Jump to content

[S6 Series] Φωτογραφίες & βίντεο


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξερει κανεις καποιο προγραμμα για video editing se 4k ?

Εχω δοκιμασει καποια , αλλα κανενα δεν βγαζει 4Κ τελικο αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια βραδυνη σε εντελως σκοταδι, μετα το update σε MM s6 edge, με iso 50 και shutter speed 10sec. Επισης η ατμοσφαιρα ηταν πολυ θολη...

 

https://onedrive.live.com/redir?resid=63D7BBB3DB790217!4268&authkey=!ALI3b1f2zo0trfM&v=3&ithint=photo%2cjpg

Link to comment
Share on other sites

Παίδες παρατηρησατε τη διαφορά στο time-lapse με marshmallow; δεν έχει επιλογή για ταχύτητα πλέον.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

H Sammy έκανε πάλι το θαύμα της!

 

Πάλι με 2 διαφορετικούς αισθητήρες και το S7...

Edited by super_f
Link to comment
Share on other sites

ελεος ρε sam wind of change...

 

Ο isocell δεν είναι χειρότερος από τον Sony τουλάχιστον έτσι λένε.... Νομίζω έχουν την ίδια τεχνολογία φακού απλά δεν προλαβαίνουν σε όλα να βάλουν Sony λόγο μεγάλης ζήτησης..

Link to comment
Share on other sites

Ο isocell δεν είναι χειρότερος από τον Sony τουλάχιστον έτσι λένε.... Νομίζω έχουν την ίδια τεχνολογία φακού απλά δεν προλαβαίνουν σε όλα να βάλουν Sony λόγο μεγάλης ζήτησης..

 

Κοίτα μικροδιαφορές έχουν. Αλλού υπερτερεί ο Sony και αλλού ο ISOCELL. Συνολικά ο Sony είναι ένα κλικ καλύτερος ειδικά στις χαμηλού φωτισμού. Αυτά βέβαια στην 5άρα. Στην 6άρα λένε ότι έχουν ισορροπήσει τελείως.

 

Δεν έχει σημασία αν έχουν την ίδια τεχνολογία φακού όμως. Όταν ανακοινώνεις ένα τηλέφωνο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά είσαι υποχρεωμένος να τα παρέχεις αλλιώς να ενημέρωνες σχετικά. Όταν σχεδιάζει την παραγωγή της η Samsung δεν γίνεται να μην λαμβάνει υπόψιν την διαθεσιμότητα της Sony.

 

Ας το σκεφτούμε διαφορετικά. Έστω ότι ανακοίνωνε το S7 μόνο με τον Snapdragon και στη συνέχεια εμφανίζονταν παρτίδες με άλλον επεξεργαστή. Θα μας αρκούσε μια ανακοίνωση/διαβεβαίωση ότι έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά? Εγώ λέω όχι...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μικροδιαφορές έχουν. Αλλού υπερτερεί ο Sony και αλλού ο ISOCELL. Συνολικά ο Sony είναι ένα κλικ καλύτερος ειδικά στις χαμηλού φωτισμού. Αυτά βέβαια στην 5άρα. Στην 6άρα λένε ότι έχουν ισορροπήσει τελείως.

 

Δεν έχει σημασία αν έχουν την ίδια τεχνολογία φακού όμως. Όταν ανακοινώνεις ένα τηλέφωνο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά είσαι υποχρεωμένος να τα παρέχεις αλλιώς να ενημέρωνες σχετικά. Όταν σχεδιάζει την παραγωγή της η Samsung δεν γίνεται να μην λαμβάνει υπόψιν την διαθεσιμότητα της Sony.

 

Ας το σκεφτούμε διαφορετικά. Έστω ότι ανακοίνωνε το S7 μόνο με τον Snapdragon και στη συνέχεια εμφανίζονταν παρτίδες με άλλον επεξεργαστή. Θα μας αρκούσε μια ανακοίνωση/διαβεβαίωση ότι έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά? Εγώ λέω όχι...

 

συμφωνω στα παραπανω

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160316/f6232a188d9e0f248af7a0e623c2024e.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160316/dde9bc4c46f68f119314d47a0736866e.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160316/d4a0e26393757fb18098e98a3c3012dd.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160316/6a2d9c56606dd4f163693addc9abd258.jpg

 

Σε προηγμένη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έκανα χθες ένα συγκριτικό S6 vs edge plus με το S6 να φοράει isocell και το plus Sony και στα νυχτερινά είτε σε manual είτε auto το S6 είχε πολύ κιτρινιλα. Τελικά δεν είδα να το βελτιωσαν στην mm. Θα βγάλω σήμερα ξανά και θα τις ανεβάσω γιατί τις έσβησα τις χθεσινές
Link to comment
Share on other sites

Μαριε ειναι φωτογραφια απ το κινητο αυτη? Εσυ την τραβηξες....ποιημα απλα:D

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Μαριε ειναι φωτογραφια απ το κινητο αυτη? Εσυ την τραβηξες....ποιημα απλα:D

Ναι φιλε με το S6 sony αισθητηρας.

 

Φυσικα της επεξεργαστηκα με το snapseed.

 

Θενκς να σε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα συγκριτικό test μεταξύ λήψης σε auto και pro mode χωρίς αλλαγή στα settings και με ενεργοποιημένο το raw. Άνοιξα τη raw photo στο bridge και την αποθήκευσα ως jpg με maximum quality χωρίς να πειράξω τίποτα. To αποτέλεσμα για τη raw image δεν με χαροποίησε. Αφαιρεί μεν το over sharpening που κάνει το auto αλλά από την άλλη ο θόρυβος (ο μη επεξεργασμένος) είναι μεγάλος και δύσκολα επεξεργάσιμος μέσω photoshop . Έτσι δεν βρίσκω κανένα λόγο να χρησιμοποιώ τη raw δυνατότητα μιας και η βάση που μου δίνει δεν είναι καλή. Το auto τελικά κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά στη μείωση του θορύβου.

 

Γενικά είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από την κάμερα στο auto αλλά όχι 100%. 100% θα ήμουν αν το sharpening ήταν λίγο μικρότερο.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

τι ρυθμίσεις βαζουμε για φωτογραφίες το βράδυ με χαμηλό φωτισμό?

αν θελουμε να βάλουμε μια μικρή παραμόρφωση στα φωτα το iso και διαφραγμα ποσο το μεγαλώνουμε

Edited by charlie_GR

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

 

Μάριε μου ξέφυγε αυτή μιας και παίζω πιο πολύ με το S7 αλλά είναι απίθανη. Νόμισα ότι είναι πίνακας ζωγραφικής. Θα αρχίσω να χρησιμοποιώ και εγώ το snapseed ειδικά το reverse. Ανέβασε και άλλα δείγματα.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μάριε μου ξέφυγε αυτή μιας και παίζω πιο πολύ με το S7 αλλά είναι απίθανη. Νόμισα ότι είναι πίνακας ζωγραφικής. Θα αρχίσω να χρησιμοποιώ και εγώ το snapseed ειδικά το reverse. Ανέβασε και άλλα δείγματα.

Θενκς φίλε θα ψαξω λίγο να δω τι εχω.

Όντως το snapseed είναι κορυφή.

Link to comment
Share on other sites

τι ρυθμίσεις βαζουμε για φωτογραφίες το βράδυ με χαμηλό φωτισμό?

αν θελουμε να βάλουμε μια μικρή παραμόρφωση στα φωτα το iso και διαφραγμα ποσο το μεγαλώνουμε

 

Για αρχή απέφευγε να ανεβάζεις τα iso, παίξε με τους χρόνους κλείστρου. Ειδικά αν δεν έχεις κινούμενα μέρη στο κάδρο σου όπως αυτοκίνητα ή ανθρώπους και μπορείς παράλληλα να κρατήσεις-ακουμπήσεις σταθερά τη συσκευή ανέβαζε συνέχεια. Βέβαια αν το κάδρο σου έχει μέσα φωτεινή πηγή όπως στύλο της ΔΕΗ και δεδομένου του φωτεινού διαφράγματος f/1.9 του S6 κινδυνεύεις να σου βγει υπερφωτισμένη οπότε ανεβάζεις τα iso. Γενικά πειραματίζεσαι αλλά το 1/4 & 1/8 είναι ενδιαφέρουσες περιπτώσεις.

Edited by aptaliko
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S6 Series] Φωτογραφίες & βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...