Jump to content

ερωτηση αρχαριου


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα !

προσφατα αγορασα ενα laptop που εχει ασυρματη καρτα και μολις το ανοιξα βρηκε 3 δικτυα στα οποια οταν παταω connect μου ζηταει netkey(?)

επειδη ειμαι εντελως ασχετος στον χωρο θελω να ξερω αν μπορω να κανω κατι παραπανω εκτος απο το να τα βλεπω να υπαρχουν εκει.

 

και β) αν μπορω να μαθω απο που προερχονται αυτα ή οποια αλλη πληροφορια !

 

μενω στην Καβαλα και ολα αυτα τα ψαχνω απο απλη περιεργεια

 

οποιος εχει να μου πει κατι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα !

τελικα καταφερα και συνδεθηκα σε ενα δικτυο που ειναι ξεκλειδωτο..

 

απο κει και μετα ομως δεν ξερω τι μπορω να κανω

πως μπορω να εχω καποια "επικοινωνια" δηλαδη ή κατι αλλο (ναι ναι θα ηθελα και λιγο internet)

 

οποιδηποτε πληροφορια θα με βοηθουσε..

Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος ,δεν ειπα πως δεν θελω να μαθω

απλα σαν καινουργιος στο χωρο ενθουσιαστηκα με ολα αυτα

 

δεν συνηθιζω να "κλεβω" internet οπω λες

το εγραψα επηρεασμενος απο καποιες αναφορες που διαβασα εδω και εκει.Αυτο λοιπον θα γινοταν (αν) με την εγκριση του διαχειριστη του δυκτιου.

ημουν λοιπον μεσα στη χαρα οταν ειδα πως συνδεθηκα σε ενα ασυρματο δυκτιο και ταυτοχρονα απεγνωσμενος επειδη δεν ηξερα τι να κανω απο εκει και μετα

ενατξει αν δεν θελεις μου πεις στοιχειωδη πραγματα, δικαιωμα σου μιας και φαινεσαι αρκετα ψαγμενος με το θεμα

 

φιλικα !

Link to comment
Share on other sites

file mou...an to diktuo pou eheis sundethei einai sundemeno sto internet,k den to ehei blokarei gia hrisi apo to diktyo tote eheis prosvasi....min ksehnas oti to wifi einai apla ena diktyo opos to ensurmato...an thelei o allos na ehei kati sharing tote se afinei..an ohi tote den eheis na kaneis kati mazi tou....min eheis sundemeni tin idea :sundeomai sto wifi ara automata eho prosvasi sto net...
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zzzzz (10 Δεκ. 2004 , 18:28)

 

κανεις λαθος ,δεν ειπα πως δεν θελω να μαθω

απλα σαν καινουργιος στο χωρο ενθουσιαστηκα με ολα αυτα

 

δεν συνηθιζω να "κλεβω" internet οπω λες

το εγραψα επηρεασμενος απο καποιες αναφορες που διαβασα εδω και εκει.Αυτο λοιπον θα γινοταν (αν) με την εγκριση του διαχειριστη του δυκτιου.

ημουν λοιπον μεσα στη χαρα οταν ειδα πως συνδεθηκα σε ενα ασυρματο δυκτιο και ταυτοχρονα απεγνωσμενος επειδη δεν ηξερα τι να κανω απο εκει και μετα

ενατξει αν δεν θελεις μου πεις στοιχειωδη πραγματα, δικαιωμα σου μιας και φαινεσαι αρκετα ψαγμενος με το θεμα

 

φιλικα !

 

 

Τα πράγαματα δεν είναι τόσο απλά και κατανοητά για να τα καταλάβεις με post των 5-10 γραμμών. Διάβασε στις σελιδές που σε παρέπεμψαν παραπάνω, κατάλαβε περίπου τι παίζει και ρώτα πλέον συγκεκριμένες απορίες που θα είναι εύκολο να απαντηθούν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Molis phra adsl router/access point. Apo m@l@kia thn wra pou prospa8ousa na sthsw to diktuo exasa to network key pou molis eixa ftia3ei me passphrase kai 3afnika den exw prosvash sto router!! Me reset den fainetai na ginetai tipota! Gia thn istoria einai ths level one to mhxanhma..
Link to comment
Share on other sites

κράτα το κουμπί του reset για 10", θα πρέπει να γυρίσει στα factory default.

 

Ενναλακτικά συνδέσου στο router σου ενσύρματα, και ξαναάλλαξε το key

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδια επειδη δε θελω να ανοιξω νεο τοπικ και επειδη ειμαι αρχαριος πηρα μια καρτα D-Link PCMCIA για το laptop.Αυτο που ρωταω...ειναι καλη??Η καρτα ειναι αυτη: http://www.priveshop.gr/product.php?code=403412&sess=1283013527

Eιναι 802.11Β ή 802.11G?Γιατι οι αποψεις στο site της D-Link με αλλα site διαφερουν

Kαι κατι ακομα.Στο priveshop λεει οτι η ταχυτητα της ειναι μεχρι 108mbps.Στο D-Link.com δεν υπαρχει G650+.Υπαρχει σκετη G650 η οποια ταχυτητα εχει εως 108mbps.Η ιδια καρτα ειναι?

 

Ευχαριστω

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6260/2.0 (3.0436.0) SymbianOS/7.0s Series60/2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από gregorisvas

Ρε παιδια επειδη δε θελω να ανοιξω νεο τοπικ και επειδη ειμαι αρχαριος πηρα μια καρτα D-Link PCMCIA για το laptop.Αυτο που ρωταω...ειναι καλη??Η καρτα ειναι αυτη: http://www.priveshop.gr/product.php?code=403412&sess=1283013527

Eιναι 802.11Β ή 802.11G?Γιατι οι αποψεις στο site της D-Link με αλλα site διαφερουν

Kαι κατι ακομα.Στο priveshop λεει οτι η ταχυτητα της ειναι μεχρι 108mbps.Στο D-Link.com δεν υπαρχει G650+.Υπαρχει σκετη G650 η οποια ταχυτητα εχει εως 108mbps.Η ιδια καρτα ειναι?

 

Ευχαριστω

 

:)

 

Luthike h aporia.Einai men 802.11G apla doulevei sta 54mbps.Me ta 108mbps einai allh alla mou eipan oti mporeis na th flashareis k na th leitourghseis k sta 108mbps (auth pou exw egw) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...