Jump to content

Ελληνοτουρκικά, Ευρωπαική Ενωση, Γκρίζοι Λύκοι , κ.α.


EchiDNA
 Κοινοποίηση

Πρέπει η Τουρκία να μπει στην Ε.Ε.;  

159 members have voted

  1. 1. Πρέπει η Τουρκία να μπει στην Ε.Ε.;

    • Ναι!
      13
    • Ανάλογα...
      33
    • Όχι!
      109
    • Δεν με νοιάζει...
      4


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dane ( 5 Δεκ. 2004 , 17:49)

 

apo ti katalaba ine pollu filoturkiki edo mesa

 

Όχι απαραίτητα! ;)

Απλά καλό είναι να είμαστε λίγο προσεκτικοί σε αυτά που γράφουμε.

Να μην είμαστε ισοπεδωτικοί, και να μην ξεχνάμε ότι άλλο κράτος/πολιτική και άλλο λαός/άνθρωποι.

Σαν κράτος την Τουρκία προσωπικά την θεωρώ εχθρό μου. Μακάρι στο μέλλον να αλλάξει πρόσωπο και να μου αλλάξει και αυτήν την γνώμη.

Σαν λαός όμως δεν μπορώ να δεχτώ ότι το μόνο που τους αξίζει είναι θάνατος. Έχουν πολλούς ηλίθιους, κάφρους κλπ κλπ. Δεν είναι όμως σωστό να κάνουμε γενικεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ο λαος μια χαρα ειναι η ηγεσια τους νομιζει οτι επειδη ειναι μεγαλη χωρα με πολυ λαο θα μπορεσουν να κανουν ντου εδω και να βαφτισουν το αιγαιο τουρκικο (εκτως θεματος ηταν αυτο) τωρα αυτο που εγινε με τον πατριαρχη που τον ειπε απλο πολιτη δεν καταλαβαινω που βρισκετε το κακο αφου με τον εναν η με τον αλλον τροπο μια ζωη μλκιες κανει η τουρκια θα τις κοψει τωρα επειδη θελει να μπει στην ε.ε???
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο ακριβώς ελπίζουμε, να τις κόψει τώρα γιατι είναι η μόνη ευκαιρία στο ορατο μέλλον. Και τους πρώτους που κατι τέτοιο συμφέρει είμαστε εμείς. Όσο για το συνθημα που ακούστηκε προηγουμένως απλά απαράδεκτο.
Link to comment
Share on other sites

Καλα βρε παιδια πιστευετε ακομη οτι θα μεινει έτσι η τουρκία; πεστε μου πια φορά την "εριξαν"! Καμμια. Ακομα και στο Ιρακ τελικα απο πανω βγήκε. Και περιμενετε τωρα να κανει πισω!! :mad:

Ετοιμαζετε η "σφαλιαρα" για την Ελλαδα.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Μια παρενθεση για τον ντορο που εγινε για το συνθημα.

Οταν στον ελληνικο στρατό οι φαντάροι μαθαίνουν τέτοια συνθήματα και χαίρονται όταν τα λένε τι περιμένεις?

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Finn ( 5 Δεκ. 2004 , 22:57)

 

Μια παρενθεση για τον ντορο που εγινε για το συνθημα.

Οταν στον ελληνικο στρατό οι φαντάροι μαθαίνουν τέτοια συνθήματα και χαίρονται όταν τα λένε τι περιμένεις?

 

Κι εγώ στο σώμα που ήμουν τέτοια λέγαμε και ακόμα χειρότερα! :whistle:

Δηλαδή και τι έγινε; Νομίζεις πως μπορεί να αλλάξει κάτι στον τρόπο σκέψης μου; Δεν είδα κάτι τέτοιο... :whistle: ;)

Πρέπει να προχωράμε αλλά χωρίς να ξεχνάμε! Και δεν το λέω εθνικιστικά αυτό... ;) Δεν είμαστε στην εποχή του Βυζαντίου ούτε στην Μικρασιατική καταστροφή. Αλλά με αυτά που κάνουν δεν βοηθάνε ούτε εμάς να τους υποστηρίξουμε ούτε τους εαυτούς τους :whistle:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Nαι ρε παιδί μου εννοώ οτι δε τα βγαλε ένας οποιοσδηποτε και τα διέδωσε.

Όσοι τα μάθαν τα μάθαν απο τον στρατό ή απο φιλους τους φανταράκια.

Κι εμένα μου λεγε ενα φιλαράκι μου που πηγε στα ΛΟΚ τωρα κατι συνθηματάκια αλλα αδιαφόρησα!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

και οσο εμεις κοιταμε το αν θα μπει η Τουρκία στην Ε.Ε, προχτες εκλεχθηκε ο πρωθυπουργος του Κοσσυφοπεδιου....

ο αρχηγος του UCK....

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος porcupine ( 5 Δεκ. 2004 , 23:47)

 

και οσο εμεις κοιταμε το αν θα μπει η Τουρκία στην Ε.Ε, προχτες εκλεχθηκε ο πρωθυπουργος του Κοσσυφοπεδιου....

ο αρχηγος του UCK....

 

Φίλε μου μήπως όλα ,τελικά, είναι προμελετημένα και σχεδιασμένα σε βάθος χρόνου; :rolleyes:

Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς... :worry:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν νομίζω οτι παίζει και μεγάλο ρόλο αν θα μπεί ή όχι στην ΕΕ. Στο κάτω κάτω οι "μεγάλοι" την θέλουν στην ΕΕ...Ε τοτε θα μπεί. Ανεξάρτητα με αυτό, πιστεύω οτι το χειρίζονται σωστά πολιτικώς. Στο κάτω κάτω τί έχουν στο τραπέζι? Τα σύνορα με το Ιράκ και την Ρωσία, φτηνά εργατικά χέρια και μία αγορά 60-70 εκατομμυρίων. Αντί λοιπόν να ασχολούμαστε με το τί κανουν αυτοί τόσο πολύ, πιστεύω θα έπρεπε να παλέψουμε όλοι μας να "πουλήσουμε" κάτι και εμείς. Στο κάτω κάτω καπιταλισμό έχουμε. Αντί αυτού μόνο Yes sir, thank you και Welcome to Greece ξέρουμε να λεμε.

By all means marry; if you get a good wife, you'll be happy. If you get a bad one, you'll become a philosopher. :X :whistle:

Socrates

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Finn ( 5 Δεκ. 2004 , 23:25)

 

Nαι ρε παιδί μου εννοώ οτι δε τα βγαλε ένας οποιοσδηποτε και τα διέδωσε.

Όσοι τα μάθαν τα μάθαν απο τον στρατό ή απο φιλους τους φανταράκια.

Κι εμένα μου λεγε ενα φιλαράκι μου που πηγε στα ΛΟΚ τωρα κατι συνθηματάκια αλλα αδιαφόρησα!

 

 

 

Καλά...ασε να λένε στα ΛΟΚ τα συνθήματα που θέλουν.

Κάτι ξέρουν αυτοί. ;)

http://www.signaturebar.com/uploads/images/33845.png
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή και τα τελευταία γεγονότα στα εξωτερικά μας ζητήματα και βλέπωντας οτι δεχώμαστε πυρά απο παντού χωρίς καμμία απολύτως αντίδραση των "ταγών" "μας", καταλαβαίνει κανείς οτι έχουμε πιά καταντήσει σάκος του μπόξ. Διοτι κύριοι και κυρίες, εαν η Τουρκία για παράδειγμα ήξερε πως για ότι κάνει θα υπάρξουν αντιδράσεις απο εμάς, απλά δεν θα έκανε όλα αυτά που καθημερινά και προκλητικά πράτει. Και έχουμε και τους "μασεντόνιανς"(σκοπιανούς) να μας λένε για την ερμαφρόδυτη ταινία του στόουν, οτι απογοητευτήκανε επειδή αναφερώταν ως Έλληνας βασιλιάς ο Αλέξανδρος στην ταινία!!!!!! Και όλα αυτά(και άλλα πολλά) τα ανεχώμαστε. Ως που θα πάει αυτή η κατάσταση; Δεν ειναι δυνατόν για όλα να λέμε...«έλα μωρέ, ας τους αυτούς, δεν ξέρουν τι λένε, όλοι γνωρίζουν πια ειναι η αλήθεια» και αλλα τέτοια, διοτι σιγα σιγά όλοι αυτοί το υφαίνουν καλά και με τακτική το παραμύθι. Την γνώμη σας θα ήθελα. Ευχαριστώ. ;)
Link to comment
Share on other sites

re c saki...

 

den mporw na anextw oti eimaste prwtostates sto na mpei h Tourkia sthn eurwpaikh enwsh

 

 

epeidh to mikro mou myalo den mporwi na skeftei anoixta den mporw na katalavw giati? Ti kerdos exoume? Giati mas paraviazoune enaerio xwro, den afhnoun na leitourgisei h sxolh ths xalkhs, den anagnwrizoune thn Kypro amfisvitoune thn yfalokripida kai parola auta emeis PARAKALAME na mpoune?

 

mhpws ligos ekviasmos den tha ekane kako? Opws eipa kai prin isos den skeftomai swsta alla an kapoios kserei as pei kai se mena an oxi edw giati den thelei estw me PM to GIATI?

 

giati na eimaste karpazoeispraktores pou leei kai o sakis?

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω τους λόγους που δεν αντιδρούνε οι "ταγοί", αλλα δεν μπορώ να διατυπώσω άνετα εδω μέσα. Ασε που χρειάζεται χρόνο και εγώ δεν τον έχω προς το παρόν, αφού φιλοξενούμε που και που απο ιντερνετ ενός φίλου όπως δηλαδή και αυτή την στιγμή που γράφω.
Link to comment
Share on other sites

Και ποια εναλλακτική λύση προτείνεις για μία χώρα με καταφανή οικονομικο-στρατιωτική αδυναμία;

 

Εάν είναι βιώσιμη η λύση σου εγώ θα σε ψηφίσω.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Τα κάνανε έτσι που να είμαστε και το κυριώτερο, να φαινώμαστε αδύναμοι και ολίγον φοβητσιάριδες. Οσον αφορά τον στρατο, θα υπενθυμίσω πως πάντα αδύναμοι είμασταν εναντι του αντιπάλου σε όλη την ιστορία μας. Αδύνατοι όμως οσον αφορά τον αριθμό των στρατιωτών αλλα και των εξοπλισμών. Ομως νικάγαμε κατα κόρον.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kinhtomania ( 6 Δεκ. 2004 , 15:29)

 

re c saki...

 

den mporw na anextw oti eimaste prwtostates sto na mpei h Tourkia sthn eurwpaikh enwsh

 

 

epeidh to mikro mou myalo den mporwi na skeftei anoixta den mporw na katalavw giati? Ti kerdos exoume? Giati mas paraviazoune enaerio xwro, den afhnoun na leitourgisei h sxolh ths xalkhs, den anagnwrizoune thn Kypro amfisvitoune thn yfalokripida kai parola auta emeis PARAKALAME na mpoune?

 

mhpws ligos ekviasmos den tha ekane kako? Opws eipa kai prin isos den skeftomai swsta alla an kapoios kserei as pei kai se mena an oxi edw giati den thelei estw me PM to GIATI?

 

giati na eimaste karpazoeispraktores pou leei kai o sakis?

 

 

Για μένα αυτή ήταν η μόνη έξυπνη και σωστή κίνηση που κάναμε στην εξωτερική πολιτική. (Αρκεί και στο μέλλον να το παίξουμε σωστά...)

Και εξηγώ το σκεπτικό: Τόσα χρόνια φαινόμασταν εμείς να φωνάζουμε όχι στην Τουρκία και έβρισκαν άλλοθι Γάλλοι και Γερμανοί (κυρίως) να τα ρίχνουν όλα σε μας. Μόλις είπαμε ότι εμείς θέλουμε την Τουρκία στην Ευρώπη αναγκάστηκαν επιτέλους να μπουν αυτοί μπροστά και να εκφράσουν τις αντιρρήσεις τους που είναι πάρα πολλές.

 

Επίσης απ'ότι έχω δει σε εκπομπές οι εναπομείναντες έλληνες στην Πόλη θεωρούν σαν μόνη ευκαιρία να ορθοποδήσει η μειονότητα την ένταξη της Τουρκίας στην Ευρώπη. Μην με ρωτάτε γιατί αυτό απλώς το άκουσα και δεν μπορώ να το αναπτύξω :o

KCB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Finn ( 5 Δεκ. 2004 , 22:57)

 

Μια παρενθεση για τον ντορο που εγινε για το συνθημα.

Οταν στον ελληνικο στρατό οι φαντάροι μαθαίνουν τέτοια συνθήματα και χαίρονται όταν τα λένε τι περιμένεις?

 

 

Από το ότι τα μαθαίναμε στο "χαιρόμαστε" υπάρχει μεγάλη απόσταση. Μην μας βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι. Μπορεί κάποιοι να χαίρονταν αλλά εγώ τουλάχιστον δεν τους είδα. Και δεν μιλάω στην τύχη: ήμουν Μυτιλήνη την εποχή που έγινε η φασαρία γιατί τους έβαλαν να φωνάξουν σύνθημα μέσα στην πόλη...

KCB
Link to comment
Share on other sites

Guest stelios nikaia
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Agent M ( 5 Δεκ. 2004 , 17:45)

 

Γιατί δεν υπάρχουν δικοί μας που ονειρεύονται τη Μεγάλη Ελλάδα;

Ή μήπως οι Αλβανοί που ονειρεύονται τη Μεγάλη Αλβανία;

:wacko: :wacko: :wacko:

 

Δεν ξέρεις τι τρέλα κουβαλάει ο καθένας... ;)

 

 

Το στρατιωτικό δόγμα της Ελλάδας είναι αμυντικογενές.

Και ιστορικά να το δούμε , η Ελλάδα ποτέ δεν είχε επεκτατικές βλέψεις.

Εμείς θέλουμε να διατηρήσουμε τα δικά μας . Δεν ζητάμε "αρπαχτές".

Οι Τούρκοι , σε κάθε διάλογο που κάνουν αυτό έχουν υπόψην τους.

 

Οι δικοί μας που ονειρεύονται τη Μεγάλη Ελλάδα είναι ακίνδυνοι ονειροπόλοι (και μερικοί απ' αυτούς ημίτρελοι). Πιστεύω ότι δεν συγκρίνονται με τους Γκρίζους Λύκους.

(Σαν να συγκρίνεις ένα θυμωμένο αρνί με έναν θυμωμένο λύκο)! :)

 

Όσο για τους Αλβανούς... πάνω-κάτω είναι τα ίδια σκ..τα με τους γκρίζους λύκους, μόνο που αυτοί είναι πολύ περισσότερο εξαθλιωμένοι οικονομικά, άρα και πιό επικίνδυνοι και πιό ύπουλοι.

Link to comment
Share on other sites

Guest stelios nikaia
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Johny-B ( 5 Δεκ. 2004 , 17:46)

 

Αυτά που λες τώρα είναι επιχειρήματα. Σωστά σε αρκετό βαθμό.

Αυτό που έγραψες προηγουμένως όμως, είναι σύνθημα και 100% λάθος και αντιβαίνει και τους ΟΠΧ.

Άλλο το ένα λοιπόν, κι άλλο το άλλο. ;)

 

 

Για το σύνθημα έχεις δίκιο.

Όταν το έγραφα δεν το πίστευα...

Να το σβήσω;

 

Α! Και κάτι ακόμα. Το σύνθημα αυτό δεν το έμαθα στο στρατό.

 

ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΧΑΡΑΓΜΕΝΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΘΡΑΝΕΙΟ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΥ. (ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟ).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer ( 6 Δεκ. 2004 , 15:38)

Ομως νικάγαμε κατα κόρον.

 

1897, 1922, 1974... Yeah, right!
Link to comment
Share on other sites

τι ενοεις ρε φιλιππα γιατι εγω δεν πιανω ευκολα τα... oh yeahhh και τα all right!

 

 

και βγαλε βρε αγορι μου αυτη την τουρκο-ευρωπαικη σημαια!

 

ελεος!

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

Οι τρεις ημερομηνίες αντιστοιχούν στους τελευταίους τρεις ελληνοτουρκικούς πολέμους· τον «άτυχο» ελληνοτουρκικό πόλεμο, την μικρασιατική καταστροφή και την εισβολή στην Κύπρο· και στους τρεις χάσαμε «κατα κόρον».

 

Στην υπογραφή μου σε ενοχλεί το χρώμα και το μέγεθος, ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KCB ( 6 Δεκ. 2004 , 17:57)

 

Τόσα χρόνια φαινόμασταν εμείς να φωνάζουμε όχι στην Τουρκία και έβρισκαν άλλοθι Γάλλοι και Γερμανοί (κυρίως) να τα ρίχνουν όλα σε μας. Μόλις είπαμε ότι εμείς θέλουμε την Τουρκία στην Ευρώπη αναγκάστηκαν επιτέλους να μπουν αυτοί μπροστά και να εκφράσουν τις αντιρρήσεις τους που είναι πάρα πολλές.

Εγώ πάλι βλέπω η ενταξιακή πορεία της Τουρκίας να προχωρά κανονικά, αν εξαιρέσουμε τις μεγάλες καθυστερήσεις που είναι απόλυτα λογικές για μία χώρα του μεγέθους και των προβλημάτων της Τουρκίας.

 

Οι όποιες αντιρρήσεις επιλύονται σιγά - σιγά.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος yandr ( 6 Δεκ. 2004 , 22:54)

 

Εγώ πάλι βλέπω η ενταξιακή πορεία της Τουρκίας να προχωρά κανονικά, αν εξαιρέσουμε τις μεγάλες καθυστερήσεις που είναι απόλυτα λογικές για μία χώρα του μεγέθους και των προβλημάτων της Τουρκίας.

 

Οι όποιες αντιρρήσεις επιλύονται σιγά - σιγά.

 

 

Το κανονικά είναι σχετικό. Αν αυτά που λένε οι ειδήσεις ισχύουν, οι όροι που έχουν τεθεί (αναγνώριση Κύπρου, περιορισμοί-ειδικό καθεστώς μετακίνησης οικονομικών μεταναστών κλπ) είναι πολύ καλή αρχή. Και σε κάθε περίπτωση δεν γίνεται τίποτα πριν περάσουν τουλάχιστον 10-15 χρόνια. Κι όσο τα παίρνει η Τουρκία μ'αυτά και κάνει πράξεις και δηλώσεις τύπου απλός πολίτης ο Πατριάρχης νομίζω είναι βούτυρο στο ψωμί μας. Αρκεί πάντα να έχουμε μια σοβαρή εξωτερική πολιτική.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...