Jump to content

[MOTO] Modenas Dinamik 125


nmk1988
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αα και κατι αλλο που διαβασα απο τον saki.αν το μηχανακι ειναι γνησιο και του βαλεις 32 καρμπ αργει ελεινα να φορτωσει αλλα εχει λιγο καλυτερες τελικες.αρα ειναι λογικο το Ζ να ανεβαζει πιο γρηγορα.για μικρες μετατροπες ιδανικο ειναι ενα 24αρι καρμπ και μια εξατμιση

"Λυπάμαι γιατί δεν μπορώ, να αντέξω στο χωρισμό και καθε απόγευμα θλιμμένο σε θυμάμαι.Με πέρνουνε τα δάκρυα, οι καημοί και τα παράπονα και νοίωθω τη ζωή μου να τελειώνει.." /// Julia ,te voglio bene!

-του Μάρκου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ελεος ρε παιδια,κοιμαστε;ενα 32 καρμπυρατερ της FCR(κορυφαια) κανει 430ευρω ενω ενα shark(μετρια) καπου 160.μια εξατμιση νομιζω δινει 2-3 ιππους.4 μου φαινονται υπερβολικοι αν και οχι απιθανοι.

"Λυπάμαι γιατί δεν μπορώ, να αντέξω στο χωρισμό και καθε απόγευμα θλιμμένο σε θυμάμαι.Με πέρνουνε τα δάκρυα, οι καημοί και τα παράπονα και νοίωθω τη ζωή μου να τελειώνει.." /// Julia ,te voglio bene!

-του Μάρκου

Link to comment
Share on other sites

αα και κατι αλλο που διαβασα απο τον saki.αν το μηχανακι ειναι γνησιο και του βαλεις 32 καρμπ αργει ελεινα να φορτωσει αλλα εχει λιγο καλυτερες τελικες.αρα ειναι λογικο το Ζ να ανεβαζει πιο γρηγορα.για μικρες μετατροπες ιδανικο ειναι ενα 24αρι καρμπ και μια εξατμιση

Κακα τα ψεματα τις περισσοτερες φορες τα 2Τ με μεγαλα καρμπιρατερ μπουκωνουν,μπατινατορουν,ζορινται,πειτε το οπως θελετε.

Αντιθετα στις υψηλες στροφες πεταγονται αποτομα,και ανεβαζουν στροφες σφαιρα

Αν ομως γινει καλη ρυθμιση θα πηγαινει καλα σε χαμηλες,και ακομα καλυτερα σε χαμηλες.Να υπαρχει και καποια σχεση στο φασμα των στροφων.

Δεν ειναι οτι καλυτερο στα φαναρια να ξεκινας σαν Mate,ή Leadακι, και μετα να ανοιγει σαν CR250...

Link to comment
Share on other sites

G_DINAMIC εισαι στο φορουμ;

"Λυπάμαι γιατί δεν μπορώ, να αντέξω στο χωρισμό και καθε απόγευμα θλιμμένο σε θυμάμαι.Με πέρνουνε τα δάκρυα, οι καημοί και τα παράπονα και νοίωθω τη ζωή μου να τελειώνει.." /// Julia ,te voglio bene!

-του Μάρκου

Link to comment
Share on other sites

Axizei omos na kaneis mia mikrometatropi opos apo 22mm mikuni poy einai na valeis 24 ? Poso exei ena 28ari apo kawasaki ?

Nmk poy mporeis na tis kaneis aytes tis rythmiseis ? Tha xerei o mixanikos ?

RED DEVIL WALKS ON EARTH.........

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις απο kawasaki;τις ρυθμισεις στο καρμπυρατερ νομιζω οτι μπορεις να τις κανεις και μονος σου με ενα ισιο κατσαβιδι,αν ρωτησεις ενα μηχανικο να σου πει πως.

"Λυπάμαι γιατί δεν μπορώ, να αντέξω στο χωρισμό και καθε απόγευμα θλιμμένο σε θυμάμαι.Με πέρνουνε τα δάκρυα, οι καημοί και τα παράπονα και νοίωθω τη ζωή μου να τελειώνει.." /// Julia ,te voglio bene!

-του Μάρκου

Link to comment
Share on other sites

φιλε buffyαν εχεις e-mail πες το να σου στειλο φωτο απο dinamic.γενικα ξερει κανεις να μου πει πως τις βαζω εδω στο φορουμ;

"Λυπάμαι γιατί δεν μπορώ, να αντέξω στο χωρισμό και καθε απόγευμα θλιμμένο σε θυμάμαι.Με πέρνουνε τα δάκρυα, οι καημοί και τα παράπονα και νοίωθω τη ζωή μου να τελειώνει.." /// Julia ,te voglio bene!

-του Μάρκου

Link to comment
Share on other sites

dynamic τι γινεται καλα;ρε dimension εχεις υποψη σου ποσο κανει ενα 65mm πιστονι τετραχρονο;ο στροφαλος ειναι ιδιος για διχρονα και τετραχρονα;

"Λυπάμαι γιατί δεν μπορώ, να αντέξω στο χωρισμό και καθε απόγευμα θλιμμένο σε θυμάμαι.Με πέρνουνε τα δάκρυα, οι καημοί και τα παράπονα και νοίωθω τη ζωή μου να τελειώνει.." /// Julia ,te voglio bene!

-του Μάρκου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το 30αρι πιστευω ειναι το καλυτερο για dinamik 120 και ακομα καλυτερο σε συνδιασμο με μια εξατμισουλα.

Εγω ξερω πως η ρυθμιση ειναι παιχνιδακι για εναν μηχανικο,αλλα αν μπορει καποιος ας μας πει πως να το κανουμε και μονοι μας...

Επισης τι μαρκα πιστονι και μεχρι ποσα χιλιοστα μπορεις να βαλεις σε μαμα dinamik με ρεκτιφιε αλλα χωρις προβληματα ? (o Rossi πρεπει να ξερει)

Link to comment
Share on other sites

Εσυ nmk ξερεις αν οστροφαλος απο 4Τ μπαινει σε 2Τ;Για dinamic ειδικα δεν ξερω,αλλα για να μην παρουσιαζει προβληματα ενα μηχανακι η διαμετρος(πιστονι)δεν πρεπει να ξεπερναει την διαδρομη(στροφαλο) πανω απο 10-12 το πολυ χιλιοστα.αλλιως σιγουρα θα εχεις προβληματα με την μπιελα(αυτο που ενωνει το στροφαλο με το πιστονι,για οσους δεν γνωριζουν).Αρα λογικα το dinamic με 51.8mm διαδρομη θα παιρνει μεχρι 62mm πιστονι.για παραπανω θα πρεπει να αλλαξεις στροφαλο που ειναι αρκετα ακριβοι.για πιο σιγουρα ομως ρωτα και καποιον αλλο αφου αυτα το εχω ακουσει απο φιλους μου και οχι απο μηχανικο.μπορεις να μου εξηγησεις με λεπτομεριες τι ειναι το ρεκτιφιε,αν ξερεις;

"Λυπάμαι γιατί δεν μπορώ, να αντέξω στο χωρισμό και καθε απόγευμα θλιμμένο σε θυμάμαι.Με πέρνουνε τα δάκρυα, οι καημοί και τα παράπονα και νοίωθω τη ζωή μου να τελειώνει.." /// Julia ,te voglio bene!

-του Μάρκου

Link to comment
Share on other sites

οσο για μαρκες ξερω οτι τα wiseco ειναι πολυ καλα οπως και τα takegawa αν και δεν νονιζω οτι βγαζουν και για 2Τ τα δευτερα.με 51.8 διαδρομη και 62 πιστονι φτανετε στα 156 περιπου κυβικα.καθολου ασχημα εε;

"Λυπάμαι γιατί δεν μπορώ, να αντέξω στο χωρισμό και καθε απόγευμα θλιμμένο σε θυμάμαι.Με πέρνουνε τα δάκρυα, οι καημοί και τα παράπονα και νοίωθω τη ζωή μου να τελειώνει.." /// Julia ,te voglio bene!

-του Μάρκου

Link to comment
Share on other sites

file m o strofalos apo 4t se 2t den mpenei me tpt.xexaseto giati ta 4t exoun kedroforo o opoios kineite mesw tou strofalou. :P

paidia to exw parageilei to dinamik se 7 meroules tha to exw sta xerakia mou :D

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες μαλλον στις 24/6 το παιρνω. κατα 96% ...

Περιμενω πως και πως.

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

οκ simeon thaks.μεγια ρε bullshit και καλα γκαζια!πειτε τιποτα απο επιδοσεις η κοντρες με αλλα μηχανακια(z ειδικα,γιατι πολυ το υποτιμανε εδω στη χιο το dinamic)μπας και παρηγορηθω μεχρι του χρονου τετοια εποχη που θα το παρω και θα μπορω να τους δειξω τι εστι ταχυτητα και modenas dinamic!

"Λυπάμαι γιατί δεν μπορώ, να αντέξω στο χωρισμό και καθε απόγευμα θλιμμένο σε θυμάμαι.Με πέρνουνε τα δάκρυα, οι καημοί και τα παράπονα και νοίωθω τη ζωή μου να τελειώνει.." /// Julia ,te voglio bene!

-του Μάρκου

Link to comment
Share on other sites

1. Ρεκτιφιε ειναι το "τριψιμο" του κυλινδρου με ειδικο μηχανημα ωστε να χωρεσει μεγαλυτερο πιστονι.Βεβαια υπαρχει και οριο στην μεγιστη διαμετρο που μπορει να παρει ο κυλινδρος.

Επισης το ρεκτιφιε ειναι πιο φτηνο γιατι αλλαζεις μονο πιστονι, ενω αν αγορασεις ΚΙΤ με κυλινδροπιστονα ειναι πιο ακριβο, αλλα παντοτε εχεις μεγαλυτερη αντοχη του μοτερ και ειδικα του πιστονιου.

2.Δεν νομιζω να μπαινει 62mm πιστονι,ειναι πολλα.Ο Rossi ειχε πει για 57mm με επιτυχια, χωρις προβληματα με μοτερ

3.Ευχηθητε μου να περασω την ταξη,γιατι μετα θα με αφησουν να το παρω την αλλη μερα,αλλιως dinamik παπαλα... :cry:

Link to comment
Share on other sites

nmk μακαρι να περασεις την ταξη(2α;), να παρεις το θεικο υπερπαπι που λεγεται dinamic και οποτε ερθεις χιο να με πας μια βολτα,γιατι μεχρι του χρονου...Αληθεια ρε παιδια πολυ γουσταρα αποψε που δεν γραφω μαθημα αυριο να κανω καμια βολτουλα με κανα dinamic και καμια γκομενα σε ερημικες παραλιες και ετσι...(οχι πονηρα πραματα,ξερετε..ρομαντικα).Αλλα που τετοια τυχη ρε γμτο,μενω και εξω απο την πολη.Μακαρι να μ' αφηνανε οι γονεις μου...αλλα τιποτα,πικρα

"Λυπάμαι γιατί δεν μπορώ, να αντέξω στο χωρισμό και καθε απόγευμα θλιμμένο σε θυμάμαι.Με πέρνουνε τα δάκρυα, οι καημοί και τα παράπονα και νοίωθω τη ζωή μου να τελειώνει.." /// Julia ,te voglio bene!

-του Μάρκου

Link to comment
Share on other sites

και οποτε μπεις στο φορουμ πες please πως να βαλω φωτο,γιατι εχω κατι ωραιες χωρις πλαστικα,να φαινεται Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ.

"Λυπάμαι γιατί δεν μπορώ, να αντέξω στο χωρισμό και καθε απόγευμα θλιμμένο σε θυμάμαι.Με πέρνουνε τα δάκρυα, οι καημοί και τα παράπονα και νοίωθω τη ζωή μου να τελειώνει.." /// Julia ,te voglio bene!

-του Μάρκου

Link to comment
Share on other sites

Φίλε fx_ovios, καλησπέρα! :)

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω, να μην κάνεις πολλά συνεχόμενα ποστ γιατί είναι πολύ κουραστικό στην ανάγνωση. Αν θέλεις να προσθέσεις ή να διορθώσεις κάτι σε κάποιο μήνυμά σου, προσπάθησε να χρησιμοποιήσεις το κουμπί "ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ". :)

 

Όσον αφορά το πως θα ανεβάσεις εικόνα, μπορείς να κάνεις το εξής:

Ανέβασε την εικόνα σε κάποιο χώρο στο ίντερνετ (π.χ. στο mygallery του myphone) και στη συνέχεια κάνε copy τη διεύθυνση στην οποία βρίσκεται και paste στο μήνυμα που θες να ποστάρεις. Αριστερά και δεξιά από τη διεύθυνση της φωτό θα βάλεις το εξής: {IMG} & {IMG}

 

π.χ. {IMG}H διεύθυνση της εικόνας σου{/IMG}

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Όταν θα κάνεις τη διαδικασία που ανέφερα, θα αντικαταστήσεις τα { & }, με [ & ].

 

Για οτιδήποτε άλλο θέλεις, είμαι στη διάθεσή σου με ΡΜ. :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Fx ovie diladi ama valo 32mm karbirater kai to rythmiso tha exei kali ekkInisi ?giath kanonika stis mesaies strofes g@maei alla stis xamiles einai gia ton pEo :( :( poso exoyn ta 57mm pistonia wiseco ? To 32mm mikuni? Otan leo apo kawasaki enoo to mikuni poy foraei to mx 125.

RED DEVIL WALKS ON EARTH.........

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι λετε οτι το μανισιο Dinamik δεν εχει καλες χαμηλες και εχει πολυ καλες ψηλες...!!!Βασικα μιλαω για το δικο μου γιατι μονο για το δικο μου ξερω να πω οτι δεν εχω προβλημα σε καμια ταχυτητα ουτε οταν αυτη ειναι στις χαμηλες τις ουτε οταν ειναι στις ψηλες τις...!!!Εγω σημερα το ετρεξα σε εναν παραδρομο(καινουργιο) στην Τουμπα-Θεσσαλονικης οπως πας για Πυλαια(οποιοι ξερουν...) μεχρι τα 100 και μεχρι εκει γιατι επεσα στα φρενα και πηγαινε σφαιρα!!!Τεσταρα το μηχανακι να δω απο περιεργια πως παει αν ξαφνικα το ανοιξεις και αρχιζεις να του δινεις...και ηταν μια χαρα το περασμα απο τις χαμηλες στις ψηλες!!!

 

Βεβαια δεν εχω οδηγησει ποτε πειραγμενο η βελτιωμενο για να πω!!!Αλλα εχω να προσθεσω κατι πανω σε αυτο!!!Το αποτελεσμα θα ηταν καλυτερο αν πέρναμε ενα μανισιο ας πουμε 250αρι cc και το συγκριναμε με ενα πειραγμενο η βελτιωμενο 125αρι σε 250αρι(πραγμα λιγο δυσκολο βεβαια αλλα για τους τρελαρες εφικτο) και αναφερομαι σε αυτους που εχουν οδηγησει μεγαλυτερες μηχανες...!!!που θελω να καταληξω?...αν εχεις εναν σαλακα μπροστα σου καθως οδηγεις και θελεις να τον περασεις ενα μανισιο 250αρι με ενα σχετικο ανοιγμα του γκαζιου θα το περνουσες πολυ πιο ευκολα απο οτι ενα πειραγμενο 125αρι!!!Πιστευω να συμφωνειτε...?Γιατι το 250αρι θα ανεβαζε απο χαμηλες σε ψηλες πολυ πιο γρηγορα με την ιδια ταχυτητα ας πουμε με 4η απο οτι ενα 125αρι πειραγμενο ενω αυτο 125αρι αν πηγαινε για παραδειγμα με 4η θα επρεπε να κατεβασει σε 3η να ανεβασει στροφες η 3η και μετα να περασει περνοντας ξανα σε 4η για να φυγει μπροστα...!!!Σωστα...η λαθος?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

%5Bimg%5DC%3A%5CDocuments%20and%20Settings%5Cuser%5C%CE%A4%CE%B1%20%CE%AD%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AC%20%CE%BC%CE%BF%CF%85%5C%CE%9F%CE%B9%20%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82%20%CE%BC%CE%BF%CF%85%5C%CE%91%CF%80%CF%8C%20CX65%5C050505_140238[/img] για το micuni δεν ξερω,σορι,αλλα μπορω να ρωτησω ενα φιλο που ισως ξερει.ενα μηχανακι 120cc με 32 καρμπυρατερ ακομα και με τις καλυτερες ρυθμισεις νομιζω οτι αργει να φορτωσει.αλλωστε σκεφτειτε λογικα.ενα τοσο μεγαλο καρμπυρατερ εχει την ικανοτητα να δωσει στη μηχανη πολυ "φαι".αν ομως η μηχανη δεν το χωραει(λιγα κυβικα εκατοστα) και δεν μπορει να το συμπιεσει(μικρο πιστονι) τι να το κανει το παραπανω φαι;αντθετα παιρνει πολυ αερα,ζοριζεται και μπερδευει.κι εσυ το ιδιο θα παθαινες(γενικα μιλαω δεν σε προσβαλλω)αν σου δινανε υπερβολικο αερα απο το στομα αφου δεν θα τον χωρουσαν τα πνευμονια σου και δεν θα μπορουσαν να παρουν το οξυγονο, αλλα και να εκπνευσουν το διοξειδιο του ανθρακα.καταλαβες;

 

υ.σ.δεν ειμαι μηχανικος αλλα γνωριζοντας αρκετα απο τη λειτουργεια ενος κινητηρα(μιας και με ενδιαφερει πολυ αυτο στα μηχανακια)νομιζω οτι αυτα που λεω(αν και μπακαλικα) δεν απεχουν πολυ απο την πραγματικοτητα.αν καπιος γνωριζει παραπανω πραγματα σχετικα,ελπιζω να με διορθωσει,για να μην δινω λαθος πληροφοριες

υ.σ.2για τα πιστονια ρωτα καλυτερα το rossi γιατι δεν ξερω

 

dinamic 125 μερδευτικα λιγο,οποτε αν δε βαριεσαι για ξαναπεστα μια(πιο απλα αν μπορεις).η περιοχη σου ειναι κορυφαια ομως-φοβερη ατακα!!!

"Λυπάμαι γιατί δεν μπορώ, να αντέξω στο χωρισμό και καθε απόγευμα θλιμμένο σε θυμάμαι.Με πέρνουνε τα δάκρυα, οι καημοί και τα παράπονα και νοίωθω τη ζωή μου να τελειώνει.." /// Julia ,te voglio bene!

-του Μάρκου

Link to comment
Share on other sites

fx ovie ti karbirater proteineis ? Me tis kataliles rythmiseis tha moy dosei kali ekkinisi ? ypologise oti tha valo xeiropoihth kai xoana. Oraia paradeigmata kaneis lol :lol: :lol: :lol:

Dynamic 125 se aythn th fash protagonistiko rolo tha paixoyn ta alogakia

RED DEVIL WALKS ON EARTH.........

Link to comment
Share on other sites

αληθεια λες για τα παραδειγματα η ειρωνικα;οσο για το καρμπυρατερ απο οτι ξερω για 4Τ μηχανακια(δεν πιστευω και πολυ να ισχυουν και για 2Τ αλλα τεσπα..)καλο μεγεθος ειναι 24-26 αν θες να τα συνδιασεις με εξατμιση και χοανη.οποτε για το dinamic βαλε 26-28(μια και τα 24 ειναι οντως μικρη βελτιωση απο τα 22)καιθα πεσεις μεσα.εγω αν εβαζα μονο αυτα που λες θα προτιμουσα το 26.αν παλι ειχα σχεδια για το μελλον με πιστονια το 28 και ας ψιλοεχανε σε εκκινησεις(οχι απαραιτητα)

"Λυπάμαι γιατί δεν μπορώ, να αντέξω στο χωρισμό και καθε απόγευμα θλιμμένο σε θυμάμαι.Με πέρνουνε τα δάκρυα, οι καημοί και τα παράπονα και νοίωθω τη ζωή μου να τελειώνει.." /// Julia ,te voglio bene!

-του Μάρκου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...