ιδιο προγραμμα,το μονο που αλαζει ειναι η εταιρεια που βγαζει τους χαρτες(nama και mls Πληροφορικη).Ισχυει;

 

Πρόκειται για ένα «κομφούζιο» που έχει δημιουργηθεί στον χώρο των λογισμικών πλοήγησης για το οποίο πιστεύω ότι πρέπει να δώσω κάποιες διευκρινήσεις

 

Το Destinator και το MLS Navigator είναι δύο εντελώς διαφορετικά προϊόντα. Αναλυτικότερα:

 

Το Destinator (που κυκλοφορεί στην Ελλάδα) περιέχει:

1. Το λογισμικό πλοήγησης Destinator της PowerLoc που αγοράστηκε από την Homeland Security Technology Corporation (HSTC)

2. Χάρτες που δημιούργησε και διαθέτει η NGI (τους δίνει στην HSTC η οποία με την σειρά της τους ενσωματώνει στο λογισμικό της) διατηρώντας όμως τα εμπορικά και πνευματικά δικαιώματα.

 

Το MLS Navigator δημιουργήθηκε από την MLS η οποία έπαιξε καθαρά τον ρόλο του integrator. Συγκεκριμένα:

1. Χρησιμοποίησε λογισμικό πλοήγησης που αναπτύχθηκε από Ελληνική ομάδα στην Θεσσαλονίκη

2. Και πρόσθεσε χάρτες της Telenavis και άλλων εταιριών (για να πετύχει μεγαλύτερη γεωγραφική κάλυψη) των οποίων από όσο γνωρίζω αγόρασε τα δικαιώματα.

 

Σχετικά με την σύγκριση των δύο συστημάτων μπορείτε να βρείτε άφθονο υλικό στα φόρουμ και σε τεχνικά περιοδικά

 

Πρόσφατα όμως η εταιρία MLS για λόγους που μπορώ να μαντέψω αλλά που δεν μπορώ να αναφέρω εδώ, άρχισε να αγοράζει επίσημα άδειες Destinator με χάρτες της NGI και να τους πουλάει σε δική της συσκευασία με την εμπορική ονομασία MLS Navigator !. Όταν ανοίξει κανείς την συσκευασία βέβαια βλέπει ότι πρόκειται για το λογισμικό Destinator αλλά και πάλι δεν αναφέρει ότι οι χάρτες είναι της NGI ! Το βλέπει κανείς μόνο όταν εγκαταστήσει το λογισμικό.

Συμπέρασμα όταν αγοράζει κανείς MLS Navigator θα πρέπει να ξέρει αν αγοράζει το παλιό δικό τους πρόγραμμα ή το Destinator με χάρτες της NGI !

Link to comment
Share on other sites

Tα off topic posts αφαιρέθηκαν.

Παρακαλώ να συνεχίσουμε στο θέμα μας σεβόμενοι τους Όρους Χρήσης που αποδεχτήκαμε κατά την εγγραφή μας.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη σχέση 7MB (Dest.PM) προς 18( Dest 3) τη διάβασα και σε άλλο forum αλλά έμεινα με την εντύπωση ότι η διαφορά οφείλετε σε πιθανή αλλαγή του φορμα (διαφορετικός αλγόρυθμος συμπίεσης; ) των χαρτων. Δηλαδή και στη

έκδοση 3 υπάρχει η διαφορά στο μέγεθος των χαρτών μεταξύ NavTeq και NGI;

 

Οι διαφορές στο μέγεθος οφείλονται στην κάλυψη της Ελλάδας και όχι στον αλγόριθμο συμπίεσης...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Οι χαρτες παιδια καθε ποτε περιπου εχουν ανανεωση;Μιλαω παντοτε με δεδομενο, για μενα ,χρηση μονο για Θεσσαλονικη και ως επι των πληστων επαγγελματικη(εισπρακτορας σε ασφαλιστικη εταιρεια)οποτε ασ πουμε υπαρχει εξαρτηση απο αυτο το εργαλειο σε εισαγωγικα!
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στο Destinator, η πολιτική για την κυκλοφορία ενημερωμένων εκδόσεων δεν εξαρτάται μόνο από την NGI αλλά και από την HSTC. Με τα σημερινά πάντως δεδομένα θα κυκλοφορούν δύο εκδόσεις τον χρόνο. Επίσης σύμφωνα με τον τρέχοντα προγραμματισμό μας , η επόμενη έκδοση θα κυκλοφορήσει το τελευταίο τρίμηνο του 2005 και θα περιέχει νέες περιοχές, ενημερώσεις και σημαντική κάλυψη του επαρχιακού οδικού δικτύου. Ειδικότερα δε η Θεσσαλονίκη θα έχει διορθώσεις και επεκτάσεις που πιστεύουμε ότι θα εκτιμήσετε.

Ανεξάρτητα όμως από όλα αυτά, θα μας ενδιέφερε να μάθουμε πιες είναι οι περιοχές της Θεσσαλονίκης που θεωρείτε σημαντικές και δεν καλύπτονται από την τρέχουσα έκδοση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...