Jump to content

Δικαρτο κινητο;


Lux
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θελω για την κοπελα μου. Της ειχα παρει το Doogee Dg900 Turbo, αλλα μονο turbo δε φανηκε. Μετα απο 2,3 πτωσεις ξεκολλησε η οθονη και τωρα το εχουμε με σελοτειπ. Επισης σιγα-σιγα τα κουμπια ξεκινησα να μη αποκρινονται καλα. Για να μη ξεχασω το γνωστο προβλημα με τη θερμοκρασια..

 

Και δεν ειναι μονο το συγκεκριμενο μοντελο, αλλα και ορισμενα προηγουμενα, για τα οποια ακουω παρομοια αρνητικα προβληματα.. Τελικα doogee = αποτυχια; Και ημουν αρκετα αισιοδοξος πριν την αγορα..

 

Εχετε να προτεινετε καποιο καλο δικαρτο κινητο μεχρι 200-250 ευρω; Σκεφτομαι για το καινουριο δικαρτο της oppo. Αξιζει να περιμενω;

 

4,7"=5" οθονη και να εχει καλη καμερα. Αν ειναι και 4g ακομα καλυτερα. Το δικαρτο της motorola δε της αρεσει. Απο κινα φοβαμαι να ασχοληθω ξανα. Θα μου πειτε, και το Oppo κινεζικο ειναι.. Ναι αλλα απο τις elite εταιριες της Κινας και εξαλλου εχω και προσωπικη εμπειρια με το oppo 7a.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ θα σου πρότεινα να δεις το Xiaomi Redmi 2 από κίνα (ακόμα περιμένω στο Vickmall να γίνει διαθέσιμη η έκδοση των 2/16Gb).

Έχω το mi2s και πέρα από το σετάρισμα που του έκανα δεν ξανασχολήθηκα καθόλου με το τηλέφωνο.

Πραγματικά απροβλημάτιστο.

Αν σας καλύπτουν τα χαρακτηριστικά του, πιστεύω είναι μια καλή περίπτωση για κάποιον που θέλει να πάρει το τηλέφωνο και να μην ξανασχοληθεί.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

To Huawei honor 6 δεν ειναι δικαρτο...

 

Οσο για το Xiaomi, ειπα οτι δε θελω να μπλεξω ξανα με Κινα. Και το doogee λεγαμε θα κανει θραυση και σιγα-σιγα γινεται κομματια..

Link to comment
Share on other sites

To Huawei honor 6 δεν ειναι δικαρτο...

 

Οσο για το Xiaomi, ειπα οτι δε θελω να μπλεξω ξανα με Κινα. Και το doogee λεγαμε θα κανει θραυση και σιγα-σιγα γινεται κομματια..

 

Φίλε όταν η πρώτη σου αγορά από Κίνα βγαίνει έτσι, λογικό είναι να είσαι δύσπιστος... Απλά ενημερωτικά μεταξύ Doogee και Xiaomi, δεν υπάρχει καμία απολύτως σύγκριση σε κανένα επίπεδο... H Xiaomi είναι εταρεία τοπ επιπέδου και μία από τις Κινέζικες που μπορεί να εμπιστευθεί κάποιος άφοβα... Γενικά μιλάω και οχι για κάποια συγκεκριμένη συσκευή της... ;)

Link to comment
Share on other sites

To Huawei honor 6 δεν ειναι δικαρτο...

 

Οσο για το Xiaomi, ειπα οτι δε θελω να μπλεξω ξανα με Κινα. Και το doogee λεγαμε θα κανει θραυση και σιγα-σιγα γινεται κομματια..

Κάνεις λάθος φίλε υπάρχει και έκδοση δικαρτη και μάλιστα είναι αν όχι το μόνο από τα λίγα dual active που σημαίνει ότι συγχρόνως μπορούν να σε καλούν και στις δύο κάρτες και αν μιλάς στην μία σου βγάζει σε αναμονή την κλήση στην δεύτερη γραμμή και όχι ότι είναι απενεργοποιημένη ή κατειλημμένη οπως στα περισσότερα δίκαρτα

 

http://www.vickmall.com/huawei-honor-6-4g-lte-smartphone-android-4-4-octa-core-3gb-16gb-5-inch-13mp-camera.html

Edited by zipperant
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς προς Lumia μεριά;

το Lumia 640 XL Dual SIM για παράδειγμα.

 

To απλό 640 που είναι 5άρι, γιατί το XL είναι 5.7... Όντως καλή συσκευή και σε εξαιρετική τιμή... Το απλό dual sim 640 (οχι 4G), στο bestprice 135 euro... Αν δε θες αυστηρά Android ρίξε μια ματιά γιατί είναι καλό vfm... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δε θα παρω κινητο που τα χαρακτηριστικα ειναι χειροτερα απο το doogee dg900 turbo. Και ποσο μαλλον σε 8mp καμερα. Μπορει η κατασκευη του doogee να αποδειχθηκε μαπα, αλλα ειχε δυνατα χαρακτηριστικα για την τιμη του.
Link to comment
Share on other sites

Δες και το HTC 620g. Το έχει ο κοτσοβολος στα 230.

Το πήρε φίλος και το δούλεψα. Δικαρτο, 8πυρηνο, στιβαρή κατασκευή, σβελτη πραγματικά αν και έχει μόνο ένα γιγα μνήμη, 8 mpx οπίσθια, 5 εμπρόσθια. Κάνα μισάωρο που ασχολήθηκα μαζί του μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Δε θα παρω κινητο που τα χαρακτηριστικα ειναι χειροτερα απο το doogee dg900 turbo. Και ποσο μαλλον σε 8mp καμερα. Μπορει η κατασκευη του doogee να αποδειχθηκε μαπα, αλλα ειχε δυνατα χαρακτηριστικα για την τιμη του.

 

Προφανώς δικά σου είναι τα χρήματα, εσύ επιλέγεις... Εγώ μια πρόταση έκανα (για το 640) που στα 135 ευρώ το θεωρώ VFM, δεδομένου ότι θα πηγαίνει σφαίρα, χωρίς lag που παρουσιάζουν τα φθηνά τουλάχιστον Android και με σίγουρη υποστήριξη... Τα ξερά specs όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές δε λένε απολύτως τίποτα... Αυτό που μετράει είναι η εμπειρία χρήσης και σε αυτό παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες... Βtw χωρίς να το ξέρω είμαι σχεδόν βέβαιος ότι η 8άρα του Lumia, είναι καλύτερη από την XMp του Doogee και από πολλές "13άρες" κινέζικων... :)

Πάντως αφού μπορείςς να δώσεις μέχρι 250, μπορείς σίγουρα να βρεις κάτι αξιοπρεπές σε Android... :)

Link to comment
Share on other sites

Τα windows δε θα της αρεσουν. Ουτε και εγω εχω καποια εμπειρια με τα windows σε κινητα.

 

Πολυ καλο φαινεται και το xiaomi mi 4i, αλλα λογικα θα αργησει. Κατι μεχρι 200 ευρω σκεφτομαι. Αλλιως θα περιμενω για το καινουριο δικαρτο της oppo, αφου εχω και ενα κουπουνι εκπτωσης 80 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Meizu m1 note θα σου προτεινα.. Πολυ αξιολογη συσκευη με φοβερη υποστήριξη.

 

Όντως, καλή επιλογή... Πλήρης και ποιοτικότατη συσκευή και πολύ σοβαρό brand η Meizu, ενώ είναι και στο κάτω όριο του budget σου... :)

 

Υπαρχουν αρνητικα των windows phones, σε σχεση με τα android; Το windows market ειναι εξισου πλουσιο;

 

Κάθε OS έχει τα δικά του +&- σε σχέση με τα άλλα... Θετικό των Win είναι ότι τρέχουν απροβλημάτιστα σε όλες τις συσκευές και δε θες 2Gb Ram πχ για να τρέχει αξιοπρεπώς σε βάθος χρόνου η συσκευή σου... Επίσης έχεις σίγουρη υποστήριξη με αναβαθμίσεις, για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα τουλάχιστον και γενικά καλής ποιότητας συσκευές σε λογικές τιμές... Από την άλλη το Android προσφέρει περισσότερη ελευθερία γενικότερα, αλλά τουλάχιστον σε χαμηλής τιμής συσκευές παρουσιάζει τα γνωστά lag κλπ (για αυτό και για χαμηλό budget αν μιλάμε για συσκευή από Ελλάδα, εγώ προσωπικά θα πήγαινα σε Windows)... Είναι περισσότερο παραμετροποιήσιμο νομίζω, έχεις τη δυνατότητα να κάνεις ότι θες στο κινητό σου (άλλες roms κλπ), ενώ ναι και το Play Store είναι πολύ πλουσιότερο από το αντίστοιχο των Windows... Απλά όπως καταλαβαίνεις όλα είναι θέμα χρήσης, με την έννοια ότι οι γνωστές δημοφιλείς εφαρμογές υπάρχουν και για Win, αλλά σαφώς το Play Store είναι πλουσιότερο σε εφαρμογές. Θα σου πρότεινα, αν το σκέφτεστε για τέτοια συσκευή, να δείτε τι εφαρμογές χρησιμοποιείτε και να δείτε αν υπάρχουν οι αντίστοιχες σε Windows. ;)

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Meizu m1 note θα σου προτεινα.. Πολυ αξιολογη συσκευη με φοβερη υποστήριξη.
Υπαρχει οριο στις 5". Για κοπελα προοριζεται το κινητο.

 

Βλεπω μονοδρομο προς το xiaomi mi4i ή το καινουριο δικαρτο που θα βγαλει η oppo. Δε ξερω.. Ποσο καιρο θα αργησουν να ερθουν;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...