Jump to content

[Επίσημο] Qtek 9000 (Imate Jasjar / Vodafone v1640 / Universal)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest manthos
Καλημέρα σου.

Αν πάς http://www.imate.com/t-upgdwnld.aspx και διαλέξεις το μοντέλο σου Imate JasJar θα σε πάει να κατεβάσεις την τελευταία Rom της ίδιας της Imate.Προυπόθεση για αυτό είναι να έχεις κάνει ένα Register πρώτα.Οπότε αν έχεις όρεξη μπορείς άνετα να πειραματιστείς με τις άλλες Rom που κυκλοφορούνε.Αν και πιστεύω πως αν βάλεις μία από τις τελευταίες θα μείνεις ικανοποιημένος και δεν θα αλλάξεις. ;)

 

 

se eyxaristo poly! 8a to koitaxo shmera to apogeyma!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με την νεα ROM 3.2 της Imate, το φτιαχνει μονο του το account !:p

 

:lol: :D :lol:

Τις ρυθμήσεις ζήτησε το παιδί ρε σι geovass όχι να του αλλάξουμε την Rom :lol: :lol:

Νόμιμος κάτοχος Imate Jasjar :superman:

 

http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=20539

Link to comment
Share on other sites

se eyxaristo poly! 8a to koitaxo shmera to apogeyma!

 

Παρακαλούμε..

 

Όπως σου είπα στο προηγούμενο Post αν βάλεις την Rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=1029092#post1029092 μιάς και είσαι και εσύ JasJar θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος και δεν θα χρειαστεί η μαμά Rom.

 

Καλή επιτυχία ;)

Νόμιμος κάτοχος Imate Jasjar :superman:

 

http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=20539

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλούμε..

 

Όπως σου είπα στο προηγούμενο Post αν βάλεις την Rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=1029092#post1029092 μιάς και είσαι και εσύ JasJar θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος και δεν θα χρειαστεί η μαμά Rom.

 

Καλή επιτυχία ;)

Τελικά μεταξύ ivan και Jwrightmcps προτιμάς τη δεύτερη; :-) Υποθέτω πέρασες both.

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μεταξύ ivan και Jwrightmcps προτιμάς τη δεύτερη; :-) Υποθέτω πέρασες both.

Επίσης, πως θα βάλουμε σε μια από αυτές τις ROM, το σύστημα αναγνώρισης χαμένων κλήσεων της ACE;;; Εδώ σας θέλω...

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλο,χρυσο,τελειο το 9000 σε δυνατοτητες αλλα το ηχειο του ειναι εντελως για τα μπαζα..Εβαλα να παιξει ενα mp3 και απογοητευτικα εντελως...Δεν ξερω αν υπαρχει κανα equalizer ή κατι που να βελτιωνει την κατασταση αλλα...:(
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω οτι δεν ειναι ipod...:whistle: Το θεμα ειναι οτι καποια Nokia που εχω εδω τα οποια ειναι πολυ πιο παλια απο το 9000 εχουν πολυ πιο καλα ηχεια απο το 9000..Με ενα Ν70 που τα συγκρινα τωρα (του πατερα μου ασχετο) ειναι σχεδον η μερα με τη νυκτα μπορω να πω.. :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows CE; PPC; 480x640) Opera 8.60 [en])

 

Na rotiso kati...Eno alles syskeves opos ena n70 pou exo edo sundeetai se 3g duktio kai me anazitisi diktiou blepo oti ola ta diktia exoun 3g edo,to 9000 me cosmote den mpainei...to exo sto automato..ama valo mono umts den syndeetai sto diktio katholou...prepei na kano kati h ftaiei to gegonos oti mesa tou eco frog; (ap oso ksero de dinei 3g h frog)sorry gia ta greeklish...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω οτι δεν ειναι ipod...:whistle: Το θεμα ειναι οτι καποια Nokia που εχω εδω τα οποια ειναι πολυ πιο παλια απο το 9000 εχουν πολυ πιο καλα ηχεια απο το 9000..Με ενα Ν70 που τα συγκρινα τωρα (του πατερα μου ασχετο) ειναι σχεδον η μερα με τη νυκτα μπορω να πω.. :wacko:

Μεταξύ μας, ο gregorisvas έχει κάποιο δίκιο... για την τιμή του και τις ικανότητες, όφειλε να έχει καλά ηχεία που να αποδίδουν έστω απειροελάχιστα μπάσα. Αν και στα ακουστικά είναι Α-Ψ-Ο-Γ-Ο. Γενικώς, από τα πρώτα PocketPC που κυκλοφόρησαν (βλέπε Compaq Ipaq H3630 του 2000...) είχαν άψογο ήχο, ένα (από τα λίγα) σημείο/α που η Microsoft έκανε δουλειά.

 

gregorisvas, δοκίμασε να βρεις τον Mort Player, που έχει και equalizer. Δεν θα δεις τρομερή διαφορά αφού ρυθμίσεις το Equalizer, αλλά στα ακουστικά, αν βελτιώσεις τα μπάσα από τις σχετικές οθόνες κλπ, είναι Ακόμη Τελειότερη η απόδοση...

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ενα mp3 για ringtone και τσαντίστηκα λέμεεεε :lol: Δεν καταλαβαίνω τί λέει στο τραγούδι:p Τι να πώ ίσως τα παραλέω αλλα περίμενα κάτι πολύ καλύτερο :)
Link to comment
Share on other sites

geovass (ή σε όποιον έχει τώρα από τις Beta ROM)... επειδή δε το έλεγξα, τί γίνεται στα SMS με Ελληνικά; Μπορείτε να στείλετε SMS 160 χαρακτήρων π.χ. με το Resco Keyboard Pro αν είναι Κεφαλαία, χωρίς να χρεώνει 2 SMS???... Αυτό δηλαδή που κάνει η ACE στο firmware μας;;;...

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...Ηθελα να ρωτήσω όσους έχουν το 9000 και χρησιμοποιούν bluetooth hand free εάν ο ήχος είναι καθαρός...?

 

χρησιμοποιώ το BenQ Siemens HHB 130...αλλα απο ότι παρατήρησα, ο ήχος ακούγεται πολύ παραμορφωμένος στους συνομιλητές μου...Η παραμόρφωση τονίζω είναι σε τέτοιο βαθμό που με λίγη φασαρία ο συνομιλητής αδυνατεί να με καταλαβει...

 

Επειδή πρώτη φορά όμως χρησιμοποιώ bluetooth hands free δεν μπορώ να κρίνω εαν φταίει το hand free το δικό μου ή αν είναι φυσιολογικό να έχει παραμόρφωση ο ήχος γενικά...

 

Είναι αυτές οι παρεμβολές φυσικές ή μάλλον πρέπει να πάω για αλλαγή..? το έχω περίπου ένα μήνα...

 

αν κάνω αλλαγή ποιο bluetoooth με καλώδιο μου προτείνεται....?

 

Ευχαριστώ..

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
για κανε μια δοκιμη με ενα αλλο bt ακουστικο για να δεις αν συνεχιζει το προβλημα οποτε να βγαλεις μια ακρη για το τι φταιει
Link to comment
Share on other sites

geovass (ή σε όποιον έχει τώρα από τις Beta ROM)... επειδή δε το έλεγξα, τί γίνεται στα SMS με Ελληνικά; Μπορείτε να στείλετε SMS 160 χαρακτήρων π.χ. με το Resco Keyboard Pro αν είναι Κεφαλαία, χωρίς να χρεώνει 2 SMS???... Αυτό δηλαδή που κάνει η ACE στο firmware μας;;;...

 

Για να στειλεις 160 χαρακτηρες θα πρεπει να βαλεις το AEKmap. Εχει αναφερθει λιγες σελιδες ποιο πισω. Αν τα βρεις σκουρα, PM me.:p

Link to comment
Share on other sites

Για να στειλεις 160 χαρακτηρες θα πρεπει να βαλεις το AEKmap. Εχει αναφερθει λιγες σελιδες ποιο πισω. Αν τα βρεις σκουρα, PM me.:p

Έχεις δίκιο. Αρκούσε και μια επίσκεψη στο my files, όπου έχει προβλεφθεί η διαδικασία Και για inputPen (ώστε να γράφουμε απλώς ελληνικά με τη γραφίδα και να τα δέχεται στα sms) είτε για Ελληνικό (160) skin στο Spb Full Keyboard.

 

Επειδή το PPC άρχισε να μην συγχρονίζει (κάτι που εγκατέστησα το πείραξε...) και γενικώς έχει πραγματάκια που θέλω να στρώσουν, μάλλον πλέον θα περάσω ΜΟΝΙΜΑ μια από τις 2 Beta (ποιά να περάσω τελικά), ελπίζω να παίξει και το πρόγραμμα χαμένων κλήσεων (που είπαν ότι πλέον σε Cosmote γιοκ...).

 

Επίσης ελπίζω (και το πιστεύω) ότι τα Backup που θα κάνω αφού το στήσω, θα παίζουν σε κάθε νέο upgrade μετά μια και οι αλλαγές μεταξύ των είναι απειροελάχιστες. Στο θέμα δε των SMS, λογικά αν κρατήσω το PIM αρχείο στο root του αποθηκευτικού χώρου, και το περάσω ξανά μετά το upgrade, δε θα πειραχθεί τίποτα (νομίζω ότι λειτουργεί αυτός ο "χειροκίνητος" τρόπος backup των πληροφοριών αυτών)...

 

Τι λέτε.

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Αρκούσε και μια επίσκεψη στο my files, όπου έχει προβλεφθεί η διαδικασία Και για inputPen (ώστε να γράφουμε απλώς ελληνικά με τη γραφίδα και να τα δέχεται στα sms) είτε για Ελληνικό (160) skin στο Spb Full Keyboard.

 

Επειδή το PPC άρχισε να μην συγχρονίζει (κάτι που εγκατέστησα το πείραξε...) και γενικώς έχει πραγματάκια που θέλω να στρώσουν, μάλλον πλέον θα περάσω ΜΟΝΙΜΑ μια από τις 2 Beta (ποιά να περάσω τελικά), ελπίζω να παίξει και το πρόγραμμα χαμένων κλήσεων (που είπαν ότι πλέον σε Cosmote γιοκ...).

 

Επίσης ελπίζω (και το πιστεύω) ότι τα Backup που θα κάνω αφού το στήσω, θα παίζουν σε κάθε νέο upgrade μετά μια και οι αλλαγές μεταξύ των είναι απειροελάχιστες. Στο θέμα δε των SMS, λογικά αν κρατήσω το PIM αρχείο στο root του αποθηκευτικού χώρου, και το περάσω ξανά μετά το upgrade, δε θα πειραχθεί τίποτα (νομίζω ότι λειτουργεί αυτός ο "χειροκίνητος" τρόπος backup των πληροφοριών αυτών)...

 

Τι λέτε.

 

Πρωτος κανονας οταν κανεις upgrade !!!

Ποτε ΜΑ ποτε δεν ριχνεις παλιο backup !!!!

Παλι απο την αρχη ΟΛΑ σου τα προγραματα, αλλιως θα αντιμετοπισεις προβληματα. Αυτο ειναι σιγουρο.

 

Τωρα, οσο αφορα την ρομ, εγω θα σου προτεινα την i-mate JASJAR AKU 3.2 Rom Update 1.90.94 (f@p://xda:xda@ftp.xda-developers.com/Uploads/Universal/Uni_AKU3_WWE/Jwrightmcps/JASJAR/JASJAR_WWE_19094_19503_11100_AKU_3_2_ship.zip)

Ειναι η μονη που δεν εχω βρει προβλημα.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...Ηθελα να ρωτήσω όσους έχουν το 9000 και χρησιμοποιούν bluetooth hand free εάν ο ήχος είναι καθαρός...?

 

χρησιμοποιώ το BenQ Siemens HHB 130...αλλα απο ότι παρατήρησα, ο ήχος ακούγεται πολύ παραμορφωμένος στους συνομιλητές μου...Η παραμόρφωση τονίζω είναι σε τέτοιο βαθμό που με λίγη φασαρία ο συνομιλητής αδυνατεί να με καταλαβει...

 

Επειδή πρώτη φορά όμως χρησιμοποιώ bluetooth hands free δεν μπορώ να κρίνω εαν φταίει το hand free το δικό μου ή αν είναι φυσιολογικό να έχει παραμόρφωση ο ήχος γενικά...

 

Είναι αυτές οι παρεμβολές φυσικές ή μάλλον πρέπει να πάω για αλλαγή..? το έχω περίπου ένα μήνα...

 

αν κάνω αλλαγή ποιο bluetoooth με καλώδιο μου προτείνεται....?

 

Ευχαριστώ..

 

έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα με το 9000?

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Πρωτος κανονας οταν κανεις upgrade !!!

Ποτε ΜΑ ποτε δεν ριχνεις παλιο backup !!!!

Παλι απο την αρχη ΟΛΑ σου τα προγραματα, αλλιως θα αντιμετοπισεις προβληματα. Αυτο ειναι σιγουρο.

 

Τωρα, οσο αφορα την ρομ, εγω θα σου προτεινα την i-mate JASJAR AKU 3.2 Rom Update 1.90.94 (f@p://xda:xda@ftp.xda-developers.com/Uploads/Universal/Uni_AKU3_WWE/Jwrightmcps/JASJAR/JASJAR_WWE_19094_19503_11100_AKU_3_2_ship.zip)

Ειναι η μονη που δεν εχω βρει προβλημα.:)

 

Κι εγω αυτη τη ρομ ηθελα να βαλω αλλα δεν αναβε μετα καθολου το 9000 :wacko: Με την beta 13 του Ivan ολα καλα..Αλλα με την παραπανω δεν αναβει...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτος κανονας οταν κανεις upgrade !!!

Ποτε ΜΑ ποτε δεν ριχνεις παλιο backup !!!!

Παλι απο την αρχη ΟΛΑ σου τα προγραματα, αλλιως θα αντιμετοπισεις προβληματα. Αυτο ειναι σιγουρο.

 

Τωρα, οσο αφορα την ρομ, εγω θα σου προτεινα την i-mate JASJAR AKU 3.2 Rom Update 1.90.94 (f@p://xda:xda@ftp.xda-developers.com/Uploads/Universal/Uni_AKU3_WWE/Jwrightmcps/JASJAR/JASJAR_WWE_19094_19503_11100_AKU_3_2_ship.zip)

Ειναι η μονη που δεν εχω βρει προβλημα.:)

Οκ αυτήν είχα περάσει και πριν κάποιες μέρες και την σκεπτόμουν.

 

Αυτό που λες, ισχύει και το έχω δει άπειρες φορές στην πράξη με Restores. ΑΛΛΑ, οι αλλαγές που κάνουν οι τυπάδες αυτοί μαζί με το ότι είναι απειροελάχιστες, είναι σαν να περνάς την ίδια ROM, με 2-3 μικροαλλαγές. Έτσι, συμφαίρει και δουλεύει η επαναφορά π.χ. από Beta 12 σε Beta 13.

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια να σας ρωτησω..

Εχω βαλει την beta 13 AKU3 του ivan απο το xda-devs και αντιμετωπιζω καποια probs..1)οταν η μπαταρια πεσει κατω απο το 45% κανει συνεχως soft reset..Συνεχεια ομως... :confused:

2)καποιες ακυρες στιγμες οταν το αποσυνδεω απο το pocket msn τοτε αυτο προσπαθει συνεχεια να συνδεθει..Παταω cancel sign in,προς στιγμη σταματαει αλλα μετα απο λιγο παλι προσπαθει να συνδεθει πραγμα που λυνεται με soft reset..

Ειναι φυσιολογικα ολα αυτα (ειδικα το πρωτο) ή να ξαναβαλω τη ρομ της ace?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια να σας ρωτησω..

Εχω βαλει την beta 13 AKU3 του ivan απο το xda-devs και αντιμετωπιζω καποια probs..1)οταν η μπαταρια πεσει κατω απο το 45% κανει συνεχως soft reset..Συνεχεια ομως... :confused:

2)καποιες ακυρες στιγμες οταν το αποσυνδεω απο το pocket msn τοτε αυτο προσπαθει συνεχεια να συνδεθει..Παταω cancel sign in,προς στιγμη σταματαει αλλα μετα απο λιγο παλι προσπαθει να συνδεθει πραγμα που λυνεται με soft reset..

Ειναι φυσιολογικα ολα αυτα (ειδικα το πρωτο) ή να ξαναβαλω τη ρομ της ace?

Για το δεύτερο δεν ξέρω, αν και υπάρχει ένα tweak με το οποίο μπορείς να πεις στο κινητό να Μην κάνει αυτόματα Καμία σύνδεση δικτύου, παρά μόνο με δική σου χειροκίνητη εκκίνηση.

 

Για το πρώτο, αρκεί να ξεφορτίσεις (άστο ανοικτό καμιά μέρα) το κινητό πλήρως, ή εναλλακτικά αν κάνει soft reset και δε θέλεις να το αφήσεις ανοικτό, βάλτο στο φορτιστή για μια νύχτα, μετά άστο χωρίς φόρτιση μέχρι να κλείσει, μετά πάλι φόρτιση για μια νύχτα κλπ.

 

Γενικότερα, άσχετα (συνήθως) με τη ROM, το κινητό μπορεί από παράξενες φορτίσεις (κι εμένα μου συνέβη όταν πρωτοπήρα το κινητό) να "βλέπει" άδεια μπαταρία ακόμη και στο 30-40%. Οπότε 2-3 καλοί κύκλοι φόρτισης στρώνουν το πρόβλημα.Επίσης συνίσταται κατά το upgrade της ROM το κινητό να είναι Πλήρως φορτισμένο, γιατί πολλοί ισχυρίζονται ότι γίνεται 'μέτρηση' της ισχύος της μπαταρίας ώστε να είναι πιο ρεαλιστική η αίσθηση του κινητού για το υπόλοιπο μπαταρίας, σε σχέση με το πραγματικό εναπομείναν ποσοστό.

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω αυτό με τη φόρτιση που πρότεινες :) Βέβαια τη rom την πέρασα όταν η μπαταρία βρίσκονταν περίπου στο 50%..Δεν ξέρω τώρα αν αυτό προκαλεί το πρόβλημα αλλα θα κάνω δοκιμές και βλέπουμε :)
Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω αυτό με τη φόρτιση που πρότεινες :) Βέβαια τη rom την πέρασα όταν η μπαταρία βρίσκονταν περίπου στο 50%..Δεν ξέρω τώρα αν αυτό προκαλεί το πρόβλημα αλλα θα κάνω δοκιμές και βλέπουμε :)

Περίπου στο 40 την πέρασες. ;-) Στο 50 ήσουν όταν μου έλεγες ότι θα περάσεις την πρώωωτη από τις 3 τελικά που πέρασες (13-19.0.94-13). :D

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...