Jump to content

Lenovo S60


sotiriad
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα παιδια κανεις ξερει απο που να κατεβασω ρομ??? Δεν παλεύεται αλλο........

 

στείλε μου ένα pm, ίσως μπορώ να βοηθήσω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 549
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικα παιδια κανεις ξερει απο που να κατεβασω ρομ??? Δεν παλεύεται αλλο........

 

την ρομ μπορεις να την κατεβασεις απο το λινκ στο ποστ 510,απο πανω περιγραφεται και η διαδικασια στο ιδιο ποστ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. Ειχα βρει σε αλλο ποστ πιο πισω την διαδικασια αλλα το λινκ δεν δουλευε. Αυτο μου ειχε ξεφυγει. Να σαι καλα.
Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. Ειχα βρει σε αλλο ποστ πιο πισω την διαδικασια αλλα το λινκ δεν δουλευε. Αυτο μου ειχε ξεφυγει. Να σαι καλα.

 

Το ειχα κανει προσφατα και γω,ετσι το θυμομουν!

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι, την καλησπερα μου σε ολους. Φιλη μου εχει το κινητο του θεματος, το Lenovo S60. Για κανα 8μηνο περιπου που το εχει, ολα δουλευαν ρολοι.

 

Εχει 3 μερες περιπου που σταματησε να λειτουργει ο ηχος. Κλησεις, μνμτα, whats app, viber, ολες οι εφαρμογες γενικα, δεν παιζει κανενας ηχος. Ουτε στο γιουτουμπ αν βλεπει ενα βιντεακι. Εννοειται πως το κινητο ειναι ρυθμισμενο με τερμα την ενταση. Αλλα ηχος μηδες. Το μυαλο μου πηγαινε σε hardware προβλημα του ηχειου, ωστοσο μου λεει οτι, μια φορα την μερα, ο ηχος θα χτυπησει. Την πρωτη μερα ηταν το ξυπνητηρι, την δευτερη σε ενα τυχαιο email και σημερα χτυπησε σε μια εισερχομενη κληση.

 

Πριν το κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων με την ελπιδα να φτιαξει, εχει κανεις απο εσας καποια ιδεα, γιατι συμβαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αν χτυπαει σε τυχαιες στιγμες ,και οχι παντα, θεωρω οτι ειναι software το θεμα.

ισως να φταιει καποια εφαρμογη που εγκατεστησε τελευταια.

με επαναφορα ρυθμισεων πιστευω οτι θα στρωσει!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι νομιζω και εγω, οτι μπορει να ειναι software το θεμα. Κοιταξα στις ρυθμισεις, ξηλωσα μια δυο εφαρμογες, το ταραξα στα restart, εκανα clear cache απο την recovery, μεχρι και σε safe mode μπηκα αλλα αυτο εκει, μουγγα στη στρουγγα!

 

Σημερα μου ειπε οτι εβγαλε την καρτα sd και την ξαναβαλε και για κανα 2ωρο δουλευε κανονικα ο ηχος, μεχρι που ξανασωπασε!

 

Οπως τη βλεπω τη δουλεια, μονο με ενα reset υπαρχουν λιγες ελπιδες να δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα φορματ την sd,κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ,και αν δεν γινει τιποτα ξαναπερνα την ρομ που ανεφερα στον φιλο πιο πανω ,απο το post 510.

 

Αν δεν λυθει το προβλημα ουτε ετσι,τοτε ειναι θεμα hardware.

Link to comment
Share on other sites

Αποψε το βραδυ αν προλαβω θα κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και φορματ της καρτας sd. Η συμπεριφορα του κινητου ειναι οπως γραφω κ πιο πανω! Καθε μερα ο ηχος δουλευει λιγη ωρα και μετα σταματαει! Μαλιστα προχτες δουλευε ο ηχος κανα 5ωρο! Ελπιζω να ειναι software το θεμα.

 

Θελω να ρωτησω ομως, δεν βγαζει η lenovo καποια εφαρμογη ωστε να παρω back up τις επαφες, μνμτα sms, ρυθμισεις συσκευης, εφαρμογες, δεδομενα εφαρμογων, κωδικους wifi, διαταξη των εικονιδιων στην αρχικη οθονη, σημειωσεις και ξυπνητηρια?

 

Γιατι στο Huawei που εχω , εχει τετοια εφαρμογη κ ειναι απιστευτη ευκολια. Παιρνω back up ολα τα παραπανω στην καρτα sd και αμα το κανω επαναφορα εργοστασιακων, με ενα restore γλυτωνω τουλαχιστον ενα 2ωρο σεταρισμα του κινητου.

Link to comment
Share on other sites

Για lenovo εφαρμογη να παιρνεις τετοιο backup,δεν γνωριζω αν υπαρχει.

Για ολα τα υπολοιπα που αναφερεις,υπαρχουν εφαρμογες στο playstore.πχ εγω για να επαναφερω τις εφαρμογες χρησιμοποιω το titanium backup pro.ειναι οτι βολευει τον καθενα!

 

Απο τα λεγομενα σου πιστευω οτι ειναι 100% software θεμα.Θεωρω οτι με ενα factory reset θα λυθει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το titanium αν δεν κανω λαθος θελει root κινητο. Για τις επαφες κ τα sms υπαρχει επιλογη για back up στις ρυθμισεις τους. 4 , 5 εφαρμογες εχουν κ αυτες επιλογη για back up. Κουτσα στραβα, πηγαινοντας απο'δω και απο'κει, θα γινει το backup και το restore.

Απλα το μανικι ειναι να ρυθμισεις το κινητο απο την αρχη. Μια μια τις ρυθμισεις και να βαλεις και τις εφαρμογες απο το play store. Ενω αν υπηρχε αντιστοιχη εφαρμογη ολη η διαδικασια θα ηταν παιχνιδακι.

 

Οσο για το software η hardware, θα δειξει! Ευελπιστω και εγω να στρωσει με την επαναφορα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα το προβλημα

 

Αφου τα κανα ολα εγκατασταση απο την αρχη (ξαναπερασα την oficial rooted) μου ξανακολλησε σε restart μετα απο λιγο καιρο

 

Πανω στην απελπισια μου αφαιρω την sd... Κανει reboot χωρις κολλημα. Την βαζω μεσα, κ δουλευαν ολα!

 

Αρα κατι κολλαει εκει

 

Εχω ομως αλλο θεμα τωρα. Δεν κλειδωνει το gps. Μονο με πολυ μανουρα κ διαφορα apps το καταφερνω μετα απο ωρα να κλειδωσει

Καμια ιδεα? Παιζει να εχω settings ασιατικο για δορυφορους οπως ειχα διαβασει καπου παλια για αλλο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι νομιζω και εγω, οτι μπορει να ειναι software το θεμα. Κοιταξα στις ρυθμισεις, ξηλωσα μια δυο εφαρμογες, το ταραξα στα restart, εκανα clear cache απο την recovery, μεχρι και σε safe mode μπηκα αλλα αυτο εκει, μουγγα στη στρουγγα!

 

Σημερα μου ειπε οτι εβγαλε την καρτα sd και την ξαναβαλε και για κανα 2ωρο δουλευε κανονικα ο ηχος, μεχρι που ξανασωπασε!

 

Οπως τη βλεπω τη δουλεια, μονο με ενα reset υπαρχουν λιγες ελπιδες να δουλεψει.

 

Safe mode πως μπηκες σε αυτο το Κινητο;;;

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Safe mode πως μπηκες σε αυτο το Κινητο;;;

 

Προφανώς δεν μπήκε ποτέ σε safe mode...

Η ήταν άπιαστο όνειρο!

Φιλε μου συγγνωμη, τωρα ειδα το μνμ σου που απαντησες ξανα και το ειδα πανω πανω στο tapatalk το θεμα.

 

Για να μπεις σε safe mode, πατας παρατεταμενα το power πληκτρο μεχρι να βγαλει το παραθυρακι με τις επιλογες απενεργοποιηση, επανεκκινηση και κανα δυο αλλες. Μετα πατας παρατεταμενα την επιλογη "απενεργοποιηση" και σου βγαζει αλλο παραθυρακι που σε ρωταει αν θες να κανεις restart το κινητο σε safe mode. Πατας ναι και μετα κανει restart σε safe mode. Για να φυγεις απο το safe mode κανεις αλλο ενα restart.

 

Ολα αυτα με την 5αρα εκδοση android χωρις ρουτ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το θεμα με τον ηχο,λυθηκε?

Μπα, μεχρι στιγμης δεν εχω κανει τιποτα. Δεν το εκανα επαναφορα. Ποτε ποτε , καποιες φορες μεσα στην μερα θα δουλεψει για λιγο ο ηχος και μετα θα ξανασταματησει.

 

Σαν προσωρινη λυση, πηρα ενα μικρο ηχειακι bluetooth με την ελπιδα να χτυπαγε ο ηχος των κλησεων σε αυτο, αλλα δυστηχως δεν χτυπανε οι κλησεις. Τουλαχιστον σε βιντεο του γιουτουμπ και σε αλλες εφαρμογες με ηχο, κανει δουλεια και ακουγεται ο ηχος απο το ηχειακι. Μονο στις κλησεις δεν ακουγεται.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου συγγνωμη, τωρα ειδα το μνμ σου που απαντησες ξανα και το ειδα πανω πανω στο tapatalk το θεμα.

 

Για να μπεις σε safe mode, πατας παρατεταμενα το power πληκτρο μεχρι να βγαλει το παραθυρακι με τις επιλογες απενεργοποιηση, επανεκκινηση και κανα δυο αλλες. Μετα πατας παρατεταμενα την επιλογη "απενεργοποιηση" και σου βγαζει αλλο παραθυρακι που σε ρωταει αν θες να κανεις restart το κινητο σε safe mode. Πατας ναι και μετα κανει restart σε safe mode. Για να φυγεις απο το safe mode κανεις αλλο ενα restart.

 

Ολα αυτα με την 5αρα εκδοση android χωρις ρουτ.

να σαι καλα φιλε.

μου ελυσες την απορια καθως εγω ειμαι ακομα σε κιτκατ,γιαυτο και δεν επιανε η διαδιακασια που ανεφερες παραπανω.

σευχαριστω

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κανενας τελικα καμια ιδεα για τους δορυφορους? Μονο εγω το εχω το θεμα?

 

κατεβασε το Ygps στο κινητο.

απενεργοποιησε το bluetooth,ανοιξε το ιντερνετ ( wifi,3G,4G) ξεκινα την εφαρμογη Ygps σε ανοιχτο μερος και θα πρεπει να κλειδωσε μεσα σε ενα λεπτο.

για δοκιμασε.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες, τελικα με το link2sd τι κανατε? εμενα επιμενει να μην μου δεχεται το δευτερο partition.. Καμια συμβουλη? Εχω δοκιμασει ολες τις επιλογες μορφοποιησης και παλι δεν το δεχεται!
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες, τελικα με το link2sd τι κανατε? εμενα επιμενει να μην μου δεχεται το δευτερο partition.. Καμια συμβουλη? Εχω δοκιμασει ολες τις επιλογες μορφοποιησης και παλι δεν το δεχεται!

 

Μπορείς να περιγράψεις πως έκανες την διαδικασία για να σε βοηθήσω ?

Link to comment
Share on other sites

Τα παρατησα... δεν αξιζει τοσο μιας και με το ρουταρισμα διεγραψα ολα τα bloatware. Εχω ομως τωρα θεμα με τη μπαταρια. Εχοντας αναβαθμισει σε lollipop και μετα πισω σε kitkat, η μπαταρια πραγματικα δεν αντεχει πανω απο λιγες ωρες. Wipe cache πως θα κανω εχοντας βαλει την ROM που προτεινετε πιο πριν στο νημα?Το λεω επειδη αν μπω σε recovery mode δεν αναφερει πουθενα το wipe cache partition αλλα λεει μονο wipe user data η κατι τετοιο τελος παντων!
Link to comment
Share on other sites

Τα παρατησα... δεν αξιζει τοσο μιας και με το ρουταρισμα διεγραψα ολα τα bloatware. Εχω ομως τωρα θεμα με τη μπαταρια. Εχοντας αναβαθμισει σε lollipop και μετα πισω σε kitkat, η μπαταρια πραγματικα δεν αντεχει πανω απο λιγες ωρες. Wipe cache πως θα κανω εχοντας βαλει την ROM που προτεινετε πιο πριν στο νημα?Το λεω επειδη αν μπω σε recovery mode δεν αναφερει πουθενα το wipe cache partition αλλα λεει μονο wipe user data η κατι τετοιο τελος παντων!

Κατέβασε αυτή την εφαρμογή και κάνε και τα 2 wipe που σου λέει και μετα reboot! Δεν κάνεις wipe cache partition! Κάνεις wipe την cache των εφαρμογών , και wipe την μνήμη dalvik! Οσο για την μπαταρία κοίτα στο μενού ρυθμίσεις/μπαταρία ποία εφαρμογή σου καταναλώνει πολύ μπαταρία! Επίσης κάνε και κάτι άλλο που θα σου πω:

Θα πας με εναν file manager (αφου του έχεις δώσει δικαιώματα root) στην διαδρομή συσκευή/data/system και εκεί θα βρεις το αρχείο batterystats.bin και μαζί (απο πάνω η απο κάτω) άλλο ενα batterystats- checkin.bin (αν υπάρχει αυτό) και θα τα σβήσεις! Μετά θα κατεβάσεις αυτή την εφαρμογή : https://mega.nz/#!c9dDRDoQ!lW-mPL_HfK2wTwhgf_mjUbQAZjNEUkf9kNlxZQeyc1E

 

https://mega.nz/#!V8FjlDQQ!OHRmCxungYVAbF__EQp-o7AcOeHCA90fdwLlNTa288w

 

Και θα την κάνεις εγκατάσταση (μην την ανοίξεις)! Θα κλείσεις το κινητό σου και θα το αφήσεις να φορτίσει μέχρι το 100%!

Μετά θα το ανοίξεις (χωρίς να το βγάλεις απο την φόρτιση) και θα τρέξεις την εφαρμογή battery calibration που σου έδωσα και πατα εκεί που λέει battery calibration! Αφού το κάνεις και αυτό, βγάλε το κινητό απο την φόρτιση και παρακολουθα να δεις πως θα πάει...!

Γενικά μια φορα το μήνα να κάνεις την διαδικασία αυτή και την μπαταρία να μην την αφήνεις να ξεφορτιζει τελείως!

Τα 2 αρχεία που έσβησες θα ξαναδημιουργηθουν με το πρώτο reboot που θα κάνεις! Αυτά είναι τα στατιστικά χρήσης της μπαταρίας σύμφωνα με τον τρόπο χειριζμου του κινητού (φόρτιση - αποφόρτιση - κατανάλωση κ.α), και θα πρέπει να σβήνονται, διότι η μπαταρίες αυτές εχουν "μνήμη" και με βάση τα στατιστικά αυτά δουλεύουν! Αν τα σβήνεις λοιπόν και κάνεις calibration την μπαταρία θα δεις αποτελέσματα + βέβαια ότι ελέγχεις και τις καταναλώσεις των εφαρμογών + ότι "σκοτώνεις" όσες εφαρμογές τρέχουν στο background και δεχ χρειάζεται να τρέχουν!

 

Ελπίζω να σε βοήθησα και να έχεις αποτέλεσμα!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ευχαριστα νέα!

Καλησπερα στη ομαδα, εχθες εκανα root το s60a με το kingroot σε Lollipop επιτελους!!!

Το κατεβασα απο την επισημη σελιδα και το δοκιμασα μετα αυτο το βιντεο που ειδα και δουλεψε (πιθανοτατα εγινε καποια αναβαθμιση στην εφαρμογη)

Θελω να μαθω μηπως ξερει κανεις αν υπαρχει xposed για το τηλεφωνο;

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...