Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα πήρα ενα Casio 510D-7AVDF

http://www.superchrono.com/images/ef-510d-7avdf.jpg

 

Mέχρι στιγμής ευχαριστημένος!:)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα πήρα ενα Casio 510D-7AVDF

http://www.superchrono.com/images/ef-510d-7avdf.jpg

 

Mέχρι στιγμής ευχαριστημένος!:)

 

ποσο?:blink:

απο που?:blink:

ενδιαφερομαι και εγω για κατι αντιστοιχο και για αυτο ρωταω.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.παλιοτερα ειχα :blink: ενα ρολοι swatch ψηφιακο με τετραγωνο καντραν και μεγαλα κοκκινα γραμματα.ψαχνω να το βρω για να το αποκτησω αλλα "τζιφος" η κατασταση.ξερετε κανενα e-shop ξενο μηπως και μπορεσω και βρω κατι..:cool:

 

Η swatch αν δεν κάνω λάθος αλλάζει τα μοντέλα της κάθε 1-2 χρόνια, οπότε αν το μοντέλο που λες είναι παλιότερο μάλλον αδύνατο να το βρεις καινούργιο, μόνο μεταχειρισμένο και αυτό πολύ δύσκολο αν υπολογίσεις πόσα μοντέλα swatch έχουν κυκλοφορήσει γενικά. Πάντως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν ψάξεις λίγο θα βρεις κάποιο παρόμοιο είτε από τη Swatch είτε από κάποια άλλη εταιρεία.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

$110 απο www.superchrono.com

To είχα παραγγείλει την προηγούμενη τετάρτη (3/1)

 

Πρόσεξε όμως οτι το καντράν είναι ασημί, και όχι λευκό όπως φαίνεται στη φωτό λόγω δυνατού φωτισμού. Αν ψάξεις στο google θα βρείς αρκετές φωτό απο άλλα site...

 

Καλές αγορές!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μιας κι απ' ό,τι βλέπω το συγκεκριμένο e-shop βρίσκεται στη Σιγκαπούρη, ήθελα να σε ρωτήσω αν ειχες τίποτα ζητήματα με θέματα τελωνείου κλπ. Ή δεν υπήρξε κανένα τέτοιου είδους πρόβλημα?

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Toυς ζήτησα να το κάνουν σαν δώρο για να αποφύγω το τελωνείο, αλλά απ' ότι είδα είχαν δηλώσει σαν αξία 22 δολλάρια. Δε με ενόχλησε κανένας.

Και μάλιστα σου δίνουν αριθμό fedex που μπορείς να δείς πού είναι το δέμα. Ενημερωτικά πάει Σιγκαπούρη > Φιλλιπίνες > Γαλλία > Ελλάδα

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τα Pilot watches είναι πολύ δημοφιλή με αποτέλεσμα να υπάρχει πλειάδα εναλλακτικών επιλογών. Ένα παράδειγμα είναι το Archimede Pilot (πιο κοντά σε Pilot Mark της IWC) το οποίο είχα αναφέρει σε παλιότερο thread, μαζί με το Christopher Ward Aviator (πιο κοντά σε Spitfire της IWC). Επίσης πολύ αξιόλογη είναι η σειρά Khaki της Hamilton, τα οποία παρόλο που αναφέρονται ως military, στην ουσία εμφανισιακά είναι πολύ κοντά στo pilot της IWC. Ψάξε επίσης τα Sinn Flieger αλλά και τα Stowa Airman τα οποία είναι πιο κοντά στο ταβάνι τιμών που έθεσες.

 

Kάτι σε IWC Portuguese Chrono automatic υπαρχει; :p

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνίσω με το φίλο παραπάνω και θα πω πως ρολόγια τύπου omega breitling rolex είναι ρολόγια παντώς καιρού και συνθηκών, είτε επίσημων είτε ανεπίσημων, γι αυτό έχουν ανθεκτικές κάσες και απλούς μηχανισμούς σε σχέση με κάποιων άλλων εταιριών, που απλά προσανατολίζονται σε άλλους στόχους(πολύπλοκους μηχανισμούς,συλλέκτες κλπ.).Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον να λέει οτι επειδή αγόρασε το omega και είχε πολλά χρήματα το κρατά στο συρτάρι μηπως και πάθει κάτι κακό
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Η swatch αν δεν κάνω λάθος αλλάζει τα μοντέλα της κάθε 1-2 χρόνια, οπότε αν το μοντέλο που λες είναι παλιότερο μάλλον αδύνατο να το βρεις καινούργιο, μόνο μεταχειρισμένο και αυτό πολύ δύσκολο αν υπολογίσεις πόσα μοντέλα swatch έχουν κυκλοφορήσει γενικά. Πάντως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν ψάξεις λίγο θα βρεις κάποιο παρόμοιο είτε από τη Swatch είτε από κάποια άλλη εταιρεία.

Στην Ελλαδα που εχω ψαξει δεν το εχω βρει ακομη..παντως το ξερω οτι η swatch βγαζει συνεχεια νεα μοντελα.παντως και σε swatch shop που πηγα στην Κερκυρα και ρωτησα..μου ειπαν οτι το ηξεραν το μοντελο αλλα το σταματησαν και μονο κατοπιν παραγγελιας μπορω να το αποκτησω και οχι σιγουρο και αυτο :blink: :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θαυμάστε και αυτό προσωπικά το στυλάκι μαρέσει πάρα πολύ, κλασσικό ρολόι της εταιρίας είναι βασισμένο στο μοντέλο 1939 απο τα ιστορικότερα και οπως φαίνεται απο τα πρώτα της εταιρίας

 

http://www.hanhart.com/index.php?id=333

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα που εχω ψαξει δεν το εχω βρει ακομη..παντως το ξερω οτι η swatch βγαζει συνεχεια νεα μοντελα.παντως και σε swatch shop που πηγα στην Κερκυρα και ρωτησα..μου ειπαν οτι το ηξεραν το μοντελο αλλα το σταματησαν και μονο κατοπιν παραγγελιας μπορω να το αποκτησω και οχι σιγουρο και αυτο :blink: :)

 

ετσι που περιεγραψες το ρολόι πρεπει να είναι αυτό που σχεδιασε ο Philip Stark για την Swatch το οποιίο ψάχνω εδώ και δυο χρόνια άλλα...τίποτα:(

Link to comment
Share on other sites

Kάτι σε IWC Portuguese Chrono automatic υπαρχει; :p

 

Φυσικά :D Hamilton Jazzmaster Maestro, κωδικός H32716553. Μηχανισμός Valjoux 7750, διάμετρος 45μμ. Όχι ότι είναι φτηνό, στην καλύτερη περίπτωση $800-$900 στην Αμερική, αλλά σίγουρα φτηνότερο από Portuguese (πανέμορφα τα άτιμα αλλά πρέπει να έχεις χερούκλα για να τα φορέσεις και το δικό μου δε σηκώνει πάνω από 42μμ :( ).

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις για τα πιλοτ.

Προς το παρόν έχω βρει αυτά, που για 195 € και 300€ αντίστοιχα νομίζω είναι καλά, αν και τα γράμματα του καντράν δεν είναι ακριβώς pilot.

http://imageshack.gr/images/676131wa.ce.260.7029.42.66_l.jpg

http://imageshack.gr/images/142649wa.ce.536.7029.42.69_l.jpg

MSCRE (Microsoft Certified Reboot Engineer)
Link to comment
Share on other sites

Τα Certina είναι μια χαρά, χρησιμοποιούν μηχανισμούς της ΕΤΑ (αξιόπιστοι και δοκιμασμένοι), τόσο quartz όσο και αυτόματους μηχανικούς και μαζί με τα TISSOT αποτελούν την αιχμή του δόρατος του Swatch Group στην χαμηλομεσαία κατηγορία. Κι εγώ τελικά εκεί κατέληξα και μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, μάλιστα κι εγώ σκεφτόμουν τον χρονογράφο DS PODIUM πριν επιλέξω το C-Sport. Aπό την άλλη όμως και τα δύο μοντέλα που αναφέρεις είναι quartz, ενώ όλες οι προτάσεις που σου είχα δώσει ήταν για αυτόματα μηχανικά. Αν δεν σε πειράζει αυτό, καλές αγορές :)

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Πιο ωραιο το DS PODIUM απ'το C-Sport παντως.

 

Φυσικά Hamilton Jazzmaster Maestro, κωδικός H32716553. Μηχανισμός Valjoux 7750, διάμετρος 45μμ. Όχι ότι είναι φτηνό, στην καλύτερη περίπτωση $800-$900 στην Αμερική, αλλά σίγουρα φτηνότερο από Portuguese (πανέμορφα τα άτιμα αλλά πρέπει να έχεις χερούκλα για να τα φορέσεις και το δικό μου δε σηκώνει πάνω από 42μμ ).

Θενξ, καλο αλλα καμια σχεση με το IWC.:O

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

έχω καψουρευτεί εδώ και καιρό το "Andy" από D&G!!!

 

http://img148.imageshack.us/img148/4225/dw0035gkq0.th.jpg http://img172.imageshack.us/img172/6418/dw0036gpz6.th.jpg

 

ΠΟλύ ωραίο και σε άσπρο, αλλά επειδή είναι περισσότερο καλοκαιρινό μάλλον θα προτιμήσω το μαύρο!

Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις για τα πιλοτ.

Προς το παρόν έχω βρει αυτά, που για 195 € και 300€ αντίστοιχα νομίζω είναι καλά, αν και τα γράμματα του καντράν δεν είναι ακριβώς pilot.

http://imageshack.gr/images/676131wa.ce.260.7029.42.66_l.jpg

http://imageshack.gr/images/142649wa.ce.536.7029.42.69_l.jpg

 

Και η certina εχει pilot συγκεκριμένα το ds pilot πολυ ωραίο ρολόι πρέπει να βγαίνει ακόμα δεν ξέρω γιατί δεν το έχει στο site της

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

entaxei re su kai ego breitling eho para polu kala alla den nomizo na sugkrinontai toso me ta rolex. ante kai tou hronou skopeuo na eho kai ego ena sto heri mou me to kalo, tha doume.

 

Mazi su k ego.....(an k argisa na to do)....h ultimate sylogi gi amena 8a htan kapos etsi:

 

breitling,rolex,panerai,iwc,vacheron...k geia sas!...gia modela den 8a ta xalasume...opia na'nai!!!!hihihihihihiiii!!!!:ninja:

 

as xanapesume otra gia ypno.....LOL

:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας για αυτό το ρολοι μιας και δεν έχω κάποια ιδιαίτερη γνώση σε αυτόν το τομέα.

http://www.raymond-weil.ch/Modules/SRW/WATCH/default.asp?MenuId=12&GroupId=6&ProdId=MzI1&Page=1

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

Πιο ωραιο το DS PODIUM απ'το C-Sport παντως.

 

Α τώρα μου τα χαλάς, λίγα λόγια για το ρολογάκι μου :p :lol: Η αλήθεια είναι πως όταν κοίταζα στο δίκτυο το DS PODIUM με είχε ξετρελάνει ενώ το C-Sport ούτε που του είχα δώσει σημασία. Όταν όμως τα είδα από κοντά και τα έβαλα στο χέρι μου τα πράγματα αντιστράφηκαν. Γι' αυτό χρυσή συμβουλή: όποτε μπορείτε δοκιμάστε τα ρολόγια πριν τα αγοράσετε.

 

 

Θενξ, καλο αλλα καμια σχεση με το IWC.:O

 

Αυτό να λέγεται, αλλά το θέμα βλέπεις είναι ότι τα Pilot βασίζονται σε σχέδιο τις προδιαγραφές του οποίου είχε θέσει η Λούφτβαφε και το οποίο δεν κατασκεύαζε μόνο η IWC στο δεύτερο παγκόσμιο, αλλά και η Jaeger Le Coultre και κάποια άλλη εταιρεία που δεν θυμάμαι. Αυτό δηλαδή σημαίνει ότι καμιά εταιρεία δεν είχε την αποκλειστικότητα με αποτέλεσμα σήμερα να μπορεί ο καθένας να βγάλει το ίδιο σχέδιο χωρίς να τον κατηγορήσει κανείς για αντιγραφή. Το ίδιο δυστυχώς δεν ισχύει για άλλα μοντέλα ρολογιών, οπότε οι διαφορές πρέπει να είναι μεγαλύτερες.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Τα Certina είναι μια χαρά, χρησιμοποιούν μηχανισμούς της ΕΤΑ (αξιόπιστοι και δοκιμασμένοι), τόσο quartz όσο και αυτόματους μηχανικούς και μαζί με τα TISSOT αποτελούν την αιχμή του δόρατος του Swatch Group στην χαμηλομεσαία κατηγορία. Κι εγώ τελικά εκεί κατέληξα και μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, μάλιστα κι εγώ σκεφτόμουν τον χρονογράφο DS PODIUM πριν επιλέξω το C-Sport. Aπό την άλλη όμως και τα δύο μοντέλα που αναφέρεις είναι quartz, ενώ όλες οι προτάσεις που σου είχα δώσει ήταν για αυτόματα μηχανικά. Αν δεν σε πειράζει αυτό, καλές αγορές :)

 

Σορυ αλλά είμαι ψιλοάσχετος με τα ρολόγια. Ποιές είναι οι διαφορές quartz-αυτόματα? :O πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα? επιγραμματικά

MSCRE (Microsoft Certified Reboot Engineer)
Link to comment
Share on other sites

Quartz:

ηλεκτρονικός μηχανισμός που λειτουργεί με μπαταρία

Υπέρ: εξαιρετική ακρίβεια, χαμηλό κόστος, δεν χρειάζεται κούρδισμα

Κατά: η μπαταρία του χρειάζεται αλλαγή κάθε 2-5 χρόνια, δεν έχουν τόσο εκλεπτυσμένους μηχανισμούς όσο τα μηχανικά

 

Mηχανικά:

τα κλασσικά ρολόγια που χρησιμοποιούσαν όλοι πριν την εφεύρεση των quartz

Υπέρ: δεν χρειάζονται αλλαγή μπαταρίας, έχουν πιο περίπλοκους μηχανισμούς από τα quartz

Κατά: Χρειάζονται κούρδισμα, έχουν χειρότερη ακρίβεια από τα quartz

 

Αυτόματα μηχανικά:

μηχανικά ρολόγια στα οποία έχει προστεθεί ένας μηχανισμός (ρότορας) που κουρδίζει αυτόματα το ρολόι με τις κινήσεις του χεριού

Υπέρ: δεν χρειάζονται αλλαγή μπαταρίας, έχουν πιο περίπλοκους μηχανισμούς από τα quartz, δεν χρειάζονται κούρδισμα

Κατά: έχουν χειρότερη ακρίβεια από τα quartz

 

Αυτά όλα εν συντομία, υπάρχουν ενδεχομένως και άλλα υπέρ και κατά, αλλά αυτά νομίζω είναι τα βασικά. Γενικά όσοι ασχολούνται σοβαρά με την ωρολογοποιία "σνομπάρουν" τα quartz καθώς είναι πολύ δυσκολότερο να φτιάξεις ένα καλό μηχανικό ρολόι απ' ότι ένα quartz. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι η συντριπτική πλειοψηφία των πραγματικά ακριβών ρολογιών είναι μηχανικά (αυτόματα συνήθως).

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

ετσι που περιεγραψες το ρολόι πρεπει να είναι αυτό που σχεδιασε ο Philip Stark για την Swatch το οποιίο ψάχνω εδώ και δυο χρόνια άλλα...τίποτα:(

Μαλλον αυτο πρεπει να ειναι..εχω φαει ολο το google μηπως βρω φωτογραφια..αλλα ματαια.Εσυ εχεις βρει καμια να ανεβασεις για να :blink: αν λεμε για το ιδιο ρολόι.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...