Jump to content

Meizu M2 Note


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η international έχει μετονομαστεί πια σε Global.

Άρα άμα θέλω περναω την global από πάνω . Σταθερή 5 υπάρχει ;

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άρα άμα θέλω περναω την global από πάνω . Σταθερή 5 υπάρχει ;

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

http://www.flymeos.com/firmwarelist?modelId=3&type=1

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

μονο με αλλαγη id μπαινει η global φιλε μου μην κανεις αλλα πειραματα θα το ξανα μπρικαρεις

αν κανεις την αλλαγη id βαλε την Global απο τον υπολογιστη σου οπως ειναι ζιπαρισμενη χυμα στην εσωτερικη μνημη του κινητου και μετα πανε recovery και πατα upgrade θα την δει την ρομ

δεν μπαινει με αυτο τον τροπο που σου ειπα η global εστω και με αλλαγη id θα σε βγαζει firmware corrupt αυτο ειναι μονο για αποκατασταση αν το μπρικαρεις οπως την επαθες εσυ

επισης η Α εχει και Αγγλικη γλωσσα ψαξε λιγο στις ρυθμισεις να βρεις τις γλωσσες να το γυρισεις στα Αγγλικα για να διευκολυνθεις

 

Όλα καλά φίλε μου. Ναι φυσικά στην Α τα άλλαξα σε αγγλικά, απλά ήθελα την global. Την έβαλα με την μέθοδο του su.Τώρα είμαι οκ. Όλα λειτουργούν όπως πρέπει! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους... με την αναβάθμιση στην 5.1.5G λυτρώθηκα από ένα σοβαρό (για μένα) πρόβλημα της προηγούμενης έκδοσης του FlyMe... ανεξαρτητοποιήθηκαν οι εντάσεις ringer+notification. Στην προηγούμενη έκδοση, ότι ένταση έβαζες στον ήχο κλήσης, αυτόματα περνιόταν και στον ήχο ειδοποίησης... οπότε για να ακούω κανονικά το χτύπημα του τηλεφώνου έπρεπε στην ίδια ένταση να ακούω και τα καμπανάκια από τα mail, το viber, το escore, κλπ με αποτέλεσμα να χω χαμηλά τον ήχο κλήσης για να μην ενοχλώ τους γύρω μου. Τώρα επιτέλους αλλάζουν ξεχωριστά!

Όσο για την εγκατάσταση, έγινε απροβλημάτιστα, παρότι δεν επέλεξα wipe out οταν ξεκίνησε..

Ενα ακόμα σπουδαίο χαρακτηριστικό (απορώ που δεν τα γράφουν αυτά στο changelog) είναι ότι μπορείς επιτέλους να επιλέξεις default sim για κλήσεις!!!!....ανοίγεις την εφαρμογή του dialer και στις ρυθμίσεις υπάρχει επιτέλους!

Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση και ελαφρώς με πείραξε (βέβαια αυτό είναι προσωπικό τελείως ζήτημα) είναι ότι στις ειδοποιήσεις των mail, αντί για διαγραφή έχει πλέον απάντηση. Το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό μου άρεσε αρκετά γιατί καθάριζα τα μειλ μου γρήγορα από τις ειδοποιήσεις, ενώ τώρα για να το κάνω αυτό πρέπει να μπω κανονικά στην εφαρμογή.

Ελπίζω να βρω κι άλλες ευχαριστες εκπλήξεις καθώς τη χρησιμοποιώ!

Link to comment
Share on other sites

Άρα υπάρχει . Την βάζω στο τηλέφωνο και κάνω τα προβλεπόμενα που λέει το link που μου έστειλε ή να την περάσω από πάνω . Δεν θέλω να σβήσω και μανα ξανά από την αρχη όλα

 

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άρα υπάρχει . Την βάζω στο τηλέφωνο και κάνω τα προβλεπόμενα που λέει το link που μου έστειλε ή να την περάσω από πάνω . Δεν θέλω να σβήσω και μανα ξανά από την αρχη όλα

 

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχω πάνω την 4.5.4.2 I

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άρα υπάρχει . Την βάζω στο τηλέφωνο και κάνω τα προβλεπόμενα που λέει το link που μου έστειλε ή να την περάσω από πάνω . Δεν θέλω να σβήσω και μανα ξανά από την αρχη όλα

 

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω πάνω την 4.5.4.2 I

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ξαναενοχλω και κουραζω έχω κρατήσει back up με εφαρμογή app cn back up. Φτάνει αυτό ?????

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την κατέβασα από το λινκ που έδωσαν τα παιδια,και μαλιστα την 5.1.5.0G, το πρωι δεν υπηρχε η 5.1.6.0, το download το εκανα απο το κινητό και μολις ηρθε η ειδοποίηση, πάτησα πάνω στο ονομα του αρχείου και ξεκίνησε η διαδικασία. ΔΕΝ έκανα wipeout και όλες οι εφαρμογές/επαφές κλπ δούλευαν κανονικά μόλις έγινε το reboot. Ακομα και τα password που ειχα σωσει στο browser ηταν εκεί και όλα δούλευαν κανονικά.

Ούτε backup εκανα σε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την κατέβασα από το λινκ που έδωσαν τα παιδια,και μαλιστα την 5.1.5.0G, το πρωι δεν υπηρχε η 5.1.6.0, το download το εκανα απο το κινητό και μολις ηρθε η ειδοποίηση, πάτησα πάνω στο ονομα του αρχείου και ξεκίνησε η διαδικασία. ΔΕΝ έκανα wipeout και όλες οι εφαρμογές/επαφές κλπ δούλευαν κανονικά μόλις έγινε το reboot. Ακομα και τα password που ειχα σωσει στο browser ηταν εκεί και όλα δούλευαν κανονικά.

Ούτε backup εκανα σε κάτι.

 

Απ' ότι κατάλαβα και μόλις είδα (πήγα στο link ξανά) μόλις έδωσαν την 5.1.6.0G. !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την κατέβασα από το λινκ που έδωσαν τα παιδια,και μαλιστα την 5.1.5.0G, το πρωι δεν υπηρχε η 5.1.6.0, το download το εκανα απο το κινητό και μολις ηρθε η ειδοποίηση, πάτησα πάνω στο ονομα του αρχείου και ξεκίνησε η διαδικασία. ΔΕΝ έκανα wipeout και όλες οι εφαρμογές/επαφές κλπ δούλευαν κανονικά μόλις έγινε το reboot. Ακομα και τα password που ειχα σωσει στο browser ηταν εκεί και όλα δούλευαν κανονικά.

Ούτε backup εκανα σε κάτι.

Τώρα είδα και εγώ το νέο update στο link . Να περάσω αυτό .?????? . Όλα σου παίζουν οκ ?????

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα είδα και εγώ το νέο update στο link . Να περάσω αυτό .?????? . Όλα σου παίζουν οκ ?????

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από international και εσύ πήγες σε global ????

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγω απο I -> G (αγορασμένο εδώ από public το κινητό).... όλα μου δουλεύουν άψογα...αν και τωρα που ειδα τις αλλαγές της 5.1.6.0G ψήνομαι...έχει το feature του διαφορετικού ringtone ανα sim κάρτα που κάποτε ζητούσαν τα παιδιά εδώ...και όχι μόνο...έχει κι άλλες ενδιαφέρουσες αλλαγές. Δε βλέπω όμως να χω χρόνο να το κάνω σήμερα...μάλλον γι αυριο θα πάει.
Link to comment
Share on other sites

και μένα απο public . το έβαλα . Δεν πιστεύω να αργεί πολυ????? έβαλα την δικιά σου όχι την τελευταία που την έδωσαν σήμερα ......

 

Προχωρά κανονικά (βελτιοποίηση εφαρμογής 78 από 130

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βελτιοποίηση εφαρμογής 96 από 130 .Όταν λέει 130 είναι αυτές που έχω μέσα ή είναι γενικα οι αλλαγές που κάνει ????

Edited by voidioan
Link to comment
Share on other sites

και μένα απο public . το έβαλα . Δεν πιστεύω να αργεί πολυ????? έβαλα την δικιά σου όχι την τελευταία που την έδωσαν σήμερα ......

 

Προχωρά κανονικά (βελτιοποίηση εφαρμογής 78 από 130

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βελτιοποίηση εφαρμογής 96 από 130 .Όταν λέει 130 είναι αυτές που έχω μέσα ή είναι γενικα οι αλλαγές που κάνει ????

Καμπάνα όλα . Λίγο πρόβλημα με σύνδεση wi fi αλλά βρεικα άκρη. Το εικονίδια έγιναν λίγο μπαχσλο αλλά καμιά σχέση . Άλλο πράμα . Τσεκαρω τα πάντα και ξανά επιστρέφω

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω εκπλαγεί με τη meizu! 2η ενημέρωση σε διάστημα λίγων ημερών;;!! Well done...:D

Αν μπορέσει κάποιος φίλος να μας πει αν το κινητό έχει την ίδια συμπεριφορά μετά την αναβάθμιση χωρις wipe μας και το αποφύγουμε γιατί είναι αρκετά βαρετή διαδικασία...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Χάθηκε το root και όταν πηγαίνεις στη σχετική επιλογή (Security => Root permission) σου εμφανίζει ένα disclaimer, στο οποίο όταν τικάρεις ότι αποδέχεσαι και πατάς ok, σου ζητάει να κάνεις login με το flyme account. Μετά την εισαγωγή του password εμφανίζει συνέχει μήνυμα Error accessing the server. Εννοείται ότι έχω internet και ότι δεν βάζω λάθος password.

Έχει αντιμετωπίσε κανείς κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

Για το root όπως ήταν παλιά, δλδ από τις ρυθμίσεις του κινητού, κατεβάζουμε το "UserCenter_5.0.6.apk", κάπου θα το βρείτε εάν ψάξετε. Από εκεί μπαινουμε στο flyme acct και στις ρυθμίσεις security, υπάρχει ξανά το "Root Permission". Έτσι το έκανα μετά την εγκατάσταση της 5.1.5.0. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι η ίδια διαδικασία λειτουργεί και με την νέα 5.1.6.0?
Link to comment
Share on other sites

Για το root όπως ήταν παλιά, δλδ από τις ρυθμίσεις του κινητού, κατεβάζουμε το "UserCenter_5.0.6.apk", κάπου θα το βρείτε εάν ψάξετε. Από εκεί μπαινουμε στο flyme acct και στις ρυθμίσεις security, υπάρχει ξανά το "Root Permission". Έτσι το έκανα μετά την εγκατάσταση της 5.1.5.0. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι η ίδια διαδικασία λειτουργεί και με την νέα 5.1.6.0?

 

Όχι. Το User Center δεν σου δίνει τέτοια επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή στην 5.1.5.0G, μπορεί να γίνει? Μετά από 2 εβδομάδες με rooted, καταλαβαίνω πόσο "απαραίτητο" είναι για τον πλήρη έλεγχο και βελτίωση της λειτουργίας του m2note.
Link to comment
Share on other sites

Το UserCenter_5.0.6.apk δεν μπορείς να το κάνεις install πάντως, η έκδοση που περνάει με την 5.1.6.0G είναι η 5.7 κάτι
Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή στην 5.1.5.0G, μπορεί να γίνει? Μετά από 2 εβδομάδες με rooted, καταλαβαίνω πόσο "απαραίτητο" είναι για τον πλήρη έλεγχο και βελτίωση της λειτουργίας του m2note.

 

Θα με ενδιέφερε ένα list ως προς αυτό που λες. Πού σε βοηθά ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω εκπλαγεί με τη meizu! 2η ενημέρωση σε διάστημα λίγων ημερών;;!! Well done...:D

Αν μπορέσει κάποιος φίλος να μας πει αν το κινητό έχει την ίδια συμπεριφορά μετά την αναβάθμιση χωρις wipe μας και το αποφύγουμε γιατί είναι αρκετά βαρετή διαδικασία...

Δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα . Όλες οι εφαρμογές λειτουργούν κανονικά μόνο μου χάλασε τους φακέλους που είχα . Επίσης οταν αναζητά wifi υπάρχει ένα θέμα σε αυτά που δίνει διαθέσιμα αλλά μπαίνει σε chrome και είσαι οκ . Ή ταχύτητα ξεκλειδωματος του κωδικού είναι πολύ πιο γρήγορη από πριν και γενικότερα είναι πιο γρήγορο . Από θέμα μπαταρίας το παρακολουθώ και τα ξανά λέμε . Γενικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα . Οι χάρτες γίναν διαφορετική άλλαξε το εικονίδιο της meizu και έβαλα του google . Αυτά μετά από χρήση μιας μέρας .πολύ πιο καλό περιβάλλον και χάθηκε ότι θύμιζε κινέζικο.

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο τη δική μου πλευρά, το root μου χρειαζόταν μόνο για adblocking διαδικασίες. Έτσι και αλλιώς, δεν κάνω πολλές επεμβάσεις στο κινητό, δεν αλλάζω launchers, κτλ. Ελπίζω να το επιτρέψουν σύντομα. Μια ιδιαιτερότητα που παρατήρησα (και δεν ξέρω αν έχει σχέση):

Πριν το update (ήμουν με την 4.5χχχ), το root το έκανες μέσα από το account του Flyme. Τώρα, το user account δεν σου δίνει τέτοια επιλογή, αλλά βρίσκεται στο Settings (του τηλεφώνου) => Security => Root permission. Η ιδιομορφία είναι ότι αν δεν είσαι logged in στο Flyme account, η επιλογή root persmission "εξαφανίζεται" από τα Settings...

Go figure...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα . Όλες οι εφαρμογές λειτουργούν κανονικά μόνο μου χάλασε τους φακέλους που είχα . Επίσης οταν αναζητά wifi υπάρχει ένα θέμα σε αυτά που δίνει διαθέσιμα αλλά μπαίνει σε chrome και είσαι οκ . Ή ταχύτητα ξεκλειδωματος του κωδικού είναι πολύ πιο γρήγορη από πριν και γενικότερα είναι πιο γρήγορο . Από θέμα μπαταρίας το παρακολουθώ και τα ξανά λέμε . Γενικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα . Οι χάρτες γίναν διαφορετική άλλαξε το εικονίδιο της meizu και έβαλα του google . Αυτά μετά από χρήση μιας μέρας .πολύ πιο καλό περιβάλλον και χάθηκε ότι θύμιζε κινέζικο.

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Root έχεις κάνει φίλε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...