Jump to content

Meizu M1 Note 16GB ή Jiayu S3


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλό μήνα, θέλω καινούργια συσκευή για σερφάρισμα με Wi-Fi, παιχνίδια π.χ Real Racing 3, Dead Trigger 2, Gta San Andreas, κλήσεις 1-2 τη μέρα, και αυτονομία καλή, επιπλέον γνωρίζω από root, roms κτλ. Ξέρω ότι το Meizu με το που το πάρεις το παντρεύεσαι από θέμα λογισμικού και αυτό είναι κάτι που μπορεί να με χαλάει γιατί είχα συνηθίσει το τωρινό κινητό μου (Huawei Ascend G300) κάθε τόσο να του φλασαρω από μία ρομ. Αλλά άκουσα και κατόχους του που λένε ότι έχει ωραίο και καλό software. Δίνω μέχρι 190€ περίπου. Θέλω να ξεφύγω από το κόλλημα του μονοπυρηνου. Τέλος, θέλω οι κάτοχοι των δύο συσκευών να μου πουν τα αρνητικά της κάθε μίας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Edited by Alex_90
:chair:
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδες,

 

Φιλε μου εχω ακριβ ως το ιδιο θεμα και ευτυχως με προλαβες στην ερωτηση διαφορετικα θα ανοιγω νεο νημα!!

 

Με ενδιαφερει πολυ και μενα αυτι..

 

Τι εννοεις το meizu το παντρευεσαι? Ανδροι δεν τρεχει δεν μπορει αν του βαλει πανω οποια custom rom θελεις?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδες,

 

Φιλε μου εχω ακριβ ως το ιδιο θεμα και ευτυχως με προλαβες στην ερωτηση διαφορετικα θα ανοιγω νεο νημα!!

 

Με ενδιαφερει πολυ και μενα αυτι..

 

Τι εννοεις το meizu το παντρευεσαι? Ανδροι δεν τρεχει δεν μπορει αν του βαλει πανω οποια custom rom θελεις?

 

Όταν εννοώ το παντρεύεσαι εννοώ ότι cyanogenomd,aosp και άλλες custom rom δεν παίρνουν τα Meizu. Μόνο τις δικές της παίρνει (Flyme OS) που βασίζεται στο Android.

:chair:
Link to comment
Share on other sites

Περιμενετε λιγο να ερθει το mi4i. Αναμεσα στα 2 ημουν και εγω αλλα μολις το ειδα μου εκανε κλικ και λογω χαρακτηριστικων αλλα και μεγεθους.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το είδα πριν 2 βδομάδες περίπου αλλά μέχρι να βγεί στην Κίνα, μέχρι στιγμής είναι στην Ινδία γι'αυτό ονομάζεται Xiaomi Mi4i το δεύτερο i αυτό εννοεί.
:chair:
Link to comment
Share on other sites

Όταν εννοώ το παντρεύεσαι εννοώ ότι cyanogenomd,aosp και άλλες custom rom δεν παίρνουν τα Meizu. Μόνο τις δικές της παίρνει (Flyme OS) που βασίζεται στο Android.

 

Αυτο γιατι? Ολα τα υπολοιπα κινητα μπορουν και παιρνουν cyanogenmod και custosm roms. Τα Meizu giati etsi?

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Περιμενετε λιγο να ερθει το mi4i. Αναμεσα στα 2 ημουν και εγω αλλα μολις το ειδα μου εκανε κλικ και λογω χαρακτηριστικων αλλα και μεγεθους.

 

Mi4i Χαιομι λες 'θα βγει και Meizu Mi4i ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γιατι? Ολα τα υπολοιπα κινητα μπορουν και παιρνουν cyanogenmod και custosm roms. Τα Meizu giati etsi?

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Mi4i Χαιομι λες 'θα βγει και Meizu Mi4i ?

 

1)Δεν ξέρω γιατί αλλά και εγώ όταν το άκουσα ψιλοξενέρωσα.

2)Αυτό εννοεί http://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_4i-7211.php

:chair:
Link to comment
Share on other sites

1)Δεν ξέρω γιατί αλλά και εγώ όταν το άκουσα ψιλοξενέρωσα.

2)Αυτό εννοεί http://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_4i-7211.php

 

 

A μαλιστα, αυτο ποσο περιπου θα κοστιζει? και ειναι οντως καλυτερο απο το Meizu M1 Note? Mεχρι 200 ευρο μπορω να δωσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο από το Meizu δεν νομίζω γιατί ο Snapdragon 615 που φοράει το Xiaomi είναι λιγάκι πιο αδύναμος από τον Mediatek MT6752 http://www.gizchina.com/2015/02/09/mediatek-mt6752-vs-snapdragon-615/ όσων αφορά τις επιδόσεις αλλά από ποιότητα κατασκευής δεν ξέρω γιατί δεν έχω πιάσει κανένα από τα δύο στα χέρια μου. Δεν γνωρίζω ούτε πότε θα βγεί στην αγορά της Κίνας ούτε τιμή. Edited by Alex_90
:chair:
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο από το Meizu δεν νομίζω γιατί ο Snapdragon 615 που φοράει το Xiaomi είναι λιγάκι πιο αδύναμος από τον Mediatek MT6752 http://www.gizchina.com/2015/02/09/mediatek-mt6752-vs-snapdragon-615/ όσων αφορά τις επιδόσεις αλλά από ποιότητα κατασκευής δεν ξέρω γιατί δεν έχω πιάσει κανένα από τα δύο στα χέρια μου. Δεν γνωρίζω ούτε πότε θα βγεί στην αγορά της Κίνας ούτε τιμή.

Παιδια αυτος ο snapdragon 615 ειναι 2ης γενιας και πιο ψηλα χρονισμενος.. Σε benchmark φαινεται το ιδιο με το m1 note.. Σε μεγεθος φαινεται πιο βολικο..

Link to comment
Share on other sites

NikosGr33k αυτό είναι καθαρά δικιά σου επιλογή, το Meizu πάντως είναι πιο δοκιμασμένο προβλήματα δεν έχει, αλλά αν δεν σε νοιαζουν microsd (ούτε το Xiaomi παίρνει) , ραδιόφωνο τότε Meizu
:chair:
Link to comment
Share on other sites

NikosGr33k αυτό είναι καθαρά δικιά σου επιλογή, το Meizu πάντως είναι πιο δοκιμασμένο προβλήματα δεν έχει, αλλά αν δεν σε νοιαζουν microsd (ούτε το Xiaomi παίρνει) , ραδιόφωνο τότε Meizu

 

H micro SD δεν με ενδιαφερει, με ενδιαφερει ομως να παιρνει Lollipop.

Αυτο με πειραζει εαν δεν υπαρχει τροπος να μπει ενω το Xiaomi βλεπω ερχεται ηδη με Lollipo πανω, το φοραει με την παραγγελια.....

Link to comment
Share on other sites

Το Meizu παίρνει Lollipop τον Ιούνιο. Και εννοείται ότι το Meizu θα παίρνει αναβαθμίσεις για μήνες ακόμα (το MX2 παίρνει Lollipop κι αυτό που είναι του 12' μοντέλο).
:chair:
Link to comment
Share on other sites

Το Meizu παίρνει Lollipop τον Ιούνιο. Και εννοείται ότι το Meizu θα παίρνει αναβαθμίσεις για μήνες ακόμα (το MX2 παίρνει Lollipop κι αυτό που είναι του 12' μοντέλο).

 

Μα αφου δεν τρεχει Android λενε τα παιδια αλλα ενα λειτουργικο που λεγεται FlyME OS. Ετσι δεν ειπωθηκε πριν?

Link to comment
Share on other sites

Μα αφου δεν τρεχει Android λενε τα παιδια αλλα ενα λειτουργικο που λεγεται FlyME OS. Ετσι δεν ειπωθηκε πριν?

 

Το flyme os είναι βασιμένο στο android.

Link to comment
Share on other sites

Μα αφου δεν τρεχει Android λενε τα παιδια αλλα ενα λειτουργικο που λεγεται FlyME OS. Ετσι δεν ειπωθηκε πριν?

 

Τα Meizu τρέχουν Android απλά είναι customαρισμενο από την Meizu όπως π.χ η Samsung έχει το Touchwiz, η LG το G3 UX. 4.4.4 Kitkat φοράει. Απλά δεν μπορεί να του αλλάξει ο κάτοχος απ'ότι ξέρω και να του περάσει custom roms.

Edit: Τελικά το Jiayu παίρνει Lollipop http://www.gizchina.com/2015/05/04/jiayu-s3-lollipop/

Edited by Alex_90
:chair:
Link to comment
Share on other sites

Τα Meizu τρέχουν Android απλά είναι customαρισμενο από την Meizu όπως π.χ η Samsung έχει το Touchwiz, η LG το G3 UX. 4.4.4 Kitkat φοράει. Απλά δεν μπορεί να του αλλάξει ο κάτοχος απ'ότι ξέρω και να του περάσει custom roms.

Edit: Τελικά το Jiayu παίρνει Lollipop http://www.gizchina.com/2015/05/04/jiayu-s3-lollipop/

 

 

A malista, αρα το Flyme ειναι customarismeno Android 4.4.4

 

Τελιακ δνε μπορω να κατααβω τι συημεφρερει να αγορασω, το Meizu η το Xiaomii Mi 4i .....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ολοι στο ιδιο διλημα ειμαστε...

Για να κανω πιο μπαχαλο την κουβεντα μην ξεχνατε οτι στα 206$ εχουμε και το JIAYU S3με 3GB RAM

 

Αντε τωρα βγαλτε ακρη και πειτε μου και εμενα που πρεπει να επιλεξω

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Ολοι στο ιδιο διλημα ειμαστε...

Για να κανω πιο μπαχαλο την κουβεντα μην ξεχνατε οτι στα 206$ εχουμε και το JIAYU S3με 3GB RAM

 

Αντε τωρα βγαλτε ακρη και πειτε μου και εμενα που πρεπει να επιλεξω

 

Στο vickmall είναι στα 200$ το Jiayu S3 3GB με tempered glass ή 195$ χωρίς http://www.vickmall.com/jiayu-s3-mtk6752-octa-core-android-4-4-smartphone-4g-fdd-lte-ram-3gb-rom-16gb-13mp-camera-3000ma-5-5-inch-fhd-gorilla-glass-screen.html.

:chair:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...