Jump to content

Landvo S6


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοω οτι εχει προβλημα στη λξψη απο πολλους μαζι και εμενα

 

Τι ωραία, ο κλώνος του Samsung S6 αποδεικνύεται 2ος ξάδερφος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 293
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι ωραία, ο κλώνος του Samsung S6 αποδεικνύεται 2ος ξάδερφος

 

3ος ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΚΑΙ ΒΑΛΕ!!!!!

 

Έχω προσπαθήσει να στείλω μήνυμα στην εταιρία LANDVO στο support center μήπως και γνωρίζουν για το πρόβλημα και είναι θέμα software μόνο και βγάλουν κανένα update αλλά μαλλιά. ούτε απάντηση ούτε φωνή ούτε support center τίποτα απολύτως!

Link to comment
Share on other sites

3ος ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΚΑΙ ΒΑΛΕ!!!!!

 

Έχω προσπαθήσει να στείλω μήνυμα στην εταιρία LANDVO στο support center μήπως και γνωρίζουν για το πρόβλημα και είναι θέμα software μόνο και βγάλουν κανένα update αλλά μαλλιά. ούτε απάντηση ούτε φωνή ούτε support center τίποτα απολύτως!

 

Έχω ψάξει ανα τον κόσμο για forum σχετικα με αυτό το τηλέφωνο αλλα δεν βρισκω απολυτως τιποτα !

Link to comment
Share on other sites

την πάτησα. Δεν μπορώ να το στείλω και πίσω στα πλαίσια εγγυήσεως λόγω των capital controls στις τράπεζες παρόλο που το gearbest πού το αγόρασα δέχτηκε να μου κάνει full refund. δεν μπορούν να μου βάλουν τα χρήματα. και το paypal κλειστό για την Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορούν να σου βάλουν τα χρήματα?Από εξωτερικό προς Ελλάδα δεν υπάρχει περιορισμός.Το αντίθετο ισχύει μόνο.
Link to comment
Share on other sites

βλεπω οτι εχει προβληματα το κινητο....

 

κριμα γιατι ηθελα να το παρω δωρω στην αδερφη μου.....:lol:

 

εγω εχω ενα landvo L200 και ειναι παλικαρι....του εχω πιει το αιμα και ειναι βραχος.....:)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

το paypal είναι κλειστό για Ελλάδα εντελώς. μόνο μέσω αυτού μπορούν να με εξυπηρετήσουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καταφερα και το εκανα root πριν φυγω για διακοπες και εχω καταγραψει την διαδικασια οταν γυρισω θα την ανεβασω αναλυτικα

 

τι κερδίζεις με το root; διορθώνει τα προβλήματα που έχει;

Link to comment
Share on other sites

το paypal είναι κλειστό για Ελλάδα εντελώς. μόνο μέσω αυτού μπορούν να με εξυπηρετήσουν.

 

τι κερδίζεις με το root; διορθώνει τα προβλήματα που έχει;

To paypal λειτουργει και δουλευει κανονικα. Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορει να δεχτει Ελληνικες καρτες. Μπορεις να κανεις Dispute χωρις κανενα προβλημα.

 

 

Τι είναι root?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορούν να σου βάλουν τα χρήματα?Από εξωτερικό προς Ελλάδα δεν υπάρχει περιορισμός.Το αντίθετο ισχύει μόνο.

Αν και offtopic, και εμενα απο aliexpress refund, δεν μπαινουν τα χρηματα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Αν και offtopic, και εμενα απο aliexpress refund, δεν μπαινουν τα χρηματα.

 

Φαίνεται σαν να εισάγεις συνάλλαγμα γι΄αυτό δεν μπορούν να μας βάλουν τα χρήματα. εκτός και αν έχεις λογαριασμό στο εξωτερικό και κάρτα που έχει εκδοθεί στο εξωτερικό. μόνο έτσι μπορείς να κάνεις συναλλαγές αλλά όχι να τα βάλεις Ελλάδα ή άμα είσαι έμπορος (και αυτοί μέχρι 500euro) .

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται σαν να εισάγεις συνάλλαγμα γι΄αυτό δεν μπορούν να μας βάλουν τα χρήματα. εκτός και αν έχεις λογαριασμό στο εξωτερικό και κάρτα που έχει εκδοθεί στο εξωτερικό. μόνο έτσι μπορείς να κάνεις συναλλαγές αλλά όχι να τα βάλεις Ελλάδα ή άμα είσαι έμπορος (και αυτοί μέχρι 500euro) .

και για ποσο καιρο δηλαδη θα μενουν εκει τα χρηματα, χωρις να μπορουν να μπουν στην καρτα μας? καποια στιγμη θα διαγραφουν αρα θα τα χασουμε, και αντε να ειναι 3-5 ευρω οκ, αν εχεις refund πχ 250$ ? τοτε? κλαφτα.....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

ένας τρόπος που ανακάλυψα όταν κολλάει και δεν έχει σήμα, αντί για reboot είναι να το βάζεις σε λειτουργία πτήσης και μετά πάλι σε κανονική. επανέρχεται και ποιο σύντομα από reboot.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έχει κάνει κάποιος root ?

 

Ο χρήστης tulu έγραψε ότι το έχει κάνει και θα ανεβάσει την διαδικασία όταν επιστρέψει από διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οσοι θελουν να κανουν root για καλο και για κακο ας κατεβασουν πρωτα την επισημη rom για την συσκευη μαςhttp://www.needrom.com/download/original-rom-for-landvo-s6/

Πρεπει να κανεις login πρωτα

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειτα θα πρεπει να κατεβασετε το sp flash tool

http://androidxda.com/smart-phone-flash-tool

Το τελευταιο κατω κατω

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο εκτος απο root που θα μας δωσει προσβαση στις προεγκατεστημενες εφαρμογες θα μας δωσει και δυνατοτητα να κανουμε backup

Το χρησιμοποιω εδω και κανα μηνα και παρατηρησα οτι ο χωρος που εχει διαθεσιμο για εγκατασταση εφαρμογων ειναι μολις 1.44 gb ο οποιος για ενα περιεργο λογο μπουκωνει πολυ ευκολα και δεν σου επιτρεπει να κατεβασεις αλλες εφαρμογες

Οποτε μαζι με το root βρηκα και τροπο να κανω και repartition απο 1.44 σε 3 gb και μου δουλεψε τελεια

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτο που εκανα εγω μετα το root ειναι απεγκατασταση ολων των αχρηστων εφαρμογων καθως και των εφαρμογων που μπορω να εγκαταστησω μετα το repartition απο το play store ετσι ωστε το backup που θα κανω να ειναι οσο δυνατον πιο μικρο

Αυτο το κανω γιατι το κινητο με το repartition υπαρχει περιπτωση να μου καταστρεψει το backup διοτι αυτο αποθηκευεται στην κοινη μνημη που εχει το κινητο αφου δεν υπαρχει εξωτερικη sd card ωστε να εχω το backup αθικτο

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αργοτερα θα ανεβασω και τον τροπο για root

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωνω οτι την παρακατω διαδικασια την εκανα αφου ανετρεξα σε διαφορα site για ΜΤΚ συσκευες και εφτιαξα το παρακατω recovery img χρησιμοποιωντας την εφαρμογη MTK droid tools και δουλευει σιγουρα τουλαχιστον με την δικια μου συσκευη αφου δοκιμαστηκε πολλες φορες

Κατα 99% μπορειτε να επαναφερετε την συσκευη στην αρχικη της κατασταση φλασαρωντας την επισημη rom απο το Needrom

Παρακαλω προχωρειτε με δικη σας ευθηνη

 

https://drive.google.com/file/d/0B42iRmTEgkdnUE9nOTNKUUVDSWM/view?usp=docslist_api

Κατεβαζετετο αρχειο ,το αποσυμπιεζετε και προκυπτουν 3 αρχεια

MT6582_Android_scatter.txt

S6_150605__recovery_150824-190154.img

UPDATE-SuperSU-v1.94.zip

 

Αφου εχετε κατεβασει το sp flash tool το ανοιγετε και πατε στην καρτελα Download

πατατε το Scatter-Loading ,ανατρεχετε στον φακελο που εχετε αποσυμπιεσει και φορτωνετε το αρχειο MT6582_Android_scatter.txt

Αφου φορτωσει θα σας βγαλει μια λιστα

ΠΡΟΣΟΧΗ ΞΕΤΙΚΑΡΕΤΕ ΟΛΑ ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ και επειτα τικαρετε μονο το αυτο που λεει recovery

Πηγαινετε δεξια στην γραμμη του recovery και κλικαρετε το location (απο που δηλαδη θα τραβηξει το αρχειο που θα φλασαρει) ανατρεχετε στον φακελο που εχετε αποσυμπιεσει και φορτωνετε το αρχειο S6_150605__recovery_150824-190154.img

Επαναλαμβανω να ειναι τικαρισμενο μονο το recovery και στα δεξια του να εχει την διαδρομη στον σκληρο για το παραπανω αρχειο .img

Πατατε το download και συνδεετε το κινητο κλειστο σε μια usb και ξεκιναει η διαδικασια ( φορτωνει μια κιτρινη μπαρα στο κατω μερος) η οποια δεν κανει πανω απο 20-30 δευτερολεπτα και οταν τελειωσει βγαζει εναν πρασινο κυκλο

Αν δεν ξεκινησει αμεσως το προγραμμα τοτε δεν ειναι εγκατεστημενοι οι drivers

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να εγκαταστησουμε τους drivers και να μπορεσει το sp flash tool να δει το κινητο μας και να ξεκινησει το flash κατεβαστε το παρακατω https://drive.google.com/file/d/0B42iRmTEgkdnRi1DUjFDMXFlNHc/view?usp=docslist_api

Το αποσυμπιεζουμε και ανοιγουμε το device manager του υπολογιστη μας

Συνδεουμε το κινητο κλειστο και για περιπου 5 δευτερολεπτα μας εμφανιζει MTK device

Μεσα σε αυτα τα 5 δευτερα πρεπει να κανουμε δεξι κλικ στο MTK device και να αναζητησουμε χειροκινητα τους drivers απο το αρχειο που αποσυμπιεσαμε παραπανω

Κατα την εγκατασταση των drivers μπορει να μας βγαλει μυνημα ο υπολογιστης οτι η συσκευη δεν εχει ηλεκτρονικη υπογραφη παταμε συνεχεια για να γινει η εγκατασταση

 

Λογικα εχουν εγκατασταθει οι drivers της συσκευης και ξαναδοκιμαζουμε το προηγουμενο βημα για το root της συσκευης

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αφου εχει γινει το παραπανω flash της συσκευης ανοιγουμε την συσκευη και την συνδεουμε με usb με τον υπολογιστη και μεταφερουμε το τριτο αρχειο

UPDATE-SuperSU-v1.94.zip στον αποθηκευτικο χωρο του κινητου

 

Κλεινουμε το κινητο περιμενουμε λιγο να κλεισει τελειως και παταμε συνεχομενα το volume up και power μαζι

Σε λιγο ανοιγει η οθονη με το λογοτυπο landvo και μετα απο λιγο μπαινει σε recovery mode

Με τα volume up down πλοηγουμαστε στο μενου και με το power κανουμε enter

Κανουμε

install zip from sdcard

μετα

choose zip from sdcard

βρισκουμε το UPDATE-SuperSU-v1.94.zip και παταμε να γινει flash

Μολις τελειωσει κανουμε reboot system και ειμαστε ετοιμοι

 

Εκανα προσπαθεια να ειναι απολυτως κατανοητα αλλα οπουδηποτε κολλησετε ειμαι στη διαθεση σας

Edited by tulu
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε θα δικιμάσω και θα επανελθω. Χωρίς root αυτό ειδικά το κινητό είναι για πέταμα.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι το root το χρειαζεται για να φερεις το κινητο στα μετρα σου δεν συμφωνω ομως οτι ειναι για πεταμα

Το θεωρω πολυ καλο value for money και χωρις root απλα με μικρες υποχωρησεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδια, η γυναίκα μου παραπονιέται οτι γίνονται εγκαταστάσεις προγραμμάτων από μόνες τους, υπάρχει λύση σ' αυτό;

 

Να απενεργοποιησεις απο τις εφαρμογες το ΟΘΟΝΗ ΚΛΕΙΔΩΜΑΤΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ το οποιο κατι τρεχει στο παρασκηνιο και καταβαζει χωρις καμια ειδοποιηση εφαρμογες που δεν ειχες ποτε κατεβασει

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι θήκες από το Samsung πάνε κουτί. Πήρα αυτή

http://www.aliexpress.com/item/2015-Brand-New-View-Window-Leather-Flip-Case-For-Samsung-Galaxy-S6-SVI-G9200-Wallet-With/32299966066.html

η οποία είναι πολύ καλή !!! και φθηνή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμφωνω οτι το root το χρειαζεται για να φερεις το κινητο στα μετρα σου δεν συμφωνω ομως οτι ειναι για πεταμα

Το θεωρω πολυ καλο value for money και χωρις root απλα με μικρες υποχωρησεις

 

Ναι συμφωνώ μην παίρνουμε τις μετρητοις τις λέξεις !

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Να απενεργοποιησεις απο τις εφαρμογες το ΟΘΟΝΗ ΚΛΕΙΔΩΜΑΤΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ το οποιο κατι τρεχει στο παρασκηνιο και καταβαζει χωρις καμια ειδοποιηση εφαρμογες που δεν ειχες ποτε κατεβασει

 

Που είναι αυτό διότι δεν το βρήκα που αναφέρεσαι και σημβαινει και στην γυναικα μου το ίδιο !

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι θήκες από το Samsung πάνε κουτί. Πήρα αυτή

http://www.aliexpress.com/item/2015-Brand-New-View-Window-Leather-Flip-Case-For-Samsung-Galaxy-S6-SVI-G9200-Wallet-With/32299966066.html

η οποία είναι πολύ καλή !!! και φθηνή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Που είναι αυτό διότι δεν το βρήκα που αναφέρεσαι και σημβαινει και στην γυναικα μου το ίδιο !

Καλημέρα, πως ψώνισες από Aliexpress? Λόγω CC δεν δέχεται πληρωμή με κάρτα.....

 

Εγώ αναγκαστικά πήρα από Banggood που δέχεται κανονικά πληρωμές από πιστωτικές, μια NILLKIN σιλικόνης (δεν ήθελε η κόρη μου τις άλλες με το μπροστινό καπάκι), http:// http://m.banggood.com/Nillkin-Soft-TPU-Silicone-Case-Cover-For-Samsung-Galaxy-S6-Edge-p-980308.html με 5,89$.....η μόνη μου έννοια ήταν εάν ταιριάζει στο κινητό, αλλά αφού λες ότι έρχεται κουτί (ελπίζω και στο θέμα των κουμπιών), θα είναι Οκ....

 

Για την ρύθμιση που θες, πας Ρυθμίσεις, Εφαρμογές, Όλες, την βρίσκεις και πατάς Απενεργοποίηση.

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...