Jump to content

Meizu M2


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν κανει αναβαθμιση,κολαει εκει κ λεει αν βλετε το ιδιο μνμ καντε επανεκινηση, το δοκιμασα 3 φορες,ολο το ιδιο λεει

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

απ οτι ειδα στο file manager εχει ενα αρχειο root.apk Να το κανω install αυτο? Επισης απ οτι ειδα η εκδοση flyme που εχω ειναι η os 4.5.3.1C Ισως ειμαι ο μοναδικος που εχει αυτη

 

έχει χαθεί η μπάλα με τις ρομ και τα προβλήματα SW.... φίλε μου δεν ξέρω τι να σου προτείνω οπότε θα έλεγα να περιμένεις μήπως κάποιος με ίδια ρομ ή παρόμοιο πρόβλημα έχει να πει κάτι. Όπως είπα και σε ένα φίλο πιό πάνω, υποθέτω οτι έχει γίνει κάποια επέμβαση για να έχετε Ελληνικά την οποία μπορεί να χάσετε, οπότε αν είνια απαραίτητα τα Ελληνικά ας μείνετε χωρίς ρουτ μέχρι νεοτέρας. Αν όχι, τότε θα πρέπει να μπεις στη διαδικασία κατεβάσματος της τελευταίας Α και φλασαρίσματος από την αρχή, και μετά ρουτ και μετά όσα Ελληνικά δίνιε το more locale 2.

 

Αλήθεια στη ρομ σου έχεις θέματα πληκτρολογίου και ξυνπητηριού;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τόσες μέρες είχα την καλή διάθεση και χρησιμοποιούσα τον stock browser, αλλά σήμερα δεν άντεξα και τον φριζάρισα ( χωρίς να έχω θέμα δυσλειτουργίας) και έβαλα chrome

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

πληκτρολογιο κανενα προβλημα,σημερα με το ξυπνητηρι ξυπνησα κανονικα

 

το είχες σε aiplane mode η κανονικά ανοικτό όλο το βράδυ; φαντάζομαι με ενεργοποιημένο το security και χωρίς να έχεις παγώσει τον κινέζικο καιρό και το στοκ ρολόι έτσι;

 

@taliban εγώ τους έχω και τους δύο και κάθε φορά επιλέγω ποιον θέλω - το έχω συνηθίσει έτσι, ο chrome καλός και άγιος και έχει και τα bookmarks μου συγχρονισμένα αλλά πολύ παρακολούθηση ρε παιδί μου, άσε που τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει οτι κάνει auto start και στο desktop μου, ίσως για να κάνει live sync....

Link to comment
Share on other sites

κανονικα το ειχα ανοιχτο ολο το βραδυ κ το security ενεργοποιημενο.εφαρμογη για κινεζικο καιρο δεν εχει εγκατεστημενο το κινητο,δεν ειχε τπτ κινεζικο μεσα
Link to comment
Share on other sites

πληκτρολογιο κανενα προβλημα,σημερα με το ξυπνητηρι ξυπνησα κανονικα

Όπως έχω ζητήσει κι από άλλους, απλά για να επιβεβαιώσω ότι είναι universal το πρόβλημα:

Θελω μια χαρη...

Μπορείς να βάλεις swiftkey και να δεις αν μπορείς να κάνεις copy paste στο κείμενο που γράφεις, να πας τον κέρσορα μερικές λέξεις πίσω και να τις επιλέξεις... 1 λεπτό θα σου πάρει...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... :)

Link to comment
Share on other sites

Σου γράφω με swiftkey

 

Σου γράφω με swftkey

Σου γράφω με swftkey

Τι είπες τώρα ρε τρελέ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αλήθεια; Μπορείς να κάνεις και copy paste στο κείμενο που εκείνη τη στιγμή γράφεις;;;; Και να διαλέξεις και προηγούμενες λέξεις στο κείμενο που γράφεις;;;;

Καλά, μιλάμε με έστειλες αδιάβαστο... Άμα μου επιβεβαιώσεις ότι μπορείς να τα κάνεις αυτά που σου είπα τώρα, πάει μου κάηκε ο εγκέφαλος! Θα είσαι ο πρώτος εδώ μέσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σου γράφω με swiftkey

 

Σου γράφω με swftkey

Σου γράφω με swftkey

 

μπράβε ρε φίλε που βοηθάς άμεσα, χαίρομαι που δεν έχεις το θέμα πληκτρολογίου, το θέμα με το ξυπνητήρι ίσως να εμφανίζεται με το airplane mode οπότε αν δεν σε βάζω σε πολύ κόπο και μπορείς, βάλτο σε airplane mode το βράδυ και πες μας, έτσι και αλλιώς αν δεν συντρέχουν ειδικές περιστάσεις τρως τσάμπα ακτινοβολία όταν κοιμάσαι δίπλα σε ανοικτό κινητό... και πού'σαι βάλε και ένα δεύτερο ξυπνητήρι γιατί αν όντως δεν παίξει με airplane mode βλέπω να με κυνηγάς :lol: :lol:

 

Το οτι δεν έχει καμμία κινέζικη εφαρμογή με έχει αφήσει έκπληκτο, το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι οτι τις έχουν αφαιρέσει ήδη - αυτό μάλλον εξηγεί και το unsuccessful root σου... από που το πήρες είπαμε;;

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδοκιμαζωδοκιμαζωδοκιμαζωιμαζωιμαζω. Το δοκίμασα σε διάφορα Copy paste. Για να κάνω paste δεν πατάω paste απλά ένα εικονίδιο επάνω δεξιά το οποίο λογικά είναι το paste. Ελπίζω να σε βοήθησα, δεν ξέρω να το χειρίζομαι το swiftkey

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από minideal

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος να βρούμε την ελληνική Ρομ ας δώσει link

 

εδώ είναι όλες αλλά ποιός δοκιμάζει να μπρικάρει ή να μην παίζουν οι συχνότητες σωστά;;;

http://reameizu.com/flyme-update-m2-mini-4531/

 

Flyme OS 4.5.3.1A No carrier

Flyme OS 4.5.3.1U China Unicom (Network: GSM,TD-LTE,LTE FDD,WCDMA)

Flyme OS 4.5.3.1C China Mobile (Network: GSM,TD-SCDMA,TD-LTE).

Flyme OS 4.5.3.1Q China Telecom (Network: GSM,CDMA,TD-LTE,LTE FDD).

δείτε και εδώ τη συζήτηση

https://meizufans.eu/forum/topic/2922/what-is-the-difference-between-versions-flyme/22?page=2

 

 

@delpaolo τι δίκτυο χρησιμοποιείς και πως είναι η κάλυψη σε 3G / 4G, έχεις την China Mobile έκδοση προφανώς καθαρισμένη από Κινέζικα.

Edited by PP6210
Link to comment
Share on other sites

εδώ είναι όλες αλλά ποιός δοκιμάζει να μπρικάρει ή να μην παίζουν οι συχνότητες σωστά;;;

http://reameizu.com/flyme-update-m2-mini-4531/

 

Flyme OS 4.5.3.1A No carrier

Flyme OS 4.5.3.1U China Unicom (Network: GSM,TD-LTE,LTE FDD,WCDMA)

Flyme OS 4.5.3.1C China Mobile (Network: GSM,TD-SCDMA,TD-LTE).

Flyme OS 4.5.3.1Q China Telecom (Network: GSM,CDMA,TD-LTE,LTE FDD).

δείτε και εδώ τη συζήτηση

https://meizufans.eu/forum/topic/2922/what-is-the-difference-between-versions-flyme/22?page=2

 

 

@delpaolo τι δίκτυο χρησιμοποιείς και πως είναι η κάλυψη σε 3G / 4G, έχεις την China Mobile έκδοση προφανώς καθαρισμένη από Κινέζικα.

 

Το θέμα είναι ποια είναι η έκδοση με τα ελληνικά .εχω δοκιμάσει και u Kai a

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΜΙΑ έκδοση δεν έχει Ελληνικά!

Οι rom με Ελληνικά είναι πειραγμένες σε κάποια αρχεία όχι μέσω morelocale2 και για αυτό σε κάποιους εμφανίζονται προβλήματα ή με αναβαθμίσεις ή με το root.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Οποτε μένουμε. Ως εχει
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με το θέμα του αποτυχημένου root.

Μίλησα με τον τύπο που μου έφτιαξε το κινητό και μου είπε ότι σε καμία επίσημη ρομ δεν υπάρχουν ελληνικά. Βγάλτε τα συμπεράσματά σας για το τι μπορεί να σημαίνει αυτό. Περισσότερα δεν ήξερα να ρωτήσω γιατί δεν είμαι και πολύ σχετικός. Μου είπε επίσης ότι είχε όντως δημιουργήσει λογαριασμό flyme και γιαυτό μάλλον ήταν ήδη ανοιχτά τα δικαιώματα συστήματος. Αλλά τον έσβησε και γιαυτό μπόρεσα εγώ να κάνω δικό μου λογαριασμό μετά. Αν υπήρχε ακόμη ο προηγούμενος, δε θα μπορούσα εγώ να φτιάξω καινούριο. Τέλος, μου πρότεινε μία εφαρμογή king user. Βρήκα μία kingo super user αλλά και πάλι αποτέλεσμα δεν είδα.

Εγώ ακόμη δεν έχω καταφέρει να κάνω αυτό περιβόητο root και κάπου εδώ σταματώ τις προσπάθειες. Θα το αφήσω ως έχει γιατί μου αρέσει με τα ελληνικά και δε θέλω να κάνω κάτι που δεν πρέπει. Ας υπάρχουν αυτές οι ελάχιστες, "ενοχλητικές" κινεζιές μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για το πρόβλημα με το ξυπνητήρι όχι μόνο δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, αλλά κλείνω τελείως το τηλέφωνο (όχι flight mode απενεργοποιημένο) και ανοίγει μόνο του για να χτυπήσει το ξυπνητήρι (δοκιμή μετά από 5- 10 λεπτά και όχι ώρες). Edited by dagas
Ας αφήσουμε τους εγωισμούς και ας κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.
Link to comment
Share on other sites

Βρε ξεκολλήστε με τα ελληνικά στο μενού. :) Τόσο σημαντικό είναι όταν με morelocale έχεις όλες τις εφαρμογές (κυρίως gps κλπ) σε ελληνικά χωρίς πρόβλημα; Οκ έχει νόημα να το ψάχνουμε, αλλά αν δεν είναι επίσημη η έκδοση εγώ πιστεύω πως όποιος θέλει να το πειράξει πάει γυρεύοντας. Το τηλέφωνο αυτά υποστηρίζει μέχρι στιγμής.
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]64245[/ATTACH]

[ATTACH]64246[/ATTACH]

[ATTACH]64247[/ATTACH]

[ATTACH]64249[/ATTACH]

 

Επιτέλους έγινε λειτουργικό το τηλ και λύθηκαν τα προβλήματα, push notifications, alarm, SwiftKey keyboard :)

Δύσκολα θα κάνω αναβάθμιση τώρα αν βγει.. Και στο νήμα του mx5 300+ κινητό τα ίδια προβλήματα έχουν.

Edited by naxiand
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε κι εμένα εχθές.

Έρχομαι από Ν4 και στην αρχή τα είδα λίγο κωλυώμενα με το Flyme.

Τελικά του πέρασα Nova, έκανα κάποια tweaks στο animation speed (X.5) και όλα καλά!

Από την κάμερα δεν έχω ιδιαίτερα καλές εντυπώσεις, αλλά δεν τη δοκίμασα και πολύ, οπότε κρατώ επιφύλαξη, ελπίζω να κάνω λάθος :)

Επίσης για την μπαταρία δεν έχω ιδία άποψη ακόμα, σε καμιά βδομάδα θα δείξει.

 

Γενικά αρκετά καλό value for money φαίνεται να έχει.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τρόπο;

Ίσως εννοεί απλά απενεργοποιώντας όλες αυτές τις εφαρμογές...

Εγώ είμαι με U rom, αλλά θα το δοκιμάσω πάντως να κάνω ακριβώς το ίδιο που έχει ο φίλος να δούμε τι θα γίνει... Αλλά μέσα στο Σ/Κ γιατί αλλιώς δε μου βγαίνει χρονικά... :)

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έγινε λειτουργικό το τηλ και λύθηκαν τα προβλήματα, push notifications, alarm, SwiftKey keyboard :)

Δύσκολα θα κάνω αναβάθμιση τώρα αν βγει.. Και στο νήμα του mx5 300+ κινητό τα ίδια προβλήματα έχουν.

 

Καταλαβαίνεις τώρα οτι θα σε πήξουμε στις ερωτήσεις έτσι;

1. Τι app καιρού χρησιμοποιείς και έχει widget ρολοι+καιρο

2. Αν κατάλαβα καλά δεν έχεις παγώσει ή απεγκαταστήσει τίποτα: ούτε security, ούτε κινέζικο καιρό ούτε στοκ ρολόι (για το θέμα ξυπνητηριού), ούτε system keyboard και kogou input method, σωστά;

 

Εγώ χτες έκανα δοκιμή με ενεργά security, κινέζικο καιρο και στοκ ρολόι και επιτέλους δούλεψε κανονικά (όπως τη δευτερη φορά που το είχα δοκιμάσει οταν το πρωτοπήρα) και δεν θα το ψάξω άλλο, μου λείπει ένα καλό weather app που να έχει widget με καιρό και ώρα, όπως αυτό του φαντιστικού φίλου naxiand από την φαντασική Νάξο (τι άλλο θέλεις για να μεις το app βρε :lol: :lol:)

 

@foivos9 και αγώ πιστεύω οτι αν προτιμάς να έχεις τα Ελληνικά καλώς μένεις ως έχει, να χαρείς το τηλεφωνάκι σου και κάπου θα βρεθεί η λύση.

 

@delpaolo χαίρομαι που έχεις κανονικά 3G γιατί με αυτά που διάβασα εκεί, η 4.5.3.1C China Mobile version είχε TD-SCDMA - προφανώς είτε δεν ισχύει ή έχει όλες τις 3G ανοικτές. Για 4G με wind θα σε στεναχωρέσω λίγο, είναι που είναι πολύ πιό αραιό από των άλλων 2 παίζει και στα 800 που δεν έχουμε, οπότε μην κρατάς και την αναπνοή σου!

 

@dmxr δεν θέλω να σε προβοκάρω αλλά εγώ εξαρχής δεν είχα πρόβλημα με το πληκτρολόγιο, αλλά ξαναλέω δεν χρησιμοποιώ ούτε auto correct ούτε εύκολο γράψιμο...μήπως να γύριζες και εσύ στην αρχή, ξεπαγώνοντας system keyboard+kogou input (και κάνοντας clear data κ reboot), και να το ρύθμιζες και εσύ χωρις έξτρα να δεις τι γίνεται; Τώρα που είδα την απάντησή σου, γιατί δεν δοκιμάζεις να περάσεις την Α το ΣΚ;

Edited by PP6210
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις τώρα οτι θα σε πήξουμε στις ερωτήσεις έτσι;

1. Τι app καιρού χρησιμοποιείς και έχει widget ρολοι+καιρο

Καλά αυτό μπορεί να το θεωρεί δεδομένο... χεχεχε

Ναι, θέλουμε να το μάθουμε αυτό το app για τον καιρό που βλέπω ότι έχει και ρολόι και καιρό και ξυπνητήρι!

Επίσης, αυτό το widget δουλεύει στο launcher που έχεις βάλει (μάλλον nova;) ή δουλεύει και στον flyme launcher;

 

 

2. Αν κατάλαβα καλά δεν έχεις παγώσει ή απεγκαταστήσει τίποτα: ούτε security, ούτε κινέζικο καιρό ούτε στοκ ρολόι (για το θέμα ξυπνητηριού), ούτε system keyboard και kogou input method, σωστά;

Δεν ξέρω αν εγώ κατάλαβα τόσο λάθος, αλλά νομίζω πως τα screenshots που μας παρέθεσε είναι για τις εφαρμογές που έχει παγώσει... Κάνω λάθος;

Και επίσης νομίζω πως μόνο αυτό έκανε από ρυθμίσεις απ' ό,τι καταλαβαίνω... Άντε και ένα Nova Launcher...

Επίσης, δεν βλέπω καθόλου κινέζικες εφαρμογές! Αυτές τις έχεις απεγκαταστήσει ή τι ακριβώς έχεις κάνει μ'αυτές;

 

 

@dmxr δεν θέλω να σε προβοκάρω αλλά εγώ εξαρχής δεν είχα πρόβλημα με το πληκτρολόγιο, αλλά ξαναλέω δεν χρησιμοποιώ ούτε auto correct ούτε εύκολο γράψιμο...μήπως να γύριζες και εσύ στην αρχή, ξεπαγώνοντας system keyboard+kogou input (και κάνοντας clear data κ reboot), και να το ρύθμιζες και εσύ χωρις έξτρα να δεις τι γίνεται; Τώρα που είδα την απάντησή σου, γιατί δεν δοκιμάζεις να περάσεις την Α το ΣΚ;

Είναι αρκετά κρίσιμο για μένα το autocorrect και το swype...

Το έχω σκεφτεί να περάσω την Α το Σ/Κ, αλλά θέλω πρώτα να μάθω πώς μπορώ να κάνω το τωρινό setup του κινητού με ρομ + ρυθμίσεις + εφαρμογές (full image δλδ) σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά, να το επαναφέρω άμεσα στην τωρινή κατάσταση και να μην ξαναστήνω από την αρχή...

Βρήκα αυτό τον οδηγό... Τον εγκρίνετε εσείς οι πιο έμπειροι ή έχετε κάτι καλύτερο υπόψιν;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...